Bennyho video

• Rakousko Benny's Video (více)

Bennymu je 14 let. Fláká se se spolužáky, natáčí si videa, kouká na akční filmy. Jednoho dne si k sobě do bytu pozve holku a natočí její popravu pistolí na zabíjení prasat. Kruté drama nejen o vyprahlosti rodinných vztahů a jejích následků. (oficiální text distributora)

radektejkal

Haneke měl název svého snuff-filmu použít nejspíš v plurálu, neboť právě všechna Bennyho videa charakterizují jeho vidění a chápání světa, a to samozřejmě v kontextu rodinného (méně už školního) prostředí. Teze: "Zobrazené násilí dokáže skutečné násilí, jak roznítit, tak potlačit. Závisí to na psychické konstituci jedince." Zásadní rozdíl mezi zobrazeným a reálným násilím spočívá v tom, že "zobrazené" končí stisknutím stop-tlačítka na kameře, "reálné" však trvá dál; je třeba odklidit mrtvolu, vymýšlet alibi atd. Jen snuff to nějak propojuje, skutek je jasný, ale vše kolem něj obskurní. Za snuff je možno považovat veškerá videa, případně i cestopisy a pořady o zvířátkách (např. o lvech, o vrabcích se dosud nic nenatočilo, i když by to mohlo být mnohem zajímavější). Přitom má (mělo) video navíc další atributy: roztřesená ruční kamera, zkreslené podání barev, malé rozlišení obrazu atd., tedy něco nekvalitního, podezřelého (na rozdíl od poctivé televize) ... Pozn. 1: O Bennym ve smyslu nevyvinutých neuronových spojů v mozku a v důsledku toho narušeném sociálním chování, jsem mluvil v jiné recenzi. Pozn. 2: Haneke není prvním Rakušanem, který se fenoménem videa zabýval (viz např. román Roberta Menasse: Schubumkehr - česky „Čelem vzad", 1977), oba však mají jiná východiska a jiná vyústění. Pozn. 3: Nejvulgárnější formou snuffu jsou televizní pořady typu „Natoč to", složených z amatérských klipů, zobrazujících "bolestné situace". Pozn. 4: Recenzent čsfd Malarkey, který by "Bennyho pověsil do průvanu za koule", by si to doufám také nafilmoval. Existují již metody (dosud nelegální) jak takové lidi rozpoznávat a oddělovat od společnosti. Haneke jednoho člověka rozpoznal (ovšem příliš pozdě), a navíc jej neoddělil. Takový člověk může pak udeřit znovu (i když spíš už to neudělá, protože je mu to jedno). Pozn. 5: Málem jsem zapomněl reflektovat Bennyho video o domácí porážce prasete. Nebyla to jeho hlavní inspirace? ()

Eldrick

Naprosto nepředvídatelný film zbaven sebemenšího soucitu s divákem. Psychologická studie zdegenerované odcizené osobnosti bez citu a empatie, která žije ve vlastní bublině a chce zažít 'realitu'. Haneke se inspiroval reálným případem chlapce, který zabil, protože chtěl zažít, jaké to je. Svou chladnokrevnou realitou omračující snímek. Čistokrevný Haneke. ()

Petroff

Celkem špatnej film (špatnej je nejspíš schválně, abychom se nemuseli zaobírat kvalitou filmu, ale spíše poselstvím, které nám přináší) o zmrdovi Bennym a jeho dementních rodičích... Klidně se smějte, že jsem to nepochopil, je mi to fuk... každej to vidí jinak... Nosný téma je velmi silný, ale provedení otřesný!! Nejspíš bylo mou chybou, že jsem čekal něco jako Funny Games USA (které mám za *****). ()

(mOnkey)

Dovolenou v Egyptě bych si taky nechal líbit. Akorát nevím, co s tou vraždou. A stejnak mám strach z létání. Jeden z prvních Hanekeho krutě odtažitých snímků poutá zejména svou syrovou naturálností a přirozenými hereckými výkony v čele s mladičkým Bennym, na kterém je zároveň s rodiči názorně prezentován odraz chování dnešní společnosti. Přesto je to právě Bennyho video, co mě z Hanekeho tvorby zasáhlo z psychologického hlediska nejméně. Nebo jsem se tentokrát možná jen odmítl podvolit. ()

MartinNDL

Kdo je to filmový záporák? Hanekemu se jistě podařilo vytvořit jednu z největších sviní, co se kdy ve filmu objevila, ale do známýho žebříčku AFI ( http://www.afi.com/100Years/handv.aspx ) se nedostal. Je to tím, že Američané nekoukají na evropský filmy nebo tam nemá co dělat? Určitě tam svoje místo má a hodně nahoře, problém je, že Benny diváka takřka bez výjimky musí strašně srát, musíte ho nenávidět, což se nedá říct o Hannibalu Lecterovi nebo Normanu Batesovi. Dokonce mu nepřejem ani to umístění v anketě :-). Haneke zde pracuje dosti rozdílně než ve Funny Games. V Bennym máme kreténskou nesympatickou rodinu, která zrůdu vytvořila, dokonce ji svým rozhodováním ještě posiluje. Ve Funny Games je rodina objetí zrůd(y), o kterých toho moc nevíme, rodina je prakticky ideálem a divákovi se ničím morálně neproviní. Přesto tam fandíme záporákům. V Bennym je záporák prakticky obětí, respektive dílem nefunkčnosti výchovy, jenže ho nenávidíme. Důvodem tohoto zdánlivého paradoxu je příliš velká míra realizovatelnosti a realističnosti Bennyho. Odhalení celého procesu vzniku Bennyho, jeho povahy a následné vraždy je pro diváka příliš blízký světu kolem něj. Odpor k Bennymu je protestem proti jeho existenci, kterou si nechceme připustit pro objektivní možnost její kopie v našem životě. U Funny Games neznáme motivaci a minulost Petera a Paula, můžeme je považovat za fiktivní postavy nebo šílence typu právě Normana Batese, tedy jim můžeme fandit. Benny může být váš spolužák, proto ho nenávidíte. (Btw hlavním důvodem, proč není v žebříčku, je fakt, že jde pouze o americké filmy...) ()

peiton

Tento príbeh v konečnom dôsledku vykresľuje obraz doby a som na pochybách kto v tomto príbehu je väčšou sviňou.Či syn,ktorý zbytočne zabíjal,i ked z odstupom času ho začalo hrýzť svedomie a mal potrebu sa priznať alebo či tou sviňou neboli jeho rodičia,ktorí sa snažili zločin ututlať a zmiesť ho pod koberec.Koniec psychologie..Iná vec je sila príbehu,ktorý mrazí,ale nedá mi snímok neohodnotiť hlavne po jeho filmovej stránke,ktorá je až nad zaplakanie podpriemerná .Mám tým na mysli toľko hluchých miest,ktoré ak by sme pospájali utvorili by sme jeden veľký nemý celok.O dialogoch medzi jedn.postavami ani nehovoriac,z ktorých to ide ako z chlpatej deky.Videné v zrýchlenom režime. ()

honajz2

SPOILERY Tak zatím se moje obavy z toho, že Haneke je druhý Trier, naštěstí nepotvrdily. Bennyho video je totiž dost solidní a chytře vybudovaná studie hodně velkého sociopata. Za to, jaký Benny je, rozhodně nemůžou rodiče a rozhodně za to nemůžou ani ty akční filmy, na které kouká. Ne, Haneke obě tyhle možnosti vysvětlení jeho chování ukáže a obě je chytře vyvrátí, protože Benny je psychicky narušený. Vždyť je to znát v tolika náznacích! Ta posedlost opakovaným pouštěním popravy prasete, naprosto bezemoční chování (především hned po vraždě) a hlavně ten závěr přímo křičí, že vina je jen a jen na jeho straně. Navíc má perfektní příležitost pro spáchání vraždy - bohatí rodiče, kteří jsou věčně pryč, on sám má vysoké kapesné, o víkendech je sám... Tak si prostě jednou domů pozve holku (chová se k ní mimochodem taky jako psychicky narušený, tudíž další náznak), zabije ji a pak si naprosto chladně dá jogurt, naprosto chladně ji pak schová do igelitu a do skříně, evidentně ho to trochu bere i sexuálně (ale to tam naštěstí není naturalisticky zobrazené), ale jinak se chová, jako kdyby se nic nestalo. Přijdou na to rodiče, on se chová pořád stejně. A chová se tak až do konce filmu. A nejen, že ten klučina je zrůda, on je i vychytralá zrůda. Nicméně ti jeho rodiče se zachovají jako dementi - vyjde najevo, že Benny tu holku zabil a místo toho, aby to nějak řešili, se chladně baví v kuchyni o tom, že se o to tělo postarají sami a na Bennyho nic neřeknou. Proč? Protože by jinak spadli ze svého společenského postavení, ostatní bohatí by je moc nebrali. A to nechtějí riskovat, takže se radši k trestnému činu připojí. A Benny? Místo pokárání jede s matkou do Egypta, protože si rodiče myslí, že za to můžou sami. Nakonec se jim to dost vymstí, nebudu psát jak, ale rozhodně se tu ukáže, že Benny skutečně je psychicky narušený. Ten film opravdu není žádná kritika moderní společnosti, naopak je to velmi dobře vystavené, chytře napsaná a celkem slušně natočené drama o psychicky narušeném mladíkovi, který zabil proto, že se s tím tak prostě narodil. Můžeme v tom hledat jiné motivy, ale popravdě - takoví lidé taky existují, no ne? V poslední třetině už to sice ztrácí dech a přibývá zbytečně utahaných scén, ale konec překvapí a navíc tu i zazní pro mě snad nejvíce vypovídající dialog: "Benny, proč jsi to udělal?" --- "A co?". Pokračuje sice dál, ale k pochopení stačí. Není to úplně dokonalé dílo, chce být zbytečně kontroverzní, vlastně je dost jednoduché a jeho druhé zhlédnutí by mi nic nového už nedalo, ale i tak v té jednoduchosti je jeho síla, díky které dobře funguje a to ocenit prostě musím. Jestli takhle budou vypadat další Hanekeho filmy, jenom dobře, ale kvůli těm častým přirovnáním k Trierovi jsem k jeho tvorbě pořád trochu skeptický. 4* ()

MrPierc

Je to takové opravdové a nepříjemné. Citově plochý Benny je zvídavý, ale v jiném směru než by divák čekal. Film mě neustále udržoval v napětí, když jsem sledoval, zda se Benny nějak zhroutí, projeví nebo vybuchne. Zajímavé a téměř dokumentaristické pojetí ruční kamerou. Čekal jsem, že to půjde více pod povrch, ale možná právě to normální bezemoční pojetí (jak odnešní doba) bylo zajímavější. ()

snob

Báječný antikoncepční film. Jo, jo, já vždycky říkal, že děti jsou ta nejhorší nemoc, kterou člověk může chytit. Kam se na ně hrabe AIDS. Kam se na ně hrabe odpadávající maso při lepře. Dětičky, pohladit, otočit, zamávat a už se neohlížet. Hlavně ať to jsou děti těch druhých. Vlastní už se hůř obracejí. Těm už se hůř mává. A o tom je vlastně tenhle film. Nedělejte si děti. ()

dubinak

Bennyho video začíná opravdu depresivně a tento podtón v podstatě za celou stopáž nepřejde. Příběh je vyprávěn hodně z dálky a hlavně objektivně a chladně. Emoční propojení s postavami rozhodně nečekejte, všechny vám přijdou odpudivé. Haneke natočil velice suchým a syrovým způsobem rodičovskou reakci na čin poněkud nemocného syna. Zásadní scéna se odehrává mimo obraz, takže Haneke opět poskytuje prostor divákově fantazii a nechává ho slyšet jen smrtelné skřeky a vzdechy, což snadno vyvolá stísňující pocity. Závěrečný twist je pak téměř devastující a ještě dlouho po projekci ve vás zanechá smutek a depresi. ()

kusper

35. LFŠ Moje první setkání s panem Hanekem (jen pro zajímavost opravdu se to čte haneke a ne hanekí). Na patologickém jednání jeho hrdiny je něco zcela logického a pochopitelného. Povedená reflexe společnosti. ()

cocrHeLL

Naprostá jeba... Hanekeho rukopis je cítit na míle daleko a absence hudby (krom scén, kde Benny sám poslouchá thrash metaly a punky z přelomu osmdeátek/devadesátek) dodává jeho snímku ten správný punc uvěřitelnosti a reálnosti. Spolkl jsem mu to i s navijákem. ()

Tosi

Bennyho video je arogantně pohrdavý, chladnokrevný, nelítostně pasivně-agresivní útok 14ti letého chlapce na můj žebříček lidských hodnot.....a dobře jim tak. Všem! ()

mohamedsfinger

Ještě ne úplně dokonalý Haneke, který má ale i tak něco do sebe. Vše působí velmi chladně a neosobně, což je velmi kontrastní s de facto domácím videem. Tento film je ale kontrastů plný, což dokazuje často vytýkaná pasáž z dovolené, u níž si může divák jen domýšlet, co se asi děje zrovna v bytě (opět pan režisér nic neukáže, a opět je to mnohem sugestivnější, než kdybychom viděli celý proces). No a závěr už se odvděčí jak rodičům, tak i divákovi za trpělivost. ()

korndaddy

Kdo chce kam, pomozme mu tam. Tak dlouho lezli rodiče do prdele malému Bennymu, až s nima pěkně vyjebal. Má to příběh a je to i celkem pěkně zahraný, ale nevtáhlo mě to do děje tolik, jako snímky co sem měl možnost od Hanekeho vidět do teď. ()

klukluka

Pro mě hodně silné, vžíval jsem se do toho- mám syna ve stejném věku. Rodičovské dilema bych pravděpodobně řešil jinak, bez ohledu na překvapivé vyústění. Pozn. 1: Flipnic píše ve svém komentáři o Bennym coby o největší zrůdě v dějinách filmu. S tím absolutně nesouhlasím. Byl to citově zanedbávaný chlapec, nikdo si s ním normálně nepovídal, nevyznal se v sobě, nerozuměl si a jeho finální filmové rozhodnutí nemělo ubližovat- prostě ho podle mě považoval za správné. Pozn. 2: BV je 25 let starý film. Nebýt aut na ulicích, snad bych to nepoznal. Nezestárlo to formálně, natož obsahově. Je to aktuálnější než v době vzniku. Za to přidávám jednu pecku a jdu do plných. Hanekeho nemusím, Bennyho video se mi ale vážně líbilo moc. ()

tereza_p odpad!

LFŠ 2009: Nevím, jestli jsem viděla stejný film jako ostatní hodnotící tady, ale pro mě Bennyho video představovalo nejdelších 105 minut na letošní filmovce. Bylo to nudné, nelogické, zbytečně dlouhé. Nechápu, proč bych se měla jak dlouho koukat na dovolenou v Egyptě a podobné ptákoviny, když mě zajímají úplně jiné, podstatnější věci ve filmu. Navíc bez zbytečného natahování to mohlo mít grády a jen hodinovou stopáž (i když i to by možná bylo dlouhé)...asi jsem to nepochopila. ()