• ruský

Indie, 2015, 159 min

S.S. Rajamouli

S.S. Rajamouli

Senthil Kumar

Rozpočet $18miliónovTržby USA $6,738,000 Tržby Celosvetovo $101,281,000▐ Sakra, aj Indovia sa vedia tiež dobre oprieť do výpravnosti a do davových scén a dosť veľkolepých, až mráz chodí po chrbte, samozrejme že miestami využívajú aj triky, občas nie moc vydarené ale prevažne na dobrej úrovni, akciou nabité že človek sa ide zblázniť z tej enormnosti, zabalené v dejovej hravosti, nechýba vyhrotená dramatickosť a dokonca zahrajú aj na romantickú osnovu v doprovode s muzikálovými chorálmi, sila, americké produkcie ako Herkules či tretí Hobit dostávajú týmto riadne na frak. /70%/(20.11.2015)

Ano, je to hodně spektakulární, udrží si to divákovu pozornost celých 159 minut a je tam pár wow momentů, ale přesto se trochu bojím, že oproti Eeze je to pro Rajamouliho přeci jen tvůrčí krok zpět. Varovný je například návrat do očí bijícího sexismu: Dvě ženské postavy se sice navenek mohou jevit jako "silné", ale obě zcela zapadají do škatulek vymezených patriarchálními stereotypů - jedna je matka, co se obětuje pro syna, druhá zase bojovnice, která ale vnitřně touží pobíhat ve zdobených šatičkách a vlastně (zatím) slouží jen jako odměna pro hlavního mužského hrdinu. _____ Zatím nikdy v dějinách indického filmu nebylo tolik věcí CGI (je tady i CGI kojenec, CGI býk a CGI vlající šaty) a většina triků je na velice slušné úrovni, zvlášť pokud opustíme kritéria kladená na mnohanásobně dražší hollywoodské blockbustery a budeme je hodnotit v kontextu asijských kinematografií. Párkrát to ale trikařům ujelo, a tak občas narazíme i na nějakou scénu, která je ošklivě naklíčovaná nebo z ní čpí závěsná lana. _____ Na konečný verdikt nad Baahubalim je ale čas až do doby, než v příštím roce přijde pokračování Baahubali: The Conclusion, protože zatím to opravdu vypadá, jakoby vám z klasicky odvyprávěného indického filmu pustili jen polovinu: Seznámíte se s postavami, dozvíte se o jejich minulosti, potěšíte se u několika atrakcí (hudební a akční scény včetně cca půlhodinové masivní bitvy), ale jinak se vlastně nic moc nestane.(18.10.2015)

Tak dobře, já se pokusím popsat co jsem to právě viděl... Indický fantasy blockbuster postavený na historických reáliích, takže se tu sem tam tančí, zpívá a vůbec se tu provádí různě zábavné kousky, které by si v západním filmu nikdo natočit nedovolil, neboť by pak čelil opakovaným policejním raziím konaným za účelem nalezení vysoce funkčních drog v nadměrném množství. Osobně jsem čekal, že se budou trochu prát principy velkéhoi filmu s bolyvoodskejma proprietama, ale tyhle dvě části se pro mě překvapivě doplňují, vážně to filmu sluší, kór když se navíc občas zjeví akční scény, které jsou dokonalým, průsečíkem mezi asijským kun-fu filmem, evropským historickým filmem a halucinogenním snem obecního feťáka po požití smaženice z lysohlávek. Ale bohužel, postupně se začne zjevovat i třetí podoba filmu a ta se dá nazvat jediným slovem - odpad. Čím víc se blíží konec filmu, tím je větší kadence scén, které mají kvalitu nejblíže cékovým filmům od Asyla, co jdou rovnou na dvd za tři dolary do stojánků večerek s chlastem, vážně, je to obrovská škoda. Otázkou je také použití cgi, zpočátku je sice vidět, není moc kvalitní, ale není směšné. V závěru filmu směšné je a to hodně, kvalitativně se dá srovnat i s, a teď si nepášu humor, s letošní televizní vánoční pohádkou na štědrý večer od čt! Poněkud nelibé, když se jedná o nejdražší indický film všehomíra. Bizarně na mě taky působí fakt, že dvě hodinky se koná děj o indickém Herkulovi, načež vžuuuum, přesuneme se pár desetiletí do minulosti a máme hodinový flashback! Navzdory všemu je to pro mě ale velmi zábavný film, byť hraničící s guilty plasure.(30.12.2015)

Můj čelní střet s pandžábským souborem plísní a kanců dopadl vlastně přesně tak, jak jsem čekal. Koukám jako vejr, nestačím se divit a v ději se lehce ztrácím. Neznaje původní legendu o Lacovi a Dežovi, kteří se štengrují o vládu nad královstvím a zároveň vzdorují i nebezpečí zvenčí v podobě jakýchsi indických skurutů si budu muset počkat na vyvrcholení v druhém díle. Zatím to vypadá, že se za zvuků indického popu všichni servou o korunu jako římani o kus měděnýho okapu.(15.11.2015)

S indickou kinematografiou mám minimálne skúsenosti, a tak som niektoré prvky spočiatku prijímal len ťažko. Veril som však, že ma svojimi šialenými scénami dobre pobaví – čo sa aj stalo. Milo ma však prekvapilo, že niektoré pasáže zo seba vyžarovali množstvo napätia, až mi bolo miestami ľúto, že po jednej serióznej scéne nasledoval ihneď ďalší 100-metrový skok či iné bláznovstvo. No možno práve táto kombinácia robí z filmu malý unikát.(11.8.2019)

Vizuál výborný, hodně se inspirovali Čínou... Sice méně létali, ale zase měli obrovský kus síly, lámali kámen, drtili býky snad i plivanec by zvedli nad hlavu... Výborná věc, žasnout a pobavit se:-). Na to hodnocení světové databáze v tomto případě moc nedejte. Polovina Indů v tomhle snímku hrála a ta druhá to hodnotila 5 hvězdama:-).(2.1.2016)

• Chrustyn

Indický velkolepý snímek s mizernými triky a špatnou výpravou. Neskutečně zdlouhavé, nudné a hloupě vypadající.(14.5.2016)

Rozhodně je to velkoryse natočený film. Už úvodní scéna, kdy se žena noří do prudké řeky a nad hladinou drží jen batole v jedné ruce, ohromí. Naznačí, že tahle žena je skutečnou královnou. Výtvarně se vydařil i nekonečný vodopád a pyramidové město nad ním. Příběh je legendou o hrdinovi, který nepoznán vyrůstá v cizím městě a až v dospělosti se mu povede najít svoji identitu a svůj cíl. Ohromující bitvy, poněkud nepřehledná zrada v královské rodině a nějaká ta láska. Z romantických scén vyniká taneční, kdy dívka se snaží svůj protějšek zabít, zatímco mladý muž ji při boji svádí a zkrášluje ji. Film končí v polovině, useknutě, takže bez druhého filmu se nedozvíte, co se stalo a jak to dopadlo. /2. 8. 17./(2.8.2017)

Indická verze příběhu o Héraklovi. Dítě, posléze muž s ohromnou silou. Mistr světa ve volném lezení, trhající skály i srdce krásných žen. Předurčený osudem. Nejprve úsměvné, ale zhruba v polovině mě to chytlo a je mi upřímně líto, že na pokračování musím čekat. Některé digitální triky jsou úžasně nedodělané (nejvíc mě udeřil do očí kmen jednoho stromu), ale beru to jako určité "přiznání" pohádkovosti a zase naopak - jiné triky jsou naprosto na standardní vysoké úrovni současné kinematografie. Po skončení jsem googlil výrazy jako Tollywood, telugština, drávidské jazyky a zjistil, že království Mahishmati doopravdy existovalo (zmiňuje se o něm epos Máhabhárata), ale příběh o Baahubalim je smyšlený. ■ P.S. Okamžik s nohou na hlavě je epic. Hudbu, která zní při závěrečných titulcích, jsem si pouštěl dvakrát.(4.2.2016)

Film s nejdelším flashbackem v dějinách a guilty pleasure jako prase. Díky stopáži jsem se už dlouho takhle dlouho nesmál. Některé scény (romanticko-tetovací nebo použití obřího válečného "křovinořezu") mi málem způsobily roztržení bránice. Baahubali vypadá jako vážně myšlená indická verze Kung Fury. Už se těším na dvojku.(18.4.2018)

Prvotřídní indická haluz, která je tentokrát navíc velevýpravná a veleepická a veletriková a... no, ty triky měly sice trochu kolísavou kvalitu, nicméně z těch nemnoha bollywoodských šíleností které jsem viděl, je Baahubali určitě trikově na vrcholu. Chápu, že tenhle spektákl někdo může zmiňovat v souvislosti s Pánem prstenů nebo 300, protože ta závěrečná bitevní půlhodinka s krásně odpornými negroidy je na stoprocentních pět hvězd. Naopak mě tentokrát trochu zklamaly filmové songy, nepříliš nápadité, nepříliš chytlavé. A odulý kníratý prdeláč v hlavní roli mě taky nenadchnul. Každopádně se teď ale budu zatraceně těšit na dvojku. A všem osvícenějším zájemcům o tenhle film samozřejmě doporučuju jeho originální drávidskou verzi a ne hindský dabing, který je fakt prasárna, to už si to klidně můžete pustit třeba česky.(10.2.2016)

Nebýt tam ty klasické indické tanečky, měl bych z toho ještě lepší dojmy. Naštěstí je ve druhé polovině výrazně omezili. :-) Každopádně to udrželo bez problémů moji pozornost navzdory hodně dlouhé stopáži. Skvělá je výprava, efekty i hudba, několik scén bylo skutečně velmi působivých. Těším se na pokračování.(5.12.2015)

Celkem zručná filmařina ale občas jsem toho měl prostě dost. Opravdu pěkně zručně natočená práce a dvojku si rád pustím........ ale někdy je méně více. http://stream-a-ams1xx2sfcdnvideo5269.cz/okno.php?movie=MTA1MjQ=&new_way(11.7.2017)

Absolutně souhlasím s Nettrassem, indické filmy se hodnotí fakt obtížně, musíte být připraveni úplně na všechno, vizuál je samostatná kapitola, tak jako vložená písnička v nečekaném okamžiku.(11.1.2018)

Štýlovo podanými scénami vyšperkovaný spektákel, ktorý ale pôsobí veľmi účelovo. Myslím tým jeho prednes, ale zrejme o tom je celá Bollywoodska produkcia. Tanečky mi nevadili, a ani silne ´´coolové´´ zábery na hlavného bijcu ( ale vlastne na každého ), ide skôr o tú strojenosť, akúsi zaujatosť formálnou stránkou, bez švihu a nápadu ( akčné scény, to je kapitola sama o sebe ). Tešil som sa. Na pokračovanie, po tomto, už tak veľmi nie.(23.10.2017)

55% Neskutečné bitvy :D(17.7.2018)

Právě jsem se synem dokoukal oba díly, které jsme však vydatně museli přetáčet neboť Bollywoodský styl kdy si prostě film udělá z ničeho nic "pauzu" a začne se zpívat i tancovat není lehce stravitelný. Komediální a naprosto nesmyslně přehnané scény se střídají s dechberoucími záběry kdy divák musí uznale pokynout. Celkově však je to barevná šílená jízda, která mi přijde jako takový Disneyland, tím také Bollywood v podstatě je. Jinej svět a jiná filmová kultura.(28.1.2018)

Baahubali spadá přesně do žánru, o kterém jsem si vždycky přál, aby Indové natáčeli častěji - tedy čistokrevná, dobrodružstvím kypící epická fantasy. To měřítko mě ohromovalo. Krom počátečního výlezu na horu (scéna kterou už teď řadím mezi své TOP tohoto roku) uvidíme i střet obrovských statisícových armád jako z Pána prstenů. Opravdu je stále na co se koukat. Rajamouli tento kolos ustál se ctí, a pokud mi přišlo pár scén trochu přestřelených, v celku se ztratí a já mám na indických filmech rád i tu "nedokonalost". Oceňuji i mému sluchu lahodící hudbu (zase) a povedený casting - někteří dostanou doufám větší prostor v dalším díle, a tak nejvíc se mi líbili Ramya, Satyaraj a záporné postavy. Ač zatím nejsem z tohoto spektáklu odvařený tolik jako před léty z Eegy, za nejlepší vizitku považuju fakt, že jsem si přál aby to ještě nějakou hodinu pokračovalo a další díl bych si dal z fleku hned. (viděno v Hindi dabingu)(23.10.2015)

• Rihan

Podobné hindi filmy prostě nepochopím a vlastně ani nechci..(15.11.2015)

První půlka je taková indická verze Plaváčka zkříženého s Herkulesem. I když trochu epičtější a velkolepě zpracována a vlastně je to takové hezky koukatelné a zajímavé fantasy. Ovšem poté se dostaneme do druhé půlky, kdy je vyprávěna minulost a film dostane pořádný koule. Na první půlku rázem zapomenete a necháte se unášet jednou z nejepičtějších filmových bitev, která opravdu zabere skoro celou půlku filmu. Jasně občas jim tam něco ujede, ale celkový dojem z filmu( hlavně z druhé půlky) je WOW! Upřímně mně po zhlédnutí filmů Jodhaa Akbar, Magadheera a (hlavně) Baahubali mrzí, že se Indové do výpravných filmů nepouštějí častěji, protože jim to zjevně pravdu jde. PS: velmi mně zaujalo upozornění na začátku filmu, že pády zvířat jsou výsledkem CGI a upozornění, které běželo při těchto pádech v spodní liště obrazovky.(8.5.2016)

• toffy

Ta bitka na konci zachranila jednu hviezdu...trosku...(17.7.2018)

Bože můj, do koho jsi to zase duši dal?! Aniž bych se chtěla rouhat, mám namysli režiséra a scénáristu v jednom S.S. Rajamouliho, který si sám neopomenul navíc střihnout ve snímku malou roličku navrch. Kde je zakopaný onen pověstný pes? Z mého pohledu: V předlouhých scénách hraných písní, které stopáži filmu ukrojili řádný kus... Tak buď se dívám na fantasy snímek, nebo na romantický muzikál. Zkloubit tyto dva zcela odlišné žánry, to snad zvládne opravdu jen Indická tvorba. Pro diváka v Indiii zřejmě normální k pochopení. U mne však došlo k jakémusi chvilkovému schizmatu v šedé kůře mozkové, která chvílemi vůbec netušila, cože se to vlastně děje. A useknutí filmu po 159minutách tak, že vím, že nic nevím (že je Shiva právoplatný vládce bylo jasné od počátku), to už opravdu natahuje struny mé trpělivosti až přes limit únosnosti. Leč: Krásná výprava, nádherné animační scény království Mahishmati, krásné kostýmy, velmi dobře (za 2) natočené bojové scény, nedovolí mému svědomí práci pomyslně škrtnout červenou propiskou a dát Nedostatečnou. Film pro nenáročného diváka, a diváka milujícího indo-asijské snímky, může být tento film zdařilým počinem.... Tedy subjektivně hodnotím za výpravu, animace, kulisy, kostýmy, bojové scény - paradoxně k počátku hodnocení - 55% a tedy horší Velmi dobrou.... 3 hvězdy. Ale pokračování již vidět nepotřebuji. Děkuji.(15.12.2015)

Velkolepé. Bollywood, až to bolí, ale svým způsobem neuvěřitelně zajímavý počin. Takhle přesně si představuji ztvárnění legendy. Přehnané ve všech směrech, ale o tom legendy jsou.(16.7.2017)

Pro kultivovaného Evropana je to samozřejmě drastický Bollywood bizár, kde 25letého mladíka hraje Prabhas, co vypadá jako 50letý sval-otyloň s výrazem idiota, ale aspoň jedna taneční scéna má podmanivou choreografii a závěrečné bitevní inferno, je i přes několik úsměvných okamžiků, opravdu ve velkolepém měřítku...(6.8.2017)

• artas

Ako indický Superman a Thor dali po držke indickej odnoži Sauronovej armády. Najviac ma dorazilo, keď po dva a pol hodine, keď som sa už nevedel dočkať konca, zrazu vidím "to be continued", to som sa znova nadržkoval.(13.11.2015)

• doctor20

Jediná hviezda za naozaj peknú hudbu. Čo sa týka stopáže, tak neuveriteľne dlhá nuda. Efekty (všade naplácané CGI) sú úplne porovnateľné s filmami od Asylumu, teda katastrofálne a prinajlepšom úsmevné. Indovia sú čím ďalej škaredší a čo je najhoršie, tak dej nedával zmysel. A osobne som sa tešil na tie super prestrihy, kde si všetci zaspievajú a zatancujú a... - nič. Spieva sa tam, to je pravda, ale nie je to tá pravá India s tanečným vystúpením. Je zaujímavé, že je to najdrahší Indický film všetkých čias, ale niekedy je asi menej viac.(1.11.2015)

Můj první film z Tollywoodu dopadl o hodně lépe než nedávno viděný první přispěvek z Kollywoodu "I" režiséra Shankara, ale na známější Bollywood to stejně nemá, ten mívá celek filmu více propracovaný a celkově na mě působí lépe. Ale jako epický příběh, při kterém přivřete oči nad nerealističností a jen se unášíte epochálními barevnými výjevy, popř. krvavými bitvami, ozvláštněné nějakým zajímavým nápadem, je to dostačující.(12.11.2015)

Pozitivy filmu jsou poutavý a silný příběh a vysoký rozpočet, který je zejména na výpravě citelně znát. V podstatě je to ale strašná prasečina a akční scény jsou jedna vedle druhé ukrutně přitažené za vlasy. 60% PS: Místy se dá říci, že jde v podstatě o vykradeného pána prstenů, byť příběh je jiný. Shoda několika scén je takřka 100%.(2.3.2016)

Musím prehodnotiť svoje hodnotenie. V kontexte druhého dielu sa môj názor po ďalších zhliadnutiach dosť zmenil, nedosahuje tento film síce kvalít dvojky, ale aj tak som názor hodne zmenila. Je to v podstate rozprávka, kde hlavný hrdina dokáže všetko bez ohľadu na zákony prírody, ale OK také majú rozprávky byť. Najviac ma naozaj zaujala časť od okamihu ako Shiva začne hľadať Avanthiku až do okamihu ako sa do neho zamiluje a skončia si v náručí. Prabhas a Tamanna boli okúzľujúci.... Ako "predohra" k úžasnej a veľkolepej dvojke je to naozaj dobré. Niekedy je skutočne treba vidieť film viackrát :-)(15.5.2017)

Chvilku mi trvalo, než jsem ten film našel. Ona mi ta indická jména, stejně jako písničky, připadají všechna stejná. Jak začít... Mňó byl to romantickej cajdák o cikánským stalkerovi, kterej na cestě za pomstou (nebo co) pronásleduje každou sukni, kterou potká. Velmi často pak film volně přechází v indické popové videoklipy, ale o to nejde. Ani o to, že je to přitažený za vlasy a den/noc, léto/zima nebo prostředí se tam (nahodile?) střídá i v rámci jedné scény. A že některý ty animace měly bejt lepší. A to plastový kamení a železo :D Hlavní důvod, proč tu o tom teď píšu, je, že tahle sladká výpravná splácanina má dvě a půl hodiny (!), je vlastně docela plytká a kýčovitá (!!) a přesto mě po asi stodvacet minut vůbec nenudila (!!!). To je teda spíš smutný. Nemluvě o tom, že v některých scénách má naprosto úchvatnej vizuál, hlavně v první části. Směrem ke konci to šlo trochu dolů, mě ta velkolepá bitva hordy indů na jedný straně a hordy špinavějších indů na druhý moc nerajcovala (nebojte, Baahubali je všechny umlátí svýma koulema). Ale... u všech Svatolesů, kdo by to byl čekal? Váhám, jestli nechat tři nebo dát čtyři a když tak v hlavě hrubě přepočítám objem debility a vydělím stopáží, skoro bych i smeknul. Nosit klobouk. Slabší čtyři nakonec za mě, ale vy si asi jednu budete chtít odebrat.(15.1.2018)

Je vidět, že v Asii neexistují hranice schopností. Přestože se film tváří vážně, často vás to nutí se usmívat. Není to však zdánlivou komičností, nýbrž spíše rozplýváním se nad úžasně barevným a barvitým požitkem z pohádkového fantasy eposu. Baahubalimu je vlastní pořádná dávka teatrálnosti, režisér využívá každou možnost předvést monumentální scénu, ze kterých se de facto celý film skládá. Pro oko evropského diváka to rozhodně působí přehnaně až kýčovitě, nicméně je potřeba to brát jako indické kulturní vyjádření. Zdobnost a důraz na pozlátko je Indům obecně vlastní. Když toto přijmeme, už stačí jen užívat si každou, často úmyslně do krajnosti vyhnanou, scénu a vychutnat si příběh se spoustou klasických motivů i klišé, které k tomuto filmu prostě patří a vůbec nejsou na škodu. Vytknout se každopádně dá trochu krkolomné vyprávění. Přeci jen odvyprávět vícevrstevnatý několikagenerační příběh není jen tak a maglajs, který působí retrospektivní vyprávění zabírající celou druhou půlku filmu, může někomu činit potíže. Já ale musím uznat, že Indové získali hluboký fantasy movie zářez.(31.8.2018)

Epická fantasy superhrdinovka na kari smíchaná se Stardance. Nevím jestli jsem se měl víc divit nebo se smát, ale když se na to člověk podívá s nadhledem, tak tam najde dost povedených momentů. Nicméně jsou vykoupeny spoustou dalších wtf chvil, které spíše pramení z kompletně jinak kulturně postaveného snímku než na který je středoevropský divák zvyklý.(28.3.2016)

Pro "zápaďana" je to až nepochopitelně naivní, ale - tohle je prostě základní hrdinskej mýtus (teda zatím jeho první půlka), voholenej až na kost. Tohle je podloží všech našich Supermanů a Potterů. Postavy tady nejsou komplexní lidi, jsou to totální archetypy, hlavně v tom flashbacku přes půl filmu. A tak má hlavní hrdina "plaváček" svůj Šiva moment (jako prd přenese lingham a pak si dá nataraj - to je ten tanec), Devasena v řetězech má svůj SmashanTara moment - a proto je z ní v tu chvíli Kattappa tak vyplesklej, Bhallaladeva má v bitvě svůj Indra moment, temná horda Kalakeyů jsou samo Asurové, zatímco obránci Mahishmati jsou Dévové, a určitě by se dalo pokračovat, ale už je to dávno, co jsem se v tom řádně orientoval. No jak říkám, je to čistej mýtus, a protože mýtus je fajn, je to za pět. JAY MAHISHMATI !! :-)(23.1.2017)

• ER

Tak kde začít....klišé jak na běžícím pásu,triky,které se "snaží" být in. A těch "okopírovaných" scén ala Gladiátor,300 a další, které silně kontrastují s dětinskými scénami zamilovaně kreslícího Baahubaliho. Nakonec jsem se dodíval do konce plácaje se smíchy a v rámci mé dobré nálady se dalo snést i muzikálové pojetí s tanečky.(12.6.2017)

Krásná, přezdobená mýtická pohádka pro dospělé, zcela v meritu bollywoodské kultury. Vizuálně luxusní podívaná, příjemná hudba a některé cény nabité sexuální touhou až běda. Ke konci slušná epická bitva. Je s podivem, že navzdory dlouhé stopáži si film udrží divákovu pozornost. Za mne spokojených 85%.(15.6.2018)

• Hpatrik

No pane jo, tohle byl tedy slušnej úlet! Indickej popkornovej megakýč, rádoby-vykrádající snad všechny hollywoodské blockbustery a epické fantasy bijáky. Přiblblé spomalovačky tu jsou u každé prkotiny, příběh nedává smysl, postsysnchrony vůbec nesedí, CGI k smíchu.. jediné co tu za něco stojí je hudba, a s velkým přihmouřením oka i výprava. Holt jinej kraj, jinej mrav.(1.5.2017)

• kolik27

Vřele doporučuji každému shlédnout tenhle náser. Zde teprve pochopíte význam slova "zbytečný".(8.11.2015)

• Hatred

Na základě jedné epické bitevní scény zhlédnuté kdesi na netu jsem sehnal tenhle skoro tříhodinový snímek pro víkendový maraton velkolepých filmů. No, měl jsem si to proklepnout víc - na zpívánky jsem byl připravený, kupodivu to nebylo tak strašné jak jsem čekal a davové taneční scény se nekonaly, bohůmžel to samé se dá říct o bitvách a velkolepé podívané. První půlku filmu pozorujeme hlavního Lakatoše, kterak šplhá na vodopády a pohazuje knírem, v druhé pozorujeme toho stejného Lakatoše, jak je svým vlastním fotrem a jak se dostal až k těm vodopádům. Někde ve čtvrté pětině filmu se objeví čmoudi, kteří útočí na říši fotra a jeho bráchy a tehdy proběhne těch nejlepších 5 minut, které se staly důvodem pro dvou a půlhodinové martyrium. Za tohle jedna hvězda, za pěkně vymodelované impozantní město druhá.(1.11.2016)

• XXXXXXXX

To si tak jednou jedna cigánka vyšla na procházku k řece. A aby si cestu ještě zpestřila, vzala sebou rovnou i spratka a nechala si po cestě zapíchnout do zad oštěp. Na tuto drobnou komplikaci, ovšem při následném výtvoru marmelády ze svých nepřátel, klidně i za pomoci onoho inkriminovaného oštěpu, nebrala pranic ohled, a z pronásledovatel se rázem stala marmeláda. I poklekla hrdinná Soplánka a i když se to zřejmě může takhle z popisu zdát nepříjemné, umyla se v řece od špíny, ne ovšem později, než se ji povedlo vykloubit si paznecht v krajně nepříjemné poloze, to aby se spratkovi dobře plulo. Toho později adoptovali další cigáni a pokřtili ho Višňa s přízviskem Váhubáálíí.. A tak milý Više, po úspěšném počórování masivního kusu železa, sem tam podnikl 46546545464456tý pokus vyšplhat po vodopádu a co čert nechtěl, 46546545464458tý .pokus byl i úspěšný. A tak Mirabelka pokračoval ve svých už tak dobře zajatých úspěších. Ocejchoval si jednu africkou slepici jménem Soplostěna a aby toho nebylo málo, dovedl z ní, v rámci ukrutně nudného souboje, dokonce strhat několik kousků hadříků. Jenže Šiva žel, když už to konečně mohlo začít být zajímavé, zapeckoval se a nechal toho. Ať mi tedy odteď laskavě nikdo netvrdí, že cesta k ženskému srdci vede přes žaludek, očividně to jde i jinak! A tak mu tedy Mokráplena padla k nohám a bylo počórováno a ocejchováno. Následně byla tato podivná taškařice už tak plná tanečním kreací a zápletkou originální asi jako 50. díl Velkolepého století, přerušena hrdinným pokusem Baličevah Viśni o záchranu někoho, o tom v životě neslyšel a nemohl mu být fuk víc, než třeba pořádné zaměstnání. A pozor po tomto husarském kousku proloženém o seznámení se s další postavou jménem Kakaka, který kromě toho že to byl ošklivý, plešatý a starý dědek, měl být také vynikajícím válečníkem, se divák konečně dovídá o značně zmatené příběhové berličce, kterou by normální scénárista umístil poměrně jasně na začátek aby to dávalo smysl. K tomu Váhubáálí ulehčí o hlavu další naprosto nepochopitelné postavě a najednou se chlapík dokonce zůčastní i krutopřísné bitvy o sociální dávky s kmenem Morgošů ze sousedního západu. A když už se v závěru dozvídáme poměrně důležitou informaci a nedůležité postavě, zavřeli sběrnu surovin a kikošům byl konec. Doufejme, že všechny vytáčky, otočky, a jiné výmluvy před sociálním pracovníkem na UP se odbyli již v tomto díle, a v ten další bude tvořit jen čistá akce bez toho otravného CGI, kterého tady mimochodem bylo taky dost!(8.12.2016)

O bollywoodských filmech jsem zatím jen slyšel a viděl několik ukázek. Tancování a zpívání je tam prý pokaždé. Takové malé intro byl pro mě Milionář z chatrče, který je ale britská produkce. K Baahubalimu mě přivedla náhodně shlédnutá ukázka megalomanské bitvy. Rozhodně nejde o žádnou hovadinu. Vizuálně je to bombastické, exteriéry kouzelné, hudba krásná. Zápletka a scénář jsou jedno velké klišé a patos. Zprvu jsem měl dojem, že je to adaptace nějaké staré pověsti. Bohužel ne. Neškodilo by víc erotiky na úkor zabíjení, ale to je pořád dokola. Desítky brutálně zabitých jsou ok, jedno odhalené prso by byla katastrofa. Zato máchání obřího kamenného penisu ve vodopádu je ještě zdůrazňováno jako jeden z přelomových okamžiků filmu :-) Těch písniček mohlo být taky míň. Vůbec nebyly špatné, ale poslouchat je každých 20 minut docela otravuje. Počítačové efekty chválím. U bojových scén nevypadaly špatně a počítačového býka jsem ve zdraví přežil. Trapas to byl jen při sjíždění v horách. Napjatě očekávám druhé pokračování a těším se, až si všechen komparz dá závěrečnou mnohaminutovou trsačku :-)(9.4.2017)

Ano, stal jsem se obdivovatelem indického filmu Baahubali. Mé vlastní hodnocení se týká celého filmu a ne jen těch scén, po kterých naskakuje husí kůže a které vás drží v němém úžasu. Režisér Rajamouli má skvělé vyprávění příběhu, napsal napínavý scénář, skvěle režíruje, vymakal vizuální efekty a vše vás udrží v napětí po celou dobu filmu. Jediné co se dá tomuto filmu vytknout jsou snad kostýmy, které mohly být určitě kvalitnější, (hlavně v porovnání s podobnými filmy). Ale toto lze pochopit určitými finančními omezeními, která se nedají srovnávat s bohatými americkými tvůrci... Pro milovníky tohoto žánru (a nejen pro ně) film určitě stojí za shlédnutí !(29.10.2015)

Som fakt prekvapeny ze India zvladla takyto kusok. Prijemne odreagovanie od Hollywoodu, akcia, prostredie, efekty i ked miestami trosku vtipne najmä ked si hrdina urve falat skaly a spravi si z toho sane. Co dodat, tesim sa na pokracovanie.(24.2.2016)

Nejdriv mate pocit, ze to asi nemysleji vazne. Pak neverite ocim, ze nekdo neco takoveho natoci, protoze to fakt dobre vypada. A pak to hranici az s kycem. A vsechno dohromady? To je proste nadstandartni zazitek s obrazovymi dokonalymi orgiemi, velmi zajimavym dejem a taky se zpivanim a tancenim. Je to nejspis typicky produkt Bollywoodu, ktery ja moc neznam. Ale uz se tesim na pokracovani. Ma to svoji ojedinelou atmosferu a ducha.(4.2.2017)

Fenomenálny Prabhas vo svojej nie poslednej životnej roli. Tento film by som opísal ako maximálna akcia. Bahubali dokázal nie len nemožné on dokázal nedokázateľné. Ešte oceňujem filmárov s tým nápadom rovno spraviť aj klipy ku rôznym piesňam indickej hitparády, ale to skôr bude ich bežná prax. Každopádne film odporúčam, lebo je sa na čo pozerať.(29.3.2018)

Po piči akcia a ten Zdeno Molnár z Lúčenca v hlavnej úlohe je úplný boh. Pre neho nie je nič nemožné, tetuje čaju a ona si to ani nevšimne. Zeus božský je oproti nemu šuvix!(29.3.2018)

Strašně, strašně dlouhé mohlo to být rozděleno to třech dílů. V každém případě první dvě třetiny filmu trochu nudička max 2*, ale když se rozjede nelítostný boj a koňský rotačák začíná to být zajímavé. Bojové scény a vlastně výprava, hudba stojí za to. Abych byl objektivní více jak 65% tomu dát nemohu.(17.1.2016)

Indové se zase předvedli. Nečekaně epická podívaná. Bitvy jsou přímo monumentální. Jen ty filmové efekty místy za Hollywoodem značně pokulhávají - to mi však prožitek z podívané nijak nepokazilo. Hlavní hrdina je takový ten typický borec, který si dává k snídani Chucka Norrise, takže bez problémů zvládne všechno a porazí všechny, až je to místy hodně úsměvné. Na začátku filmu vyleze v neskutečně epicky natočené scéně po nekonečně vysoké hoře proti vodopádům a hraje u toho kouzelná indická hrdinská hudba. Hudba je celkově velmi silnou stránkou celého filmu a texty písní jsou zde dokonce několikrát použity pro přímé vyprávění děje, takže otitulkované písně jsou pro film téměř nezbytností, pokud neumíte Hindi. Typická indická úchylka vsunovat do filmu debilní hudební čísla s tanečky je bohužel i tady a radši bych to vystřihal, i když pro zasmání to není špatné - je zde v podstatě násilně vsunuto několik videoklipů jako vystřižených z indické MTV a dokonce i scény typu: postříkej si kočandu vodou, ať je víc sexy a hot. Co se týče té kočandy, tak to je fakt neskutečný kus baby. Tuto výpravnou fantasy podívanou lze doporučit každému, kdo snese tu délku a občasné sračkoidní scény. Indové vážně nemají soudnost a dokáží do jinak skvělého filmu vprdnout hromadu šokujících odpadních scén, ale i tak jsem se bavil. Největší šok z jejich nezvyklého pojetí filmařiny dostanete, když to vypadá, že film po nějakých dvou hodinách končí a pak se tam začne vyprávět, jak to bylo s hrdinovým tatíkem. Rázem tu máme skoro hodinový flashback, který působí jako další film. Bahubali tak vlastně obsahuje dva filmy. Největší šok jsem však dostal na konci. Po těžce zvratové hlášce přišel konec filmu a já čučel jak puk, že to přece nemůže být ještě konec. Pak se naštěstí ukázal nápis, že Bahubali se vrátí s druhou částí a já se přiznám, že se docela těším, jak ta kravina dopadne. Je to prostě epos se vším všudy.(13.8.2016)

Hezký indický historicko-fantasy velkofilm. Dobře zahrané, i zpracované - s vyjímkou efektů. Ty místy působí fakt trapně. Ale budiž. Na nich film nestaví. Příběh nenudí, ani přes stopáž, což je zajimavé. Film celkem vyniká řadou vynikajících kostýmů (hezky řečeno co...:-D ), musím říct, že muzikálová složka spolu s fajn efekty a choreografií překvapivě nenudí, naopak patří výrazně k té lepší části filmu. *** a půl hvězdy a 70%. Na pokračování se docela těším.(1.12.2016)

Ač jsem čekal průšvih, byl jsem velmi mile překvapen. Pominu-li některé místa, která ve mě vzbuzovala smích ale ne z hlediska vtipnosti ale spíš "co to sakra je" - některé aspekty indické kultury mi zrovna moc nesedly - a někdy do očí bijící kaskadérské kousky, tak filmu v podstatě nic nechybí. Příběh je trochu slabší - stěžejní je cesta za spravedlností, akční a bojové scény pěkně vyvedené, i když místy nadnesené. Celkově z toho cítím takového Indického Hérakla. 75%(10.2.2016)

Mé první setkání s bollywoodskou produkcí dopadlo nad očekávání dobře. Když jsem se vzpamatoval z překvapivého kulturního šoku a zvyknul si, že to všechno, co se na plátně děje, patrně mysleli tvůrci zcela vážně, mohl jsem se nechat unášet epickým příběhem vyvedeným v nepřirozeně jasných barvách a zahraným s cizokrajně pohyblivými a nadšenými herci. Bylo to pro mne jako vstup do jiného světa plného muzikálních taškařic, na fyziku i realističnost zanevřevších příběhových linek a zjitřených emocí, které nelze ani pořádně popsat. A přesto jsem byl okouzlen asi jako někdo, kdo víceméně náhodou zabloudil na zábavnou divadelní akci naprosto odlišné kultury a jen fascinovaně hledí na to, co si donedávna nedokázal ani představit. Z těchto důvodů nedokáži posoudit umělecký přínos filmu ani vsazení do filmových souvstažností a odmítám srovnávat s jakoukoli jinou produkcí; moje hodnocení je proto čistě emocionální záležitostí, ale plně si za ním stojím.(15.7.2016)

dej , casova linia a postavy zmatocne, proste to nepochopite. ale to je iba 10% minus. inak je to obrovsky vypravne, umelecke pompezne, tolko originalnych vizualov neuvidis ani ked si pozries vsetky hollywood filmy naraz. fantasticke. zasnem.(17.9.2017)

Když přetrpíte prvních padesát minut, tak je to jízda až do závěrečnejch titulků druhýho dílu.(10.1.2018)

Výpravný hrdinský pohádkový epos. Bohužel s dosti směšnými, takřka školáckými triky. Hlavní hrdina, vizuálně čtyřicátník, hraje 25-letého "chlapce". Kdybych u toho 2x neusnula, dala bych lepší hodnocení. Ale ze zvědavosti si možná i ten 2. díl pustím.(17.9.2018)

Nádherný bollywood epos s prekrásnymi efektmi. Vizuálne dokonale prevedené, hodne odlišné od našej kultúry, ale kto mal rád staré grécke povesti a príbehy hrdinov, ten si bude slinky utierať.(28.12.2018)

• maestrum

Indický akční film. Co k tomu dodat ? Kdo zná, buď se mu zdaleka vyhne, nebo nezná a zkusí. Ovšem potom bude čumět jak vyoraná myš, nebo to znechuceně vypne. Pro bližší vysvětlení: hlavní hrdina, který vypadá jak cikán od kolotočů z 80.tých let (rozuměj: jeho kadeřník přestal sledovat módní trendy za komančů), vybavený "mužným" knírem, sebevědomím a především silou, proti které je i Hercules seschlá nudle. Uzvedne mnohatunovou sochu, skáče desítky metrů a nepřátele kosí po desítkách. Když má dobrou náladu, nebo je po akci, tak si s chutí střihne taneček, do toho si zapěje a všichni jsou šťastní jako blechy. Tohle dílo se zároveň pyšní titulem nejdražší indický film. Cgi jsou krásná, téměř nepoznatelná (většinou statická, nebo málo se hýbající) až po úsměvná, kdy si říkáte "co to kua je ?" A to stejné si budete říkat celý film...co to kua je ?(1.11.2015)

• Gharr

Na tento film se můžete podívat dvěma způsoby. Buď v pohodlí na gauči u televize, nebo připoutaný ve vlhkém sklepě při výslechu jistou nejmenovanou tajnou službou. Hádejte, pří kterém způsobu sledování vydržíte do konce, zůstanete při smyslech a nebudou porušena vaše občanská práva.(5.2.2016)

• Gagin

Těžkej podprůměr s pár světlými momenty - bitva (začátek bitvy, pak se to znovu přehoupne na něco jako komedii kde máte jen vytřeštěné oči z toho jak tam ty lidi lítaj jak kuželky), ale ty protivníci jsou dobrý hnusáci, za to by se nemusel stydět ani Šílený Max. Čekal jsem víc teda...(17.3.2017)

• dj_p_j

Niekto ma rad buchty bez cukru, niekto trochu pocukrene a iny poriadne. Ak na ne ale toho cukru nasypete pol kila, neda sa to zrat. Filozofia bollywoodskych "blockbusterov" (u mna skor shitbusterov) je cim viac cukru tym lepsie. Ako sa hovori - iny kraj iny mrav, ale popri tomto vyzeraju hollywoodske polostupidne trhaky ako filmy pre intelektualov. Uz prva scena pri vodopade napovedala, ze to bude uplne mimo misu toho, co je moj mozog schopny "kulturne akceptovat" a reziser dokazal nacaty trend vo vsetkych smeroch uspesne stupnovat az do uplnej nepozeratelnosti. Rozmyslam ci sa v Indii udeluju Boscary za najpreexponovanejsi vyraz, najnerealistickejsiu scenu alebo najnarcistickejsiu postavu. To, co sa este da zniest v japonskej mange, posobi so zivymi hercami prinajlepsom (tragi)komicky. Viem si ale celkom dobre predstavit, ze takyto film by bol hitom u nasho ciganskeho etnika a v kinach by to vyzeralo ako kedysi davno na "indiankach". U mna jedna hviezdicka - miestami som sa na tom aspon dobre zasmial (aj ked reziserov zamer bo evidentne iny).(28.1.2018)

Dívala jsem se spíše ze zvědavosti a po shlédnutí jsem nevěděla, co si o filmu vlastně myslet. A nevím to ani teď: Nad humorem a doslovností mnoha scén se můžete blahosklonně usmívat, abyste následně zjistili, že se vlastně docela dobře bavíte. Velkorysá výprava, sympatické postavy a styl vyprávění a humoru, který mi není vlastní. Nakonec nic mi tam není vlastní. Ale je to kouzelné.(9.10.2018)

Příjemný spektákl. Ale zůstane mi záhadou, jak se do poměrně tenké rukojeti palcátu mohlo vlézt tolik metrů bytelnýho řetězu.(19.4.2019)