101 dalmatinů

• slovenský

101 dalmatíncov

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

USA, 1961, 79 min

Opět jedna z povedených disneyovek. Krásný jednoduchý příběh, hromada roztomilých pejsků a hlavně dokonalý záporák. Vychrtlá zombie Cruella je prostě perfektně šílená postava, která ač se chová naprosto otřesně a hnusně, každý si ji musí zamilovat. Zajímavé byly také dialogy, respektive množství neslušných slov, které však dodávalo více realističnosti. Třešničkou na dortu byla také camea psů z předchozího disneyovky Lady a Tramp a hlavně rozdílné povahy každého z 15 štěňat. Výsledné hodnocení: velmi povedený animák.(9.4.2016)

Popravdě jsem během úvodního monologu civěl do monitoru počítače a když jsem pak zvedl hlavu, překvapilo mě, že ten uhlazený hlas anglického gentlemana ve skutečnosti patří psovi. Vybrat pro každý film atraktivní prostředí, to Disney vždycky uměl, a Londýn u tohodle animáku není výjimkou, sedí mu moc pěkně. Dalmatini jsou rozkošní, zatímco o humor se starají především Plukovník s kocourem. Cruelliny lícní kosti jsou stejně přehnané, jako její jméno, hodně mě taky bavilo, že s nejchytřejšími nápady vždycky přišel ten "hloupější" padouch. Zkrátka Disneyovská klasika, no.(1.6.2013)

Disneyovka určená vyslovene pre mladšie publikum. Zaujalo ma, že okrem klasických roztomilých a zábavných hovoriacich zvieratiek sa tu vyskytujú na detský film celkom drsné veci ako úhyn šteniatka pri pôrode (i keď sa ho napokon podarí zachrániť) a téma sťahovania z kože. A to ani nespomínam, že sa tu vo veľkom fajčí a pije alkohol. Animácia ma moc nenadchla a to isté môžem povedať aj o príbehu a jeho spracovaní, ale film určite neurazí. Akurát z Disneyho dielne vyšli podstatne podarenejšie kusy. 6+/10(22.3.2012)

Rozpočet $4miliónyTržby USA $144,880,014Tržby Celosvetovo $215,880,014Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,694,982 //počet predaných kusov 338,986Tržby za predaj DVD v USA $101,283,006 //počet predaných kusov 4,583,922║ úžasne spracovaná rozprávka plná dobrodružstva, zábavy a napätia /90%/(18.1.2012)

Jak já strašně tyhle staré Disneyovky vlastně až dodneška miluju. Dětství prožité po boku nejslavnější verze Malé mořské víly, smutného příběhu loutky Pinnoccia, nejslavnější verze Sněhurky a sedmi trpaslíků či kreslené kouzelné Popelky je tou největší hrdostí, kterou si mohu dodnes nést. Když si ale teď zavzpomínám na celý repertoár těchto 'animáčů', 101 dalmatinů leží na samotném vrcholu filmů mého dětství. Nostalgie při psaní tohoto komentáře srší ze všech stran.(24.9.2017)

• - Jedná se o první animovaný film studia Disney, ve kterém byla použita nová technologie Xerox, díky které nemuseli animátoři každé okénko ručně překreslovat. (fiLLthe3DD)

• - Keď si psy posielajú štekaním telegram o stratených šteňatách, môžeme vidieť všetky psie hlavné postavičky z filmu Lady and Tramp (1951). Scéna začína s fúzačom Jockom a končí Trustym. V útulku sú Peg a Bull, na ulicu vybehne Lady v diaľke vidno Trampa. (giaruj)

• - Společně s Petrem Panem (2003) jde o jediný kreslený film z produkce Walta Disneyho, ve kterém jsou oba rodiče a v průběhu děje nezemřou. (Larrysbride)