101 dalmatinů

101 dalmatíncov

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

USA, 1961, 79 min

• Alf

ať už v porovnání s dobou "před" (Lady a Tramp, Alenka) nebo i tou "po" (Planeta pokladů, Není král jako král) nebo vůbec pro mě zdaleka nejhorší, co jsem kdy od Disneyho viděl, příběh banální, animace dost mizerná, žádný nápad, a to dokonce ani v části zla (snad s výjimkou jména hlavní zlodušky), nuda, nuda...(4.8.2008)

Jeden ze starších celovečerních filmů od Walta Disneyho, který dneska patří mezi ty nejznámější animované filmy. Z počátku by se zdálo, že Anitě s Rogerem dělají dalmatíni křoví. Jenže to je jen chvíli, dokud se nenarodí 15 štěňat. Hned následuje dramatická vsuvka, kdy už to vypadá, že jedno umřelo. Nebyl by to ale Disney, aby to nedopadlo dobře. Pak je to už především o dalmatinech a posedlé Cruele po jejich kožiších. Ta kontrastuje se všemi postavami a celým filmem. Film je krásný, roztomilý především díky štěňatům a jiným zvířatům, které tradičně u Disneyho mluví, ukazuje podle mě až moc klidný Londýn se svými starými domy. Za to Cruela je věčně nasraná, protivná vychrtlá ženská, chvílemi připomínající kostru v obrovském kožichu. Má sebou dva kumpány, zloděje, kteří vypadají jako lupiči ze SÁM DOMA. I díky nim je to trošku taková detektivka pro děti, z níž mě nejvíce zaujal psí telegraf. Takže až se zblázní všichni psi na vesnici, začnou z ničeho nic štěkat, tak už víte, co to znamená. Předávají si prostě mezi sebou nutné zprávy, možná právě o nějakém ukradeném štěněti. [4105. hodnocení, 65. komentář, 75%](12.3.2019)

Já psi nikdy neměl moc rád ale po tomto filmu si říkám jestli s nějakého nekoupím. Animace je prostě dokonalá, ale to všichni víme. Příběh je velice originální a to je jednoznačné plus. Postavy si vás získají už od začátku filmu a celí film jim budete fandit. Samotná zápletka se také velmi dobře vyvíjí. To s čím mám trošku problém je to že se některé scény moc táhnou mohli by se zkrátit. Tenhle film je legendární a dávám mu 90% (5 hvězd z 5).(5.4.2017)

A máme tu další pejsky a jejich rodinný život! 6 let po uvedení kultovní lovestory Lady a Tramp vytvořili u Disneyho další psí klasiku. A rozhodně v ničem nezaostává! Naopak! Originální příběh, neokoukaní herci a opět výborná animace! (V animované produkci studia Disney z padesátých a šedesátých let se vyplatí nesledovat ani tak hlavní animaci, jako kreslené pozadí. Později už se začalo více blížit realitě, ale v té době to byly spíše svébytné grafické ilustrace. Tak až si příště pustíte příběh obří flekaté rodinky, zkuste se soustředit, co se "děje" v pozadí..) Doporučuje 101 dalmatinů z 10!(4.1.2011)

Rozpočet $4miliónyTržby USA $144,880,014Tržby Celosvetovo $215,880,014Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,694,982 //počet predaných kusov 338,986Tržby za predaj DVD v USA $101,283,006 //počet predaných kusov 4,583,922║ úžasne spracovaná rozprávka plná dobrodružstva, zábavy a napätia /90%/(18.1.2012)

• - Psi ve filmu nejsou ve skutečnosti bílí – byla použita velmi světle šedá barva. Bílá by byla příliš jasná na plátně a v zasněžených scénách by nefungovala dobře. (freelex)

• - Společnost Disney se topila v dluzích dluzích po finančním propadáku Šípková Růženka (1959) a zoufale potřebovala hit. Dokonce se hovořilo o ukončení divize animace, protože se společnost zaměřila na hrané filmy, televizní a zábavní pořady. Film se nakonec stal v USA nejvýdělečnějším filmem roku 1961. (freelex)

• - Keď si psy posielajú štekaním telegram o stratených šteňatách, môžeme vidieť všetky psie hlavné postavičky z filmu Lady and Tramp (1951). Scéna začína s fúzačom Jockom a končí Trustym. V útulku sú Peg a Bull, na ulicu vybehne Lady v diaľke vidno Trampa. (giaruj)