101 dalmatinů

• slovenský

101 dalmatíncov

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

USA, 1961, 79 min

Disneyovka určená vyslovene pre mladšie publikum. Zaujalo ma, že okrem klasických roztomilých a zábavných hovoriacich zvieratiek sa tu vyskytujú na detský film celkom drsné veci ako úhyn šteniatka pri pôrode (i keď sa ho napokon podarí zachrániť) a téma sťahovania z kože. A to ani nespomínam, že sa tu vo veľkom fajčí a pije alkohol. Animácia ma moc nenadchla a to isté môžem povedať aj o príbehu a jeho spracovaní, ale film určite neurazí. Akurát z Disneyho dielne vyšli podstatne podarenejšie kusy. 6+/10(22.3.2012)

Opět jedna z povedených disneyovek. Krásný jednoduchý příběh, hromada roztomilých pejsků a hlavně dokonalý záporák. Vychrtlá zombie Cruella je prostě perfektně šílená postava, která ač se chová naprosto otřesně a hnusně, každý si ji musí zamilovat. Zajímavé byly také dialogy, respektive množství neslušných slov, které však dodávalo více realističnosti. Třešničkou na dortu byla také camea psů z předchozího disneyovky Lady a Tramp a hlavně rozdílné povahy každého z 15 štěňat. Výsledné hodnocení: velmi povedený animák.(9.4.2016)

Znám hrané provedení a tuhle animovanou verzi jsem snad nikdy neviděl. Musím říct, že je v ní stejné kouzlo jako ve verzi hrané, navíc ještě doplněné o skvělé scény, které se do hrané dát nemohly. Záchrana štěňat je skutečně povedená a je stěžejní částí filmu, tedy samozřejmě kromě těch silných rodinných citů.(15.10.2014)

Revoluční Disneyho snímek! A to ve vícero směrech. Nebudu zbytečně obcházet kolem horké kaše, prostě je to úžasné. Ta animace má tak neskutečné kouzlo a navíc to byla první Disneyho zkušenost s animací Xerox, kterou využívaly dalších 30 let. Přijde mi smutné, že to nevidělo tolik lidí, jako Lady a Trumpa. Já jsem se do toho ihned zamiloval a kdybych měl ještě víc palců, tak bych je dal taky nahoru :-)(27.2.2015)

Tahle stará disneyovka je hodně dětská; charaktery i zápletka jsou mnohem jednodušší než u těch novodobých (Mulan, Tangled, Frozen), o pixarovkách nemluvě. Vynahrazuje to ale pěknou animací, roztomilými štěňátky, vtipným kocourem, svižně ubíhajícím dějem a krátkou stopáží (takže člověk se nestačí začít nudit) a je ve své naivitě (každá komplikace se okamžitě báječně vyřeší) a retro nádechu (premiéra v lednu 1961!) nesmírně (rozto)milá. Čekala jsem od ní nenáročnou, ale ne hloupou zábavu na studený zimní večer, a přesně toho se mi také dostalo. Děti si mohou přidat pátou hvězdičku.(16.1.2017)

• - Společně s Petrem Panem (2003) jde o jediný kreslený film z produkce Walta Disneyho, ve kterém jsou oba rodiče a v průběhu děje nezemřou. (Larrysbride)

• - Psi ve filmu nejsou ve skutečnosti bílí – byla použita velmi světle šedá barva. Bílá by byla příliš jasná na plátně a v zasněžených scénách by nefungovala dobře. (freelex)

• - Keď si psy posielajú štekaním telegram o stratených šteňatách, môžeme vidieť všetky psie hlavné postavičky z filmu Lady and Tramp (1951). Scéna začína s fúzačom Jockom a končí Trustym. V útulku sú Peg a Bull, na ulicu vybehne Lady v diaľke vidno Trampa. (giaruj)