Díra u Hanušovic

Nowhere in Moravia

Komedie / Drama

Česko, 2014, 102 min

• borsalino

Takový že je náš venkov? Hmmm, znám jej sice jen z prázdnin u babičky, kam mě rodiče z Prahy posílali. Přiznávám, není to včera, ale že by se venkov tak změnil, co jsem tam nebyl? Asi ne. Nebo jestli to takhle chodí na Moravě? Možná jo, když to pan Krobot tak dobře zná, vzhledem k tomu, že je ze Šumperka. Spíš mám dojem, že si pan Krobot léči nějakou osobní frustraci z dětství, kterou nosil zamčenou kdesi hluboko v sobě celá léta, schovaný za maskou drsoně, ale s ubytkem mentální síly se rozhodl, že konečně sejme to břímě ze svých beder. Bohužel si k tomu vybral populární médium, díky kterému se s námi všemi o svou frustraci podělil. Zbytečně vulgární, nevtipný, nezajímavý, nedramatický film, který mě inspiroval jen k tomu, abych jej nikomu nedoporučil a co nejdříve na něj zapomněl.(19.1.2015)

• vteco

Dobře natočený film, dobře zrežírovaný, ale nebýt těch pár opravdu dobrých a vtipných hlášek, bylo by to profesionální "vesnické" video z obyčejného dne. Dějová linka nejspíš nebyla ani narýsována a snaha herců o napodobování nářečí jde bohužel až moc vidět. Jako celek to prostě nefunguje, pan režisér Krobot, by se měl trošku zamyslet. Avšak věřím, že si to své fanoušky někde najde. /35%/ (Kino - Prom.)(21.10.2014)

Co film ve svém titulu inzeruje, to se mu i daří dodat. Miroslav Krobot zkrátka natočil frašku o nijakosti zapadákova, která diváka ukolébává pozvolným scénářem a ubíjí svým ryzím vidláctvím. Ačkoli je v ní humor na několika pečlivě izolovaných místech přítomen, není příliš propracován a bohužel má úrovní blíže k trilogii Slunce, seno, ... Po nadějně střižené upoutávce přiznávám, že jsem zklamán. 5/10 [KVIFF 2014](9.7.2014)

Nejpřesněji zachycený obraz soudobého českého filmu, který mimo naše končiny nikdo nepochopí a bude si ťukat na hlavu. Letmo načrtnuté charaktery, absurdní humor a nulový příběh vystavěný z několika desítek za sebe naskládaných scének. V tom nejlepším slova smyslu "zbytečný" film a velmi úderná facka české kinematografii.(26.8.2014)

• argenson

Tyhle depresívní příběhy z venkova mívaly kouzlo, ale svou funkci splnily už tak před deseti patnácti lety, takže to si Krobot s návratem do rodného kraje vzpomněl trochu pozdě. A ta mluva je vážně otřesná. Nejde jenom o to, že pražským hercům nevěřím, ale krom toho i na tý nejmenší vesnici nemluví nikdy úplně všichni dialektem, vždycky se najde nějakej provokatér, kterej mluví normálně česky. Tak jako já v Brně :-)(3.3.2015)

• - Postava faráře i řidiče autobusu byla ztvárněna skutečným farářem a řidičem autobusu. (ewi)

• - V čase 17:29 si lze všimnout, že Maruna (Tatiana Vilhelmová) v jednom ze záběrů vrací lahev slivovice a točí pivo, přičemž vedle pípy nic není. Po střihu následuje záběr na dva muže a ženu, v němž v pozadí vidíme Marunu se třemi pivy u pípy, navíc opět vracející lahev zpět do poličky. (annasosanna)

• - Film byl poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2014. (M.B)