Díra u Hanušovic

Díra u Hanušovic

Nowhere in Moravia

Komedie / Drama

Česko, 2014, 102 min

(K) Miroslavu Krobotovi asi uletěly Divoké včely... Základní divácké nedorozumění - tohle není komedie, tohle je celkem realistický obraz zapadlé české vesnice, daleko od velkých měst, daleko od 21. století... a jestli někdo píše, že takhle to na vesnici nevypadá, ať se přijede podívat k nám na Českokrumlovsko, třeba do Pohorské Vsi...(20.3.2015)

CITÁT - Vidiš ju, hráběnku............ Zdlouhavé záběry ala Béla Tarr naštěstí pan Krobot zbytečně neprodlužoval, ale i tak jsou některé moc dlouhé asi by bez nich byl příběh tak o deset minut kratší. Sem tam je nějaká vtipná hláška nebo situace a vcelku povedené herecké obsazení. Jinak je to ale velmi smutný příběh. CITÁT - Dé sem te jogurt........... Těžko říci, která s postav mě nejvíc zaujala, ale určitě to byl starosta Jura, které si zahrál Ivan Trojan a druhé poředí patří panu Stanislavovi Valovi, který se s klidem střihnul roli Vitáska.CITÁT - Jdete pozdě, pane Vitásek.......... Nečekal jsem komedii a vlastně ani žádné drama. Je to prostě ze života a život jde dál. Což jednoznačně podtrhuje konec příběhu. CITÁT - Nésu žádá kurva..........(29.11.2014)

Ano, je to přehnané, je to stylizované. Přiom si to hraje na obraz nějaké reality. I přesto mi celek přišel funkční. Viděno v naprosto narvaném velkém sálu kina Světozor. Asi životní herecký výkon Simony Babčákové. Po těch rozporuplných až negativních hodnoceních jsem nečekala mnoho, ale byla jsem spokojená. Pravda je, že to není film, který bych potřebovala vidět znovu. [editováno 25. 7. 2014](16.7.2014)

Jsem tak trochu na rozpacích, jak ohodnotit tuhle Díru. Už jsem viděla mnohé, vcelku mi nevadí pomalu plynoucí děj, ale tady jsem koukala celých 102 minut, během kterých bych postavila barák, kdyby mi někdo dal cihlu za každou vlaštovku, která tam prolétla, a během kterých se absolutně nic nestalo. Jisté momenty se mi líbily, ale to byly tak prchavé okamžiky, že mi je můj Alzheimer nevykradl jen z náhlého záchvěvu solidarity... zřejmě ke Krobotovi.(16.12.2014)

Sám se sobě divím, když si vzpomenu, co jsem si o tomhle filmu myslel, dokud jsem ho neviděl. Čekal jsem totiž klasický Dejvický divadlo a přitom jsem dostal drsno humor pana Krobota, kterej si do puntíku přesně jede svůj styl v téhle nekomedii. Ona je to totiž spíš tragédie, kterou vystihuje spíš anglický název, než Díra u Hanušovic. Ono totiž ta díra je přesně Nowhere in Moravia. Příběh o (ne)lidech, co (ne)mají emoce a vysloveně (ne)žijí je totiž opravdu spíš k pláči, než k smíchu. Pár dobrých scén tam ale i tak bylo, včetně těch nekonečných záběrů na krásnou krajinu nebo na točenej Šerák od Holby. Každej si v tomhle filmu podle mě něco najde. Jak pozitivního, tak negativního. Nikoho na plno neuspokojí. Každopádně natočené je to skvěle. Škoda jen, že se mi tam ty postavy tak strašně hnusily, což byl účel filmu, přes kterej se mi těžce přecházelo.(31.12.2014)

• - Ve vesnici není hospoda, filmaři ji proto udělali z jednoho místního domu. (M.B)

• - Postava faráře i řidiče autobusu byla ztvárněna skutečným farářem a řidičem autobusu. (ewi)

• - Film se natáčel v obci Vikantice na Šumpersku. (Busmart)