Díra u Hanušovic

Nowhere in Moravia

Komedie / Drama

Česko, 2014, 102 min

• honajz

Nejprve klady - dobrá kamera, syrové herecké výkony, určitá meditativní nálada. No a to je tak vše. Ano, takhle si herci pražského divadla představují život na severomoravské vesnici v pohraničí. Jak jsem psal už v článku Z díry u Bedřichovic (http://www.blisty.cz/art/73905.html), jde o hodně zjednodušený a jednostranně orientovaný pohled. Moje zkušenosti jsou spíše opačné - vesnice rozkvétají, snaží se podnikat, otevírají nová sportoviště, pražírny kávy, minipivovary, baráky nově nahazují. A lidi jsou tam stejní jako všude - jedni mrchy, druzí průměr, a jiní se snaží chovat slušně. Ale aby vše byl jen výkvět negativních vlastností a žádná postava pozitivní, to se vidí jen v takovýchto filmech. Prostě jen neředěná depka, vše je špatně, vše je na prd, a div, že na vesnicích lidé nepáchají z té bezmoci hromadné sebevraždy. O tomhle ten film bohužel je, o ničem jiném. Možná je to jen nošení pražských depek pražských inťošů do vesnic, ale doufám, že se tímhle zkresleným a jednostranným úhlem pohledu nedají lidi zmást a budou žít v pohodě své životy. Tenhle film je jen typickou ukázkou toho, jak jedna vrstva společnosti je totálně odříznutá od jiné, a jak falešně o tom svědčí. Jo, a btw - mše mají trochu jiné atributy, než jsou ve filmu ukázány (i když zde je jen vždy úvod nebo závěr mše), např. se hned po pozdravu nesedá, stejně jako se hned po knězově rozloučení takhle divně neprchá.(28.12.2014)

Podhodnocený snímek. Do své režisérské prvotiny se Krobotovi perfektně podařilo vdechnout svůj suchý a přímý smysl pro humor, pro který mám slabost (Příběhy obyčejného šílenství). Kritizovat, že Díra u Hanušovic vlastně nemá děj, je podle mě nespravedlivé. Smyslem snímku jednoznačně bylo přiblížit atmosféru jesenického zapadákova se všemi svými pozoruhodnostmi a tragikomickými postavičkami. A to se povedlo na výbornou.(11.8.2014)

Nechť Krobotizace českého filmu započne. Krobota mám sice jako herce hodně rád, ale rád ho před kamerou oželím a mnohem raděj bych od něj viděl další film (což má společného se Sokolem, díky jeho Krásnu). A pak další. A další. Kdybych měl napsat, co je na celém filmu absolutně nejlepší, použil bych magické umění ctrl + c a ctl + v, neboť bych zkopíroval kompletní hereckou sestavu, bez výjimky, všichni totiž hrají výtečně a jako bonus mají někteří naprosto skvostné kostýmy, které podporují jak herecké výkony velikosti K2, tak scénář, plný tak nádherných absurdit a zhovadilostí (to všechno platí v největší míře u tria Čermák, Babčáková, Novotný). Nádherná ukázka poněkud bizarního, černého tance mezi komedií a dramatem´v podobě řemeslně brilantně ztvárněného filmu plného podvraťáckých a veskrze divných, absurdních a poněkud přihlouplých postaviček .... I když, tak mě napadá, že moje babička pocházela kousek od Hanušovic.... A kurňik... PS: takhle narvaný sál v multikině víc jak týden po premiéře jsem snad ještě neviděl a to počítám i Avataří megalománii. Výtečně(4.8.2014)

• Kimon

Bylo 6.12.2014, kdy jsem zcela náhodně přečetl článek z rozhovoru s paní Janou Preissovou, naší známou herečkou. (viz.: http://www.novinky.cz/zena/styl/352919-jana-preissova-mam-pocit-ze-ted-muze-hrat-a-tocit-kdekdo.html). Paní Preissová si v rozhovoru postěžovala, že "kultura mluveného projevu upadá" a je jí to líto. S tím souhlasím a předpokládám, že tím mínila všeobecný projev jako takový, tedy i mluvený projev ve filmu a v kultuře obecně. Na dotaz redaktorky: Dnes kulturu sledujete víc jako divák. Zaujalo vás v poslední době něco? ............ odpověděla: Musím se přiznat, že toho moc nestíhám a také si s mým mužem dost vybíráme. Často mám pocit, že teď může hrát a točit kdekdo, bohužel i ti, co nikdy nic neuměli. Ale najdou se skvělá představení a výjimečné výkony. Poslední film z české produkce, který jsme viděli (rozuměj s manželem Viktorem Preissem ), byl Díra u Hanušovic v režii Miroslava Krobota. A moc jsme se potěšili. ..... Tak jsem se tedy začal těšit i já a rychle sehnal k vidění tu, mou oblíbenou herečkou, vychválenou Díru. ... Tož pravda, přesvědčil jsem se, že kultura mluveného projevu opravdu upadá a že můj oblíbenec Ivan Trojan mluví jako dlaždič více než dobře. Šak ani ostatní "herci" nezůstávali pozadu. No a scénář? Pane Krobote, jako herce (sice svérázného) Vás beru, ale raději prosím zůstaňte jen u toho herectví. 102 minut vyšumělo a mě z toho všeho zůstali v hlavě jen ty hrubé výrazy a pocit, že i Trojan umí občas blbě ulítnout. Pokud to bylo míněno jako komedie, tak na vulgaritách se komedie stavět v žádném případě nedá. Hodnotná komedie musí mít inteligenci, i když třeba potřeštěnou a opravdu vtipné a promyšlené dialogy. On totiž, pane Krobote, český divák patří do Evropy, která má hluboce hodnotné kulturní tradice. Takovému divákovi musíte nabídnout více, než kupu sprostých výrazů, sex a dějově prázdný obsah. A pokud to bylo míněno pouze jako dramatická výpověď o životě jakési, v prázdnu přežívající, části národa z jakési pomyslné vesnické díry, bylo to plytké a nadměrně vulgární.(7.12.2014)

Naprosto dech beroucí vyobrazení českého buranova v těch nejextrémnějších možných rozměrech. Tady není moc potřeba hrát nebo psát nápadité scénáře, autoři se v podstatě jen nechali unášet představami, jak to může v takové díře vypadat a celé kouzlo tkví v tom, že to nemůsí být až tak daleko od reálu. Připravte se na suché vykreslení života v jedné vesnici, které se v podstatě opírá jen o nářečí a celkovou absurdnost celého toho lidského počínání. Možná to někomu ani nepříjde vtipné, ale já se bavil královsky. Však jak taky jinak nad cizím neštěštím :D.(5.1.2015)

• - Film byl poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2014. (M.B)

• - Starostova kancelář, která se objevila ve filmu, je skutečnou kanceláří starosty obce Vikantice. (ewi)

• - Všichni herci se museli naučit moravský dialekt. (M.B)