Díra u Hanušovic

Nowhere in Moravia

Komedie / Drama

Česko, 2014, 102 min

• Tuax

Víc jak hodinu a půl čekání, že se začne něco dít. Ovšem nezačne, je to absurdně laděná mystifikační podívaná s kupodivu artovou kamerou. Což je pro mě asi jediné větší plus v tomto filmu. Protože film podává postavy v hodně přestřeleném absurdním měřítku, které se z realitou nedá srovnávat. Mimochodem sám pocházím z Hané, takže ta mluva taky nebyla reálná. Tady ten film je úlet prakticky skoro ve všem. A osudy postav jsou k politování a ne k smíchu. Zamýšlet tuhle tragédii jako komedii, nevím no. Na druhou stranu všichni herci co se zde vyskytnou se objeví v rolích, ve kterých je zřejmě už nikdy neuvidíte. Bavila mě nakonec asi jen Vilhemová, ale ne jako holka pro všechny v okolí, ale jak ta postava byla od ní pojata, jak vyznívala vyjádřením jejího osudu. No a pak Latiňák, který se mi opět líbil v dalším filmu, který se mi jinak nelíbil :) A záběry na českou krajinu, to taky můžu. Jenže to nepřeváží nad jinak hodně špatným dojmem z celého filmu, který se snaží sázet na špatné věci, jako třeba sprostá mluva, která se zde zcela míjí účinkem.(22.8.2017)

Nechť Krobotizace českého filmu započne. Krobota mám sice jako herce hodně rád, ale rád ho před kamerou oželím a mnohem raděj bych od něj viděl další film (což má společného se Sokolem, díky jeho Krásnu). A pak další. A další. Kdybych měl napsat, co je na celém filmu absolutně nejlepší, použil bych magické umění ctrl + c a ctl + v, neboť bych zkopíroval kompletní hereckou sestavu, bez výjimky, všichni totiž hrají výtečně a jako bonus mají někteří naprosto skvostné kostýmy, které podporují jak herecké výkony velikosti K2, tak scénář, plný tak nádherných absurdit a zhovadilostí (to všechno platí v největší míře u tria Čermák, Babčáková, Novotný). Nádherná ukázka poněkud bizarního, černého tance mezi komedií a dramatem´v podobě řemeslně brilantně ztvárněného filmu plného podvraťáckých a veskrze divných, absurdních a poněkud přihlouplých postaviček .... I když, tak mě napadá, že moje babička pocházela kousek od Hanušovic.... A kurňik... PS: takhle narvaný sál v multikině víc jak týden po premiéře jsem snad ještě neviděl a to počítám i Avataří megalománii. Výtečně(4.8.2014)

Sám se sobě divím, když si vzpomenu, co jsem si o tomhle filmu myslel, dokud jsem ho neviděl. Čekal jsem totiž klasický Dejvický divadlo a přitom jsem dostal drsno humor pana Krobota, kterej si do puntíku přesně jede svůj styl v téhle nekomedii. Ona je to totiž spíš tragédie, kterou vystihuje spíš anglický název, než Díra u Hanušovic. Ono totiž ta díra je přesně Nowhere in Moravia. Příběh o (ne)lidech, co (ne)mají emoce a vysloveně (ne)žijí je totiž opravdu spíš k pláči, než k smíchu. Pár dobrých scén tam ale i tak bylo, včetně těch nekonečných záběrů na krásnou krajinu nebo na točenej Šerák od Holby. Každej si v tomhle filmu podle mě něco najde. Jak pozitivního, tak negativního. Nikoho na plno neuspokojí. Každopádně natočené je to skvěle. Škoda jen, že se mi tam ty postavy tak strašně hnusily, což byl účel filmu, přes kterej se mi těžce přecházelo.(31.12.2014)

Jsem tak trochu na rozpacích, jak ohodnotit tuhle Díru. Už jsem viděla mnohé, vcelku mi nevadí pomalu plynoucí děj, ale tady jsem koukala celých 102 minut, během kterých bych postavila barák, kdyby mi někdo dal cihlu za každou vlaštovku, která tam prolétla, a během kterých se absolutně nic nestalo. Jisté momenty se mi líbily, ale to byly tak prchavé okamžiky, že mi je můj Alzheimer nevykradl jen z náhlého záchvěvu solidarity... zřejmě ke Krobotovi.(16.12.2014)

Úsměvné počin na režisérsko-scénáristickém postu debutujícího Krobota odvážně atakuje pitoreskní charaktery obcičky "nowhere in moravia", byť má přirozeně (zřejmě chtěnou) absencí hlubšího děje nedostatečnou výživnost. Když k tomu přičtu nevěrohodnost projevu z pohledu nářečí a povšechnou přihlóplost, jsme na vcelku přijatelném průměru, které je koukatelné, ale žádné odvaz nečekéte. 60%(20.8.2014)

• - Ve filmu hrají i místní usedlíci. (M.B)

• - Jedna z představitelek Lenka Krobotová je dcerou režiséra. (M.B)

• - Film byl poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2014. (M.B)