Kouzlo měsíčního svitu

• Austrálie

Romantický / Komedie / Drama

USA / Velká Británie, 2014, 97 min

• xxmartinxx

Další Allenova ulepená snobárna, která už ztratila kontakt s realitou a trousí životní moudra podepřená nesmyslnými a polopatickými konstrukty. Laskavější než Zdeněk Svěrák a povznešenější nad krušností světa než Jiří Menzel. Třeba až mi bude 150 a budu nutně potřebovat vytvořit nějaký sebeklam, ve kterém dožiju, opráším s nadšením tuhle blbost. Zatím ne, díky.(7.8.2014)

Woody Allen vyvolává duchy a je to zatraceně zábavné. Na poměrně nehezké Emmičce je cosi okouzlujícího, co z ní dělá šukézní ještěrku a v kombinaci se šviháckým intoušem Colinem jim to nečekaně klape. V koutku duše jsem očekával filmový zážitek, jelikož Woody natočí skvělý film jednou za tři roky a po zklamáních z Říma a San Francisca opět zaválel ve Francii a vykouzlil nejpříjemnější filmový zážitek letoška. Ubral (afektovaných) postav, vsadil na přirozenost, lišácky vtipné dialogy a vytvořil dost možná lepší Dokonalý trik než Christopher Nolan. Takže mu nakonec odpustím i toho přitepleného kokota s "ukulelem". Na konci jsem zářil jak měsíček na hnoji... takže (skoro) za pět. Pocity si utřídím po druhé projekci.(6.8.2014)

Přímo magicky vlídný film s ukrutně vtipným Colinem Firthem, nádhernou atmosférou jižní Francie i dvacátých let minulého století a s poselstvím, že "k životu potřebujeme iluze", které sice Woody Allen použil už ve Stínech a mlze (a jinde), ale to mi ani v nejmenším nevadí. Že jsem pointu prohlédl dříve, než ji prozradil film? No to je toho. Kouzlo měsíčního svitu není vrchol Allenovy filmografie ani žádný přelomový titul. Je to ovšem roztomilá komedie natočená přesně v duchu "pamětnických" filmů, která buď neurazí, nebo rovnou nadchne. Zklamat ale snad ani nemůže. "Začínal jako hadí muž. Zajímavá volba, když chce někdo vypadnout z reality."(2.9.2014)

Má první (a určitě ne poslední) CSFD projekce, a to v krásném prostředí kinosálu Lucerny. Právě v tomto prostředí vynikla ta kouzelná atmosféra filmu. Z některých předchozích Allenových filmů jsem byla zmatená a často i zklamaná, to ale u Kouzla měsíčního svitu neplatí. Spokojená jsem byla snad se vším, ani chvíli jsem se nenudila. Emma Stone mě hodně překvapila, ve svých 25 letech hraje prostě dokonale. Colin Firth se taky výborně hodil na svou roli. Doporučuji a už se nemůžu dočkat na další snímky WA, protože alespoň mně připadají čím dál lepší.(8.8.2014)

• Happens

Zbožňuji Colina Firtha. Ne vážně. Opravdu. Ale nikdy nebudu kamarád s W. Allenem, zkoušeli jsme navázat bližší vztah mockrát, ale pokaždé to dopadne stejně. Příběh mě irituje od samého počátku se stupňující se naivitou/stupiditou někde z poloviny minulého století. Atmosféra dýchá, dialogy jsou nabité. Ale já jsem jiný. Divný (asi)..(25.9.2016)

• - Natáčení probíhalo na jihu Francie. (Terva)

• - Během jednoho z několika výletů Stanleyho (Colin Firtha) a Sophie (Emma Stone) zmiňuje Stanley jako svoji nejoblíbenější symfonii "Beethovenovu sedmou" a její houslové party. Přesně tato symfonie a tyto houslové party hrají v pozadí finální scény filmu Králova řeč (2010), když Král Jiří VI (Colin Firth) čte 3. září 1939 svůj projev. (baribal)

• - Kameraman Darius Khondji natáčel na klasický 35mm film. (Terva)