Romulus a Remus

Romulus et Rémus

Romulus a Remus

Akční / Drama / Historický / Válečný / Dobrodružný

Itálie / Francie, 1961, 104 min

Film, kde sa nešetrilo na kostýmoch a koňoch, ale na všetkom ostatnom áno. Film kde sa v prvom rade vraždí. A potom aj v druhom aj treťom rade. Vďaka nie príliš veľkému komparzu som už ani nechápal, kde sa stále objavujú noví dobrovoľníci na umieranie. Veľa napovie jedna sekvencia, kedy je zavraždená istá dôležitá žena a po cca jednej sekunde niekto zvolá, že vraždenie už musí skončiť. Asi nejaký chladnokrvný vizionár. Ani netreba dodávať, že ihneď nasleduje hromadný masaker. Lákadlom mala byť jedna známa prírodná katastrofa (nebudem spoilerovať), je však značným sklamaním. Ale nemá zmysel filmu vyčítať nízky rozpočet. Záverečná bitka je čistý priemer, ostatne ako celý tento umelecky neambiciózny film.(12.9.2016)

Navonok vyznie ako veľký epos s vážnou tématikou, ale vo vnútri iba šedý priemer so svalnatými bratmi a veľakrát videnými gestami, priemernou réžiou a menej nápaditým scenárom. Ako nádejný európsky historický veľkofilm mierne pokuľháva, čo ale nie je nikoho veľká vina pokiaľ sa nestavia do kategórie prvej ligy.(18.5.2013)

Niečo takéto som očakával. Proste svalnatý krásavci, blonďavá krásavica a všetko k životu potrebné vybojované mečom. Inak boli to poriadni borci, tí herci. Film ako taký mi veľa nedal, ktovie či bol podľa skutočných udalostí do menších detailov, lebo na to nevyzeral, každopádne tie udalosti asi neboli nejako zvlášť zaujímavé, než napríklad vymyslený Gladiator. Pár nezmyselných rečí, nejaké divné efekty, trocha súbojov na lúkach a to bol asi tak tento film.(11.6.2013)

Nonstop dobrodružná nakladačka, ktorú ale miestami zhadzuje nekvalitné technické spracovanie ( hlavne tie takmer úvodné preteky koňov cez horiace prekážky ). Z prihliadnutím na to, že to bola len ďalšia talianská historická kusovka v hlavnej úlohe ( či úlohách ) s americkými kulturistickými bohatiermi, je však stále na čo sa pozerať.(25.8.2011)

Chvílemi jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo. To ale neubírá filmu na atraktivnosti tématu a hezkých herců. Jako dobový pohled na legendu o založení Říma je film dobrý. Bohužel se mu ale nedaří být filmem nadčasovým, protože výkony herců i práce s kostýmy a rekvizitami opravdu neodpovídají historické skutečnosti. Koukatelné to ale je, o tom žádná, a závěrečný boj - ač naivní - mě dost zaujal. Zejména technika boje, která byla opravdu originální (využití bažin, koňských "hradeb" a jam zakrytých listím).(12.4.2012)

• - Producenti pôvodne chceli, aby Steve Reeves (Romulus) hral aj postavu Rema. On však dvojitú rolu odmietol a odporučil Gordona Scotta. (misterz)

• - Steve Reeves (Romulus) a Gordon Scott (Remus), ktorí hrajú vo filme dvojčatá, sa v reálnom živote nenarodili v rovnaký deň, ale v rovnakom roku - 1926. (misterz)