Ako som videl Pojedeme k moři:   03.04.2014, 12:24 - Dozvedám sa na jednej z diskusií, že v piatok sa má v Bratislave konať predpremiéra, za účasti tvorcov. Snažím sa zistiť kde.. 03:04.2014 (poobede) - Okno.. 04.04.2014, 0:40 - Zaláham v alkoholickom opojení, bez znalosti odpovede.. 04.04.2014, 13:32 - Budím sa po trinástich hodinách nerušeného spánku. Následne zisťujem, že premietanie by sa malo konať už za pár hodín, v sále pre 60 ľudí a na facebookovskej stránke kina, vidím na 1500 prihlásených.. 13:48 - Volám na číslo uvedené v hlavičke, načo ma hlas na druhom konci, ubezpečuje že žiadny taký film, sa dneska nepremieta.. 13:52 - Volám znovu, tentokrát úspešne, ale je mi odporúčené prísť o pol hodinu skorej, nech zoženiem miesto na sedenie.. 16:00 - Dopravná špička.. 16:50 - Konečne som dorazil a namiesto návalov, vstupujem do prázdnej sály.. 17:00 - Do sály vojde Madsbender. Pozerá s otvorenými ústami, keď mu ukazujem fotku medveďa, na mojom mobilnom telefóne.. 17:04 - Prichádza MontyBrogan a berie nám pivo.. 17:10 - Sála takmer naplnená. Jiří Mádl oznamuje, že po premietaní príde na rad diskusia s tvorcami a praje nám príjemné sledovanie, jeho autorského debutu, ktorý má byť (podľa jeho slov) "Trochu jinej". Nato ako ho nemám rád, pôsobí celkom sympaticky.. 17:11 - Hrdelný smiech upozorňuje, že dve sedadlá (stoličky) pred nami sedí Kika Svarinská. Strháva na seba pozornosť okolia, ale nevie že som videl Love a tým pádom aj jej bradavky (chech).. 17:13 - Začína film.. Premietanie sprevádzajú technické problémy, neustále vypadáva obraz, navyše pani sedadlo predo mnou, má veľkú hlavu a musím sa furt nakláňať ku Broganovi, aby som niečo videl.. A ako Mádl avizoval, ide skutočne o trochu iný film. Príbeh rozpráva hlavná postava - Tomáš, malý chlapec s novou kamerou, nadšenec čo chce natočiť vlastný film. Rozpráva o svojej kamere, o tom že má program na strihanie ktorý mu umožňuje meniť farby obrazu, manipulovať so zvukom.. A keď už takúto možnosť má, tak nám to rád predvedie. Celý film točí na svoju kameru, občas ju ukryje za kvetináč, občas sníma kamaráta na wc, hrá sa so zvukom, točí za pomoci zrkadiel .. skrátka réžia vynaliezavá a to zo strany chlapca, ale hlavne Jiřího Mádla, ktorý si svojim debutom nielenže hanbu nerobí, naopak, už v polke zvažujem plné hodnotenie. Chlapci sú uvoľnení, rodičia zohratí, Pokorná klasicky vynikajúca.. 18:00 (zhruba) - Príbeh sa náhle zdramatizuje, potom ako Tomáš požičia kameru svojmu kamarátovi Harisovi. Spoilerovať nebudem, akurát prakticky neustály smiech, sa na chvíľku preruší a ticho, hrobové ticho hovorí samé za seba. Ľudia sú dojatí.. 18:47 - Koniec. Začínajú titulky a ja si sľubujem, že vyvolám potlesk. Ale nič, ľudia sú ticho, stále sú ešte asi v Tomáškovom svete. Zrazu -len tak- začne niekto tlieskať. Predbehli ma (svine).. 18:50 - Mám ešte nejaké povinnosti, na diskusiu teda nezostávam. Brogan beží do práce, nechávame v tom Madsa samého, snáď nám to potom pekne zreferuje.. 18:56 - Na telefóne zapínam čsfd, hodnotím, dávam 4 hviezdy. Do piatej chýbalo málo.. 19:02 - Uvedomujem si, že začínam mať Mádla rád. Na ďalší jeho film pôjdem do kina a tentokrát, by som chcel aj zaplatiť ...(4.4.2014)

Chyběla mi trošku větší katarze a přebývalo příliš mnoho dohadů o ději. V některých situacích by lidé kluka s kamerou poslali rovnou do prdele. Ale podle rozhovorů s Jiřím Mádlem jsem věděl, že to má v hlavně srovnané. Dialogy a situace působí tak autenticky, že jsem ochoten mnoho věcí tomuhle debutu s klidem prominout.(14.5.2014)

Hodnocení Pojedeme k moři se zde nějakou dobu drželo v, pro český film, nezvykle vysokých číslech a já byla velmi zvědavá, jak se Jirkovi Mádlovi jeho režijní prvotina povedla. Zpočátku je to takové amatérské kamerové oťukávání, až jsem si říkala, kdy se začne dít něco... většího. A ono začne. Najednou se ocitáme uprostřed domácího násilí a jedno velké tajemství je na dosah svému objevení. Kamera malého Tomáše nám ukazuje, jak silné je jeho přátelství s kamarádem Harisem. Tak silné, že si ho nenechají vzít ani od žádné třídní krasavice. Mezitím Tomáš začíná přicházet na kloub jednomu tajemství, které mu však může zcela změnit život. Ono odhalení divák jistě brzy vytuší, jenže ono to má ještě jeden háček. Petr Šimčák si ve své roli vede výborně a rozhodně nepůsobí jako malý kluk, co neumí hrát, amatérismus nebyl znát:) Jiří Mádl dokázal do naší upadající filmografie vnést jemný závan čerstvého vzduchu a vůbec by nebylo na škodu, kdyby se tak dělo častěji a od více režisérů.(1.3.2015)

Pěkný dětský film navazující na dlouhou a silnou tradici dětských filmů v české kinematografii. Mádlova režie je infantilní, ale ve výsledku je to roztomilé a dobře to odpovídá zvolenými výrazovými prostředky danému žánru. Filmově to sice není žádná revoluce (i když ta ich-forma je celkem nečekaná), ale musím uznat, že je to takové mile čisté a na nic světoborného si to nehraje. A pak tu jsou ještě ty vynikající (dva) dětští herci, podobě přesvědčivé herecké výkony tu poslední dobou nejsou zvykem...a srovnání s Tomášem Holým blahé paměti jsou skutečně na místě. Coby patriota mne samozřejmě potěšila mizanscéna, Mádl výborně zužitkoval znalost místopisu svého rodného města a mne těšilo objevování známých zákoutí Českých Budějovic. Jako velké plus beru, že filmové Budějovice jsou poplatné svému skutečnému předobrazu a není to takové to typické filmové město natočené všude a nikde. Vnímám to coby pokus o poklonu městu, kde má Jiří Mádl kořeny a kde vyrůstal. Takovýhle přístup jsem už dlouho nezaznamenal (pominu-li výstupy cílící na Prahu). Dobrý, hravý, slibný debut...z toho Mádla by nový Forman jednou fakt mohl být... :-)(22.2.2015)

Jeden z mála českých filmů poslední doby, kde forma nesmírně podtrhuje sílu sdělení. Pojedeme k moři je totiž natočeno jako home video dvou kluků, kteří dostali zrcadlovku a teď se s její pomocí rozhodli zaznamenávat životy lidí ze svého okolí. Nemusíte se ale bát, že by bylo kvůli své netradiční narativní a audiovizuální stránce nekoukatelné; zdánlivý amatérismus záběrů se zde míchá s profesionalitou filmařského štábu, takže film po obrazové, zvukové a střihačské stránce rozhodně netrpí. Nebýt zbytečného závěrečného epilogu, neváhám jít ani po nejvyšším hodnocení.(4.5.2014)

• - Představitel Tomáše (Petr Simčák) není v herectví úplný nováček. Hraje v Městském Divadle v Brně. (mjkuba)

• - Herec Miroslav Táborský, který "hraje" taxikáře, si opravdu kvůli filmu dělal taxikářskou licenci. Proto když jede Tomáš (Petr Simčák) a Haris (Jan Maršál) v jeho autě, tak můžete na straně spolujezdce zahlédnout fotku s jeho pravým jménem. (mjkuba)

• - Jaroslava Pokorná musela na příkaz režiséra nosit paruku. Prý vypadala na roli babičky příliš zachovale. (Tet.Ew)