Sebemilenec (TV film)

Drama / Psychologický

Česko, 2013, 91 min

Zápletka příběhu notoricky známá z řady kriminálek, tentokrát v precizním předvedení duem Stašová – Dulava. Zaujalo mne výborné ztvárnění stupňující se závislosti ženy na partnerovi a gradace agresivity muže vůči ní. Myslím, že se to povedlo, ale jedno podívání stačilo. Sotva se k tomuto depresivnímu snímku ještě někdy vrátím.(16.12.2013)

Na kostru očištěný příběh v prvním plánu bez složitější dramatické stavby a scénáristického propracování postav, v kterém exceluje Stašová, jejímuž naturelu je postava šitá na tělo. Tragédie domácího násilí ve verzi pro služky a děvečky, v níž stupňovanému napětí přispívá stylová hudba. V rámci žánru červené knihovny je málo co vytknout (smělé 3-4*), Renč ukazuje, co je mu nejbližší a kde ho televize mohou potřebovat. Přesvědčivá kamera(16.12.2013)

Jo. Měla jsem sebevědomou padesátiletou tetu. Moderně se líčila, oblékala, živila se jako středoškolská učitelka, sportovala, žila. Na netu si našla "kovboje Otu".......po pár letech soužití je z tety zakřiknutá, vyřízená, roztřesená chuderka, šedé nestříhané vlasy, oblečení snad z popelnice, bez práce - protože do ní nesmí, nesmí vlastně z domu krom času na nákup, k vnoučatům nesmí, do společnosti nesmí.....a to vidíme jen povrch ledovce..........kdybychom chtěli pomoci, ona nechce, před policií vše zatluče - peklo by bylo ještě větší.......takže ať byl film natočen pro někoho populisticky, jak tu čtu, a povrchně, mě z něho mrazilo. Drsná realita je v něm natočena velmi, velmi přesvědčivě. Tyhle psycha Renč umí, i když je občas teatrální, ale život sám je ve svých temných a vyhrocených situacích kolikrát ještě teatrálnější. A oba hlavní představitelé byli k pláči přesvědčiví.(18.3.2015)

Co je české, to nestojí za nic. Jak jinak. Nějak mě to už nepřekvapuje. I kdyby bylo tohle dílo sebehorší, o dvě třídy výš ho zákonitě musí dostat ústřední dvojice a hlavně pak paní Stašová. Ne nadarmo dostala za roli v Soulu (Seoul International Drama Awards) v roce 2015 cenu za nejlepší ženskou hereckou roli.(24.7.2017)

Že spousta ženských bez ohledu na věkovou kategorii dává přednost hajzlům a rváčům, je známý fakt. Pak ale nevím, proč bych je měl litovat. Jaromír Dulava si roli Oty docela pěkně vychutnal, ale jinak z toho těžko mohlo vylézt něco lepšího než obvyklý televizní průměr, na jaký si za pár dní nevzpomenu.(16.12.2013)

• - Natáčení probíhalo v Brně a ve Šlapanicích u Brna. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Film byl představen na 13. ročníku filmového festivalu v americkém městě Tiburon. (Cucina_Rc)

• - Simona Stašová si z festivalu nezávislého filmu v sanfranciském Tiburonu přivezla cenu Zlatý kotouč za hlavní ženskou roli. (Cucina_Rc)