Mrzout

Mrzút

The Grump

Komedie

Finsko, 2014, 113 min

Postava dedy byla neskutecna a i kdyz na prvni pohled vypadal jako totalni prudic, se spoustou jeho myslenek a nazoru jsem se ztotoznil. Nadcasovy film, ktery poukazuje na fakt, ze rozdily mezi generacemi se stale vice prohlubuji... Mrzout narazi i na aktualni temata a s laskou vzpomina na minulost, kdy jeste Finsko bylo Finskem a Evropa, Evropou. Bavil jsem se dobre, asi jako vetsina navstevniku kina. Skoda slabsiho konce, jako by filmu trosicku dosel dech. Tento film deli jen chlup od meho plneho hodnoceni. Videno v ramci Scandi II v ostravskem Minikine.(16.1.2016)

Mne sa tento film úprimne páčil. Myslím si, že prekypoval skvelým humorom, ktorý ma držal od začiatku až do konca a bola to radosť sa na film pozerať. Niektoré scénky boli trošku zvláštne, ale nikdy nič také, čo by vyslovene dráždilo alebo otravovalo. Skôr som nemal pocit, že by to bolo stopercentne super. Ale čo tento film skutočne ťahá hore je náš hlavný hrdina, ktorý je absolútne fantastický. Plus si myslím, že aj záverečná hlavná myšlienka filmu je podaná veľmi dobre. Prečo by mal syn nášho hrdinu štiepať drevo a potrebovať vo svojom dome krb? A prečo jeho otec ho do týchto vecí tlačí, keď v dnešnej generácii fungujú veci inak. Ale na druhú stranu je treba aj povedať pravdu, že je vidno, ako dnešní mladí prežívajú absolútne všetko a prečo nepodporujú tých a oných. Lebo vo svete sa dejú zverstvá, ktoré nebudeme podporovať. Ale keby sme riešili všetko, tak reálne by sme asi museli žiť v lese vo vlastnom zrube a byť lovcom. A možno ani to by nebolo v poriadku, lebo ochranári životného prostredia a prírody. Toto film adresuje veľmi dobre a rovnako je aj celý čas vtipný. Scénka, kde sa má zrezať dub je fantastický príklad. Osobne môžem film len doporučiť. Myslím si, že sa úprimne zasmejete a užijete si ho. Hodnotenie: A-(27.1.2016)

3* sice už pomalu začínám patřit do kategorie lidí, kteří se diví kam ta naše civilizace spěje, ale tenhle finský film mi zase tak blízký nebyl. Sice měl dobře nakročeno a docela jsem se bavil. Ale v půlce se z filmu vytratí humor a začne se řešit vztah otec-syn a tam už jsem občas přestával tomu rozumět a ani délka filmu kvalitě určitě neprospívá. No doufám, že časem nebude mrzout i ze mě a z mého úhlu pohledu je to dobrý film, ale přímo bych ho nedoporučil. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](23.1.2018)

milá severská komédia o uhundranom starom mužovi, ktorému vadilo všetko vrátane elektriky, hmmm ktovie na čo mi budeme nadávať o desať dvadsať rokov (ja už teraz nadávam a hundrem a nostalgicky spomínam na časy bez mobilov, dva štátne programy v telke, žurnály v kinách zimy plné snehu a vôni dymu z komínov). Na uliciach bolo menej aut - a všetko sa dalo opraviť bez výmeny za nové.(21.11.2016)

Až do rokovania s Rusmi... ehm, teda Sovietmi, to bola výborná komédia. Pasáže, kde si postavy vyříkavali čo, kto, kedy a prečo, ma už až tak nebavili. Niektoré vtipy boli skvelé, iné (on porovnáva Ford Escort s prasaťom), asi pochopia iba Fíni. Dome bol skvelým režisérom teen drám a potom sa posonul ku dramédiám o nevšedných starostiach obyčajných Fínov, ktoré sa mi zdajú priemerné. Škoda. Veril som, že raz bude svetoznámy, to sa už asi nestane. Ale ja ho budem aj naďalej s láskou volať krstným menom.(4.10.2016)

• - Vo filme nezaznie skutočné meno hlavnej postavy. (Lucjen)

• - Antti Litja, ktorý prepožičal svoj hlas postave Mielensäpahoittaja v originálných rozhlasových hrách a zároveň si túto rolu zahral aj v divadelnom prevedení, nebol príliš nadšený svojou účasťou vo filme. Nakoniec súhlasil kvôli svojmu vnukovi. (Da_reba)