Vlčí hory

S příchodem noci se do lesního porostu starého jako svět sám vkrádá éterická mlha. Horami se ozývá pravěké vlčí vytí. Další a další vlci se přidávají. Zubr dole v údolí se prudce otočí, jelen rychle mizí mezi stromy a bobr plave do bezpečí svého úkrytu. Jen medvěd klidně čeká v tiché předtuše, že by si mohl z vlčí kořisti kus urvat. Tohle je příběh o jednom z posledních divokých koutů přírody v Evropě, krajině dříve známé jako Vlčí hory, kde má každý tvor svou vlastní úlohu ve věčném koloběhu života a smrti. Zkušení slovenští filmaři putovali tři roky křížek krážem horami a lesy Východních Karpat a v regionu, který se rozprostírá na pomezí Slovenska, Polska a Ukrajiny pátrali po éterických vlcích i jiných výjimečných zvířatech společně žijících na tomto území. (TV Prima)

Johnny.ARN

A ja že to bude o vlkoch, a ono zubor a bobor a srnka a iné pekné zvieratká našich krásnych Polonín a priľahlých oblastí. Vlk len jeden a z diaľky. 4 z 5 ()

VasaX

Kouzlo krásy lesů Evropy a jeho, dnes už méně početných až vzácných obyvatel. Několik krásných záběrů, rozumné povídání k tomu. ()

Autogram

Severovýchodné Slovensko je unikátom s najstarším pralesom v Európe, ktorá už inak nepatrí divej prírode. Napriek viditeľnej snahe celého tímu sa záberov vlkov podarilo natočiť minimálne, väčšinou len pomocou fotopasce, teda bez prítomnosti človeka, ktorému sa plachý vlk vyhne za každých okolností. Ale aj ostatné zvieratá našej domácej prírody stoja za pozorovanie, zubry alebo bobry nie sú bežné. Viac ako na náučnosť sa dokument sústredil na prirodzenosť záberov, teda žiadne lákanie zvierat alebo štylizovanie situácie. ()

vyfuk

Skvělý dokument o skvělém místě. Vlčí hory by mohlo být neuvěřitelné místo pro cestu poznání a výpravou mezi dnes již skoro mýtická zvířata. Je to neuvěřitelné, úžasné a dokonalé. Na tomto místě bych opravdu chtěl být a zažít hledání něčeho nového. Mimochodem, úplně skvělý komentář a také hudební podtext. ()

coscarelli

Vytvarne (príroda) dokonala myslienkova rekonvalescencia ukazuje povabne miesta kde stanovacka nehrozi. A to z principu nezclovecenia tejto nadhery. Prijemne zosuladenie hudobnej a pohladovej stranky podvravene harmonickym naratorskym hlasom M.g. vytvara pastvu pre - skoro - vsetky zmysly. Kracam spravnym smerom pan B. (rec. ot.)Kde je dalsi? ()

Arkanoid

Správne poučenie o vzácnosti prírody a krásne zábery filmu neberiem, chýba mu však lepšia koncepcia a viac pozornosti na zviera na plagátoch - vlka. Jeho menšinové zastúpenie vo filme a zároveň využitie ako hlavného ťahúňa filmu znie ako bezduchá propaganda. ()

vander19

O tomto dokumente som pred nedávnom čítal v jednom časopise. Tvorcovia opisovali s akými ťažkostami sa stretávali, aby dosiahli čo najlepšie zábery. To bolo moje prvé počutie o Vlčích horách. A keď som na youtube našiel tento dokument ani chvílu som neváhal a pustil som si to. Bol som očarený, už predchádzajúci dokument Erika Baláža ma dostal svojou kvalitou. Sú tu krásne zábery, ktoré som doteraz nevidel. Stáda zubrov, pár vlkom, medved, srnce, jelene. To všetko tu človek nájde. Je úžasné, že aj v našich končinách sa robia veci kvalitou podobnou tým zo zahraničia. ()

kri.tino

Nádherné zábery, ušľachtilý zámer, úctyhodná vytrvalosť a trpezlivosť. Napriek lahodnému Geišbergovmu hlasu však rozprávačova línia bola do istej miery rušivá - hlavne často a veľakrát opakované vety typu: "Zviera prišlo k rieke." . Chcelo to asi prizvať nejakého scenáristu, ktorý by pomohol komentáru dať plnosť. Inak nádherný dokument, vrelo odporúčam. ()

dobso

Nádherný film o Karpatskej prírode, ktorá už takmer neexistuje. Je smutné, že v dnešnej dobe stále ešte nie sú takéto územia chránené a stále v nich dochádza degradácii lesa. Tvorcovia filmu držte sa a pokúšajte sa naďalej robiť všetko preto, aby sa vlčie hory stali najvznešenejším chráneným územím Karpatského oblúka. ()

agassi68

Chlapci po vzore BBC si dali tú námahu a 500 dní natáčali materiál na 48 minút. A to sa cení. V strednej Európe je takýto kus prírody ohromná vzácnosť, ktorú ani nevieme doceniť.. ()

Maniik88

Veľmi pekný dokument, ktorý nám dáva nádej. Nádej, že ešte existujú miesta, ktoré sú chránené a zvieratá tam môžu prosperovať. Viacerí sa sťažujete, že záberov vlkov bolo minimálne. Ja vravím našťastie, že sú vlky také prefíkané a že sa tak výborne vyhýbajú ľuďom. U nás ich tí bezmozgovia strieľajú, dávajú im úplne šialené kvóty na odstrel. Super, že sa im ich nedarí plniť a to len vďaka šikovnosti vlkov (za deň nabehajú cez 50km). Tí chalani tam strávili 500 dní, priniesli nádherné zábery zubrov, jeleňov, bobrov, vydier a mnoho ďalších. Azda nemuseli toľko spomínať tých vlkov, keď sa im ich nedarilo zachytiť a komentár sa mi niekedy nepáčil, preto 1* dole. ()

Mire

Pekný dokument z našej produkcie. Filmársku úroveň BBC síce nemá, ale má dušu. Škoda, že väčšina zobrazeného materiálu vlastne ani nie je zo slovenskej časti. ()

mnx

Několik nadšenců vzalo své fotonádobíčko, a jeli točit přírodu do divokého koutu Karpat na Slovensko-Polsko-Ukrajinském pomezí, a o tom, že se jim to povedlo na jedničku, nemá cenu moc diskutovat. Kdo má rád záběry na přírodu a její divoké obyvatele, musí tohle prostě vidět. Celý dokument je kompozičně vynikající, s nevtíravým zvukovým doprovodem a komentářem, a na některé záběry jsem vážně zíral s pusou dokořán. Proč něco takového nevznikne v ČR, místo polodementní Cestomanie & spol..? ()

Vivcis

Veľký obdiv za trpezlivosť tvorcov dokumentu, ale prišlo mi to ako komentovanie putovania človeka čakajúceho na vytúžene stretnutie s vlkom. Ocenila by som keby komentar bol venovany prirode a zvieratam aby sa divak aj nieco naucil a dozvedel. Pekne zabery, krasna priroda, slovenska tvorba - 4*. ()

Thailon

Technicky dokonale nahliadnutie do divociny, o ktoru by malo byt nasou psou povinnostou sa starat. Chalanom z Arolla Filmu sa podarilo potvrdit kvalitu, o ktorej som sa presvedcil v Strazcovi divociny. Uz teraz sa tesim na ich dalsi, na festivale Ine cesty avizovany film o rysoch a kamzikoch vo VT. ()

luk4ss

Objektívne, v porovnaní s dokumentami od BBC by to asi na 5* nebolo, ale za to zachytenie slovenskej (a poľsko-ukrajinskej) prírody, ktorá mi je blízka, nemôžem hodnotiť inak. Len ten rozprávač by to mohol komentovať menej znudene. ()

MrClansman1

Obrovský rešpekt pred autormi za skvelý dokument i za odhodlanie a snahu, ktorú pri jeho vytváraní vynaložili. Som rád, že sa točia takéto dokumenty z našej prírody. ()

Za zvířaty do kina Atlas

Za zvířaty do kina Atlas

30.10.2016

Druhý ročník dokumentárního filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi nabídne v pražském kině Atlas celkem 12 projekcí ve čtyřech festivalových dnech. Tématem přehlídky, která proběhne od 10. do 13.… (více)

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (více)