Našimi hrdiny jsou lidé, kteří si nechávají život prokluzovat mezi prsty. Neměli by. Pro některé z nich to totiž dneska večer skončí. A proto se v jejich blízkosti objevili andělé. Jejich podoba a názory vás asi zaskočí. Ono je to vzájemné. Lidskému oku neviditelní strážci našich osudů bývají zase pro změnu překvapeni překážkami, které sobě a jim dobrovolně stavíme do cesty. Podle mimořádného románu Michala Viewegha "Andělé všedního dne" natočila režisérka Alice Nellis originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková a Vladimír Javorský. Tihle čtyři se snaží provést své lidské svěřence jejich nejtěžším dnem. Učitel autoškoly Karel (Bolek Polívka) se souží v citově prázdném manželství s Marií (Zuzana Bydžovská), které si kompenzuje sny o své studentce Ester (Klára Melíšková). Ta však právě pohřbila manžela a zatím není připravená na nové vztahové dobrodružství. Zdeněk (Václav Neužil) se chce dneska večer zabít, protože mu jeho kamarád Filip (Ondřej Sokol) přebral ženu. Těžce to nenese jen on, ale i jeho esotericky založená matka (Zuzana Kronerová), která se kvůli tomu navíc rozhádala se svou nejlepší kamarádkou, výše uvedenou Marií, protože Filip je její syn. Tenhle složitý vztahový propletenec rozetne osud už za pár hodin. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se alespoň částečně nepokusili situaci zachránit. (Cinemart)

Peabody

Osobně si myslím, že Alice Nellis napsala scénář lepší než kniha a velmi pěkně ho natočila. Diváci mohou být mírně zmateni, protože tohle tedy vůbec není komedie, což ale osobně vnímám spíše pozitivně (kromě několika zoufalců, kteří na vtípky čekali a na premiéře v Lucerně občas propukali v opuštěné smíchy). Herecky velmi slušné, kamera a kompozice výborná, ani Vojtěch Dyk mi nevadil, jeho anděl má být lehce cynický. Měl jsem ale trochu misogynský pocit, jako by paní režisérka většina mužských postav vykreslila jako plošně střižené figurky (zejména Sokol, ale i Neužil a i Bolek Polívka podle mne byl trochu spící), kdežto nějaká psychologická hloubka je vyhražena ženám (Melíšková, Bydžovská i Kronerova). Andělé solidní (jen je zjevně i v komentářích berou někteří jako anděly strážné, což není jejich úloha), na Elišku Křenkovou byl pěkný pohled už v Rafťácích, tady také, i když hrát moc neměla co). NIcméně díky za takovouto adaptaci a pěkný film včetně několika nečekaných formálních postupů. ()

Brunetka

Na tento film jsem šla asi s větším očekáváním než jaký zážitek mi pak film dal. První půlka je spíše nuda, druhá už má větší spád a vtáhne víc do děje. Téma dobré, zpracování průměrné, nenadchne, neurazí. Víc táhne do kina obsazení, bohužel... ()

ABC1

Knihu jsem četla, takže problém vyznat se v jednotlivých postavách jsem neměla. Ze začátku se mi film zdál rozvleklý, popisný a zdlouhavý, ale naštěstí se to po chvíli zlepšilo a film začal být zajímavější...ale pořád mám pocit, že některé knihy jsou nezfilmovatelné...děj nechci popisovat, ale manželství Polívky a Bydžovské se mi zdálo opravdu hodně přehnaně podané, na takovou Nudu v Brně by každý z nich už před lety musel ...rezignovat. Jinak herecké výkony dobré, Vojta Dyk výborný a Klára Melíšková vynikající. Snad při dalším filmu vybere A. N. takové téma, které se bude natáčet jedna báseň!!! ()

Alisce

Byla jsem na tomto filmu před pár dny se školou a jsem asi jediná, komu se to líbilo. Filmy Alice Nellis se mi poslední roky líbí a tento nezklamal. Příběh sám o sobě průměrný, ale v podání Alice je to pěkný film. ()

M_crha

Tak nějak se to nepovedlo. Hluboko dole je zajimavý nápad, ale Alice ho velmi špatně uchopila myslím, že tím že si scénář psala a film i režirovala tak se nechala unést někam kde to běžný divák, který nečetl scénář nemá šanci pochopit. Bohužel tomu daji nafrak i kamerové triky které z toho najednou trči a člověk má pocit jako by to byl reklamní blok. Tak příště. ()

robbez

"Morální ponaučení" filmu je až andělsky prosté a kýčovité: Máme mít rádi své bližní, říkat jim to a odpouštět i těm, kdo nám (skutečně či domněle) ublížili, protože nikdy nevíme dne ani hodiny svého konce. V zásadě je to asi pravda, ale příliš objevné to tedy není. Taky "andělé" mě svým vystupováním i vzhledem vadili. Asi bylo záměrem, že každý z nich je úplně jiný a působí až příliš lidsky. Proč jeden anděl mluví slovensky a ostatní česky a proč si minulost svých svěřenců trapně přehrávají na tabletech (jak technologicky moderní!), když by ji snad jako andělé měli znát? Proč jeden vypadá jako statkář z první republiky, druhý jako rocker a třetí jako z Hare Kršna? "Andělka" působí jen jako do počtu, aby mezi nimi byl i nějaký ženský prvek. Andělé taky dost cynicky, oprskle a rádobyvtipně komentují a glosují (hlavně Dyk) chování jednotlivých lidských postav. Často jakoby ani pořádně neví, proč vlastně přišli a co mají dělat. Chápu, že Viewegh a Nellis chtěli anděly ukázat nějak originálně a hlavně jinak než obvykle, ale tohle je spíše trapné. V kontrastu s podivnými anděly je tu citlivě, civilně a zajímavě podaný tragikomický propletenec několika lidských osudů. ()

Mrsina

Úžasná hudba, výborné herecké výkony, skvělý scénář a nakonec pěkný příběh ze skutečného života. 90% ()

ssarka

nesnáším Viewegha,opravdu moc,knižku jsem četla a vůbec nepochopila příběh,nakonec knížka skončila v antiku..filmu jsem se hodně bála právě proto,že jsem z knížky byla zhnusená a znuděná..a nastal obrat v otáčení zeměkoule-film se mi moc líbil..nevím proč,ale příběh mě zaujal,hudba do toho byla perfektní a už HOOOODNĚ dlouho jsem nevyděla tak civilní herecké výkony,jako by si po dlouhé době sraček herci konečně zase vzpomněli jak hrát...ráda se podívám znovu..dala bych 3 hvězdy za krásný průměr,ale díky tomu,že jsme už léta nenatočili nic zajímavého či dívatelného,tak dávám 4 protože mě to moc potěšilo.. ()

rakosabasta

Hm, originální příběh? Wim Wenders - Nebe nad Berlínem. Jeho americký kulhavý remake - Město andělů. A prakticky dnes už kultovní seriál: Mrtví jako já... (A je toho víc...) tak nějak tento film v té originálnosti předběhly. Předpokládám, že v pokračování si vezme život postava Ondřeje Sokola, kterému nedá jeho svědomí spát... Tak nějak to tam zůstalo viset. Fajn překvapivá linie s Klárou Melíškovou. A moc pěkný urielovský make-up Vojtěcha Dyka. A skláním se před tvůrci, že nechali mluvit aspoň anděly, tak jak jim "zobák" narostl: tj. konečně po dlouhé době v českém filmu slovenština. ()

PoprockCZ

Podle traileru mě film moc nezaujal, ale po čase jsem na něj narazila a pustila si ho. Překvapil mě už jen skvělým obsazením. Alice Nellis také umí perfektně vykreslit emoce. Je pravda, že děj je hodně zamotaný. Na druhou stranu je obdivuhodné, že všechny střípky se stihnout složit včas a to v poměrně krátkém času 1,5h. Určitě patří mezi filmy, které je dobré vidět vícekrát pro postřehnutí všech detailů (podobně jako u pohádky Sedmero krkavců). ()

tata22

No, nečekal jsem mnoho ale tohle předčilo všechno moje očekávání. Vždycky si říkám, že se nebudu dívat na nové české filmy a zas jsem neodolal. Bylo mi líto hlavně herců, kteří dělali co mohli ale popravdě neměli co hrát. O scénáři radši ani nemluvím a režisérsky to nebylo uchopeno vůbe. Popravdě moc nechápu co to vlastně mělo znamenat a co tím chtěl autor říci. Nevíte někdo ? ()

Naby

Zajímavej příběh to určitě byl, to jó. Nicméně jeho gradace je tak pozvolná, že by to uspalo hada. Naopak se tam ke konci spoju tolik cestiček a překvapení, že pomalejšímu divákovi může ledazco i uniknout. Osobně semi gradace zdála moc pomalá, ale zato ke konci dosti výrazná. Objevilo se tam i pár dobrých vtípků, napětí a překvapení taky nechybělo, takže hodnotím vesměs kladně. I přesto ale film zapadne do šedin všedního dne :-). Celkem 3,1* ()

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014