• polský

• slovenský

Polsko / Dánsko / Francie / Velká Británie, 2013, 82 min

• Aljak

Na týchto artových filmoch mi odjakživa chýbal nedostatok dialógov, ktoré by dokázali oveľa lepšie umocniť celkovú atmosféru príbehu. A v tomto prípade to platí viacnásobne. Nieže by nebolo z kontextu scén jasné, o čo tam vlastne ide, no proste mi to prišlo také nekomplexné. Inak, po scenáristickej stránke celkom obstojné, no ten štýl hodný doby 60tych rokov ma nejako neoslovil. K takýmto "chuťovkám" jednoducho nemám žiadny hlbší vzťah, no občas sa aj v tomto mori nájde niečo čo ma dokáže okúzliť, čo sa však v tomto prípade nekonalo.(7.7.2014)

Předešlé kladné komentáře naprosto vystihly mé pocity. Audiovizuální bonbónek v dokonalém černobílém vydání, s nenásilnými dramatickými situacemi, které tak přirozeně plynou bez zbytečných scén. Všechno má své místo a smysl, nutí k zamyšlení. Film se nikomu a ničemu nepodbízí, neodsuzuje, pouze stylově vypráví. Máte pocit, že jste v Polsku 60. let, ale s moderním černobílým obrazem. Výrazné postavy, nádherná hudba. Jedinečné. 85%(5.8.2014)

• Radko

Emočný stav: 0, posolstvo: 0, zábery: 0. Jednoducho nechytilo. Dávno som nevidel film, ktorý by ma nechal tak dokonale chladným. Najprv sa putuje od hrobu k hrobu aby sa vykopali a zase zakopali kosti. Na miestach, na ktoré žiadna z postáv nikdy bežne nechodila, vzťah k nim bol len historický. Chápem, že Židia to tak majú, že musia mať kdesi pochované svoje pozostatky, no spôsob akým to bolo podané nedojal, nezaujal. Rovnako zápletka ukazujúca prostredníctvom konkrétneho príbehu zložité a tragické udalosti 20. storočia spojené s prenasledovaním židovského obyvateľstva a následnou boľševickou tortúrou. A výčitkami, spojenými s tým, že ako sa kto kedy správal. Potom tu boli nejaké presahy medzi uvedomením si banality prežívania mimo múrov kláštora a pokorný návrat k sviečke a kontemplácii po uvedomení si bezvýchodiskovosti života v železnej klietke. Aké -také oživenie priniesla postava prokurátorky, no v celkove predvídateľnom koncepte to tiež zapadlo. Nuž a k dlhým záberom asi toľko, keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Zatiaľčo u Tarra (ktorý sa tu v komentároch občas spomína) ide o fascinujúce ukázanie bezvýchodiskovosti prežívania, nemenných rituálov strnulosti obsahujúcich zároveň pochopenie, tu ide o číročíre epigónstvo bez emócií - len ukázanie, že technicky sa to dá zvládnuť. Už dávno nejaký všeobecne vychvaľovaný film tak neotrávil. Marigold píše, že ide o ušľachtilý film. V úvodzovkách "ušľachtilý". S takto napísaným prídavným menom sa súhlasiť dá. Pretože toto skôr, než čokoľvek iné je len ušľachtilá nuda.(22.10.2014)

Dve absolútne odlišné osobnosti s odlišným vnímaním života, skrížia svoje cesty, aby poznali nie len jeden druhého, no najmä samých seba. Kým je jeden oddaný Bohu, druhý je doslova kráčajúca arogancia. “Ida” skrátka musela stretnúť svoju tetu, aby vedela kým vlastne je. Poliaci to opäť príbehovo pomerne solídne rozbalili. Dlho som tento film odkladal, no na takýto snímok musí mať človek náladu. Melancholicky poňaté, čierno-biele dielo, ktoré zaujme najmä dejovou linkou, ktorá už dnes pripomína skôr 60-tkovú tvorbu. Veľmi pomalé, miestami depresívne, na hrane 3-4 ⭐️(2.2.2018)

Čiernobiely a dá sa povedať malý veľký film. Malý svojou dĺžkou a zrejme rozpočtom a veľký svojim zaujímavým príbehom, ktorý síce divák čo videl viac filmov už niekde videl, ale nie vždy sa oplatí podla toho hodnotiť film. V podstate čo sa týka mňa prvky tohto filmu a to konkrétne jeptiška (mníška, rehoľná sestra) a práca s židovskou tématikou (čo sa dialo židom v Poľsku) tak tieto dva elementy som videl v starších filmoch, ale nevadilo mi to. Zaujala ma najviac hlavná hrdinka Agata Trzebuchowska, ktorá vlastne v podstate nebola ani veriaca a pochybovala o existencii Boha (toto viem zo zaujímavostí tu na csfd). Agáta bola pre mňa neskutočne sexi a zrejme o to aj vo filme išlo, ak nie tak to bol len môj pocit. A to len dokazuje to, že nemusí byť žena sexbomba, ale musí v nej v skutočnosti niečo byť niečo viac, čo sa nedá popísať len tak, ale je na to treba oveľa viac slov. Príbeh sa mi páčil až na koniec, ale koniec bol pre mňa očakávaný tak sa nemôžem sťažovať.(11.12.2015)

• - Auto, které se objeví ve filmu, je Wartburg 311. Údajně auto bylo naprosto nepředvídatelné a štáb si užil mnoho zábavy i adrenalinu, zejména si užil produkční štábu. Zároveň ale Wartburg nabízel v kruté polské zimě jediné místo, kde byla snesitelná teplota. (melipa)

• - Postava Wandy (Agata Kulesza) je inspirována skutečnou osobou, jedná se o "krvavou" Helenu Wolińskou. Ta poslala na smrt řadu hrdinů protinacistického a později protikomunistického odboje, včetně duchovních. Údajně to byla žena, která kouřila, pila a vyprávěla vtipy, byla známá tím, že nemohla vystát hlupáky, ale zároveň působila jako srdečná a velkorysá žena. V 90. letech polská vláda žádala o vydání Heleny Velkou Británii. (melipa)

• - Představitelka Idy Agata Trzebuchowska byla podle režiséra Pawla Pawlikowskiho doslova "výrazná hipsterka s barokním účesem, ošuntělým oblečením a módním chováním". Ještě se ukázalo, že "byla militantní feministkou, která pochybovala o existenci Boha a rozhodně ve svém životě neměla čas věnovat se polské církvi". (melipa)