Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (118)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Jack Strong není vůbec špatným filmem. Ale už úvodní scéna u pecí mi ukázala sice prakticky jedinou, ale o to podstatnější slabinu snímku, která se mi po zbytek projekce sem tam připomínala (někdy s menší, jindy větší naléhavostí). Tu bych nazval 2 slovy, a to „přehnanou démonizací“ (událostí, atmosféry a především některých postav). Pak občas dochází např. k momentům, ve kterých se tvůrci snaží násilným způsobem vyjevit určité osobnosti jako div ne zrozence pekel a na zasvěcenější publikum to působí „poněkud“ úsměvně (i když věřím, že nejeden zahraniční divák tohle řešit opravdu nebude). Nebýt této vady, nemám Jacku Strongovi vlastně moc co vytknout. Označení „akční“ je sice scestné (tomu by více odpovídala jen automobilová honička), ale zato má film spoustu napětí a sem tam atmosféru tak hustou, že by se dala krájet. A co je důležité, s hlavním hrdinou sympatizujete natolik, že si toho ústředního podtónu zase tolik nevšímáte. Z technického hlediska je film na velmi slušné úrovni. Celkově to vidím na slušné 4*. No, v Praze už je po všem, po jaře.“ – „Léto?“ ()

Havenohome 

všechny recenze uživatele

Tak počul som už aj také názory, že je to akčný film. Bohužiaľ nie. Je tam jedna akčná scéna - naháňačka aut na snehu v asi šesť-sekundových záberoch na široký objektív. Pôsobí to teda všelijako, len nie akčne. Ak by sme to mali zaradiť do nejakej žánrovej škatuľky, tak to bude najskôr špionážny thriller. No musím povedať, že asi jeden z najnudnejších aké som kedy videl. Problém snímku je, že sa nemastno-neslano drží chronologicky Kuklinského biografie, namiesto toho aby materiál uskúpil do žánrových vzorcov a priniesol zároveň nejakú zaujímavú interpretáciu. Je to dosť patetická, naivne didaktická antisovietska(ruská) agitka plná slzopudného poľského nacionalizmu. Film hovorí, že za všetko mohli len zlí Rusi a Kuklinského vykresľuje ako idealistického bojovníka bez pochýb, ktorý nemal k svojmu konaniu žiadnu pragmatickú motiváciu. Je to jednoducho splošťovanie histórie, ktorého funkciou je súčasnému publiku naklamať, že mali vo svojich dejinách superhrdinov. ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy / Jeszcze wódka nie zkwaśnieła, kiedy jej pijemy! S oficiálními biografiemi je vždycky tak trochu problém, protože jsou oficiální. A tak v této polská guma Jacek Mocny hrdinně přechcává neschopnou partičku vodkochlemtů z důstojnického sboru Armii krajowej a bandu tupých ruských goril, aby altruisticky zachránil vlast před americkým ozářením místních lihovarů. Prostě dokonalý morální obrat jednoho ze strategických plánovačů Pražského jara, který vše dělá nezištně a z hlubokého přesvědčení, a jehož po převratu poslala do piczie i samotná Solidarita, přičemž o běžném důchodovém bonusu CIA pro zahraniční agenty – domku na Floridě a míči v dolarech (což byla v osmdesátkách slušná darda) – nepadlo ani slovo. Prostě takové slušně zdramatizované a hezky natočené retro fantasy typu Opowiadaj (Vyprávěj), o kterém může nablít áčtyřku srovnávacích polemik o národní hrdosti snad pouze velezkušený pamětník, ostřílený odbojář, hustý špión a zarytý posluchač Rejč egeinst dz Mašín - Zadek99, jenž, počítám, v životě viděl jediného živého Poláka, když si v pětaosmdesátém kupoval na burze v Bielsko – Bialej apartní mrkváče vietnamské provenience. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Nesnadno se mi tento film hodnotí. Na jednu stranu jsem byl naprosto spokojený, atmosféra Polska sedmdesátých a osmdesátých let byla dokonalá, generála Jaruzelského jsem okamžitě poznal a Brežněvův hlas mi způsobil mrazení v zádech (přesně takhle si ho pamatuji). Pak tady ale byla postava plukovníka Kuklińského a s jejím vykreslením jsem už tak spokojen nebyl. Už při sledování snímku mě nepotěšilo, že se tento hrdinný plukovník podílel na plánování Operace Dunaj, při pozdějším hledání na internetu jsem se dostal i k dalším zajímavým informacím a nad tři kousky prostě nepůjdu. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Zklamání. Asi jsem měla přehnaná očekávání od režiséra Pasikowského. Čekala jsem nového kapitána Klosse a dočkala se psychicky labilního špióna, který okázale lezl do .... Američanům, a ti jím viditelně pohrdali. Aspoň takový dojem jsem z filmu měla. Poslední půlhodina celkem ujde, ale zbytek za moc nestojí. Režisér se asi bál jasně vyjádřit svůj názor na kontroverzního plukovníka Ryszarda Kuklińskiego, tak vytvořil cosi nemastného, neslaného a bezpohlavního. Průměrný film. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (5)

  • Film sa natáčal v Legnici, Varšave, Gdaňsku, Moskve a Washingtone. (tiradentes)
  • Skutečný Ryszard Kukliński zemřel v roce 2004. Je pohřben na čestném místě na varšavském hřbitově Powazki. (morgos)
  • Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) upozorňuje policajtov, ktorí prišli oznámiť nehodu jeho syna, že ako dôstojník armády môže byť odvedený iba vojenskou políciou. Vojenská polícia však v poľskej armáde v tej dobe neexistovala. (tiradentes)

Související novinky

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (více)

Reklama

Reklama