V srdci moře

In the Heart of the Sea

V srdci mora

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA, 2015, 121 min

Uuuuffff, strašně rutinní a odfláknutá podívaná.Na to, kolik film stál se vůbec Howardovi nedaří budovat napětí, težko byste se dohledali nějaké velkolepé nebo snad dokonce emotivní scény.Celé to na mě působilo jako dvoudílný televizní film natočený tak v roce 1998.Hádám, že rozpočet padl hlavně na herce a kostýmy, ano kostýmy a možná trochu výprava to je asi tak jediné, co se povedlo.Na jedno podívání solidní průměr, ale od takových jmen před i za kamerou, včetně námětu asi čekáme už v týhle době sakra víc.60%.(26.6.2016)

Mám velký problém se zabíjením velryb a delfínů. Přišlo mi to barbarské už v půlce devatenáctého, kdy se alespoň tuku velryb užívalo ke svícení a z ambry dělaly parfémy. Za vyloženě úchylné to považuji dnes, kdy nejeden ,,civilizovaný'' národ s Japonskem v čele vybíjí kytovce pro ,,vědecké účely'' za čímž je skryto podobně jako u slonoviny získávání různých extraktů pro zlepšení potence pověrčivých a zřejmě impotentních Asiatů. Ačkoliv chápu, že práce velrybářů byla drsná a nebezpečná, nijak mi tito lovci k srdci nepřirostli podobně jako lovci tuleňů apod... Zvířata mám zkrátka rád. Moby Dicka jsem kdysi četl a tak mne zaujal ten příběh o Melvillovi a tajemném vypravěči, který hluboko v sobě ukrývá příběh nejen o mořském netvorovi, ale i další nevyřčená bolestivá tajemství... Film na mne od začátku působil velkolepě, hlavně díky digitálním efektům a animacím. Zároveň jsem ale tušil, že si na blockbuster jen tak trochu hraje a že na něj nemá. Příliš často, hlavně na moři bylo vidět, že za herci je cosi animováno a ani zpomalování obrazu mi moc nesedlo. Vrcholem byl pak nažloutlý halucinoidní filtr přecházející do zelena v oblasti Pacifiku... Chápu, že olej dobře hořel, ale všechny ty výbuchy na Essexu? Čekal jsem skoro že někde kolem lodi vykukuje periskop od nějakého toho U - Bootu, pálícího jedno torpédo za druhým. Naprosto souhlasím s DaViDem82, i já na začátku zaplesal z účasti mého oblíbeného Gleesona. Bohužel, jeho role byla spíše epizodní a místo na lodi dostali mladší býčkové. Walker mi ještě jako kapitán typově sedl, ale hrdinný Hemsworth...eh.. no být dívkou v rozpuku, asi bych rozpukl. Ale holt nejsem. Film se dá dobře dokoukat, ale nějaký hlubší zážitek či poselství si nenese. A to co tam náznakem padne nestojí za slovo. Zkrátka, nechte velryby být a ony nechají vás. Tehdy to ještě bylo jakžtakž na férovku, dneska chudáci velryby nemají šanci. Smutné. Moc jsme se od těch dob nezměnili co říkáte? A to už ani olejem nesvítíme.... Tři harpuny a schválně je házím mimo. * * *(21.6.2016)

Pravdou je, že Melvillove spracovanie románu Bielej veľryby má v sebe hlbší dosah, táto "predloha" je príbehovo rozpačitá, lebo mnohé motívy ( konflikt kapitána a prvého dostojníka ) vyšumia do stratena. Napriek tomu sa na film dobre pozerá, obrazovo je dokonalý, kamera si to užíva, samotná kostra príbehu je v poriadku a má potrebné napatie. Príjemná oddychovka.(10.4.2016)

• anais

Téma mi je moc sympatické, ale to provedení se nějak nezdařilo. Jedna věc je opravdu zvláštní CGI, které k reálným obrazům moc nepasuje, druhá věc je chaotická akce - často snímána "umělecky", v různých detailech, polodetailech. Film je tak v některých momentech dost nepřehledný. Taky mě mrzel nedostatečně vykreslený vztah kapitána s jeho prvním důstojníkem, ono se mezi nimi vlastně zas až tolik nepřihodilo. Je to opravdu škoda, protože dané časové období a téma filmu mohlo být skutečně dechberoucím vhledem do drsných časů amerikých velrybářů.(10.12.2015)

Dlho som čakal na tento dobrodružný film. Odloženie premiéry ma trochu zaskočilo, ale nakoniec išlo iba vypočítavosť štúdia nasadiť film pred vianocami. V mnohom film splnil moje očakávania. Je výpravný, veľkolepý, scény s napínaním plachiet sú úžasné. keď prišly na rad veľryby malo to spád, nehovoriac o scénach s osudovou bielou veľrybou. Tých však mohlo byť viac. Užívateľ POMO má v mnohom pravdu, ale ja mám pre tieto dobrodružné príbehy slabosť a preto nemôžem dať menej ako 4 hviezdy. Film má niekoľko tém, ktoré by mohli s divákom zamávať, ale žiadna z nich nie je dotiahnutá k dokonalosti. Asi najhoršie z toho vyšiel súboj - kapitán versus 1. dôstojník. Ich spor nikdy nezašiel za hranu, ktorou by sa divákovi zažral pod kožu. C. Murphy bol výborný, veľká škoda, že nedostal väčší priestor možno i preto lúčeniu na ostrove chýbali emócie. práve spomínané emócie akosi neprišly aj keď film je spracovaný solídne. Istú nepohodu možno spôsobilo i to, že som film videl v 3D. Nebola iná voľba. Rozhodne by som radšej volil 2D. Tento "technický výstrelok", ktorý sa k tomuto filmu vôbec nehodil( mnoho tmavých scén), zbytočne predražuje už i tak neznesiteľne drahé vstupné. Keďže sme boli traja, zaplatil som 21eur! Za tú cenu si môžem kúpiť nové blue ray a film by som si užil asi viac. +++++++++Zdvihnite vstupné ešte o 1-2 eurá a kiná úplne skapú! V sále bolo dokopy 12 divákov , vrátane nás...70%.(6.12.2015)

• - Spoiler: Kapitán Pollard (Benjamin Walker) chtěl ve člunech zamířit na nejbližší pevninu, Markézy. Posádka v čele s O. Chasem (Chris Hemsworth) však odmítla kvůli nepodloženým obavám, že ostrovy obývají kanibalové. Spekuluje se o tom, že se celá posádka mohla zachránit, kdyby si kapitán dokázal prosadit svou. (rhiannon)

• - Posádka lodi byla mladá i na tehdejší poměry – když odjížděli z Nantucketu, kapitánovi Pollardovi bylo 28 let, 1. důstojníkovi Chaseovi 21 let a plavčíkovi Nickersonovi 14 let. Většina ostatních námořníků byla mladší než 20 let. (rhiannon)

• - Název filmu odkazuje na starozákonní „Knihu Jonáš“. V ní se prorok Jonáš ocitl „v srdci moře“, tedy v břiše velké ryby (tradičně chápané jako velryba). (rhiannon)