V srdci moře

In the Heart of the Sea

V srdci mora

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA, 2015, 121 min

Ron Howard opět nezklamal. Je to trochu jinak podaný příběh o Bílé velrybě. Hraje tam docela dost známých herců a nejsou vůbec špatní. Chris Hemsworth to jako první důstojník Owen Chase celkem táhne. Moc se s kapitánem nemusí. Takže loď Essex vyplouvá na konci roku 1819 z kanadského přístavu Nantucket na západním pobřeží lovit velryby pro jejich olej. Až na drobné problémy se jim první měsíce daří dobře. Po ale více jak roce začnou problémy v centrálním Pacifiku. Tam totiž narazí na velkého bílého vorvaně. Ten jim zničí jejich loď a oni se musí vydat na šílenou pouť po moři pro záchranu svých životů. K dispozici mají jenom malé čluny. Někteří to přežijí a někteří ne. Každopádně se jim plavba dost prodlouží a oni jsou bez úlovku. Prý je to napsáno podle skutečného deníku jednoho ze členů posádky. Je celkem zajímavé sledovat, co s lidmi dělá dlouhodobý nedostatek jídla a vody. Kvalita filmu mi ale přišla dost kolísavá. Některé sekvence byly strhující a některé zas vysloveně nudné. Taky tam hraje hodně herců z GoT. :) "Tak už ji zabij!"(6.12.2015)

Film naštěstí tentokrát nesáhnul po přeceňované Melvilově kudlankovské rohypnoliádě a mořském zabijákovi soudných čtenářů, nýbrž po ryvájvlu, který dobrodružně mapuje bez Hermanovy pomatené grafomanie skutečně neskutečné trampoty lodi Esex s intelektuálně ambiciózním vorvaněm. Dostáváme tak zábavnou, dramaturgicky a režijně hezky zvládnutou verneovku a grýnpissáckou noční můru v jednom, vizualizovanou do škaredého digitálního mrdníku, kde mi Homotór, kterého kýtovec zase s přehledem přehrává na celé čáře, kupodivu nevadil tolik jako obvykle. Jen mě trochu mrzelo, že si ho vyhladovělá posádka moc nevšímala, i když byl s tím melírovaným ondulátem na hlavě vskutku xežrání, a s erkovým rejtyngem a kanibalistickými detaily by se mi to líbilo mnohem víc.(20.1.2016)

Po prakticky dokonalých "Rivalech" další z řady slabších kousků Rona Howarda, který však mohl být vynikající. Téma boje s Bílou velrybou, by v novodobém kabátu nemuselo být vůbec špatné, ale Ron Howard, bohužel snímek nepojal, jako dobrodružný biják, jako spíše nepříliš záživnou konverzačku s minimem zajímavých nebo snad dokonce strhujících scén.(4.4.2016)

Klasická dobrodružná jízda natočená s chutí. V srdci moře musí pohltit vaše srdce, jinak budete nadávat na green screeny a nedostatečnou hloubku některých postav. Hlavní trio je skvěle obsazené, postavy jsou velice dobře napsané a bez problémů s nimi trable s bílou velrybou prožijete. Akce je dostatek, ale nejsilnější je Howard v detailech a zničujících situacích. Bañosova hudba, stylová a chytlavá. Call me Ishmael.(4.12.2015)

Když se lehce namachrovaný mořský důstojník a první vlk Thor střetne v Tichomoří s démonickým bílým kytovcem, jakpak to asi dopadne? Na pomoc přiletí Kapitán Amerika a umlátí gadžo vorvaně svým víkem od popelnice? Či si ho osedlá kapitán Ramius v podání Conneryho a mezi ruskými a americkými velrybami s ním dojede až do Nantucket? Já si myslím, že vyhraje příroda a fandové mořských dobrodružství nechť vezmou zavděk kdečím.. Osvědčený vypravěč lidských příběhů Ron Howard znova potvrdil, že je rutinérem v tom dobrém i špatném slova smyslu. Jen mě trochu zaráží, že šedesát let starý Hustonův Moby Dick disponuje přirozenější velrybářskou akcí, ale chápu, že digitální kytovci jsou skladnější a Chris si nechtěl poškodit melír. Apropo, pokud vypravěč příběhu a Melvillova inspirace byla chvíli v útrobách velryby jako novodobý Jonáš, pak Hemsworth se svou frizúrou musel být Melicharová..(5.2.2016)

• - Herci a štáb museli být během natáčení na Kanárských ostrovech evakuováni kvůli povodním a sesuvům, půdy při nichž zemřelo 5 lidí. (Tristan Rafael)

• - Natáčení probíhalo na ostrovech La Gomera a Lanzarote, ve Španělsku a v Londýně ve Velké Británii. (willy1)

• - Film měl původně režírovat Barry Levinson pro The Weinstein Company. (Tristan Rafael)