V srdci moře

V srdci mora

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA, 2015, 121 min

Vcelku zajímavá ukázka té doby a profese lovců velryb (vorvaňů). Určitě nelituju, že jsem tento příběh lodi Essex a její posádky viděl, nicméně musím říct, že mě nijak zvlášť nedostal. Hodnotil bych to průměrně, některé momenty jsou lepší, jiný pasáže zase slabší. Vztah kapitána a prvního důstojníka mohl být podle mě vykreslen lépe, vadila mi také digitální stránka filmu, kdy akční scény občas nepůsobily moc dobře. 60%(22.3.2016)

Pravdou je, že Melvillove spracovanie románu Bielej veľryby má v sebe hlbší dosah, táto "predloha" je príbehovo rozpačitá, lebo mnohé motívy ( konflikt kapitána a prvého dostojníka ) vyšumia do stratena. Napriek tomu sa na film dobre pozerá, obrazovo je dokonalý, kamera si to užíva, samotná kostra príbehu je v poriadku a má potrebné napatie. Príjemná oddychovka.(10.4.2016)

Resuscitovaná Bílá velryba v novém balení. Stručně bych to shrnul do věty: Jiný příběh, motiv shodný a skutečné postavy. Pro úplnost podotýkám, že na rozdíl od původního sofistikovanějšího filmu Bílá velryba, který přenesl na filmové plátno John Huston, jde o barvitější rámec děje, byť myšlenkově zploštělý, ale se smyslem pro akci. A rozhodně bylo na co se dívat. Holt příroda nás učí. Inu snad, když někdo loví vorvaně, tak se nemůže divit, že to může občas dopadnout docela blbě.(4.2.2016)

Klasické dobrodružné filmy jsou v současné době poměrně nedostupné, takže jsem vděčný za každý takový kousek. Škoda je, že tohle svůj silný námět nedokáže podat dostatečně syrově, trochu klouže po povrchu a i přes několik nepříjemných scén pořád vypadá příliš učesaně. Z podobných námětů stačí vzpomenout třeba Master and Commander, který dokáže dokonale pracovat s atmosférou i tam, kde Aubrey a Maturin hrají Mozarta, natož když se hádají o povinnostech a slibech. Tady naopak když má dojít k názorovým střetům dvou osobností, zejména kapitána Pollarda a prvního důstojníka Chace, tak to nikdy nepůsobí tak, jak by mělo. Nebo ve scénách na člunech, kde bych čekal doslova "zažrání" (ehm) do situace, nevyzní to s patřičnou silou. Třeba v Donaldsonově verzi Bounty podobné scény na člunu poručíka Blighe jsou ohromně silné (třeba dělení chyceného tereje). Je třeba zmínit, že na nedostatku syrovosti se podílí i poměrně průměrné technické zpracování, např. scény bouře v již zmíněném 12 let starém Master and Commander dokázal Weir podat, tak, že jsem měl pocit, jako bych na HMS Surprise přímo stál. A když už jsem u té kritiky, tak v závěru (a vlastně v rámující dějové linii) si film realitu poněkud poupravil, alespoň pokud mohu soudit podle wikipedie. Teď to vypadá, že nenechávám nit suchou (zkrátka to moře), ale na druhou stranu vůbec nelituji, že jsem film viděl, byly to dvě příjemně strávené hodiny při správně chlapském dobrodružství, jakých už moc není. Já ty 4* dám, ale je to opravdu hodně mezi.(11.12.2015)

Tento príbeh mam celkom rád, takže som sa aj tešil, že sa zas pozriem na bielu veľrybu. Ron Howard obsadil do hlavnej úlohy Jamsa Hunta z Rivalov a aj keď tento krát taký rýchly za kormidlom nie je, nebola to zlá volba. Musím sa hneď na úvod priznať, že ma strašne sklamal záver filmu. Celý film to bolo tak super rozbehnuté, začalo to fajn historkou o bielej veľrybe, v úvode sme sa nadýchali trošku dobovej atmosféry Anglicka a neskôr sme sa dostali na more, zo všetkou parádou a s modro zeleným filtrom za chrbtom. A potom to prišlo. Ryba ukradla Hemsworthovi nie len loď a kormidlo, ale v závere na mori aj vietor s plachiet, pretože tak naťahovaný záver bol skutočne na škodu. 75% - 4*(29.3.2016)

• - Z filmu byly vypuštěny Galapágy a jejich plenění – Essex zde zastavila kvůli opravám a doplnění zásob. Na ostrovech Espaňola (tehdy Hood Island) a Floreana (Charles Island) námořníci posbírali údajně celkem 360 místních velkých želv (želv sloních). Želvy ponechali na palubě jako živé konzervy a po potopení lodi jich vzali několik do každého člunu. Na ostrově Floreana kormidelník Chappel v žertu založil oheň – na vrcholu sezóny sucha za chvíli hořel celý povrch ostrova. Tento požár zřejmě vyhladil zbytek populace zdejších želv i další organismy. (rhiannon)

• - Název filmu odkazuje na starozákonní „Knihu Jonáš“. V ní se prorok Jonáš ocitl „v srdci moře“, tedy v břiše velké ryby (tradičně chápané jako velryba). (rhiannon)

• - Natáčení probíhalo na ostrovech La Gomera a Lanzarote, ve Španělsku a v Londýně ve Velké Británii. (willy1)