Milenci těch druhých

Milenci tých druhých

Sleeping with Other People

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2015, 101 min

Jestli se vám třeba líbily filmy jako Když Harry potkal Sally nebo S láskou, Rosie, pak byste si určitě neměli nechat ujít i tuto romantickou komedii. Námět o dvou lidech, kteří se znají léta a snaží si namluvit, že k tomu druhému nic necítí, asi nikdy neomrzí. Člověk sice předem tuší, jak to asi dopadne, ale to nebrání tomu, aby si film náležitě užil. Zde jsou k tomu předpoklady více než dostatečné - herecké obsazení funguje na jedničku (Jason Sudeikis je velký sympaťák a Alison Brie neuvěřitelně sexy), dialogy jsou velmi vtipné, a film si drží velmi živé tempo, díky němuž těch 101 minut uteče jako nic. Některé scény jsou hodně silné a za sebe bych skoro neměl problém jít na plné hodnocení. Skvěle jsem se pobavil, zamiloval se do Alison Brie a dojal se z nádherného konce - všem fandům žánru doporučuji všemi deseti. UPDATE 21.5. 2017 - Na druhé zhlédnutí už mě to tak nebralo. Už samotný začátek je neuvěřitelný trapas, když 39 letý Jason Sudeikis hraje vysokoškoláka (!) - bez jakéhokoli líčení, jen s trochu jiným účesem, než má pak později v "dospělosti". Alison Brie je mladší, roli studentky jí tak člověk věří víc, ale stejně - hrát v 32 letech vysokoškolačku, to je prostě trapas. Když se následně film přehoupne do současnosti, s jistou nelibostí jsem seznal, že je to místy strašně povrchní, že je mi Jason Sudeikis strašně nesympatický (nechápu, jak jsem zde mohl kdysi napsat, že je to sympaťák), a že je to celé dokonale předvídatelné - 99,99 % romantických komedií skončí stejně, i naprostej debil by tak musel poznat, jak to předem skončí. Nově mě tam štvaly i nejrůznější narážky na americké reálie, u kterých jsem se nechytal - prostě jsem nepoznal, o čem je řeč. Závěr mi ale přes všechny tyto výtky stejně zase přišel dojemný, jako když jsem to viděl poprvé - a to je ten moment, kdy člověk tomu filmu odpustí všechno to, co ho předtím štvalo. Takže na původním hodnocení nakonec asi netřeba nic měnit.(14.12.2015)

Již jsem minul životní období, ve kterém byl sex nejdůležitější věcí na světě, ale ještě si na něj vzpomínám. Proto mne celkem bavilo sledovat tápání dvou zbloudilých duší, ve kterém, a to mne skutečně mrzí, byl tím zajímavějším tvorem chlap. Hodně mne totiž zaujala Jakeova teorie o tom, že zasouvat do něčeho je úžasné, ale nechat do sebe něco zasouvat je hnusné. I další jeho teorie byly poměrně zábavné, ale co s tím, když na druhé straně stála (seděla, ležela, hekala) ukrutně nesympatická Lainey. Té jsem snad i přál získat onoho nudného gynekologa s nudným penisem a Jakeovi zase jeho úžasnou nadřízenou Paulu, ale tak to ve světě romantických komedií prostě nechodí.(13.7.2015)

Na konci sa on a ona strácajú v dave. (A nechápem, prečo do toho rýpať.) Pochybnosti o sebe? Ale samozrejme. Čo tým chcem povedať? Povedať, čo si myslím predsa, ako sa mi to páčilo - veď ako hnevať sa nebudem... -, to by malo stačiť. Sám sebe zanechať odkaz. To hovorí intuícia. Nepamätám si mená. On a ona. Á a Bé. Skôr živé mäso alebo iba typy, niečo medzi, neviem. „Tak a tak,“ niekto zamrmlal s opovrhnutím. (Chápem ho?) Celá vymyslená realita plná autentických pocitov a vzťahov. Takých, čo sa naozaj stali. Po drobnostiach, rôznym ľuďom. Jednému. Niekomu nevymyslenému (a napokon bum - romantická komédia). Prečo by to bolo inak. Nie je to inak, to už bude isto moja pravda. Váham, či som pod tým správnym titulom (fakty, fakty, fakty, názov: Sleeping with Other People, (...) porozmýšľať, chvíľu nerozmýšľať, fakty, Brie, Sudeikis, (...) nerozmýšľať, mať výčitky z toho, čo to tu stváram, ohodnotiť diplomaticky). (...) S odstupom prichádza viacej pochybností, ešte dobre, že ich vyvažuje stále väčší nezáujem. Ktovie, čo je toto zač, tieto vety, rozčuľujú ma. Už ich treba nechať tak, ale ešte jeden odkaz. Čítaj sa pomaly, aby si sa sám sebe páčil.(13.2.2016)

Mám hodně moc ráda Jasona Sedeikise a Alison Brie, proto jsem tenhle snímek musela vidět. A musím přiznat, že kdyby v tom nehráli tihle dva, tak to prostě vypnu. Jakože je to blbost :D No fakt je :D Ale místy to bylo i vtipné. Místy se mi chtělo křičet, proč je to sakra tak složité?! :D Přežila jsem to, celkem to ušlo, takový střed, ale znova už to vidět nepotřebuji.(8.7.2016)

Několik vtipnejch teorií o vztazích (sexu) a hlášek zpříjemňuje sledování jinak standardního romcomu, kterej se s blížícím se koncem stává hodně poplatnej svýmu žánru a veškerou invenci opouští. Když už nic jinýho, ještě bych o něco přitvrdil ve vulgaritě a nebránil se explicitnějším scénám. Potenciál na hodně slušnou Rkovou "romantickou" komedii byl díky Jasonovu Sudeikisovi fakt velkej, tři slabší hvězdy.(27.3.2016)

• - Roli Lainey původně dostala Kirsten Dunst, té se však natáčení překrývalo s jiným filmem a po jejím odchodu byla nahrazena Alison Brie. (hansel97)

• - Film, o ktorom Lainey (Alison Brie) pri pozeraní TV s Jakeom (Jason Sudeikis) prehlási, že je najlepším filmom aký bol kedy natočený, je Misery (1990). (nirvana91)

• - Film si odbyl svoji premiéru v lednu 2015 na filmovém festivalu Sundance v americkém městě Utah. V České republice pak v červenci 2015 na mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. (ragnar1)