Děs po setmění

The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

Horor / Thriller

USA, 2014, 90 min

Nazačiatku som mal nutkanie v najbližšej dobe zhliadnuť originál THE TOWN THAT DREADED SUNDOWN. No ale prečo vlastne. SPOILER - ALERT. Akosi verím, že originál ( na ktorý je tento remake - sequel naviazaný ) nieje zrovna tak okázalý. SPOILER - ALERT end. Majme sa radi, a užívajme si slasher snímky ako sa dá, lebo potom príde skáza.(29.3.2016)

• Campbell

Tak hodně velký zklamání. Původní film mám moc rád, je atmosférický, drsný a dokáže v hlavě zanechat otázky. Bohužel o tomhle se to říct nedá. Je to tuctový béčko které sice sem tam je solidně drsné ale taky docela nudné a neuvěřitelně klišovité. Hlavně konec, proboha proč takovýhle klišé? Neuvěřitelné kolik dokáže režisér podělat film v posledních 10 minutách. Nicméně gore je tu solidní ať už od uříznutý hlavy až po dost brutální scénou s trumpetou. Není to remake ale spíše takový pokračování, takže jsem čekal aspoň něco originálního, a to se mi sice trošku dostalo ale ne ve velkém množství. Líbilo se mi spojení staré verze k nové verzi. Postavy jsou ploché, herci nudní a já se docela nudil. Zklamání.(7.8.2015)

Tak tohle mne tedy hodně mile překvapilo ... Proč? Řekne si možná většina diváků jsem přistoupil až na půlné hodnocení. Důvodů by se našla spousta. S vámci subžánru slasher zde nějaký ten rok něco takového nebylo. Už to mě osobně, ne-nadšence do slasherů může stačit. Ale budu samozřejmě ve výčtu pozitiv pokračovat dál ... Film je vydařeným remakem hororu, na který během děje přímo poukazuje, to je od něj velmi "fér", řekl bych... Co jsem nečekal, tak že bude postrádat i sebemenší náznak humoru a bude se brát sakra vážně. Aby ale nepůsobil trapně, je tak kvalitně zpracován, že vše působí jak má. Zejména "oldschoolový" look, atmosféra a feeling jsou exkluzivní. Pro mne jako milovníka syrových 70.kových filmových let prostě naprostej skvost. Co se týče vražd, gore a bodycountu, film netlačí na pilu, protože to nepotřebuje, ... diváka zpracovává atmosférou a pocitem "skutečnosti", jakési rekonstrukce něčeho co se snad i mohlo stát ... I tak však v oblasti mordů nenechá diváka chladným, krutost je výrazná a i když není vše detailně vidět, útoky zabijáka jsou silně agresivní, náhlé a brutální. Útoky nožem čítají desítky bodných ran .. prostě to působí dost skutečně... Celé to působí chladně, bezvýchodně, smutně a děsivě. Někdo si řekne, že se toho tam moc neděje, ale jak jsem uváděl, na mne to působilo jako celek tou nepříjemnou atmosférou a smutkem jednoho města, cejchu a zbytečné smrti sympatických mladých lidí ... I tak by to u mne za plný počet nemuselo být, kdybychom se zrovna aktuálně nenalézali v nejhorším a nejúpadkovějším hororovém období za posledních 10 let. Tím pádem je tento film pro mne jako božská mana z nebes a nic mi nezabrání ho ocenit na plnou výši. Doporučuji paradoxně (přestože jde o slasher...) náročnějšímu diváctvu, které si dokže dát v hlavě rozsáhlejší rovnici dohromady a výjde mu tak parádní, syrová a temná zábava na večer, na který nezapomene při dalším filmu druhý den ... ("meta", "whodunnit" a "twist" jsou zavádějící pojmy, které bych si raději ani nepřekládal do češtiny ... s tímto filmem toho mají společného pramálo ...).(22.10.2014)

Ono sa faynovo prežehluje obnosená kvalitná látka, lebo značka nevybledne ani po rokoch. Ak pridáš qualitne kamerkový, hodobne prispôsobivý úmysel pripomenúť zakorenený námet pre new h-age, ktorý nepohŕda vymastenou produkciou a tá převelice ráda premení mince na papírkové, do ventilátora mrsknuté obeživo, tak získaš slušný drive-in 90 minútovku, ktorá formálne poteší aj napriek tomu, že počas písania tohto nezrozumitelného komentu sa mi Town stráca v zabudnutí. Alfo to pojal svedomito ( ten electro house ale vadil) a má takto ďalšiu fanynu.(23.10.2014)

V lete roku 1946 v malom mestečku zvanom Texarkana, došlo k množstve brutálnych vrážd mladých, zamilovaných párov, ktoré mal na svedomí neznámi muž v maske. Vraha sa nikdy nepodarilo dolapiť. Od roku 1976 si miestny každoročne na Halloween pripomínajú vyčíňanie zabijaka, sledovaním kultového hororu, ktorý im navždy pripomína tieto hrôzostrašné činy. Podaktorí veria, že vrah neustále, beztrestne kráča po uliciach Texarkany, pričom čaká na svoju príležitosť, aby opäť "udrel", a opätovne nahnal strach obyvateľstvu. Na Halooween 2013 sa história zopakuje. Vrah na smrť dobodá mladého muža, no dievčinu púšťa. Chce od nej jedinú vec. Zanechať odkaz, že je späť! Zaujímavé, ako každí divák vidí všetko po svojom. No mne veru tento slasher nijak mimoriadny neprišiel. Vraždy až na tú "trumpetu" (čo som teda vôbec nepochopil, aký to malo zmysel) absolútne bez nápadu. "Kudla" v ruke "cáák, cáák, cáák", pištoľ v ruke, "bum, bum, bum", jak na divokom západe. Pár gore scén síce pekných, ale že by som padol na riť od zaliatia krvou, to teda ťažko. Priznávam, že ma úvod veľmi zaujal, dostatočne navnadil a záver rozuzlením prekvapil, no "Town That Dreaded Sundown", nie je v spoločnosti sebe podobným, žiadny preborník. Pointu nebudem radšej komentovať, lebo to by som musel o hviezdu dolu, a to už by mi tunajší "fajnšmekri" hádam aj neodpustili (opäť) - 55%.(20.10.2014)

• - Kvůli natáčení byla hlavní ulice v Texarkaně 12. června vyzdobena na tři dny do vánočního hávu. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve městech Texarkana ve státě Texas a Shreveportu v americkém státě Louisiana. Několik místních obyvatel města Texarkana si pak ve filmu zahrálo jako kompars. (Terva)

• - Tvůrci film prezentují nikoliv jako remake, ale pokračování stejnojmenného filmu Town That Dreaded Sundown (1976). (Terva)