Ostrov

Kim Ki-dukův čtvrtý film se stal senzací filmového festivalu v Benátkách. Odehrává se ve světě plném náznaků, vystavěném na postupném splývání intenzivního sexuálního vztahu a nádherné přírodní scenerie. Na odlehlém jezeře s plovoucími chatami potkává mlčenlivý Hyun-shik tajemnou dívku Hee-jin. Uprostřed vodní samoty se stávají milenci a krok za krokem se vzdalují lidskému světu. Silný tělesný vztah se odehrává ve znamení rostoucího napětí sexuality a smrti. Vztahu muže a ženy dominují současně vzájemnost i krutost, dále posilované vnějšími okolnostmi. Hyun-shik zabil ještě předtím, než přijel k jezeru, Hee-jin pohřbí v jezerních hlubinách prostitutku, která se bezděčně stala její soupeřkou. V semknutí dvou těl nebude žádné místo pro city přenesené ze společenských konvencí. Voda a krev postupně odplaví osudovou zátěž minulosti i vše, co nepatří k pudové a němé vášni, sahající od touhy přes žárlivost až po zuřivý hněv a naprostou odevzdanost. (MFF Karlovy Vary)

Madsbender

Extrémne silný zážitok. Kim nám opäť servíruje príbeh o vzťahu medzi mužom a ženou, no opäť úplne inak, ako si ho predstavíme. Príbeh o ľudskej vášni a láske, zlobe a nenávisti, nenaplnených túžbach a tiež o tom, čoho sme schopný, a že skutočne nikto nemá čisté svedomie. Dráma o zvláštnej žene, žijúcej na malom ostrove uprostred jazera, na ktorom prenajíma rybárske domčeky mužom, ktorý v nich lovia ryby a vodia si do nich prostitútky, a ktorá prežíva intenzívny vášnivý vzťah s jedným z nájomníkov. O žene, ktorá je vládkyňou svojho malého kráľovstva, kde má nad mužmi absolútnu moc, no zároveň najposlednejšou slúžkou, ktorá pre nich za peniaze urobí čokoľvek, vrátane prostitúcie. Bez debaty jeden z najlepších Kimových filmov. ()

Omnibus

Prý poetický film? Hmm... Řekl bych, že ryba, z níž si ten dobytek zaživa ukrajoval sushi, si poetiku představovala trochu jinak. Ale zase v tom němém objíždění plovoucích chatek a rozdávání radosti osamělým a potřebným mužům svým tělem, v tom jistá poetika byla. Ano, na světě je spousta holek, které šlapou. Hee-Jin ale spíš jen šlapala vodu, aby se v životě neutopila. A její nečekaný úlovek Hyun-Shik na tom nebyl o moc líp. Opravdu kvalitně vnitřně (a taky citově) rozervaný mladý muž, řekl bych. No jo, i já se cítím poslední dobou nějak osamělý, tak jsem si koupil ve Zverimexu od šikmookého prodavače Ki-duk Kima sadu rybářských háčků a teď už jen přemýšlím, do kterého tělního otvoru si je mám strčit... Po hladině jezera plula spousta působivých obrazů, to zase jo, ale nějak se mi je nedařilo poskládat k sobě, aby to dávalo nějaký hlubší smysl. 70% ()

sochoking

Trochu člnkovania a skromnosť dialogov. Trochu teroru na rybičkách. Trochu krutého zabíjania a fyzického ( a nielen toho ) samotrýznenia. Trochu chirurgie s kombinačkami, ale hlavne, pár a nemá láska. No a nakoniec... Posolstvo! ()

Legas

Vůbec netuším, jaké reakce Ostrov vyvolává v různých divácích, ale se mnou Ostrov pěkně zamával. Skrz naskrz dramatický příběh "sebevražendého" vztahu z prostředí jezerních rybářských houseboatů se svojí atmosférou nemilosrdně vtírá pod kůži. Hlavní hrdinka, aniž by promluvila jediné slovo, je otevřenější, než většina snaživších se hereček. Divák, aniž by něco tušil o jistě neméně dramatické minulosti obou hlavních postav příběhu, je neustále ždímán tragickými okamžiky v budujícím se "jezerním" vztahu. Neuniklo mi ani několik milých detailů, jako je například uspořádání vytáhnutých rybářských háčků. A ten závěr... PS: Teď mě napadlo dvouslovná charakterizace filmu: DĚSIVĚ KRÁSNÝ. ()

boshke

Nevím, co jsem v této choré úchylárně měl hledat a je mi to docela jedno. Není normální natočit film s hloubkou (alespoň většina ji tam vidí) tak dobře ukrytou, že vyhlíží jako primitivní přehlídka masochismu, fekálností, brutality a sexu. Ti, co v tom cosi krásného a úžasného našli, museli už dopředu vědět, že to kdesi v tom hnusu je, jinak to není možné... 30% ()

swamp

Mooc dlouho jsem se rozhodoval, jestli tomuto snímku (opravdu se tomu nedá říkat film) udělit 4, nebo 5 hvězdiček. Celé mé dilema se točilo kolem umělého prodlužování konce (snad proto, aby režisér dosáhl obligátní hodiny a půl)..zbytečně! Vzhledem k jeho poetičnosti stačilo klidně nějakých 75 minut..tím by odpadlo jakékoliv nastavování závěru. Mno..ale protože mě tohle dílko jako celek naprosto uchvátilo (první, co jsem od Ki-duka shlédl), tak jsem musel udělit, i přes pár výtek, hvězdiček pět! Ale stejně si myslím, že to celé mělo nějaký háček! :) ()

Slarque

Kim Ki-duk je opravdu vynikající filmař, ale díky pár scénám s rybářskými háčky je film pro normálního diváka dost těžko stravitelný. Alespoň ty scény nepůsobí tak samoúčelně jako žiletky v Pianistce. Pět hvězdiček nedám, protože další režisérovy filmy se mi zdály lepší. ()

Tomco

v komentaroch bolo spomenute asi vsetko. tiez som sa kochal krasnou vizualnou strankou, tiez som mal dost pri brutalnych scenach s hacikmi a ako vacsina som si vsetko prijemne uzil. kim ki duk je zaujimavy reziser a aj jeho ostrov stoji za nejedno videnie. ()

Tommy987

Kim je proste neuveriteľný. Vyberie sa k jazeru, zoberie so sebou 4-5 hercov, ďalších pár členov natáčacieho štábu a scenár, ktorý može mať takých 10 strán aj s prednou, na ktorej je len názov, a s takmer nulovou výpravou a hudbou natočí nekonečne poetický, brutálny, morbídny a keď sa to tak vezme aj nemorálny (do dvojnásobného vraha schovávajúceho sa pred zákonom sa zamiluje prostitútka s mierne psychopatickými sklonmi), no predsa citlivý príbeh s nesympatickou hrdinkou (jej prejavy lásky mi trochu pripomínali Glenn Close z Osudovej príťažlivosti), a to všetko takým spôsobom, že nedokážem od toho odvrátiť zrak a hltám každý záber. Ak toto nie je genialita, tak potom už neviem čo... 10/10 ()

Hellblazer

Ďaľší Ki-Dukov film v ktorom spojil lásku a násilie. Poetický príbeh takmer bez dialógov, rozprávaný len prostredníctvom vynikajúcej kamery a konania postáv. Rozhodne stojí za pozornosť ale pre veľa ľudí bude asi len ťažko stráviteľný. ()

Flego

Veľmi zaujímavý film s minimom dialógov o to väčšou výpoveďou. Nie je to žiadne výsostne umelecké dielo, ale mne sa páčilo. Celým snímkom sa tiahne sexualita a násilie a spôsobom natočenia si udrží diváka v sedle až do konca. Kto by však čakal orgie, bude na omyle... táto dráma je o niečom inom. ()

Flakotaso

První polovina je k uzoufání nudná a nenápaditá, ale v druhé už je to pravý Kim duk Kim a to, co se mi tak moc líbilo v 3-ironu. Čili hodně absurdních, drsných a občas i vtipných situací a originálních nápadů. Škoda, že takový nebyl celý film. ()

MontyBrogan

Láska je ostrov v mori beznádeje. A všetko čo sme pred ňou zanechali, alebo čo nás v nej zanechalo, je už nepodstatné, odplavené vodou. Ponorené do hĺbky. Láska bolí! A keď sa prebudíme, môže byť preč, aj s ostrovom. Toto všetko sa dá odvodiť, pokiaľ sa snažíte a nevidíte v tom len sadistický film o bordeli na vode. Lenže neviem teraz či som si to odvodzoval prirodzene, alebo či som sa urputne snažil pochopiť film bez príbehu. Tento môj doteraz najstarší a (asi aj) najslabší Ki-duk Kim, mi miestami celkom pripomínal Všetko čo mám rád Martina Šulíka. Náš artový film, v ktorom bola najsilnejšou stránkou hudba. ()

poz3n

Na jednu stranu mě Ki-duk ničim nepřekvapil, na stranu druhou, jde tady docela do extrému,v porovnání s ostatníma jeho filmama, který sem zatim viděl. To co už považuju za jeho poznávací znamení se opět dostavilo. Nevypráví se dialogama ale obrazem, stejně jako v Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom a v Hwal se děj odehrává na vodě, a stopáž filmu je zase někde kolem hoďky a půl, za což se Ki-dukovo filmům vděčnej, protože často se stane, že mě dobrej film uplně odradí tim jak je dlouhej. Uplně mě udivuje jak dokáže Ki-duk Kim a vlastně i obecně jihokorejská kinematografie spojit brutalitu s poezií a uplně změnit divákovi pocity při pohledu na násilí, ať už je to OldBoy nebo Seom. O scénách s háčkama tu už v jinejch komentářích bylo popsaný dost a dost. V podstatě se tu nejedná o nějakou silnou dějovou linku, a celej film je spíš (jako vždy) o pocitech, emocích, sexu a brutalitě... a z toho dohromady vznikající hodně zvláštní poetický atmosféře, kterou si nedokážu navodit jinde než u jihokorejskejch filmů. ()

mm13

Ostrov je silná dávka poézie, žiada si otvorenú myseľ, ochotnú neustále prehodnocovať, nechať sa viesť i vrátiť na začiatok a opäť to skúsiť inakadiaľ a to všetko, nech sa páči, už pri prvom sledovaní, pretože áno, je čas si triediť myšlienky. Ale úplne najlepšie je možno neriešiť nič, iba si dušu aj telo ukolísavať vlnením vodnej hladiny, nechať sa vzápätí strhávať záchvatmi ukrutnej bolesti, tíšiť ju inou bolesťou alebo kratučkým šťastím a slasťou ...a celý ten čas tušiť či vedieť, že tam niekde dole nás čaká bezhlasná, temná a chladná hlbina. Ostrov, muž, Žena... všetko! [100%] ()

JASON_X

Plovoucí rybářské domky na jezeře a mezi nimi občas proplouvá loďka... Pamatuju si, jak jsem byl kdysi poprvé úplně odvařený z postavy oné nemluvné dívky, která přes den rozváží rybářům plechovky s červy, načež si večer sundá kalhotky a rozváží horké kafe a sex. "Jednu kávu, nějaké hodně tlusté červy a jedno vyhonění, prosím." "A nechcete radši kuřbu? Je o něco dražší, ale dám vám slevu na ty červy. A nebo komplet a červi budou grátis..." Tehdy jsem toužil zrovna po takové prosté mlčenlivé dívce, se kterou bych taky bydlel v nějakém prostém dřevěném domku u jezera, a tak mě hrozně žralo, že se ta vodní nymfa takhle kurví s kdejakými odpornými cizími chlápky. Ale naštěstí na ně na všechny není sama a vypomáhají jí občas nějaké mladé šlapky z blízkého města, potože ony rybářské domky slouží zároveň jako takové levné šmajchlkabinety... Jeden z nejsyrovějších a nejdepresivnějších filmů, jaký jsem kdy viděl, aspoň co se lidské tělesnosti týče. Sex je zkrátka taková běžná lidská tělesná potřeba, která se prostě bez zbytečných cavyků odbude na palubě dřevěného jezerního domku, v pauzách mezi chytáním ryb, hned vedle díry v podlaze, kterou se vykonává zase jiná běžná lidská tělesná potřeba... Po tomhle filmu mi lidská "přirozenost" ještě víc než kdy jindy přijde bezmezně nízká a nechutná... A nebo ta scéna s rybou, ze které si jeden tupý vůl odřízne plátek masa a hodí ji živou pobaveně zpátky do vody. Příšerné. A to není zdaleka všechno - děj postupně nabírá psychothrillerové obrátky, jezerní dívka-vodnice je ve své prostotě zlověstně nebezpečná a ani její zákazníci nejsou žádná neviňátka. Ale přitom je to vlastně film o lásce a o vztahu muže a ženy... Zatraceně silný zážitek. ()

ScarPoul

Toto mi ulahodilo vo všetkých možných smeroch. Tieto tiché Kim-Ki Dukové filmy zbožňujem. Práve pre tento štýl som si zamiloval jeho 3-iron a Jar, leto, jeseň, zima.. a jar. Osamelé prostredie jazera s houseboatmi, kde každý skrýva nejaké to tajomstvo je krásnym priestorom pre vytvorenie režisérovej vízie o neschopnosti komunikácie, pochopení sveta v ktorom žijeme a o sexuálnej túžbe a skrytom násilí. Dejová línia zo zaľúbenou prostitútkov ma nadchla a pomaly rozvíjajúci sa vzťah dvojice predstaviteľov mi ako obvykle učaroval. V tejto polohe je Kim Ki- Duk najistejší. Rozprávanie obrazom, cez výraz tváre, alebo dotyky. Všetky jeho kvázi filozofické ukecané diela jednoducho nemusím. Na tieto tiché, pomaly plynúce - nedám dopustiť. ()

Khalesi odpad!

Nedokážem uveriť tomu, čo som práve videla! Filmová senzácia? Poetický snímok? Možno tak pre psychicky narušených jedincov. Nevidím nič poetického na zabíjaní zvierat, alebo mlátení psov, či odrezávaní časti živej ryby a požieranie jej tela pritom ako ju bez plutiev zmrzačenú sledujú, ako bojuje vo vode o život a bavia sa aká že je to nádhera! Kórea je plná takýchto psychopatov a najhoršie a pre mňa nepochopiteľné je, že mal tento snímok úspech v Benátkach. Mne sa chcelo zvracať! ()

rawen

Můj první od tohoto režiséra. Minimum dialogů, většinou bez hudby (ale když už hudba je, tak výborná a pasuje) - docela drsné výrazové prostředky a působivé prostředí. Nevím, jestli jsem závěrečnou scénu nepochopil, nebo je tak jednoduchá, možná by to bylo lepší i bez ní. Nevím, musím si ještě srovnat všechny ty symboly, zatím za 4*, později možná názor změním .) 8/10 ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí