Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

zigy

Začátek je chaotický a nevěděl jsem vůbec, o co jde. Po půlce se to zlepšilo a člověk aspoň mohl fandit spravedlivému zápasníkovi Havelkovi proti hnusné učitelnici. Celkově mi to ale přišlo přehnané a přitažené za vlasy. ()

bonovox

Kvalitný film hlavne kvôli téme a Zuzane Mauréry. Horšie je to však so samotnou koncepciou rozprávania, ktorá je miestami až príliš rušivá. Poteší však záver, v každej dobe sa totiž nájdu podobné tipy ľudí, ktoré sa snažia zneužívať svoje postavenie pre svoju potrebu. ()

MiniRecenze

Převážně film ve slovenském znění.Nijak nenáročný a ani nijak zajímavý.Na jedno zhlédnutí je ok.Herecké výkony dostačující své role.To na co jste zvyklý z TV produkce dostanete zde.Není ani o čem tak psát,prostě jednoduše se film řadí jako JEDNORÁZOVKA!!! ()

Kozlowski8

Totalitní příběh soudružky učitelky, která zneužívá svého postavení a ke svým žákům přistupuje podle toho, jak jsou jejich rodiče ochotni jí posluhovat. Aniž bych chtěl zlehčovat totalitní poměry, v dnešním kapitalistickém prostředí jsou projevy podlejzáctví, úlisnosti, nadřazenosti, arogance, neúcty, vykořisťování a další, běžnou součástí každodenního života a mnohdy jsou dokonce vyzdvihované jako projevy schopností. To ale nic nemění na faktu, že téma filmu je závažné a nabízí mnoho emotivních okamžiků. Příběh mi ale přišel plochý, nezáživný a příliš mne nevtáhl. Největším zážitkem byly herecké výkony některých protagonistů, zvláště Zuzany Mauréry a Martina Havelky. Havelku znám z brněnských divadel jako skvělého herce, což potvrdil i zde - byť v menší roli a mrzí mne, že nedostal ve své kariéře víc filmových příležitostí. To stejné se asi dá říct o Zuzaně Mauréry. Pochvalu zaslouží taky Novinskiho hudba. 65%. ()

esmoke

Hřebejk natočil v normalizačním Československu trochu tezovité morálním drama o zneužití postavení, manipulaci a vydírání rodičů prostřednictvím jejich dětí. Cca v polovině filmu jsme musel sledování opustit na nějakých 20 minut, jaké bylo moje překvapení, že se děj nikam neposunul a vše skončilo naprosto přesně jak se od začátku dalo vytušit. Hřebejk s Jarchovským odvedli dobrou práci, o níž se dá polemizovat... ()

Paserak

Tohle se musí stále a stále připomínat. Nikdy není dost. Až budeme zase žehrat na naše politiky. Zaplať Bůh, že na ně můžeme nadávat. Jen si všichni vzpomeňme jaké to na základce bylo. Tedy my co jsme tu bolševickou pakárnu prožili. ()

superzurda

Ježiš, já měl jednou učitelku .......... nejtemnější varianta pedagožky v akci. Příběh o učitelce, která se snaží zneužívat svěřené děti pro svůj prospěch. To by ještě nebylo nejhorší, kdyby pak své děti nezačli zneužívat rodiče pro různé úlevy v zaměstnání, případně pro mocenský boj v domáctnosti. ()

jjjerry

Je to fakt film? Mně to přišlo jako jeden "protažený" díl z nízkonákladového seriálu. Herci nehrají, jen tam jsou. Hudba naprosto odpudivá. Není tam ani padouch ani hrdina, příběh je tak nějak poslepovaný. ()

Kalda69

Souhlas s Radek99. Jinak toto neni ani tak o komunismu ale spis o lidech a jejich vlastnostech, kdyz chce byt nekdo svine, tak bude za jakyhokoliv rezimu, coz dokazuje prave zaverecna scena filmu. A ukazuje, ze jsme s tema komousema meli po prevratu proste zatocit ale neee. My jsme vsichni blbi a nechali jsme si je ve funkcich a jednoho eSTeBaka si zvolilo cca 20% populace do parlamentu. ()

Willynka

Tak tohle byl slušný žlučotvořič. A že to jde, když se Hřebejk vybodne na svůj běžný ansábl, kterému píše na tělo stokrát to samé dokola v rámci další dobové tragikomedie. ()

Franki69

Filmařské ohlédnutí jedné generace za dobou, která se snad opakovat nebude. Precizně vykreslená atmosféra komunistické nesvobody a křivení charakterů, období všudypřítomného nátlaku, páchaného na obyčejných lidech v jejich všedních životech. Mileniálové asi nebudou mít tušení, proč jejich rodiče mrazí při sledování Učitelky kolem páteře s každou přibývající minutou. Učitelka je mistrné psychologické drama, ukazující, jakou měli lidé z komunistické nomenklatury moc. Soudružce Semelové a podobným kreaturám z KSČM se po těch rudých časech nejspíš stýská, věřím ale, že většina čechů už nedopustí, aby museli žít, jako filmoví hrdinové z učitelky, s ohnutými zády a ve strachu o to, co bude s jejich dětmi, když se neponíží před nějakým tím soudruhem, co má dobré konexe. Tu dobu jsem zažil a o to víc ve mně film zarezonoval. Hřebejk s Jarchovským a vůbec celý tým vsadili na neokoukané tváře, minimální výpravu a přesto dali dohromady film, který vás vtáhne a do titulků nepustí. ** Dávám 80%. Na plnou stovku mi chybělo precizněji zachycené finální rozuzlení po jediném výstřelu, který se ve filmu ozve. Považuji vyloženě za chybu, že když už se film tak detailně věnuje jednotlivým situacím „na schůzi“ a vůbec všem epizodkám, trpělivě zahušťujícím děj, že v samotném konci, takříkajíc v nejlepším, vyprávění jak se říká utne a přenese nás, z ničeho nic, do období „po deseti letech“. Já prostě nevěřím, že ten estébák co se polil kafem při poslechu telefonu „nepřítele státu“ nechal celou věc jen tak a nic se nevyšetřovalo. Škoda, promarněná příležitost …. ()

jose77

Ze začátku mě film moc neoslovil, ale jak se do děje začal zapojovat Havelka dostalo to jiný grády.Nakonec sem dokoukal a nebylo to tak špatný. ()

EddieIron

Klasická Hřebejkova pitomost.Těším se, až v jeho filmech budou komunisti upalovat křesťany nebo ukřižují Ježíše Krista. ()

S.hort.Y

Důvěryhodný film, který mě chytil a nepustil, a kterého mám ještě pořád plnou hlavu. Při některých scénách ve mně téměř vřela krev nad tou nespravedlností a zneužíváním. A to jsem tu dobu ani nezažil. Jen z vyprávění rodičů a prarodičů nejen svých znám podobné příběhy, které by dnes neměly být zapomenuty, pro výstrahu nejen nás, ale i budoucích. Co mi film dal? Dvě hodiny zfilmovaných zážitků těch, které dnes a denně míjíme na ulici, kteří pro nás cinkali klíči, a zaslouží si náš obdiv, ale my jen apaticky civíme do mobilu. Co mi film vzal? Jedny z posledních zbytků víry, že je svět spravedlivý. Není. ()

gu-staff

Nemyslel jsem si, že Bejkovi dám ještě někdy 4* po těch mrdkách typu Zakázané uvolnění, Svatá čtveřice a podobných taškařicích. Ale tenhle film jsem viděl ve správný čas - tj po volbách, kdy premierem se stal ulhanej, sebestřednej, vychcanej zloděj ze Slovenska a prezidentem chlastem, mocí a ruskem opilej arogantní zmrd (jiný slovo jsme fakt nenašel), který táhnou káru jménem Česká republika opět směrem do dob, o kterých vypovídá tenhle film. Je to přesne o tom, že češi budou raději držet hubu a krok, hlavně když z toho něco vytřískaj pro sebe, a každej, kdo nechce ohýbat hřbet a žít svůj život podle mustru, kterej jim někdo nadiktuje, je pro ně podvratnej živel a zaslouží šibenici. Kultura Michala Davida, Prostřena, Ulice, Blesku, buřtguláše a špaget s eidamem je prostě nadále určující pro masy u nás. Ale to jsem trošičku odbočil. Ten film je dobrej. ()

Tomas_PO

Brutálna sonda do "nášho" myslenia. Nie, to nie je doba minulá, len to už nie je navonok tak viditeľné. V jednom filme je za 100 minút zhrnuté, prečo žijeme v takomto sociálno-politickom zriadení. Nie je to kvôli politickej "vrchnosti", tá len výchádza z povahy obyvateľstva. Strach z kreativity, samostatnosti, zo spolupráce s iným, z otvorenia sa...ten vytvára mantru výroku "soudruhu, myslete na sebe". Na druhej strane, ekvilibristická pokrytecká rétorika dokonale tento náš výrok prisúdila nekomunistickým krajinám. Rérotika vo forme paradoxu vyjadrovania sa, keď na dvere obchodu vyčapíme sto zákazov s vykričnýkmi Zatváraj dvere!!! namiesto namontovania zatvárača dverí. A pri kritike tohto systému, ktorá sa zdá najviac očividnou akou len môže byť, narazíte na spoločnosť. A ak do nej nezapadnete, nie ste súčasťou súkolesia, ak ste čo i len trochu samostatný, či inovatívny, ste fiktívnou hrozbou. No pri boji s ňou sa u "nich" paradoxne tiež ukáže neuveriteľná kreativita, vytrvalosť. Škoda, že mierená takýmto smerom :( ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka