Reklama

Reklama

Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (304)

maddy 

všechny recenze uživatele

Iracionálny film. Woodyho Allena mám rád, dokonca ako scenáristu veľmi rád, ale s jeho tvorbou to je hlavne v novom miléniu kolísavejšie ako na horskej dráhe. Na jedno Užívaj si, ako sa len dá! pripadá jeden Poznáš muža svojich snov, na jednu Polnoc v Paríži pripadá jedno Kúzlo mesačného svitu a na jedny Jasmínine slzy pripadá jeden Iracionálny muž. Oceňujem, že Allen dlhé roky točí jeden film ročne, ale v poslednom čase to je už skôr kvantita na úkor kvality a druhý ničím výrazný kúsok v poradí. Kde som nie tak dávno žasol na scenáristickou, aj režijnou prepracovanosťou Jasmíniných sĺz, tu len zalamujem rukami nad scenáristickou, aj režijnou neschopnosťou Iracionálneho muža. To, že to už nie je vôbec nič nové a všetci tu hovoria to isté a o tom istom ako v jeho predošlých filmoch by mi možno ani tak nevadilo. Vadí mi skôr, že Woody Allen je už natoľko zahladený do seba, že si nie je vedomý, že vyslovene filozofuje o nič a nad ničím a ešte sa celé to (naoko) snobské filozofovanie pre intelektuálov snaží predať akoby idiotom, kde každú situáciu, myšlienku nechá postavy vysvetliť, namiesto toho, aby diváka nechal aspoň nachvíľu vyložiť si ich pohnútky vlastným spôsobom. A vlastne ani neviem, či to bolo tentoraz možné v takto banálnom príbehu a s takto jednorozmernými postavami, ktoré sa síce snažia filozofovať nad životom čo to scenár povoľuje, ale inak konajú v rámci svojej jednej vykreslenej povahovej črty bez akejkoľvek zmeny. Nie je nič horšie, než sa tváriť takto snobsky a pritom točiť takú banalitu. Ešte raz opakuje, že Woodyho mám rád, ale na mňa tu nefungovalo takmer nič. Nezáživný dej, zbytočné dialógy, žiaden intelektuálnejší humor, ani chémia medzi postavami (popravde Joaquin Phoenix sa mi po skvelej Her skôr sprotivil), žiadna dráma a aj tie dve situácie, ktoré asi mali byť aspoň trochu napínavejšie boli natočené tak ledabolo až beda. A ja k tomu nemienim byť zhovievavý iba preto „lebo Allen“. Jedna z najhorších Allenoviek za jeho kariéru. CELKOVO: 2* (4/10) ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Kamsi do zapadlého kampusu v Nové Anglii přijíždí hvězda americké filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix). Nonkonformní alkoholik, samaritán pečující o oběti hurikánu Katrina i věrný přítel, jenž stále truchlí po nejlepším kamarádovi, co mu utekl se ženou a pak šlápl na minu kdesi v Iráku. Pronásledovaný muž a expert na existencialismus Abe navíc trpí existenciálním blokem – nemůže dýchat, psát ani souložit. Naštěstí se projeví jako správný voyeur, když vyslechne cizí rozhovor a nalezne smysl všeho v dokonalém zločinu. ()

Reklama

SgtPepper 

všechny recenze uživatele

Zatím asi nejvíc underrated film od Woodyho. Otevřel jsem ČSFD a přišla čirá nasranost z tak nízkého hodnocení. Nebudu psát proč. Mám pocit, že bych to ani nedokázal v pár řádcích shrnout. Jen mě mrzí, že to třeba odradí spoustu lidí. Pro ty, kteří váhají - Máte rádi Dostojevského? Jestli je odpověď ano, tak už prosím neváhejte. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Film, který si lze vcelku bezproblémově užít, ale stejně tak se jím dát i slušně otrávit - záleží na tom, kolik už jste toho od Allena viděli. Osobně mám blíž k té druhé možnosti. Allen zde variuje (recykluje, chcete-li) celou řadu motivů ze svých předchozích filmů, a pro člověka obeznámeného s jeho filmy zde lze jen těžko najít něco nového - spíše se do duše vkrádá podezření o pomalém, leč nepřehlédnutelném kvalitativním sestupu, kterého jsme u tohoto tvůrce svědky a o kterém mnozí mluví už mnoho let (osobně jsem se těm řečem dosud bránil, ale už jsem nalomený i já). Ten film je sice s přimhouřenýma očima stále ta stará dobrá allenovka, tzn. inteligentní film postavený na kvalitním scénáři a dobrém obsazení, ale i nejlepší kaše se prostě jednou přejí, je-li stále stejná. A tak je možná na čase si přiznat, že už několik posledních let chodím na nové Allenovy filmy v bláhové naději, zda mě ještě někdy dokáže překvapit, ale už tomu popravdě moc nevěřím. V kontextu toho, co se dneska točí, jsou Allenovy filmy samozřejmě fajn, ale už nějak přestávám vidět důvod, proč na ně - resp. třeba konkrétně na Iracionálního muže - chodit do kina, když je to stále totéž (a hlavně když v minulosti na podobné téma à la Dostojevského Zločin a trest natočil lepší filmy - za všechny budiž zmíněny Zločiny a poklesky a Match Point). UPDATE 9.1.2023 - Po 8 letech v telce (s příšerným českým dabingem) mě to kupodivu asi bavilo víc než tenkrát, má to super obsazení a kvalitní zápletku, akorát u titulní postavy jsem se nemohl ubránit dojmu jisté nevěrohodnosti - přišlo mi prostě nepravděpodobné, aby Abe Lucas, respektive člověk s jeho postavením a vzděláním, byl tak "bezdůvodně" na dně (scéna s ruskou ruletou naznačuje, že má zřejmě i sebevražedné myšlenky), a ještě víc to, jak se rozhodne zabít cizího člověka, a jak povrchně si to obhájí (nemluvě o poněkud otravném faktu, jak se mu obě ženské postavy doslova vnucují do postele, což je ale u Allenových filmů opakovaně se objevující motiv). Baví mě ale nad tím přemýšlet - jako zdroj myšlenkové inspirace ten film funguje skvěle. ()

hrona 

všechny recenze uživatele

Woody Woody Woody, tys mi zase dal, první půl hoďku jsem měl strach, že to už zabalím po té záplavě intoušskejch keců bez pořádného děje, ale pak jako by ses probudil, a servíruješ přesně to, co se od tebe očekává. Klobouk dolů, za mě perfektně vybrusleno. Ale ještě by to chtělo střihnout si v něčem alespoň epizodku. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (8)

  • Natáčelo se v Newportu na Rhode Islandu. (Terva)
  • Joaquin Phoenix (Abe) kvůli postavě přibral 15 kilo, což se projevilo zejména na jeho břichu. (T081)
  • Joaquin Phoenix (Abe Lucas) v několika scénách popíjí skotskou Single malt whisky, což je i několikrát zmíněno. (noelcoward73)

Související novinky

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (více)

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

27.11.2015

Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův… (více)

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)

Reklama

Reklama