Iracionální muž

• Austrálie

• Belgie

Drama / Mysteriózní

USA, 2015, 96 min

Nebudu lhát, zajímala mě hlavně Emma Stone. Iracionální muž je totiž zvláštní film. Zřejmě se to dalo z obsahu čekat, ale polovina dialogů byly jenom filosofický řeči, o smyslu života a dalších a dalších smyslech, který já nemám potřebu řešit. Takže doporučuju pouze velkejm filosofům nebo lidem co ztratili chuť do života a potřebují novej náboj. Poměrně rychle přeskákanej děj mi nevoněl, takže mi chybělo spousta časovejch linek k rozvinutí toho vztahu, ale to podle Woodyho Allena nebylo asi to nejpodstatnější. To co se ovšem začlo dít později mi přišlo ale jako úplně z jinýho filmu. Chování postav najednou otočilo o 180 stupňů a všechno se najednou hroutilo. Kupodivu karma se dostavila ve správnou chvíli a roztomilej vztah profesora a studentky musel skončit. Každopádně se to už jenom díky Emmě dalo dokoukat bez problému.(10.4.2016)

• Streeper

Mám pocit, že Allen si dal nějaké předsevzetí, že každý rok natočí jeden film, i kdyby ten film nebyl o ničem a měla to být katastrofa pro pitomce. Přesně takový pocit mám s Iracionálního muže. Joaquin Phoenix celý film skvěle táhne a na celém filmu je podle mého názoru nejlepší, na rozdíl od Emmy Stone, která mi celý film lezla neuvěřitelně na nervy. Navíc divná a nepromyšlená zápletka a herci nám ještě pomocí nahraného hlasu vysvětlují, co že se vlastně stane a proč se to stalo, jako bychom byli úplně pitomí. Takže za mě opět palec dolů Woody.(24.5.2016)

• xxmartinxx

Mohl bych dát tři, ale upřímně řečeno už vůči Allenovi necítím ani kapku vstřícnosti. Další film, ve kterém všichni mluví, myslí a oblékají se stejně, děj je banální (a každou událost zopakuje voiceover, aby to pochopil opravdu ÚPLNĚ každý) a veskrze snobský a ze všech filmařských voleb čiší v první řadě urážející lenost a pohodlnost tvůrce. Fakt nejsem konstruktivní, jsem jenom otrávený a naštvaný, že někdo, kdo dřív uměl točit, došel na tuhle úroveň. (Do Emmy Stone jsem se v každé scéně stihl znova a znova zamilovat, až mi to začalo být trochu otravný. Nicméně pokud to někdo táhne nahoru, tak ne Phoenix, ale ona.)(28.7.2015)

Ach ach, ty emocionální pustiny jsou tak deprimující a tak Abe žije ze dne na den, jako by ani nežil, nezáleží mu už vůbec na ničem a najednou šup, do jeho života vstoupí dvě ženy, což ho nějak extra netankovalo, kdyby si jednou nezašel do hospůdky s Jill a tam se nestal svědkem jednoho rozhovoru. A ejhle už tady máme muže jak víno, kterému je zcela jasné, jaký je smysl jeho života a pak už to jede jako dráha. I ten sex s Rituškou ho najednou naplňuje, jen to všechno směřuje zvláštním směrem a to slůvko "iracionální" nabývá obrovských rozměrů. Phoenix byl svůj, jako by tu první polovinu ani nehrál, to byl zkrátka on, bezvadný jako vždy. A Emma byla prima, baštila jsem tu její počáteční naivitu i to postupné prozření se vším všudy. Pravda, konec byl trochu předvídatelný, ale zamhouříme očko a ten čtvereček jim ráda dám i když je malinko průhledný.(1.2.2016)

Jako pro učitele filosofie je pro mě tenhle film povinnost. Je to chytré, je to poutavé, je to svěží. Nakonec nezbývá než přiznat si, že když se má člověk rozhodnout, jestli se půjde udat, jsou všechny kategorické imperativy a závratě ze svobody volby jen intelektuální masturbace. Ne proto, že začal žít naplno, ale aby si zachránil krk. (1 177.)(27.3.2017)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (Stanley619)

• - Joaquin Phoenix (Abe) kvůli postavě přibral 15 kilo, což se projevilo zejména na jeho břichu. (T081)

• - Natáčelo se v Newportu na Rhode Islandu. (Terva)