Profesor Abe doslova ztratil chuť do života. Nic se mu nedaří, nic ho nebaví, neví, jak dál. Přistěhuje se do nového města, kde začne učit. Naváže vztah s nešťastně vdanou profesorkou a také s nejkrásnější studentkou školy. Jenže na sex nemůže ani pomyslet, protože v něm také selhává. Když jednou, náhodou, v restauraci vyslechne rozhovor nešťastné matky, kterou zlý soudce chce připravit o děti, je náhle rozhodnut, jak si vrátit chuť do života. A funguje to.(8.4.2020)

Film, který si lze vcelku bezproblémově užít, ale stejně tak se jím dát i slušně otrávit - záleží na tom, kolik už jste toho od Allena viděli. Osobně mám blíž k té druhé možnosti. Allen zde variuje (recykluje, chcete-li) celou řadu motivů ze svých předchozích filmů, a pro člověka obeznámeného s jeho filmy zde lze jen těžko najít něco nového - spíše se do duše vkrádá podezření o pomalém, leč nepřehlédnutelném kvalitativním sestupu, kterého jsme u tohoto tvůrce svědky a o kterém mnozí mluví už mnoho let (osobně jsem se těm řečem dosud bránil, ale už jsem nalomený i já). Ten film je sice s přimhouřenýma očima stále ta stará dobrá allenovka, tzn. inteligentní film postavený na kvalitním scénáři a dobrém obsazení, ale i nejlepší kaše se prostě jednou přejí, je-li stále stejná. A tak je možná na čase si přiznat, že už několik posledních let chodím na nové Allenovy filmy v bláhové naději, zda mě ještě někdy dokáže překvapit, ale už tomu popravdě moc nevěřím. V kontextu toho, co se dneska točí, jsou Allenovy filmy samozřejmě fajn, ale už nějak přestávám vidět důvod, proč na ně - resp. třeba konkrétně na Iracionálního muže - chodit do kina, když je to stále totéž (a hlavně když v minulosti na podobné téma à la Dostojevského Zločin a trest natočil lepší filmy - za všechny budiž zmíněny Zločiny a poklesky a Match Point).(30.7.2015)

Woodyho filmy z posledných 4-5 rokov sa mi dosť pozdávali (snáď s výnimkou To Rome with Love), a tak boli očakávania opäť vysoké. Ale bohužiaľ, napriek výbornému základu, zaujímavým postavám a sľubnej zápletke to bol napokon predsa len skôr taký priemer, možno ľahký nadpriemer. Ale na druhú stranu, ten filozofický podtext a Abeho konanie dodali tomu filmu celkom dobrú atmosféru, hoci od mystery štýlu, ktorý je uvedený v žánrovom zaradení filmu to bolo naozaj ešte dosť ďaleko. Emma Stone ma zvykne väčšinou baviť viacej, tu bola akási nevýrazná, čo je teda určite na škodu. Ale pointa bola napokon celkom obstojná :)(6.2.2016)

Zatím asi nejvíc underrated film od Woodyho. Otevřel jsem ČSFD a přišla čirá nasranost z tak nízkého hodnocení. Nebudu psát proč. Mám pocit, že bych to ani nedokázal v pár řádcích shrnout. Jen mě mrzí, že to třeba odradí spoustu lidí. Pro ty, kteří váhají - Máte rádi Dostojevského? Jestli je odpověď ano, tak už prosím neváhejte.(22.6.2016)

Nebudu lhát, zajímala mě hlavně Emma Stone. Iracionální muž je totiž zvláštní film. Zřejmě se to dalo z obsahu čekat, ale polovina dialogů byly jenom filosofický řeči, o smyslu života a dalších a dalších smyslech, který já nemám potřebu řešit. Takže doporučuju pouze velkejm filosofům nebo lidem co ztratili chuť do života a potřebují novej náboj. Poměrně rychle přeskákanej děj mi nevoněl, takže mi chybělo spousta časovejch linek k rozvinutí toho vztahu, ale to podle Woodyho Allena nebylo asi to nejpodstatnější. To co se ovšem začlo dít později mi přišlo ale jako úplně z jinýho filmu. Chování postav najednou otočilo o 180 stupňů a všechno se najednou hroutilo. Kupodivu karma se dostavila ve správnou chvíli a roztomilej vztah profesora a studentky musel skončit. Každopádně se to už jenom díky Emmě dalo dokoukat bez problému.(10.4.2016)

• - Natáčelo se v Newportu na Rhode Islandu. (Terva)

• - Joaquin Phoenix (Abe) kvůli postavě přibral 15 kilo, což se projevilo zejména na jeho břichu. (T081)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (Stanley619)