Hurlevent

Scénografie:

Emmanuel de Chauvigny

Kostýmy:

Laurence Struz

Po Jeptišce, Noroit a Haštěřilce je tohle můj další Rivette - adaptace. Je to velmi čisté kino - rozhodně nemá už vůbec nic z Godarda a Nouvelle vague, spíš připomíná Bressona - ve výběru herců (vesměs velmi mladé a astenické osoby, takřka neherci - působí velmi svěže), v jejich vedení. Výprava filmu je velmi stylizovaná a "retro"; velmi pečlivá - a puristická. Zrovna tak snímání. Oprava - v snímání se občas objeví úchvatný osmdesátkově manýristický moment - dohromady s hudbou nejčastěji. Často jsem měl dojem jakési chudoby - nikoliv chudobnosti prostředí, ale redukce prostředků. Někdy to vedlo až k pocitu, že Rivette přiznává adaptaci, hru; že nejde o realismus - to se týkalo i choreografie některých záběrů a od Rivetta to znám. Berssonovsky působil i skoro "loutkový" výsledek leckterých scén. Přišlo mi dokonce, že Rivette obraz deformuje do vertikály, aby odhmotnil už tak hubené herce. Možná to ale bylo jen kopií. Bohužel negativní stránkou téhle estetiky je bezbarvost a totální absence vzruchu. Je to film jak kdyby vám někdo předčítal. Řekl bych, že si tu Rivette zkoušel prostředí a prostředky pro Krásnou hašteřilku. Tam byl ale navíc přítomný vzrušující aspekt vzniku kresby. Jo - je zde velmi krásná hudba, naprosto mimózní - lidová Bulharská - a přesto bez výhrady pasující.(17.9.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $624,643Tržby Celosvetovo $-(20.7.2010)