Báječná Angelika

• slovenský

Báječná Angelika

Dobrodružný

Francie / Západní Německo / Itálie, 1965, 100 min

Jak to vidí nejšílenější fanoušek: angelique.cz? Opět změť nelogických událostí v jinak nepatrném ději. Hloubka postav připomíná ...louži. Na úvod se objeví zidealizovaná osobnost obyčejného sedláka Nicolase, nyní vůdce ze Dvora zázraků, dělá tu dojem hrdiny. Pak umírá, takže překvapivé setkání ve Středomoří bylo zrušeno... Obraz spodiny Paříže v okolí Pont-Neuf a věži Nesle je až pohádkově ideální. Kam zmizela realita? Sama Angelika působí ještě povrchněji než doposud. Pak následuje příliš rychlý skok v ději, kdy se Angelika ze dne na den stává hospodskou a pak obchodnicí s čokoládou. To všechno jako by nic. Vypuštěna byla setkání s princem de Condé, přátelství s Ninon de Lenclos, Mme de Sevigné atd. ani návštěvy u preciózek se nekonají, o čokoládovém období ani nemluvě. To tolik důležité období, na které děti v Kanadě po mnoha letech vzpomínají každý rok na Hromnice... Také vztah k Philippovi je tu naprosto snadný, prostý, růžový... Opět pouze pěkné kostýmy a hudba...dýchají z nich sice spíš šedesátá léta než 17. století, ale to už k filmové Angelice zkrátka patří a je úžasně okouzlující sama o sobě... více a úplně jinak viz www.angelique.cz(8.10.2003)

Můj nejoblíbenější díl. Nikdy nezapomenu na jednu z mnoha repríz, kdy mi došlo, jak je to dějově nabité. Pomsta za události na Place de Gréve, Nicolasův konec, básník Špína, svobodné podnikání u Kokrháče a Rudé masky, Madame Čokoláda a návrat ke dvoru. A samozřejmě nejkouzelnější konec a otázky Philippa du Plessis de Belliere, na které je vždy možno odpovědět jen ne. Kdo by odolal?(6.2.2009)

• Subjektiv

Znáte tu hádanku: "Je to film, všichni tam chtějí vlézt hlavní hrdince mezi stehna a není to porno?" Angelika, no jistě. Jenže která? Pokud bychom chtěli odpověď Báječná Angelika, je modifikace hádanky snadná: "Je to film, všichni tam chtějí vlézt hlavní hrdince mezi stehna, většině se to opravdu povede a není to porno?"(8.7.2009)

• WANDRWALL

Film jsem viděl, a mám na DVD, ale nic moc mi nepřinesl, takže musel bych si ho zase pustit, abych si připomenul, co v něm konkrétně bylo. Pamatuji si jen celkový pocit, a to je málo. Některé filmy znám celé, protože mě silně zaujaly, ale to se Angeliky netýká a kouknu se na to jedině s někým, kdo na mě nastoupí s tím, že jde po skvělou podívanou, přesvědčí mě, že se pletu, že ten film podceňuji, a že mě určitě jednou pořádně probere a osloví.(13.9.2011)

Nový Angeličin objev – kamarád z mládí, t. č. lupič – mi sice báječný nepřipadal, ale přesto se mi druhý díl líbil o něco víc než první: je tu pár příjemně vtipných a několik slušných akčních scén, sympatický Jean Rochefort a jeho pes dostali konečně větší prostor a Jean-Louis Trintignant má v paruce neskutečnou ránu.(29.7.2011)

• Michèle Mercier

• - Natáčení filmu probíhalo od 20. dubna do 20. srpna 1964 především v ateliérech francouzské společnosti Studios de Boulogne a v okolí zámků Esclimont a Versailles. Ve studiích italské společnosti Cinnecita vznikaly scény odehrávající se na Novém mostě a na Dvoře zázraků. (Cucina_Rc)

• - Michele Mercier ve filmu vystřídala 20 kostýmů. (fiLLthe3DD)

• - Postava básnika prezývaného Špina (Jean-Louis Trintignant) bola reálnou postavou francúzskych dejín. Jeho skutočné meno bolo Claude Le Petit. (Raccoon.city)