Nevinné krutosti

Ridiculous

(festivalový název)

Drama / Komedie / Romantický

Francie, 1996, 102 min

Zaprášený portrét aristokratické společnosti na dvoře Ludvíka XVI., která byla rájem pro bezcharakterní predátory a peklem pro člověka, jehož pohnutky nebyly výhradně egoistické. Pod pudrem a dekadencí se skrývá prázdnota a z uctívané duchaplnosti zbraň nebezpečnější, než soubojová pistole, protože pro aktéry této přehlídky povrchnosti je společenská smrt horší, než ta fyzická.(24.1.2014)

Takhle přesně jsem zachycenou dobu na dvoru Ludvíka XVI ještě ve filmu neviděl. Nestačí jen obrovská výprava, musí tam být duch té doby a to je přesně v Nevinných krutostech. Příběch i děj je jednoduchý, chudý šlechtic se snaží dostat od vlády peníze na vysušení bažin. Narazí však na neschopnost úředníku, zkorumpovsnost ministrů, ale hlavně na dekadentní dvůr. Tam je jediným měřítkem být dokonalým společníkem, vtipným glosátorem který dokáže smetánku a hlavně královskou rodinu pobavit. Jasně ukazuje pravidla onoho malého mikrovesmíru do kterého nic z problémů z vnějška nesmělo. Neskonale vtipný, zároveň mrazivý film můžu doporučit všem.(5.6.2007)

Všechny historické filmy jsou především výpovědí o současnosti. Tak i tento evokovaný svět rokokové mocenské elity, uzavřený jen do sebe a slepý ke zbytku společnosti, beroucí stát jako svou kořist, neschopný hlubšího citu či hlubší rozvahy, což maskuje povrchní ironií a zábavností, korumpující každého, kdo se oň jen otře, se vztahuje k naší době. Zábavnost začíná být nejvyšší "ctností" dneška. Ten přízračný bál v pitoreskních róbách a kostýmech ke konci filmu je příznačný. Kdo to říkal, že za revoluce je zodpovědná v první řadě vládnoucí vrstva? Jinak, výkony Jeana Rocheforta a Fanny Ardant jsou skvělé.(24.2.2013)

Nápaditý pohled na dobu vlády Ludvíka XVI., kdy přízeň u dvora byla přímo úměrná míře duchaplnosti. Kdo nebyl pohotový a vtipný, byl společensky vyřízen. I když nevinné krutosti nejsou komedií v pravém slova smyslu, dobře se pobavíte slovní ekvilibristikou hrdinů, zoufalou snahou připravit si své konverzační perly dopředu a taky hrůzou z toho, že jejich bonmot někdo trumfne něčím ještě jízlivějším. Protože teprve pointa pak koluje Versailleským palácem a dělá člověku tu správnou reklamu... Jean Rochefort tady uplatnil svůj smysl pro elegantní, decentní komiku. 70%(29.3.2006)

Propastný rozdíl mezi dvorem a venkovem. Dekadentní a myšlenkově prázdní dvořané, včetně krále vs. skutečný život. V tomto případě život v bažinách plných komárů a smrtící nákazy. Mladý venkovský šlechtic, jež se v dobrém úmyslu zaplete s hravou smetánkou a zdá se, že není cesty zpět. Blíží se však konec 18. století a Francii brzy pohltí jiné šílenství - revoluce.(4.5.2013)