Varšava roku 1934. Z vězení se vrací zpátky do života „renomovaný“ kasař Kvinto, který má nevyřízené účty s bývalým komplicem, nyní majitelem banky, jehož přičiněním se dostal za mříže. Skutečným důvodem Kvintovy pomsty se však stane záhadná smrt jeho přítele muzikanta, který patřil ke komplicovým věřitelům. Společně se třemi dalšími muži se rozhodne vykrást trezory samolibého bankéře, aby jej potrestal za porušení zlodějského „kodexu cti“. Celovečerní debut Julia Machulského připomene americkou kriminální komedii Podraz (George Roy Hill, 1973), s níž jej spojuje retrostylizace a zvláštní styl humoru. V hlavní roli se představí režisérův otec Jan, který postavě kasaře dodal ušlechtilou eleganci. (Febiofest)

filipvrbik

Už je to dávno ,co jsem to viděl takže si to ne zcela vybavím. Nicméně rozhodně film patří mezi kvalitnější z polské kinematografie 80.let stejně tak druhý díl ...viděno v originále 80% ()

HH

Na tenhle film jsem původně vůbec nechtěl jít, ale pak jsem byl docela nadšen. Je to takový "Podraz po polsku" :-) ()

Olík

Na celovečerní debut slušná práce. Elegantní retro kasařina, kterou doporučuje devět z deseti kłodzkých stánkařů. Juliusz Machulski jest legendą, ale Semise nebo Kingsajz jsou mému srdci blíž. ()

junxi91

Musím uznat, že Poláci uměli točit skvělé filmy už v 80. letech a dříve. Tento film je toho jasným důkazem. Děj se vrací do roku 1934, kdy je z vězení po šesti letech propuštěn slavný lupič trezorů a také jazzový trumpetista jménem Henryk Kwinto. Po návratu domů zjistí, že žena si za něj už našla náhradu v podobě policejního komisaře Karelického. A tak si Kwinto najde tu správnou židli (sedí na ní komisař), otočí ji vzhůru nohama a z jedné nohy vytáhne balík zlotých. Na ulici narazí také na dva mladé kriminálníky - bratry Mokse a Nuta, kterým se již povedlo vykrást klenotnictví a chtějí, aby se k nim Kwinto přidal. On jim však řekne, že si jej s někým spletli, on je hudebník, a dokáže to náustkem z trubky. Bratři mu aspoň dají adresu svého obchodu s automobily pro případ, že by byl "pan Muzikant byl ochoten s nimi hrát". Kwinto si pronajímá hotelový pokoj, kde jej navštíví bývalý komplic a nyní úspěšný bankéř Gustaw Kramer. Prozradí mu tajemství, že Kwinto nebyl zatčen náhodou, nýbrž na něj Kramer společně s policisty nastražili past. A tak mu Kramer donesl jako odškodné 45 000 zlotých, a Kwinto mu radí, aby mu neříkal adresu jeho banky. Kramer je však přesvědčen o tom, že trezor v jeho bance nelze vyloupit, a použije k tomu termín "Ucho od sledě". Kwinto jde navštívit hudebníka a bývalého spoluhráče jménem Tadeusz Rychlinski, ale od jeho manželky se dozvídá, že je po smrti. Před svou smrtí uložil Tadeusz 19 000 zlotých do Kramerovy banky, ale po cestě domů byl oloupen a lupiči mu sebrali účtenku a vklad nebyl dostupný. Další den Tadeusz údajně skočil z okna a policie to vyhodnotila jako sebevraždu. Na památku dostává Kwinto od manželky Tadeuszovu trubku, ve které je schovaná poznámka "Vím, jak se Kramer stal majitelem banky". A tak Kwinto dospívá k závěru, že loupež a zinscenovaná sebevražda byly spáchány na Kramerovu žádost. A tak se Kwinto rozhodne jednat - vydá se do obchodu bratrů Mokse a Nuty a dá jim jasné rozkazy. Chce, aby našli poslední adresu jeho starého přítele Dunczyka. Kramer dostane poštou zpátky svých 45 000 zlotých společně s novinovým článkem, kde je vytištěn Tadeuszův nekrolog. Pošle tedy za Kwintem svého hitmana Krempitsche, ale Kwinto jej očekává a zbaví se jej. Bratři nebyli schopni Dunczyka najít, a tak jej vyhledá samotný Kwinto na fotbalovém zápase. Dunczyk však chce žít v klidu a míru a během zápasu jsou oba svědky toho, jak Krempitsch náhodou zabije cizího člověka. Oba poté opustí stadion a Dunczyk se připojuje ke svému starému příteli a jeho odvážnému plánu. Kwinto má v plánu vyloupit Kramerovu banku takovým způsobem, aby se Kramer stal podezřelým. Dunczyk se vydává do banky na průzkum a doma najde plíšek, kterým je schopen zablokovat pokročilé švýcarské poplašné zařízení. A nyní začne jejich promyšlená akce. Kramer se setká s okouzlující dívkou Natálií, které pomůže nastartovat auto. O týden později jí navštíví s kyticí a šampaňským. Po cestě do jejího bytu narazí na černocha s dalmatinem. V bytě chce Natalie po Kramerovi, aby jí pomohl odepnout náhrdelník s destičkou, která má blokovat alarm v bance, a poté vyhodí náhrdelník z okna, kde jej sebere Moks. Mezitím je však Kwinto podezřelý z vyloupení vily právníka Walenty a je převezen na policejní okrsek. Skuteční lupiči jsou však zatčeni a Kwinto je propuštěn. A přichází zlatý hřeb celého filmu. Kwinto a jeho společníci s plynovými maskami a rukavicemi pronikají do banky pomocí ventilační šachty z restaurace, umístěné nad bankou. Omráčí ostrahu, zablokují alarm destičkou, která sloužila jako spona na vyhozeném náhrdelníku, a vezmou si všechny peníze a cenné papíry. Nuta prořízne boční stěnu sejfu a skupina zanechá na místě destičku z náhrdelníku. Komplicové převážejí většinu lupu do Kramerova domu - ten totiž není doma, ale na bytě u Natálie. Večer skupina slaví a rozděluje si lup, a Kwinto dokonce pošle Martě svůj podíl jako zdánlivé odškodnění za jejího manžela. Ráno začne na místě činu vyšetřovat policie. Vyšetřovací komisař Przygoda zjistí, že otvor do trezoru byl vyřezán jen kvůli odvedení pozornosti, a že ve skutečnosti byl sejf otevřen normálním způsobem. Na nalezené destičce jsou objeveny Kramerovy otisky, a tak dojde k prohlídce u Kramera doma, kde je v koši se špinavým prádlem nalezen lup. Kramer se snaží prokázat svou nevinu a vezme policii do Natalina bytu, kde ona však není a ostatní říkají, že Kramera neznají. Kramer si vzpomene na dalšího svědka - černocha s dalmatinem, ten ale také tvrdí, že jej nikdy neviděl. A tak je Kramer zatčen a u budovy soudu spatří Kwinta, který čte noviny a dotýká se ucha, čímž připomene Kramerovi slova o "uchu od sledě". Jo, byl to povedený film a hlavně v něm byl spáchán naprosto dokonalý zločin. () (méně) (více)

milwaukee

Tenhle film jsem viděl někdy v polovině osmdesátých let a vůbec nebyl špatný. Nedávno jsem si ho stáhnul a ani po letech neztratil nic ze své působivosti. Elegantní kasař Kvinto, výborná hudba a i když film byl nízkorozpočtový, připadal jsem si jako ve třicátých letech. Prostě se povedl a dávám pět, protože jsem se bavil od začátku do konce. ()

PaRi

U polského Vabanku je zřejmá inspirace režiséra americkým Podrazem. Na to, že se jednalo před 34 lety o prvotinu mladého režiséra, je dílo více než vydařené. Jistě, dnes by se střihalo svižněji, ale jinak film nezestárl a stále dobře pobaví. Doporučuji i Vabank II. Pokračování si udrželo úroveň I. dílu. U nás je nejznámějším filmem režiséra Michulského Sexmise, kterou natočil hned po Vabanku. Doporučuji podívat se i na jeho film Kingsajz a další filmy. ()

Shitonit

Vabank vs Podraz.. vjěčná votázka. CO je lepší, co je co, a kdo jsem já.. Původně jsem toto dílko toužil obohatit dávkou své genijality a vytvořit vopravdu doko recenzi, komentář řekl bych eňo ňuňo. Bohužel, dávka alkoholu vytlačila testosteronový doping mozgu, a tudíž ze mě vylézá pouhopouhí víýkřik: Vabang byl je bude super film, páč za pár kaček se udělal kopec legrace. Teda ne Kaček Kačko, ale Zlotúwek. ()

Pitryx

V době, kdy se tento film promítal v kinech, jsem v některém polském časopise vyčetl, že jde o styl filmu „Podraz“, nebo „Charleston“. Nechal jsem se nalákat a zabědoval. Pamatuji se, jak jsem se nudil… Nyní po letech jsem se ke snímku vrátil. Předpokládal jsem, že absence závěrečné rvačky jako v „Charlestonovi“, mne tentokrát nechá chladným. No, nechala, ale pocit nudy zůstal. Naprosto tomu chybí švih, je to prostě statické nic o ničem. Je sice pravda, že režisérův otec jako hlavní hrdina tou dává zvláštní punc. Řekl bych punc alá Jean Gabin. Ovšem to je také vše. V podstatě se celý film nic neděje, jen se plánuje, kecá a kecá. Nezajímá mne hodnocené všeobecné, pro mě je to prostě film, který mne nemá čím zaujmout a hodnotím jej dle svého.2015021010232/10436 ()

Jehan

Výborná retro komedie ve stylu Podrazu s typicky polskou atmosférou a bravurními hereckými výkony v čele s Kwintem. Všechno nenápadně plyne k báječnému finále. Skvělý scénář! ()

quasar

Tohle bych po letech opět rád viděl. Pamatuji si, jak mě tohlé polské dílko nadchlo. Vše už bylo řečeno přede mnou, tak jen snad: i bez vyslovených hvězd ( Newmann, Redford v Podrazu) je film kvalitní, když se zkloubí dobrý režisér a scénář. ()

smrtubohem

Tak tohle je vážně pecka. Kvinta je profík a to velmi sympatickej. Je tu vše důležité: sranda, kasaři, podfuky, atmosféra, napětí. Nižší rozpočet není vůbec poznat, režisér to zmáknul parádně. Tento film mám velmi rád a jsem šťastnej, že ho znám, protože v našich končinách bohužel moc proslavenej není. ()

Achab

Zajímavý film, který se mi poprvé líbil daleko více, snad i proto, že si člověk dříve vážil a ocenil i to málo, co mohl vidět v československé či polské televizi a na celou řadu vzpomíná s nostalgií a pak je trochu rozčarován, ale to neplatí obecně a celá řada filmů zůstane mými skvosty. ()

route60

Vabank, skvělá zlodějská komedie Juliusze Machulského je to docela dávno co jsem to viděl ale na Vabank se zapomenout nedá, parádní filmeček. ()

sto7ra

příjemná kriminální komedie. něco jako dannyho parťáci, jen starší, elegantnější, míň okázalé a možná o něco málo míň vtipné. kamera a speciální efekty působí skoro až rušivě, přestože vtip v nich je asi záměrný, ale to vše kompenzuje hudba. v důsledku je to skvěle vymakané dílo, které svou propracovaností překvapí, ale přesto to není dokonalost sama. ()

morepower

Dokonalé skloubení nevtíravé komedie, nápaditého scénáře a nečekané pointy. Jan Machulski je z těch kriminálníků, kterým fandíte už od začátku filmu a když zjistíte, že umí ještě něco navíc, fandíte mu dvojnásob. Atmosféru 30. let dobře podtrhuje ústřední melodie a ta také dobře doplňuje hlavní postavu, protože on přece není kasař, ale muzikant... ()