Boj

A War

A War

Drama / Válečný

Dánsko, 2015, 115 min

Dánští vikingové v Afghánistánu bojují s neviditelným nepřítelem z Tálibanu a nebezpečné IED si vybírají krutou daň. Hlavní postavou je velitel roty Claus Michael Pedersen (Pilou Asbæk), velící na předsunuté vojenské základně. Na domácí frontě jeho žena Maria (Tuva Novotny) bojuje svůj všední střet s realitou rodičovství. V první půlce scénář zdařile střídá válečné scény z provincie Halmand válkou sužovaného Afghánistánu s obrazy poklidného Dánska a tak vytváří zdařilý kontrast dvou tak odlišných světů. Ve druhé půlce se příběh přesouvá do soudní síně, tady musí Claus vybojovat jiný střet než zná z bitevního pole. Musí se zodpovídat za své rozkazy, které vydal pod nepřátelskou palbou před slepou dánskou spravedlností. Jeho morální hodnoty jsou podrobeny těžké zkoušce a je nucen si vybrat mezi ctí profesionálního vojáka-důstojníka a odpovědností otce rodiny. Velkým kladem filmu je skvělá minimalistická a intuitivní kamera Magnuse Nordenhofa Jøncka, která divákovi umožňuje pozorovat děj z bezprostřední blízkosti. Záměrně mnohoznačné psychologické drama režiséra a scénáristy Tobiase Lindholma v jedné osobě, které donutí diváka přemýšlet.(30.1.2017)

Poctivé skandinávské drama, které se tváří, jako válečný film, ale ve skutečnosti je to vzorový příklad kvalitní skandinávské depky situované do života běžných lidí. Plný počet nedávám jenom proto, že mi celý ten případ přišel naprosto absurdní. Té, co obhajovala stát, bych nafackoval a poslal bych ji na pár týdnů k Talibanu, aby věděla, co vlastně obhajovala. Celý ten film mi byla tak strašně protivná, že jsem doufal v Clausovu nevinu. A když neuznáváte původní myšlenku filmu, těžce se pak filmu dává pět hvězd.(22.12.2016)

"Musím Vás varovat, jde o hrůzné záběry." A já jsem si pořád řikal, odkud je mi ten Claus Michael Pedersen povědomej. A von je to ten kuchař Mikkel Hartmann z nákladní lodi MV Rozen, s jejíž posádkou zažil únos somálskými muslimskými piráty po kterém si změnil jméno, aby posléze vstoupil do armády kde si to své prožité trauma vybil v Afgánistánu, na úplně jiných muslimech. Ovšem mezitím se stačil rozvést s jeho starou Marií, se kterou měl dceru Kamillu, protože si chtěl vzít novou Marii, s níž má holku Figne a kluky Julia a Elliota.(1.5.2016)

Uplne nemam jasno, na co chteli tvurci poukazat predevsim... Zhruba polovina filmu se odehrava v Afganistanu a zbytek v Dansku. Kazda cast je vyborne natocena, ta prvni zaujme vice po strance technicke, v te druhe pak divak musi ocenit herecke vykony vsech zucastnenych. Paradoxne se mi po herecke strance nejmene zamlouval hlavni hrdina... Komorni valecne drama s dobrym pribehem, na ktere si clovek vzpomene i po roce. Jsem obdivovatel danskeho dramatu 21. stoleti a mozna tento fakt prevazil rucicku smerem k plnemu hodnoceni. Videno v ostravskem Minikine, 33 divaku.(16.7.2016)

Boj není moc akční válečný film. Žánrově zde přesahuje drama a to hned ve třech liníích. V první vidíme Vojenského důstojníka Clause a jeho boj ve válce,; ve druhé vidíme jeho ženu, jak bojuje s každodenními starostmi a ve třetí vidíme boj na poli soudní, kde se Claus a jeho rodina musí vypořádat se svoji minulostí. Boj je velice dobře esteticky natočen se skvělými dialogy a nemá žádné zbytečné záběry. To vše v podání dánského režiséra a scénáristy Tobiase Lindholma, který se například scénaristicky podílel na vynikajícím Honu s Madsem Mikkelsenem. A celkově jsou si tyto dva filmy hodně stylisticky podobné.(18.8.2016)

• - Jedná sa už o štvrtú spoluprácu medzi dánskym hercom Pilou Asbækom a režisérom Tobiasom Lindholmom. Prvý menovaný rovnako už štvrtýkrát vo svojej hereckej kariére stvárnil príslušníka dánskej armády. (MikaelSVK)

• - Natáčelo s také ve Španělsku a Jordánsku. (Zlatohlávek)

• - Takmer celé herecké obsadenie tvoria reálni dánski vojaci, ktorí pôsobili na misiách v Afganistane. (Wargoo)