Boj

A War

A War

Drama / Válečný

Dánsko, 2015, 115 min

Dánští vikingové v Afghánistánu bojují s neviditelným nepřítelem z Tálibanu a nebezpečné IED si vybírají krutou daň. Hlavní postavou je velitel roty Claus Michael Pedersen (Pilou Asbæk), velící na předsunuté vojenské základně. Na domácí frontě jeho žena Maria (Tuva Novotny) bojuje svůj všední střet s realitou rodičovství. V první půlce scénář zdařile střídá válečné scény z provincie Halmand válkou sužovaného Afghánistánu s obrazy poklidného Dánska a tak vytváří zdařilý kontrast dvou tak odlišných světů. Ve druhé půlce se příběh přesouvá do soudní síně, tady musí Claus vybojovat jiný střet než zná z bitevního pole. Musí se zodpovídat za své rozkazy, které vydal pod nepřátelskou palbou před slepou dánskou spravedlností. Jeho morální hodnoty jsou podrobeny těžké zkoušce a je nucen si vybrat mezi ctí profesionálního vojáka-důstojníka a odpovědností otce rodiny. Velkým kladem filmu je skvělá minimalistická a intuitivní kamera Magnuse Nordenhofa Jøncka, která divákovi umožňuje pozorovat děj z bezprostřední blízkosti. Záměrně mnohoznačné psychologické drama režiséra a scénáristy Tobiase Lindholma v jedné osobě, které donutí diváka přemýšlet.(30.1.2017)

Polopatistickejšie sa to hádam už ani natočiť nedalo. Jasné postavy, jasné motivácie, dobrá akcia, dobrá atmosféra. Ale povedzte mi jednu vec. Majú Dáni aj iného herca ako Pilou Asbæka? Lebo akýkoľvek dánsky film si zapnem, on je tam! Keby že bývam v Dánsku, bojím sa otvoriť chladničku. Zbytočne tento film rozoberať, treba ho vidieť, pochopenie príde samo. 4 z 5(24.1.2018)

Může být válečný zločinec dobrým člověkem? Podobných otázek bez jednoznačné odpovědi tentokrát Lindholm klade více. Vlastně mi připadá, že nikoli charakterová studie muže ztrácejícího svou morální integritu nebo výpověď o válce, která nemá vítězů ani poražených, nýbrž samotné vytvoření komplexní situace bez jednoduchého řešení bylo hlavním cílem filmu, natočeného zjevně v reakci na stále častější (a nebezpečnější) převádění závažných problémů do emotivních výkřiků a jednoduchých hesel. Jak je jeho zvykem, Lindholm kvůli maximální autenticitě nejprve buduje věrohodné prostředí (byť se natáčelo v Turecku, Jordánsku a Španělsku, většinu vojáků ztvárnili muži, kteří dříve skutečně sloužili v Afghánistánu a domorodce afghánští uprchlíci z provincie Hilmand) a následně nechal herce reagovat na vzniklé situace (poskládané z reálných událostí). V pozici cizinců se tak octl režisér a zbytek profesionálů ze štábu, z čehož možná částečně plyne pokora vůči tématu. Vyjma několika scén prozrazujících snahu o Sdělení (ukazování, jak daleko na mapě od sebe leží Dánsko a Afghánistán) se Lindholm zobrazovaný svět nesnaží (do)vysvětlovat, přisuzovat mu zvnějšku nějaký význam, aby se dalo snáze napasovat do nějaké vyprávěcí šablony. Drama je důsledně podřízené realistickému efektu. Film ale zároveň dokáže vtáhnout svou soustředěností na průběh událostí. Neustále nás drží v očekávání, k čemu zachycený proces povede. Jak naznačuje úvodní výbuch, banalita se může kdykoli zvrtnout v boj o život. Tyto zvraty pociťujeme velmi intenzivně také díky kameře přilepené během celé první poloviny na hercích a krčící se například během střelby podobně jako váleční reportéři u země. Větší odstup si kamera od postav drží ve druhé polovině, kdy je se i divák ocitá v roli soudce, který by měl na základě dříve poskytnutého „důkazního materiálu“ vynést nad Clausem rozsudek. S verdiktem, k němuž dochází ve filmu, souhlasit můžeme, ale nemusíme – tím, jak je scéna natočena, Lindholm sám nesoudí. Rozhodnutí nechává na nás. Stejně jako u jeho dřívějších filmů jsme nuceni přehodnocovat události ve světle pozdějšího dění. Jejich srovnání, předpokládající naši ochotu přemýšlet nad rámec toho, co je explicitně řečeno, dodává filmu působivou nejednoznačnost. 80%(28.4.2016)

80-85% ... Stojí za to ochrániť životy ľudí z vlastnej jednotky aj za cenu obetí na strane druhej (vrátane životov civilistov)? A koľko takýchto súdnych procesov (s výsledkom aký prezentujú vo filme) sa v skutočnosti deje, bez toho aby o tom spoločnosť vedela? Už len myšlienka na to je desivá. Dáni opäť jemne a nenápadne poukázali na ďalší morálny problém našej skazenej spoločnosti, no bez toho aby umelo tlačili na prikláňanie sa k jednej zo strán. Divák sa tak môže sám rozhodnúť, kam ho to ťahá viac.(26.2.2016)

• kaposlav

Tento americký trend sa mi hnusí. Ja viem, že je to dánsky film, ale silno cítiť ten propagandistický americký podtón. Vojaci, alebo skôr nájomní vrahovia, čo za peniaze na úplne inom kontinente, v inej krajine tisíce kilometrov od domova sa chrapúňsky rozťahujú a buzerujú domácich civilistov, akože im pomáhajú v demokracií a v slobode? Častokrát nevedia ani meno kto to je a z kadiaľ prišiel a oni ho bez milosti zastrelia ako keby ide o počítačovú hru. Smutné je, že sú presvedčení o tom, že prišli pomôcť. Prečo potom nepomáhajú takému Kongu a iným krajinám, kde to bolo a je omnoho horšie. To už majú z tých peňazí, čo tam zarobia zelené hlavy? Osprostení z TV a tých hier naplnené propagandou ako tento film, čo si prevažná väčšina neuvedomuje. Cieľom týchto filmov je diváka citovo naviazať na v podstate plateného vraha a tým sa mu odpustí zabíjanie a jeho arogantné počiny. Dokonca keď ho zabijú ešte ho aj poľutovať. Z obetí robia zver, divochov a kadečo, a z vrahov obete. Chápem, že to robia Američania a viem aj prečo, ale prečo to robia Dáni? Ani by som sa nedivil, keby to bolo financované z fondov EU. Za chvíľu takýto film natočia aj Slováci, aj keď za celý rok natočia iba tri celovečerné filmy a aj to tam hrajú aj českí herci. Samozrejme za prispenia z fondov EU. Hnus! Za 40 minút sa vie človek lepšie pobaviť ako u tejto nudnej sračky.(8.12.2017)

• - Jedná sa už o štvrtú spoluprácu medzi dánskym hercom Pilou Asbækom a režisérom Tobiasom Lindholmom. Prvý menovaný rovnako už štvrtýkrát vo svojej hereckej kariére stvárnil príslušníka dánskej armády. (MikaelSVK)

• - Takmer celé herecké obsadenie tvoria reálni dánski vojaci, ktorí pôsobili na misiách v Afganistane. (Wargoo)

• - Natáčelo s také ve Španělsku a Jordánsku. (Zlatohlávek)