Boj

A War

A War

Drama / Válečný

Dánsko, 2015, 115 min

Polopatistickejšie sa to hádam už ani natočiť nedalo. Jasné postavy, jasné motivácie, dobrá akcia, dobrá atmosféra. Ale povedzte mi jednu vec. Majú Dáni aj iného herca ako Pilou Asbæka? Lebo akýkoľvek dánsky film si zapnem, on je tam! Keby že bývam v Dánsku, bojím sa otvoriť chladničku. Zbytočne tento film rozoberať, treba ho vidieť, pochopenie príde samo. 4 z 5(24.1.2018)

Boj není moc akční válečný film. Žánrově zde přesahuje drama a to hned ve třech liníích. V první vidíme Vojenského důstojníka Clause a jeho boj ve válce,; ve druhé vidíme jeho ženu, jak bojuje s každodenními starostmi a ve třetí vidíme boj na poli soudní, kde se Claus a jeho rodina musí vypořádat se svoji minulostí. Boj je velice dobře esteticky natočen se skvělými dialogy a nemá žádné zbytečné záběry. To vše v podání dánského režiséra a scénáristy Tobiase Lindholma, který se například scénaristicky podílel na vynikajícím Honu s Madsem Mikkelsenem. A celkově jsou si tyto dva filmy hodně stylisticky podobné.(18.8.2016)

Docela silný zážitek ukazující, že nic není jen černobílé. Mnohdy je těžké se rozhodnout, když ani jedno rozhodnutí není úplně správné. Je přece lidská přirozenost chránit sebe a svou rodinu, ať už jsou to bratři ve zbrani nebo manželka a děti. A jak vás pak může soudit někdo, kdo nikdy nebyl ve vaší situaci a rozhodovat tak o vašem dalším životě, vždyť nakonec se každý musí s dopady svých rozhodnutí smířit sám. Možná to vypadá, že se toho ve filmu moc neděje, ale o to víc působí reálně a přirozeně. Morální stránka věci je zde přímo hmatatelná, z tichých záběrů čiší emoce a záleží jen na divákovi na kterou stranu se při soudním procesu přikloní.(19.3.2016)

Tak tohle byla obrovská síla a hlavní roli zde hrála kamera, režie a scénář. První dvě složky působily jako pouhý zprostředkovatel pro složku třetí směrem k divákovi a lépe udělaný to být nemohlo. Abych řekl pravdu dostat tolik obsahu do pouhých záběru kamery to považuju za geniální. Jediný co mě přišlo trochu divný, že žalobce byl aktivní a obhájce až neskutečně pasivní, to se mě moc nezdálo, ale jinak mě to rozdrobilo na padrť.(16.7.2016)

„Tati? Je pravda, že jsi zabil nějaké děti?“ Sice jde o mé první setkání s Lindholmem jako režisérem, ale po Honu, kde byl spoluscenáristou, jsem měl určité očekávání i od Boje. Ten klade důraz na uvěřitelnost a civilnost. V první půli hlavně skrz vojáky; ač vycvičení, stále to jsou lidé s emocemi (pod extrémním tlakem), žádné necitlivé stroje na zabíjení (zdravím Hollywood). Ale i ty pasáže z Dánska mají svůj důvod. A zhruba po hodině se tam děj přesune úplně a tvůrce staví obtížné morální dilema nejen před obviněného, ale především samotné publikum (a to ví, jaká je pravda). A pokud v první půli divák třeba sem tam poleví v pozornosti (scény z Dánska a „bezpečí“ základny), tak v té druhé sleduje celý proces (avšak už i ty domácí scény) s velkým napětím. Konec pak působí silně emocionálně i bez velkých gest a přitom citově nevydírá (stejně tak to je u zničujících otázek dětí na otce). Škoda jen toho tempa v první hodině a pak labilního chlapa (čekal bych odlet domů už po „oné“ události), ale celkově dávám silné 4*.(13.7.2016)

• - Tobias Lindholm navštívil počas príprav afganský utečenecký tábor v Turecku. Tu narazil na bývalého príslušníka Talibanu, s ktorým neskôr spolupracoval na filme. (ambron)

• - Natáčelo s také ve Španělsku a Jordánsku. (Zlatohlávek)

• - Jedná sa už o štvrtú spoluprácu medzi dánskym hercom Pilou Asbækom a režisérom Tobiasom Lindholmom. Prvý menovaný rovnako už štvrtýkrát vo svojej hereckej kariére stvárnil príslušníka dánskej armády. (MikaelSVK)