Vojenský důstojník Claus (Pilou Asbæk) je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria (Tuva Novotny) se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Aerofilms)

Saxos

První polovina filmu válečné drama, s několika krizovými bojovými operacemi, z nichž jedna končí vyžádanou leteckou podporou pozemní jednotce. Druhá polovina soudní drama řešící oprávněnost žádosti. Snad není nikdo tak naivní, aby si myslel, že se řadovým dvacetiletým vojáků stále chce jezdit do Afgánu a jsou z toho nadšení. Co je čeká tam? Tisíce kilometrů od domova, rodin, kamarádů, písek ve všech otvorech těla, vedro, hnus, rozhodování se ve vteřinách, miny, AKčka, SA-58, RPG, vše proti nim, vše v rukách lidí různého věku válčících po několik generací, kterým je všechno jedno. Když se jim podaří přežít jednu misi, tak chvíle doma a vrací se zpět, protože jejich rodinou a jedinými kamarády se stanou pouze ti co jsou tak s nimi. Co je čeká potom? Posttraumatický syndrom, navazování zpřetrhaných vztahů, problém se zapojením se do přerušeného stereotypního života, skryté opovržení okolí, které přemýšlí kolik tam postřílel lidí, invalidní vozík, chycené nemoci. Není co závidět. Opět silný film seveřanů. Od 100% mě odklonila kamera a trochu pomalé tempo. ()

kokofek

Film, po kterém budete přemýšlet,zda taková situace je řešitelná.Není.Buď nesmíte být změkčilý a tím pádem se nebudete trápit situacema, které takové mise přinášejí,anebo zákonitě někomu ublížíte.Včetně sebe. ()

Gregor_Samsa

236. film o válce, ale tenhle je... jiný. Jsem za něj rád. Vlastně i těch pár vět v popisu filmu jsou spoilerem; kdyby tam nebyly, člověk by mohl být překvapen kontrastem i návazností obou částí filmu. Lidské, pochopitelné, silné a uvěřitelné; nesklouznutí k lacinému moralizování je největší devizou filmu. Zachoval by se někdo z nás jinak? Takoví jsme – a to není povzdechnutí ani chlubení, to je jen konstatování bez jakýchkoliv přidružených emocí... [90%; 2016-04-28 Cinestar Anděl] ()

Hubna

Při svém Honu mě Lindholm trefil přímo do srdce a proto jsem se na jeho další dílo hodně těšil. Možná až moc, protože jsem z kina odcházel lehce zklamán. Ten, kdo se trochu orientuje ve vojenské problematice musí přiznat, že chyb je v afghánské části dost. Film ve mě ale postupně uzrával. Zápletka totiž sama o sobě funguje a je relevantní až až. Psychologické dusno ke konci pak velkou část vykupuje. 3 a 1/2 hvězdy ()

universal

Jediný problém s autentičností hlavního hrdiny, jsem měl ve chvíli, kdy řešil osobní dilema, být či nebýt. Lépe řečeno buď my, anebo oni. To, že nakonec vyhrál cíl, dle předpokladů, je naprosto v pořádku. Ovšem v této životní zkoušce v dánském filmu, hlavní hrdina Dán, kouří, ale sakra nepije. Nic. Žádná whiskey, žádné pivko, šnaps ani oblíbený akvavit. Tohle prostě scénárista s rejžou úplně zabili. Dán a má prohibici, měli by se stydět. ()

Koropororus

Pojď chlapče chránit světový mír (chápej získat území, suroviny a politický vliv) my ti za to zničíme rodinný život, rozsekáme tvoji psychiku a v případě, že šlápneš vedle, tak se ti patřičně odměníme...tento snímek by měli pouštět každýmu mladýmu jankovi, který chce jít do armády. Moc pěkný snímek. ()

Ace.A.T.L.

Dobře natočenej film o tom, že válka v Afghanistánu neni jen o střílení, ale má to i další stránky, co vám ovlivní život. Správná atmosféra, dobrá hudba, nenucenej děj a adekvátní zobrazení aspektů války. Rozhodně jsem se nenudil a film mi utekl parádně. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

Janie.

Hrozně mě rozptylovalo, že hlavní představitel vypadá úplně jako dánský Ewan McGregor. Výborný film, který umí hodně říct i beze slov. ()

hony23

Můžete být ten největší klaďas a válečný hrdina, ale když díky vašemu rozhodnutí zařvou civilisti, soudní mašinérie si na vás s chutí smlsne. Na můj vkus až příliš velká moralita o tom, zda čestně přiznat pravdu, nebo raději pro svou záchranu zalhat. ()

topvideo

Rozťahaný dej, bez štipky emócie, žiadne nové posolstvo. Zachoval sa tak, ako bolo treba. Každý súdny človek to urobí. ()

RomaS

Po hodně dlouhé době, ne-li vůbec, jsem viděl válečný film, kde vojáci předváděli reálné chování v akci a boj probíhal bez nějakého heroického nebo patetického zkreslení. Jsem si jistý, že to bylo hlavně kvůli obsazení vojáků, kteří si prošli Afghánem do hereckých pozic. Nevěřím, že ti by ze sebe udělali pitomce i kdyby to rejža chtěl. Každopádně Krigen nebyl jen o dánských vojácích sloužících v Afghánistánu, ale velmi zdařile kombinuje rodinné drama o morálním dopadu jednoho "špatného" rozhodnutí na rodinu a jednotlivce. Oceňuji především to, že nikdo tu neroní potoky slz, nepronáší patriotická hesla ani nestříkají emoce z každého záběru. To ale neznamená, že tyto věci zde chybí. Vše je servírováno bez vysvětlování mezi řádky tak, že každý se svědomím a nějakou morálkou pochopí. ()

Perunwit

Tenhle kousek nezklamal a jeho citové drápky se necelé dvě hodiny poctivě snažily drásat emoční stránku diváka. Jelikož se pracovně často také dlouhodobě pohybuji mimo domov a rodinu, byly to právě okamžiky z hrdinova soukromého života a jeho blízkých, které na mě působily nejvíce. Není to nejlepší válečný film, je to velmi kvalitní drama. ()

Paserak

Tak nějak zůstalo víc otázek než odpovědí. Když byly dětské oběti, byly mezi nimi i mrtvoly nepřátel? Když ano tak to by byl přeci důkaz. Anebo jsem to jen nepochopil? Po odpálení boudy s harantama přeci palba ustala. Za mě jasný důkaz nepřátelského chování... Hmmm, ale jinak zajímavé drama, dilemata jako víno. ()

Dejvuvprofil

Lindholm natočil precizní realistické drama, ve kterém si klade za cíl otevřít morální dilema a následně nechat na divákovi, ať se s tím sám popasuje. Film je tématicky rozdělen na dvě části. První se odehrává v Afghánistánu (s problesky na rodinu hlavního hrdiny doma v Dánsku), přičemž se může zdát, že se bude jednat o klasický příběh vojáka, který paralelně musí řešit nelehkou situaci na frontě a vztahové peripetie doma. Přibližně v polovině se však děj zlomí a dostává do zcela nových kolejí, kdy najednou sledujeme soudní drama. Veškeré předchozí vyprávění se tak stává pouze vstupními informacemi pro nastálé soudní řízení, které divákovi přínáší mnohem více otázek, než odpovědí. Zachoval se Claus správně? Zde režisér akcentuje tři momenty morálního rozhodování - dva na misi (jednou se Claus striktně drží předpisů, podruhé ne) a jeden poté při podání výpovědi. Zachoval bych se já nějak jinak? Měl by být Claus za své jednání poslán "natvrdo" do vězení? Jaký vliv na to vše hraje Clausova rodina? Zkrátka jeden z nejlepších filmů na přemýšlení/diskusi, co jsem za poslední dlouhou dobu viděl. Oceňuji hyperrealistické pojetí mise v Afghánistánu, kdy údajně velká většina herců jsou skutečně vojáci, kteří v Afghánistánu působili. Divák tak často netuší o čem je řeč, když na sebe v poli v jednom kuse křičí vojenské povely a zkratky. Doplněno o živelnou, akční kameru se ale jedná o skvělý zážitek. Další věc, kterou na filmu oceňuji je vykreslení hlavního hrdiny jako chybujícího a lidského vojáka, který se zkrátka dostane do komplexní situace, ze které nevede jednoduché řešení a je nucen dělat kompromisy (jako protiklad k americkému stereotypnímu pohledu na vojáka - hrdinu). Plný počet nedávám, protože film na některých místech trochu (podle mě zbytečně) ztrácí tempo a napětí, i tak se ale jedná skvělý počin. "Otázka je jednoduchá. Měl jste PID nebo neměl?" ()

Kozlowski8

Název filmu je velice příznačný. Boj v různé formě zažívají hlavní postavy příběhu. Svádí ho Claus na misi v Afghánistánu, zatímco jeho žena bojuje s dlouhým odloučením a taky trochu s dětmi, kterým se stýská po tátovi. Asi ten největší boj však svádí Claus s vlastním svědomím po tom, co je obviněn z válečného zločinu a musí v sobě řešit složité morální dilema. Dánové natočili zajímavé drama se skvělou kamerou, dobře vystavěnou atmosférou - jak v prostředí afghánského bojiště, tak při průběhu soudního procesu - a s výbornými hereckými výkony. 75 %. ()

PTuranyi

Dráma veliteľa mierových síl v Afganistane, ktorý je obvinený zo zabitia civilistov. Film je natočený akoby dokumentárnym štýlom, takže žiadne príkrasy ako strih či hudba tu nenájdete a hoci tu je akcia neoznačil by som Boj za akčný film. Kamera je surová akoby sa držala Dogmy. Režisér sa s ničím neponáhľa takže zábery sú dlhé až príliš. Dej strieda bojisko s rodinou v zázemí a ukazuje, že nič z toho nie je prechádzka ružovou záhradou. Samotná Clausova osobná dráma sa vlastne odohráva až v závere na súde. 70% ()

doogiemus

Ako na toto reagovať?! Plne som prežíval dilemu zobrazenú vo filme a svedomie mi pracovalo na plné obrátky, že čo by bolo správne riešenie celej veci. Je to film, ktorý nemá človeka pobaviť, ale potiahnuť ho k úvahám a núti ho hľadať pravdu a dobro. To sa veľmi cení. Tak trochu som si uvedomoval tie svoje rozhodnutia, ktoré robím a nedokázal a nedokážem sa ubrániť tomu pocitu, že sú vlastne ďaleko od toho, čo je skutočná pravda a láska, že čo chce Boh, aby som v tej chvíli spravil. Už čakám na ten deň, keď bude všetko zjavné, a všetka pravda vyjde najavo pri poslednom súde. Bojím sa toho, a zároveň horím túžbou po tom dni. "...dielo každého vyjde najavo. Ten deň to ukáže, pretože sa zjaví v ohni, a sám oheň preskúša dielo každého, aké je." (1 Kor 3,13) ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz