Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vypráví příběh regionálního politika Willieho Starka, který se během své kariéry nakonec prosadí až v nejvyšších politických kruzích. Hlavním hrdinou je však mladý intelektuál a novinář Jack Burden. Ten uprostřed politického dění, v němž stoupá k moci jeho šéf, samorostlý venkovský demagog, řeší vlastní problémy. Willie Stark používá svérázné, nevybíravé metody k dosažení vlastních politických cílů a přitom s sebou strhává i ty, jejichž morální a etické postoje se od jeho filozofií značně liší. Jack Burden se zatím pomalu propracovává k pravdě o sobě i o svých nejbližších.

Snímek ze sedmi nominací získal tři Oscary: za hlavní roli (Broderick Crawford, za nejlepší vedlejší ženskou roli (pro Mercedes McCambridgeovou, jež hraje Sadie Burkeovou) a jako Nejlepší film roku 1949. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (26)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

"Ten, jenž bojuje s monstry, by si měl dát pozor, aby se sám nestal monstrem." - Friedrich Nietzsche Je zajímavé sledovat, že se ve světě politiky dodnes pranic nezměnilo. Obzvlášť v dnešní době je demagogie využívána jako primární a mnohdy i jediný přesvědčovací nástroj. Na snímek jsem se podíval opravdu v příhodný čas. Hlavního hrdinu mi velmi připomíná nedávno zvolený prezident USA - Donald Trump. Taktéž vybudoval svoji kariéru díky útoku na chudší společenské vrstvy a na stírání sociálních rozdílů na úkor těch chytřejších a pracovitějších. Celkový dej není hloupá záležitost, ale k jeho důkladnému vstřebání by bylo třeba delší stopáž, neboť děj nese na bedrech pár postav a k vykreslení motivací a charakterů postav vedlejších prostě není prostor. Problém je v tom, že děj je servírován poměrně nezáživně, takže by tu delší stopáž málokdo ve zdraví ustál. Tvůrci tedy pro diváky připravili jakýsi kompromis, který dnes již nenadchne, ale pravděpodobně většinu diváků ani neurazí. Ryzí ukázka toho, že ať už člověk vstupuje do politiky s těmi nejčestnějšími úmysly, tak jej politická mašinérie stejně semele. Respektive, aby se stal úspěšným, tak musí zpravidla rozehrát hodně ošklivou hru a vydat se třeba i přes mrtvoly kupředu. Film obsahuje opravdu silné momenty. Nicméně většinu tvoří pro mě těžko stravitelná vata. Lepší dva kusy. ()

danecek24

všechny recenze uživatele

7. Zlatý Glóbus za rok 1949 - cena (5) - *Nejlepší film, *Nejlepší herec - Broderick Crawford, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Mercedes McCambridge, *Nejlepší režie - Robert Rossen, *Objev roku (herečka) - Mercedes McCambridge + nominace (2) - Nejlepší hudba - George Duning, Nejlepší kamera - Burnett Guffey ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Vcelku zajímavý, nesoudící a ani příliš nemoralizující film, který povedeně, místy i vtipně popisuje přeměnu idealisty z balíkova až na diktátora bez skrupulí. Aby to nebylo pro někoho příliš nudné, je tento strmý postup nahlížen jakoby zezdola ústřední postavou, jejíž konání je sice místy nepochopitelné, ale zato vždycky s sebou přinášející nenapravitelné následky. ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím na rok výroby je tolerance podprahových a jemných protikomunistických idejí na místě (hrdina z dělnické třídy, ze kterého se postupem času stává samozvaný totalitní vůdce) a vzhledem k velmi dobré technické stránce snímku, snad jen ten filmový týdeník poslepovaný z „autentických“ záběrů je smutným důkazem šetření na nesprávném místě, se tomuto dílu moc vytýkat nedá. Celá podívaná pěkně odsýpá i díky častým změnám prostředí, ale bohužel už nezbyl čas na přílišné vykreslení vedlejších charakterů, které se objevují prakticky na objednávku a v některých pasážích působí i samotní herci trochu zmateně. Jen to prosím nesrovnávejme v žádném případě s Citizen Kane. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Veľmi silná a stále aktuálna téma o tom, koľko špiny je v politike. Pokiaľ ide o zotrvanie pri moci, neexistuje nič, čo by tomu mohlo stáť v ceste a na dosiahnutie toho sa použijú akékoľvek spôsoby... Neviem, či sa postava Willieho Starka tak radikálne zmenila až pričuchnutím k moci, ale myslím, že to musí mať človek v sebe, hajzlom sa nestanete zo dňa na deň. Extra silné boli zábery na sfanatizované davy jeho uctievačov, ale žiaľ, sú ľudia, ktorí sa dokážu nechať veľmi ľahko zmanipulovať a sú individuá, ktoré dokážu manipulovať davy ako nič. Veď hovoriť ľuďom to, čo chcú počuť je také jednoduché... Mazať im med popod nos, sem-tam im dať nejakú tú diaľnicu, školu, nemocnicu, (či ihrisko, vianočné dôchodky a vlaky zadarmo) a môžete si robiť čo chcete, aj keby ste mali milión škandálov a niekoľko mŕtvol za sebou, stále budú stať za vami... Smutné ()

Galerie (63)

Zajímavosti (3)

  • Mercedes McCambridge v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

Reklama

Reklama