Brilantná adaptácia (scenár napísal režisér Robert Rossen) románu Roberta Penna Warrena, ovenčeného Pullitzerovou cenou o vzostupe a páde senátora (Crawford vo svojej životnej úlohe). Montáže z kampane režíroval Don Siegel. Keď vidíte Willieho Starka (Broderick Crawford), ste radi, že máte prezidenta, akého máte. Román Penna Warrena o vzostupe buldočieho demagóga (modelovaného na Huey Longovi) sa zvrátil na zvletnú melodrámu, plnú štepeného a silne ramenatého vzrušenia. Rossenov film mapuje Willeiho život surovej sily s pôsobivými scénami. Jeho fil poslúžil ako prielom pre Vrawforda, ktorý bol predtým spájaný iba s béčkovými filmami. V tejto úlohe uvoľnil prudký a hrozný charakter, ktorého chytráckosť, brutalita a ambícia hlboko zapôsobila na divácku predstavivosť. Je to jeho herecký tour de force, ktorý už nikdy potom nezopakoval. Film bol zaiste inšpirovaný lousianským Huey Pierce Longom, kontroverzným „Kingfish“. Dlho vládol štátu ako guvernér (neskôr senátor) so železnou rukou a trvalou populistickou príťažlivosťou, ktorý mal prsty v nákladných stavebných projektoch počas éry Depresie, bezškurpulózne využívajúc svoju silu.. Longova demagógia sa profilovala v tomto filme a skončila jeho úkladnou vraždou v roku 1935 doktorom Carlom austinom Weissom, 29 ročným lekárom, ktorého sestra mohla byť teoreticky Longom znásilnená. Rossen natáčal film v Stocktone (Kalifornia), meste pracujúcej triedy, kde použil pomoc stoviek občanov ako komparzu a vedľajších úloh, čím dodal autentičnosť tomuto prelomovému politickému filmu.(28.9.2011)

Vynikající politické drama o tom, co se stane, když se dá lidem moc. Willie je na začátku čestný člověk, který chce odhalit systém a pomoct lidem bez nároku na osobní zisk. Umí mluvit a nadchnout lidi. Stane se guvernérem jenom, aby vládnul za pomoci stejných praktik jako jeho předchůdci. __ Skvělé zajímavé politické drama se skvělými herci. A navíc se psal rok 1949, takže tu je krásná alegorie na SSSR a Stalinův kult osobnosti.(25.12.2014)

S přihlédnutím na rok výroby je tolerance podprahových a jemných protikomunistických idejí na místě (hrdina z dělnické třídy, ze kterého se postupem času stává samozvaný totalitní vůdce) a vzhledem k velmi dobré technické stránce snímku, snad jen ten filmový týdeník poslepovaný z „autentických“ záběrů je smutným důkazem šetření na nesprávném místě, se tomuto dílu moc vytýkat nedá. Celá podívaná pěkně odsýpá i díky častým změnám prostředí, ale bohužel už nezbyl čas na přílišné vykreslení vedlejších charakterů, které se objevují prakticky na objednávku a v některých pasážích působí i samotní herci trochu zmateně. Jen to prosím nesrovnávejme v žádném případě s Citizen Kane.(23.6.2005)

Velmi dobré drama inspirované skutečnou postavou populistického guvernéra Louisiany Huey P. Longa, snažící se ukázat jak by to asi mohlo vypadat, kdyby se do čela jednoho z jižanských států dostal demagog-autoritář. Rossen hezky vykreslil guvernérovu postavu a atmosféru kolem jeho vzestupu. To všechno podložené kvalitními hereckými výkony. Film ani po tolika letech neztrácí na působivosti a je varováním pro lidi, aby nenechali zneužít demokracii a chodili k volbám. Nic to však nemění na tom, že Rossen Longa ukázal ve velmi nepříjemné a hlavně nepravdivé barvě.(23.6.2005)

• Frajer42

"Ten, jenž bojuje s monstry, by si měl dát pozor, aby se sám nestal monstrem." - Friedrich Nietzsche Je zajímavé sledovat, že se ve světě politiky dodnes pranic nezměnilo. Obzvlášť v dnešní době je demagogie využívána jako primární a mnohdy i jediný přesvědčovací nástroj. Na snímek jsem se podíval opravdu v příhodný čas. Hlavního hrdinu mi velmi připomíná nedávno zvolený prezident USA - Donald Trump. Taktéž vybudoval svoji kariéru díky útoku na chudší společenské vrstvy a na stírání sociálních rozdílů na úkor těch chytřejších a pracovitějších. Celkový dej není hloupá záležitost, ale k jeho důkladnému vstřebání by bylo třeba delší stopáž, neboť děj nese na bedrech pár postav a k vykreslení motivací a charakterů postav vedlejších prostě není prostor. Problém je v tom, že děj je servírován poměrně nezáživně, takže by tu delší stopáž málokdo ve zdraví ustál. Tvůrci tedy pro diváky připravili jakýsi kompromis, který dnes již nenadchne, ale pravděpodobně většinu diváků ani neurazí. Ryzí ukázka toho, že ať už člověk vstupuje do politiky s těmi nejčestnějšími úmysly, tak jej politická mašinérie stejně semele. Respektive, aby se stal úspěšným, tak musí zpravidla rozehrát hodně ošklivou hru a vydat se třeba i přes mrtvoly kupředu. Film obsahuje opravdu silné momenty. Nicméně většinu tvoří pro mě těžko stravitelná vata. Lepší dva kusy.(13.12.2016)

• - Mercedes McCambridge v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)