Zbraň

• Česko Hardware (festivalový název) (více)

Je 21. století a svět postihla nukleární válka i ty nejhorší ekologické katastrofy. V této nehostinné krajině se snaží přežít mladý pár, do jehož života však nečekaně zasáhne nepřátelsky naladěný robot.  Režisér Richard Stanley celovečerně debutoval právě tímto apokalyptickým snímkem odehrávajícím se v budoucnosti po nukleární válce. Země se proměnila v radioaktivní pustinu, na níž vyschly oceány a vše vypadá jako neúrodná poušť. Dylan McDermott zde ztvárnil roli „tvrďáka“ Mosese „Mo“ Baxtera, vyčerpaného bývalého vojáka, který tráví většinu času v „zóně“, vyprahlé krajině poseté zbytky radioaktivního odpadu z války. Na „výletě“ se svým parťákem z války Shadesem (Jon Lynch) narazí Mo na zajímavou věc – hlavu robota. Koupí ji od hrůzně vypadajícího „poutníka“ (Carl McCoy, frontman gothicrockové formace Fields of the Nephilim) a odveze ji domů své samotářské přítelkyni, umělkyni Jill (Stacy Travis), aby ji mohla použít na svou poslední sochu. Ani jeden z nich však netuší, že rozbitý robot je ve skutečnosti prototyp bojového kyborga Mark 13, který je schopen, pokud je v boji zničen, se sám z dostupných materiálů obnovit. Mark 13 se o svou obnovu samozřejmě pokusí, napojí se do elektrické sítě v Jillině obydlí, které se spíše než domu podobá pevnosti, a chystá se ji zabít. (oficiální text distributora)

corpsy

Je niekedy až obdivuhodné, koľko filmov si to posralo nezáživnou prvou polovicou. V tomto prípade je to viac ako polovica. Posledná ´´terminátorovská´´ tretina snímku ( slávny Cameronov hit pripomenie hlavne častými zábermi na robotické oko, ktoré zoomuje ) tak prichádza už dosť neskoro, aj keď je výborne napumpovaná akciou a občasným gore. ()

K.I.N.G. odpad!

Pitomé chování postav a neustále blikající světla. Kdybych byl epileptik, tak mám smůlu. Nad britskými horory jsem už dávno zlomil hůl a tento film mě utvrdil v tom, že si novou hledat nemám. ()

topi

Parádní post apokalyptická atmosféra z tohoto "Terminátořího" sci-fi hororu tak krásně vyzařuje, že milovníci těchto filmů musejí zaplesat. Už úvodní záběr z pouště, kdy jeden chlapík najde zbytky kyborga Mark 13 a prodá ho v zastavárně, má přímo kyberpunkovskou náladu. V HD je to fakt požitek, ty různé filtry, mechanické efekty nebo gore působí přímo úžasně! V zastavárně zbytky M 13 koupí bývalý voják Mo pro svou přítelkyni Jill (krásná Stacey Travis, pro mě nejvíc známá asi jako sestra Liz z kultovky Phantasm II), který jí chce udělat radost k vánocům. Ty jsou mimochodem v této futuristické době taky pěkně hustě ztvárněny. Jill doma vytváří jakousi mechanickou sochu a hlava Mark 13ky se jí náramně hodí. Jenže tento typ je naprogramován tak, že i když je rozcupován na kusy, tak se z různých částí dokáže sám obnovit a potom zaútočit, o což se samozřejmě po chvíli pokusí. Nastává tak boj mezi ním a Jill, které na pomoc přispěchá Mo se svými kamarády. Bitka je nelítostná, bojuje se pouze v bytě Jill a najednou jak utne a je konec. Já čekal, že se bude ještě odehrávat něco mimo byt a musím přiznat, že mě to dost zklamalo. Moc mě zajímalo další zobrazení budoucnosti po nukleární válce, jenž se dalo krásně využít, na druhou stranu chápu, že je to béčko jak vyšitý a rozpočet zmenšený. Myslím ale, že i tak se mezi fanoušky tohoto žánru bere Hardware jako kultovní. K tomuto statusu přispívá i výborný soundtrack a miniroličky osobností Iggyho Popa (moderátor rozhlasové stanice), zpěváka z kapely Fields of Nephilim (týpek, který na poušti najde zbytky Mark 13ky) nebo Lemmyho (řidiče taxikářské lodi), který když prohlásí, že by to chtělo nějakou muziku a pustí zrovna Motoráče, je jasné, že režisér si film pěkně vymazlil. ()

decouble

Ambiciózní béčko. Vizuálně fascinující, rytmicky ubíjející přehlídka šerosvitu se stroboskopickými efekty. Směsí béčkovosti a autorské vize mi to trochu připomíná Kyborga s Van Dammem, který ale přece jenom není tak náročný na oči... "You guys like music? Check these guys out!" ()

Quint

Cynická, mega brutální variace na Terminátora pro ty, kteří Terminátora považují za večerníček pro děti. Po Sarah Connor přichází další hrdinka, která se musí postavit proti nebezpečnému robotovi. Poté, co si ve svém bytě začne vyrábět sochu z jeho rozpadlých součástek, nalezených v poušti, v domnění, že šlo o neškodného údržbářského robůtka, se stroj sám reaktivuje a snaží se hrdinku napadnout svým železným penisem. Ve skutečnosti jde totiž o vojenského robota určeného ke sterilizaci žen ve zdejším přelidněném světě. Nebudeme se tu pouštět do žádných psychoanalýz a pojďme rovnou na hodnocení. Hardware vykrádá řadu známých sci-fi klasik (od Blade Runnera po Vetřelce), ale najdeme v něm i pár neokoukaných prvků. Zatímco většina postapokalyptických filmů se odehrává převážně v exteriérech, tady strávíme většinu času v klaustrofobicky malém bytě. Přesto je film, díky poutavé výpravě a kameře (ale i pohledné hlavní herečce), ohromná vizuální slast. Výtvarníci dokázali kreativně vyjít s malým rozpočtem a povedlo se jim vyrobit působivé dekorace jen ze starého harampádí. Videoklipový režisér Richard Stanley umí slušně pracovat s atmosférou a s pomocí zvuků na pozadí dokáže navodit pocit, že se venku rozprostírá rozsáhlý živoucí svět. Nedokáže se ale oprostit od svých videoklipových kořenů a celovečerní stopáž je pro něj příliš dlouhá. Film tak působí dojmem zbytečně natahovaného kraťasu (robot je mnohokrát poražen a opakovaně znovu ožije) a podobně jako ústřední robot je poskládán z nejrůznějších prvků do poněkud nesourodého celku. Výsledek bych ve zkratce popsal jako "gotické kyberpunkové MTV art giallo na tripu". Zajímavý, ale chaotický mišmaš. Akční scény jsou často zmateně poslepované z videoklipových záběrů bez větší návaznosti. Robot je skvěle nadesignovaný a v ponuře nasvíceném bytě vypadá docela děsivě, ale pohybuje se příliš pomalu a nemotorně na to, aby působil nebezpečně. I přesto je tahle kultovka díky svým osobitým vizuálům nezapomenutelným zážitkem. Po druhém zhlédnutí (na Blu-ray, kde si můžete pořádně vychutnat její extrémně syté barvy) se mi dokonce líbila o něco více než napoprvé. A kdo ví, napotřetí třeba odhalím její skrytou genialitu. ()

BoredSeal

Zábavně blbé nízkorozpočtové béčko prodchnuté nihilismem s nápaditou výpravou a pokusem o mírný art, kde nepřátelský robot je zdaleka nejsympatičtější postava. Vrcholem filmu je smrtelná drogová halucinace a neuvěřitelný úchylný stalker. Osmdesátky byly prostě skvělý a pobavení pomáhá vědomí, že na těchto nenápadných hitech si bratři Weinstenové pomalu stavěli své impérium Miramax. ()

Martin741

Lemmy Kilmister bol hlavne frontmanom Motorhead-u, a hral len malo, tusim Eat the Rich 1987 a Airheads 1994. Ako film je to len priemerne, nema to poriadne tempo, dialogy nic moc a samotny Lemmy ako legenda bol trestuhodne nevyuzity a len na zaciatku filmu : 60 % ()

cariada

Začátek je pěkný opět tu máme možnost sledovat život po jaderné katasrofě a asi nejzajímavější je moderátor rádia "Válka" vyložený optimista. Docela dost ponurý, jenže pak to zklouzne docela k boji proti androidu. Celý se to odehrává v takovém pološeru, kdy neustále bliká světlo, tak že máte mžitky před očima a nic pořádně nevidíte. Na můj vkus až příliš chaotický, aneb jak zabránit lidem , aby se množili , celkem pochopitelné vzhledem k radiaci a následkům z nich. ()

C0r0ner

Taxikář Lemmy pouštějící Ace of Spades je jediný opravdu dobrý moment celého filmu, jinak je tato parafráze na Terminátora slabá v podstatě ve všem, zaujme leda tak vizuální zpracování světa jako od Šíleného Maxe a sem tam dobré efekty, jinak vážně bída. 30% ()

majo25

Netradičný mix rôznych sci-fi žánrov - mieša sa tu postapo s kyberpunkom a ešte k tomu so scifi-hororom. Máme tu jedného úchyla, jedného narkomana, párik tupých černochov, trpaslíka-servismena, nezávislú hrdzaňu, ktorá nevie čo chce a nakoniec hl. hrdinu, na ktorom ale prekvapujúco veľa toho z filmu nestojí. Začiatok vyzeral slubne, aj efekty neboli zlé, pár akcií cekom vyšlo, ale záver sa tvorcom veľmi nevydaril. Hodnotenie: 55% ()

A.L.E.S.

Jak řekl klasik: "Téma je dobré, ale prachbídně uchopeno." Tento bonmot by se mohl vztahovat i na Marka 13, ale nebylo to tak hrozné béčko, jak by mohlo na první pohled vypadat. Nejde o klasické sci-fi, kde spousta lidí bojuje proti spoustě mimozemšťanům nebo robotům. Dá se to přirovnat ke komornímu sci-fi, kdy se zblázní domácí spotřebič a ohrožuje obyvatele příbytku. Scény s robotem byly fantastické, ale neměly takový švih jako v podobných filmech. Za zmínku stojí i hudba, respektive průvodní melodie skupiny Public Image LTD. s názvem The order of dead. ()

Javad

Sú dobré SCI-FI Post-apo béčka a sú zlé SCI-FI Post-apo béčka. Toto je to najhoršie SCI-FI Post-apo béčko aké som zatiaľ videl! 1* za vizuál, ktorý sa mne celkom páčil. Všetko ostatné presne vystihuje komentár užívateľa heethen. ()

p6qwre

"acid trip-like techno-nightmare"... Jednoduchý post-apo příběh inspirovaný např. Terminátorem. Body ale dávám především za svébytné grafické zpracování, které spolu s psycho-zvuky či hudbou z 80.let (Motorhead, GWAR...) vytváří velmi zvláštní atmosféru. Trochu jako černobílé Aronofského Pí smíchané s těmi nejbarevnějšími filmy od Mario Bavy nebo Dario Argenta. ()

blackJag

ČÍSLO 5 ŽIJE, ale nikdo o to nestojí aneb TERMINÁTOR jako takové malé ´postapo´ bytové drama o jednom nepřizpůsobivém spolubydlícím. Snaživý, ale v dialozích zmatený malý film (v několika scénách připomene ještě třeba Gilliamův BRAZIL), který poskytne trochu žánrově povedených momentů, aby je potom pozabíjel absencí logiky. 80. léta minulého století byla podobných filmů plná, berme tedy ZBRAŇ za jejich nedokonalý korunovační dozvuk, který přes zjevné nedostatky staromilcovo srdce potěší jaksi v návaznosti. 60% ()

Kalidor_

Abych pravdu řekl, tak mě tento mix Terminátor-MadMax-RoboCop paradoxně bavil jen do té doby než začalo vyvrcholení filmu, tedy boj o přežití s kovošroťákem. Ani ty gore vložky neučinily přítrž nudě z nekonečného handrkování s Wall-Em s poruchou na izolaci. ()

Fox85

Tenhle film měl potenciál stát se podobnou kultovní záležitostí jako Terminátor, škoda, že tak zapadl ()

vitekpe

V ramci zanru postapo-kyberpunkovych becek je tam vse, co divak ocekava. :) Necekejte zadne AAA, tohle je spis videokazetova zalezitost. ()

Han22 odpad!

Tak strašlivá sračka, až to bolí se na to koukat. Otřesný vizuál (rudý filtr celý film), jedna místnost ve které se odehrává celý film, debilní kecy, debilní muzika a navíc skoro hodina nudy, než se začne něco dít. A tady si zaSPOILuju, protože jak se začne něco dít, tak to stojí za to - robota, kterého neporazí výbuch, tisíce kulek, elektřina nakonec zabije sprcha a zbytky ŽELEZA rozmlátí baba DŘEVĚNOU bejsbolkou :-))) Jako uvítání do sci-fi béček 90. let naprosto úžasný začátek. ()