Kdesi, v nejmenované zemi, je spáchán atentát na prezidenta Marca Jarry ve chvíli, kdy byl zvolen na další funkční období. Vyšetřovací komise dojde po roce k závěru, že šlo o čin vyšinutého osamoceného střelce Karla-Erica Daslowa, který bezprostředně po činu spáchal sebevraždu. Ideálně vyřešený a uzavřený případ. Jediný člen komise, prokurátor Henri Volney, muž s všeobecně velkou autoritou, odmítne zprávu podepsat. Ve zprávě byly, podle něho, zamlčeny některé zcela zásadní skutečnosti. Je zmocněn ve vyšetřování pokračovat. Se skupinou blízkých spolupracovníků shromáždí všechny amatérské filmy a fotografie, které byly v inkriminovaném čase nasnímány. Kam se to dívají bezprostřední svědci atentátu? Proč otočili hlavy na opačnou stranu? Zdá se, že střelec nebyl sám. A pokud je střelců víc, pak se jedná o spiknutí. Všechny temné síly, které měly zájem na tom, aby byl prezident zabit, vyvinou na Volneye a jeho skupinu tlak na ukončení vyšetřování, ale marně. Na rozdíl od svědků, které je snadné odstranit... Zápletka filmu ne náhodou připomíná atentát na amerického prezidenta Kennedyho, s nepřímými odkazy na Warrenovu komisi apod. Politický thriller ukazuje i známé experimenty profesora Stenleyho Milgrama zaměřené na „poslušnost vůči autoritě“, které prováděl na počátku šedesátých let na Yaleské univerzity v USA. (Česká televize)

gizi

Má to své mouchy, které jsou ale postupně vyrušeny hlavní myšlenkou filmu, a ta je opravdu velká! 75%. ()

Hombre8

Verneuil, kterého mám jinak rád se tu pustil, podle mého, na tenký led, když se pokusil natočit něco, co se hodně podobá atentátu na Kennedyho. Nu... Nepodařilo se. Zda k tomu přispěli i vcelku bezvýznamní herci, kterými film osadil (ti významní možná odmítli), nevím. Každopádně přídomek "mysteriózní" mi měl být varováním. Tyhle věci jsou vždy o prdu. ()

pupidup

To je proste klasicka francouzska klasika...a velka lahudka. Napinave a bohuzel predvidatelne. Protoze psychopate, kteri nas tisice let zotrocuji, se nemeni. ()

cartouche

Ta zápletka mi připadala poněkud naivistická - takové beztrestné řádění tajných služeb a masovou likvidaci svědků, to bych si představoval jen v nějakém rozvojovém Banánistánu. Čtyři hvězdy dávám hlavně za ten mrazivý a dechberoucí závěr, kdy hlavní hrdina netuší, že odhalil plán atentátu na svoji vlastní osobu. ()

Tucne.prasa

I keď je to pomerne naivné a s ľahko predvídateľným koncom (vrátane prvoplánovej pointy psycho experimentu), dávam 4*, lebo v dobe natočenia to musel byť výborný film. Dnešný divák je žiaľ už veľmi náročný a vycvičený smutnou realitou fungovania vysokej politiky. ()

Bobby_Fisch

Must see dokument, dokonce dva v jednom. Velmi vydařená paralela spojená se vkusně natočenou psychologickou osvětou. Jen ten konec, ten je mno, jak to říci, takový až moc symbolický.... Jinak smekám před tímhle filmem ()

ezop1012

Hrozím sa predstavy, že toto nie je film, ale skutočnosť a alebo to tak ma byť? Tak je to správne? Vždy ide o manipuláciu davu(obycanej väčšiny ľudí), aby žili v nevedomosti. Naozaj je túžba po moci ta najsilnejšia droga? P.S. Takýto film by neprešiel dnešnou cenzúrou a dopadol by ako Ikaros. ()

ANALYZATOR

Pro mě trochu předvídatelný děj, takže jsem takový konec očekával. Začátek bije do očí svojí podobností atentátu na JFK, což beru jako snahu autora o vyjádření svého názoru na celou akci v Dallasu. Přes některé malé nedostatky v ději musím říct, že jsem se dobře bavil a i se něco nového dozvěděl. O zmíněném experimentu jsem již slyšel, ale neměl jsem tucha, že procenta uvědomělých v populaci jsou až tak vysoká. Podprahové poselství celého filmu by se dalo shrnout do známé otázky: Kdo bude hlídat hlídače? ()

Scott67

Pět hvězd za dvacetiminutovou pasáž: Vědecký experiment. Mnohé nám totiž vysvětlil. Za covidu to byly zástupy různých hospodských a obchodníků, ochotných vymáhat nesmyslné sankce. Různé security služby a samozřejmě policajti, ochotní zase mlátit. Ale v neposlední řadě i sami občané, zarouškovaní a napíchaní a vnucující to ostatním jako jedinou normu. Jenom proto, že jim to někdo řekl. Covid byl právě takovým experimentem a bohužel se ukázalo, že půda pro ještě obludnější zvěrstva, která jistě ještě mají přijít, jest připravena. Klíčové slovo je samozřejmě fašismus. Dokonalé dílo. Děkuji. ()

MEFI100

Prokurátor Henri Volnei (Yves Montand) v osidlech spiknutí. Režiser Verneuil neupoutáva pozornost jen v hledaní pachatele, zkoumá i věci pod povrchem, snaží se o pochopení lidské poslušností vůči autoritám (do filmu je umně zakomponován experiment amerického psychologa S. Milgrama ze začátku šedesátých let). Děj je napínavý a tajemný, herci výborní, Morriconeho hudba podmanivá. ()