Mzda strachu

• Československo Cena strachu (více)
TV spot

Las Piedras, malé, od zbytku světa odříznuté městečko v jedné nejmenované zemi střední Ameriky. Bezcílně tu marní čas horda dobrodruhů nejrůznějších národností, která horečně vyhlíží jakoukoliv naději, jak uniknout všudypřítomné bídě a nudě. Mezi nimi je i Mario (Yves Montand), kterému zpříjemňuje pobyt mladá obsluha místí krčmy Linda (Véra Clouzot); Jo (Charles Vanel), francouzský gangster s nervy z ocele; Bimba (Peter van Eyck), tajuplný Němec, který přežil nacistický pracovní tábor; a Ital Luigi (Folco Lulli), nejlepší Mariův přítel - ovšem jen dokud se Mario nedal dohromady s Joem. Jednoho dne se jim naskytne možnost, jak přijít k vytouženým penězům, které jim umožní únik ze země: vypukne požár ropného pole a americký koncern, jediný zaměstnavatel v kraji, nabídne mužům 2 000 dolarů, když ve dvou náklaďácích přepraví pro hašení nutný nytroglycerin. Čeká je 500 kilometrů dlouhá cesta, při níž může sebemenší nehoda vést k explozi zničujících následků...Podle románu Georgese Arnauda. V roce 1977 natočil William Friedkin remake SORCERER. (Pohrobek)

Carnosaurus

Parádní úvod střídá za vlasy přitažená taškařice s dvěma náklaďáky, namachrovaným kreténem, namachrovaným srabem a dvěma sympaťákama. Spousta nelogičností se dá odpustit kvůli skvěle napsaným postavám a geniálnímu námětu, ale totálně debilní konec, který posílá jinak super film na totální dno snímků s pseudošokujícněnečekaným koncem, ne. ()

BigBrother

Spousta klasických filmů dnes působí archaicky, ale Mzda strachu ne. Je stále stejně brutální, drsná a krutá jako když jsem ji před mnoha lety viděl poprvé a stejně jistě působila v době svého vzniku. Mazec. ()

Saxos

Já pamatuji samozřejmě černobílou verzi, kterou vysílala československá televize, pravděpodobně ještě na prvém programu, protože druhý nebyl. A bedýnka taky s černobílou obzazovkou úhlopříčky chytrého telefonu. Klady: kolorace neublížila, ale ani nepřekvapila; oproti knize klidnější atmosféra. Zápory: dlouhý. ()

KorenGeorge

Co potřebujete k tomu, abyste natočili jeden z nejnapínavějších thrillerů všech dob? 4 chlapy, 1 krkolomnou cestu v Laťinské Americe, 2 náklaďáky a několik kanystrů nitroglycerinu. Francouzská klasika z 50. let neztrácí ani po 60. letech nic ze svého kouzla a dvou a půl hodinová stopáž uteče jako voda. V první hodině máme dost času na seznámení se s hlavními protagonisty a jejich bolestným osudem, který je zavede na smrtelně nebezpečnou výpravu. Jsou mezi nimi horkokrevný mladík Mario, postarší gangster s nervy se železa Jo, sympatický blonďák Bimba a dobrosrdečný Ital Louigi. Tihle čtyři se vydávají na krkolomnou cestu, kdy mají dovézt nebezpečný náklad na určené místo a začíná nervy drásající jízda s nejistým koncem. Napětí se stupňuje každou minutou, charaktery všech zúčastněných se začínají vykreslovat a vztahy mezi nimi se proměňují kvůli celkové stresové situaci. Režisérovi se daří držet diváka v neskutečném napětí, neboť absolutně nevíme, co se může každou vteřinou stát, dramatické scény se střídají intenzivně a zvraty jsou perfektně nepředvídatelné. I na druhé shlédnutí, kdy už víte, jak příběh skončí, budete přikováni ke křeslu a pociťovat na vlastní kůži fyzický strach všech zúčastněných. Charaktery všech čtyř postav přirostou k srdci a budete jim fandit do posledního dechu, ačkoli zrovna neztělesňují ideál filmového hrdiny - další důkaz geniální filmařiny. Konec představuje perfektní tečku za příběhem o odvaze, lidském neštěstí a chuti změnit svůj život. Jen nevím, jestli dané téma ocení stejně vysoko i něžnější pohlaví, jedná se přeci jen o ryze chlapský film. Ale dokonalý. ()

punkáč

Ústřední dvojice se měly vyměnit a byl by to super film. Délka mi až tak nevadila, ale k hlavním postavám jsem si žádný vztah nevytvořil a defacto mě konec potěšil. Občas se ozve hláška, která by přes dnešní sluníčkářskou kliku neprošla ()

sibskyn

Někde kdesi v latinské americe se vydávají na nebezpečnou cestu dva náklaďáky naložené plné nytroglycerinu, nervy drsásající film, plny napětí a nečekaných zvratů. ()

ta*jemna*

Mario a Jo (Pat a Mat)...Přiznám se, že jsem to ani nedokoukala...Já nějak nemůžu tyhle "frajery" kteří se poserou jen co večerní oblohu rozčísne blesk (a to ještě ani nezahřmělo), aniž chci snižovat nebezpečí přepravy nitroglycerinu, ale tohle ne, to opravdu není můj šálek čaje... ()

magic0

Výborný snímek od začátku do 99%, za ten konec nemůžu dát plný počet, je to škoda to takhle zakončit (dá se to předpokládat a je to naprosto zbytečné).Jinak průběh je plný surového napětí bez potřeby velkých speciálních efektů a tím se tento film dostává na naprostou špičku. ()

codyak

Ze začátku sice trochu zdlouhavé, ale všechno je vynahrazeno následujícím strhujícím dějem. Naprostá lahůdka a ukázka poctivé filmařiny.. ()

PSyk

Budovatelský film kapitalistického typu z doby, kdy ještě nebyl vynalezen dynamit, a kdy se k hašení ropných vrtů používal glycerín nalitý do nitra. Odehrává se v jakémsi jihoamerickém státě, kde neplatí takřka žádný fyzikální a chemický zákon a kde se lidé chovají jako osmiletý děti. Jedna hvězda za kozu v letadle a druhá za ropné jezírko. ()

Jawak

Film ve kterém jsem nenašel jedinou sympatickou postavu (snad kromě toho šoféra, co se oholil před smrtí). Ba co víc, všechny postavy mi přišli přímo nesympatické. Nepotrpím si na žádné happyendy, ale takováhle tragická zakončení "za každou cenu", mi přijdou jako ještě větší kýč. ()

Nobunaga

Mistrovský kousek. Film má téměř 2,5 hodiny, avšak nudit nestačí, i když první hodina je trochu slabší. Kdesi v jihoamerickém zapadákově žije komunita dělníků ponechaných svému osudu, dobrodruhů i vyvrhelů. Jediná cesta odsud vede přes letiště, ale na letenku nikdo z nich nemá. Ponorková nemoc je všudypřítomná a konflikty na denním pořádku. Všichni čekají na názrak, který se pochopitelně dlouhá léta nedostavuje. Až jednou... v 500km vzdáleném nalezišti nafty, dojde k explozi a naftařská společnost začne hledat v městečku postradatelné odvážlivce, kteří by za 2000 dolarů na místo dovezli nitroglycerin. Vykreslování charakterů a dramatické scény jsou podané velice sugestivně, přestože základní premisa je jednoduchá jak facka. Co film sráží je pitomý konec, tvůrci odvyprávěli co potřebovali a tak konec jednoduše odmávli. Nebýt toho, bylo by to nekompromisních 5* ()

gizi

Jak píše Javert, první část je dost nudná, takže jsem ani nechtěl věřit, že se film ještě rozjede, což se mu opravdu povedlo. Délka filmu už pak ani není poznat, jak to plyne. A ten závěr je nečekaný. 75%, 19.1.2016. ()

Milos74

Skvělý film, ve kterém se sice toho zdánlivě moc neděje, přesto diváka nenechá se nudit. Původně jsem dal čtyři hvězdy, po několikátém shlédnutí přidávám ještě jednu. ()

the_weaver

Pomerne prvoplánový thriller založený na jednoduchom lineárnom príbehu, kde hrdinovia na ceste zdolajú prvú prekážku, nasleduje druhá, zdolajú i tú, nasleduje tretia atď... Pritom tie prekážky sú realistické, i napätie ako-tak funguje, akurát tam chýba nejaký moment prekvapenia. Z pohľadu napínavosti mi prišiel nevyužitý "incident" posádky Bimbo/Luigi pred koncom filmu - určite by bolo napínavejšie, keby bolo divákovi ukázané, čo k nemu viedlo.↵  Najväčším súperom hrdinov má byť strach, no iba jeden z nich má skutočne nasráno, ostatní sú škrobení borci. Neuškodilo by trebárs doplniť americké gerojstvo trochou európskej nadsázky a humoru.↵  Zrejme typické pre filmy z 50. rokov je prehrávanie vo vypätých situáciach (súťaž o to, kto viac vypúli oči) a povrchné zobrazenie vzťahov medzi postavami.↵  Videné s českým dabingom. ()

Dupac

Kdyby byl rozjezd stejně stručný a nekompromisní jako finále, nerozpakoval bych se hodnotit nejvýš. Zadní projekce u tohoto typu filmů nechcete, ale datum vzniku hovoří jasně. Vracet se ale stejně vždycky budu k Friedkinově verzi, která se mi filmově i emocionálně dostala za nehet mnohem víc. I když nemá tuhle autentickou, jihoamerickým horkým vzduchem provoněnou patinu. ()