Devátý život Louise Draxe

Deviaty život Louisa Draxa

• Irsko

Thriller

Kanada / Velká Británie / USA, 2016, 108 min

Toto je troška komplikované. Pravdupovediac nemám chuť pozrieť si tento film druhý raz (hoci by to nemuselo byť od veci, nakoľko by som vzhľadom na finálne twisty lepšie porozumel niektorým menej zrozumiteľným pasážam predtým), ale musím uznať, že je to natoľko „iné“ a originálne (a dobre napísané, nakrútené, zahraté a oplývajúce veľmi zvláštnou atmosférou), že všetko pod 60% (vrátane) mi pripadá nefér. P.S. – Scenár (podľa knihy) napísal syn Anthonyho Minghellu Max, ktorý si zahral v predchádzajúcom Ajaovom filme Rohy. Max snímku zároveň produkoval.(16.3.2017)

Že je to předvídatelné? Tady mi to vůbec nevadilo, protože polovinu času se rozčilujete nad tím otravným nepodarkem, co ne a ne umřít, pak vklouznete do jeho komatozních představ, se kterými si tvůrci pěkně vyhráli, no a pak... pak si dáme Deli. Pistáciovou nebo čokoládovou? Jamie Dornan nebo Aaron Paul? V obchodě vám muka volby bryskně rozsekne francouzská hůl nějakého důchodce, ale v kině? Protože nechci vyzradit absolutně nic, tak jen napíšu, že závěrečné loučení dvou osob bylo to nejhezčí a nejdojemnější, co jsem za poslední dobu viděla.(5.11.2016)

• Xmilden

Nejslabší snímek, kdysi vyhlášeného francouzského řezníka. Nemůžu uvěřit, že by měl teďka točit takovéhle filmy. 90 minut čeká divák na šokující odhalení, ale režisér mu už neporadí, čím by se měl ten samý divák zabavit, aby tu nudu nějak přežil. Dornan bude nakonec možná i dobrej herec, ale určitě by si měl pečlivěji volit filmy a zkusit příště raději nějakého člena elitní jednotky. Tyhle úlohy ochránců pofidérních žen se budou těžko odpouštět. 45%(1.3.2017)

• kingik

Režijně prázdný a divácky málo atraktivní náhled na život devítiletého chlapce jménem Louis Drax (Aiden Longworth), extrémně náchylného k nehodám, co dostal do vínku prožít devátý život. V době, kdy se s ním setkáváme, nám stačí o sobě povyprávět to nejdůležitější ze svého života, než upadne po hrozivém pádu do kómatu. A na divákovi, psychologovi (Jamie Dornan), terapeutovi (Oliver Platt), jeho půvabné mamince (Sarah Gadon) i otčímovi (Aaron Paul) je, aby rozklíčovali jeho život. A je to nad síly pro všechny. Nad síly bylo i pro režiséra rozklíčovat literární předlohu Liz Jensen, tudíž se jí měl obloukem vyhnout, a její natočení přenechat režijním kolegům, kteří jsou na takové mysteriozně podivné a málo smysluplné příběhy stavění. Slavný hororový tvůrce Alexandre Aja k nim rozhodně nepatří. Aja od počátku nasadí "burtonovský" styl, přitom je to režisér s osobitým režijním rukopisem, který rozhodně nepotřebuje někoho napodobovat. Hororisté si mohou tentokrát dát pohov, tento jeho počin o horor, až na rozkládající se mrtvolu, ani nezavadí. Film je to pomalý, úmorně rozvláčný, jehož zajímavé i energické nápady se dají spočítat na prstech jedné ruky. Aby se divák alespoň nějak prokousal tou nudnou, je zde zajímavé herecké obsazení, které své role zvládá na patřičné úrovni. Kdyby Jamie Dornan nebyl tolik spjatý se slavnou rolí obšourníka, dalo by se o jeho herectví prohlásit, že je důstojné. Jeho psycholog je zahrán na úrovni. O moc pozadu nezůstává ani kanadská hezule Sarah Gadon, která se v zájmu bytí a nebytí svého kloučka, spustí s Dornanem. Jenže ta výplň filmu je celkově otravná, fantazijní výjevy příliš nezabírají a nejsou moc atraktivní pro oko. Takový Tim Burton v horší formě, to mě napadlo během filmu i po jeho zhlédnutí. Film trval jak dva Titaniky dohromady. Ani "senzační" odhalení, že klukův tata není jeho tata, nijak nezabrala. Technicky uspokojivé, vizuál dobrý. Aja by se měl urychleně vrátit ke svým hororům, a hned tak se nevrátí, v nich tkví jeho síla, tohle fantasmagoření mu nesedí. Film mě nebavil, nezáživný, nedalo se v něm dost dobře komfortně zorientovat, působil nadmíru psychedelicky, stál za hovňajs, žánrově neuchopitelný i nezařaditelný. Rating R úplně nevyužitý. Milý LONGworthe, bylo to fakt LONG. 4/10(24.8.2017)

Zprvu až komedií, rodinnou vztahovkou, záhy dramatem, fantasy, až se to nakonec dostane k thrilleru. Třebaže překvapí jak moc "burtonovsky" se film ze začátku jeví, každou další minutou zájem diváka uvadá a z kómatu se dostane až při hypnóze. Nelze upřít snahu, ale tady Aja vcelku ujel. Nedaří se mu budovat správnou snovou atmosféru a vůbec neví jak režijně uchopit tak žánrově rozmanitej spletenec. Obsazení je navíc strašně suchý, bez charakteru a příběh - byť s potenciálem - je scenáristicky utopenej ne úplně talentovanym hercem, kterej až doposud nic nenapsal. Příště by to chtělo potlačit ambice a zkusit něco tématicky jednoduššího. Od dvou hvězd to zachraňuje moc pěknej, ale trestuhodně nevyužitej soundtrack.(27.1.2017)