Devátý život Louise Draxe

• Kanada

Deviaty život Louisa Draxa

Drama / Thriller / Mysteriózní

Kanada / Velká Británie / USA, 2016, 108 min

Tak tady jsem byl dost ztracenej. Alexanre Aja je totiž poměrně solidní režisér a tady se ujal příběhu, který se na první dotyk tváří neuvěřitelně mysteriozně, ale po prvních dvaceti minutách se Vám bude točit Zeměkoule, jak kdybyste vypili půl litr vodky. Tady to totiž vypadá, jak kdyby si scénárista protestně kapal hašišový kapky pod nehet, protože film, který se vyprávěním tváří, že strčí do kapsy Forresta Gumpa, má v hlavě takový zmatek, že se Vám během filmu několikrát protočí panenky. Do konce jsem ale vydržel. Byl jsem zvědavý, jak se ten galimatyáš vlastně zakončí, což mě jediné opravdu drželo nad vodou. Nakonec to ale nedopadlo zase tak strašně. Nicméně dojem z filmu mi to nezlepšilo. Film, který se filmařsky tváří hodně na úrovni, ale příběhově se budete kroutit každých pět minut.(29.7.2017)

S Louisom mám jeden zásadnejší problém. Keď na konci všetko vyjde na povrch a postavy dostávajú zo seba emócie, tak sa na mňa nijak obzvlášť nepreniesli. Napriek tomu, že réžia je v poriadku, scenár tiež a herci sa už viac ani snažiť nemohli. Možno film nemal prejsť do takej melodramatickej roviny, akou sa nakoniec vybral a mal ostať, respektívne byť ešte mystickejším. Na pointu som vopred neprišiel, scenár je napísaný chytro a informácie dávkuje v presne vypočítanom čase. Napriek tomu ma ale celý tento puzzle výmysel výraznejšie nešokoval a neprinútil ma svojou doslovnosťou nad ním dlhšie premýšľať, ako sa to napríklad podarilo podobne ladenému Stay. Nespoilerujem, ten má úplne odlišnú pointu, ale poetika je podobná.(21.10.2016)

Poměrně zajímavá kombinace žánrů a atmosfér, se kterými v rámci jednoho filmu Alexandre Aja pracuje. Docela chápu, že ne všem tahle podívaná sedne, nicméně i přes značné nedostatky nemůžu říct, že bych byl z filmu zklamán. Devátý život Louise Draxe je totiž natolik podivný a zvláštní, že jsem si ho užil a ani na moment se nenudil. [65%](24.10.2016)

• Xmilden

Nejslabší snímek, kdysi vyhlášeného francouzského řezníka. Nemůžu uvěřit, že by měl teďka točit takovéhle filmy. 90 minut čeká divák na šokující odhalení, ale režisér mu už neporadí, čím by se měl ten samý divák zabavit, aby tu nudu nějak přežil. Dornan bude nakonec možná i dobrej herec, ale určitě by si měl pečlivěji volit filmy a zkusit příště raději nějakého člena elitní jednotky. Tyhle úlohy ochránců pofidérních žen se budou těžko odpouštět. 45%(1.3.2017)

Vystraší, překvapí, zaujme, ale ve výsledku prostě tenhle ambiciózní kus úplně nefunguje. Přitom kousky Alexandre Ajy vždy docela s nadšením očekávám a říkám si, kam se ten chlapík, jenž kdysi ve vyprahlé pustině nechal zmutované potomky horníků útočit na jednu rodinku, zase posunul. Už minule měla jeho spolupráce s rozčertěným Danielem Radcliffem solidní drive i ambice. Tentokrát představuje chlapce, který tak nějak přežil už osm smrtelných nehod. Podeváté ovšem upadne do kómatu, čímž rozjede kolotoč dumání, mysteriózna, slz, fantazií, flashbacků a zvláštních emocí. Hlavně krkolomně mísí žánry, občas mu schází dynamika, jindy napětí. Po technické stránce si dal Aja hodně záležet, nejvíc tak zřejmě naráží se scénářem. Uvidíme příště, přál bych si tříchodové menu ve složení: méně ambicí, větší koule a hodně krve.(17.2.2017)

• - Když Jamie Dornan a Sarah Gadon měli natočit svůj první polibek, Jamie trpěl střevní chřipkou a Sarah měla zase angínu. Oba se nakonec rozhodli, že scénu natočí, a dokonce jeden druhého ještě víc nenakazili. (Stoka)

• - Verzi filmu připravoval i režisér a scénárista Anthony Minghella, který ale zemřel v roce 2008, týden po odstranění nádoru v krku na mandlích. K jeho práci se vrátil syn Max a dokončil scénář pro film. (mrborn2lose)