Reklama

Reklama

Muž, který poznal nekonečno

  • Velká Británie The Man Who Knew Infinity (více)
Trailer 3

Pravdivý příběh o přátelství, které navždy změnilo matematiku. V roce 1913 přicestuje indický matematik-samouk Srinivasa Ramanujan (Dev Patel) do Cambridge na pozvání svého mentora, excentrického profesora G.H. Hardyho (Jeremy Irons). Tady se však setkává nejen s přísným akademickým světem, nepřejícím jeho intuitivním matematickým teoriím, ale i se společenskými předsudky. Spolu s Hardym budou muset bojovat, aby ukázali Ramanujanův geniální matematický talent celému světu. (Magic Box)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (107)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Trošku jsem se bál, aby Brown moc netlačil na antirasistickou pilu, ale bylo to zbytečné. Jistě, předsudky tu jsou, ale tím primárním motivem je neschopnost a neochota pomazaných hlav přijmout intuitivní matematiku, která není podepřená důkazy. To, že je hlavní hrdina Ind, jejich odpor jen posiluje, ale nevyvolává. Co se řešení jednotlivých matematických úloh týče, tak to šlo mimo mě a i když jsem si některé odborné termíny vygůgloval, nebyl jsem z nich moudrý. Ale i tak byl film, podobně jako Ramanujanův skutečný příběh, poutavý a hlavně excelentně zahraný. Jeremy Irons je jistota, Toby Jones je z mého pohledu největší herec malých rolí a na milost jsem vzal i Patela, který mi ve svých předchozích rolích spíš lezl na nervy. 75% ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Natočit hraný film jen o matematice by asi nešlo – absolventů Matfyzu není tolik, aby pokryli náklady (i kdyby do kina vzali kamarády z ČVUT). Takže o čem je snímek popisující život jednoho neuvěřitelně nadaného chlapíka snědé pleti, podivného náboženství a ze vzdáleného konce světa? O tom, jak to měl v Anglii těžké, jak se na něj dívali skrz prsty jen kvůli původu, jak se střetly dvě rozlišné kultury a hodnoty, a pak také o nezřetelném přátelství mezi ním a odtažitě přísným britským vědcem. Jinými slovy, nic nového pod sluncem. Ale je to velmi vkusně natočené s dobrými herci. Mimochodem, jeho milostný mikropříběh s manželkou by dnes už asi neprošel, proto je upravený. Dle wiki měla jeho manželka v době svatby 10 let….. SHRNUTÍ: Tohle není k filmu, ale k matematice: pokud jste holka, nenechte si nikdy nikým nakecat, že holky prostě na matiku nemaj hlavu! ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Kalkulačka z chatrče je totálně nabušený akčňák. A i bez podložené axiomatické dedukce si klidně troufnu prohlásit, že svým strhujícím dějem, choreografií soubojů a dynamickou brutalitou infinitezimálně degraduje i takové ultimativní klasické blokbástry, jakými jsou například Nemilosrdný faktoriál, Pomsta trojného integrálu, V osidlech matic, Krvavá goniometrie, Jatka v Gaussově rovině, Smrt Eulerova čísla, Logaritmus na útěku, Statečný kotangens, Derivace z pekla, Vražda za desetinnou čárkou či dokonce i Ve jménu prvočísel! Úplně se mi tajil dech a bušilo srdce, když cigoš s Hárdym počítali proti neporazitelnému vedoucímu katedry kombinatoriky, a samým napětím se mi při makabrózních scénách induktivního dokazování doslova parciálně třásl totální diferenciál. Takhle nějak by to asi shrnul semiautistický umaštěný matfyzák se směrodatnou odchylkou oscilující v intervalu sociopatie nebo jeho Aspergerem permutovaná babochlapí družka s xichtovým koeficientem limitně konvergujícím k prdeli, kteří si mezi sebou vždy po přednášce z abstraktní algebry kompulzivně „rozdají pár čísel“. Já budu trochu při zemi a řeknu, že jsem viděl patetický, slušně natočený, skvěle zahraný a jakž takž zábavný film o tom, jak si erudovaný počtář Jeremiáš Žehlí přitáhl na kalkulační svingrpárty z Pandžábu ochočeného Romana Mižigara, který umí úplně sám, z hlavy!!! a rychleji, než byste vykostili autorádio z Fábie, spočítat, na kolik stejných malých dílů je třeba nařezat čornutou desetimetrovou kolejnici, aby se optimálně vešla do dvoukoláku, ve sběrně ji pak považovali za šrot a nevolali benga. ()

Hvězdář 

všechny recenze uživatele

Materiál, se kterým film pracuje je skutečně výborný. Na druhou stranu, je těžké prezentovat hrdinu, který se proslavil tím, že uměl geniálně počítat. Nabízí se srovnání s jinými filmy, kde se to zdařilo, jako je např. Čistá duše. Problém je, že takové filmy jsou často chytlavé na úkor přílišného zjednodušení a značného deformování reálného příběhu ve prospěch emocí, případně pikantní pointy. A to může u životopisného zpracování být také ke škodě. Avšak i zde bylo značně zjednodušováno, přitom však film nenabídl ani příliš ničeho, čím by si diváka získal. Celou dobu jsem se těšil, že film nabídne průhled do problematiky a tajů matematiky, i když jen samozřejmě jednodiše, popularizačně, ani to se však, až na jednu drobnou výjimku, nekoná.Válečné období se sem nakonec také nijak zvláštně nepromítne, a dále už zbývá jen samotná osobnost a duše hlavních aktérů - ovšem podaná s určitými rozpaky. A to dělá film bohužel poměrně nudným. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Fascinujúci Ramanudžanov príbeh, o ktorom som doteraz nevedel absolútne nič. Po tomto filme aspoň budem vedieť, že takýto talentovaný indický matematik skutočne existoval. Vedecká časť filmu s matematickým kontextom našťastie nebola až tak jednoznačne v popredí, inak by som sa asi v tom celom úplne stratil, keďže v matematike, číslach, vzorcoch a konštantách sa až tak nevyznám. Ale životný príbeh sympatického tamilského mladíka bol nesmierne inšpiratívny a obdivuhodný. Muselo to byť pre neho obrovsky ťažké - ďaleko od domova, v cudzom prostredí, kde ho nikto neuznáva a nechcú dopustiť, že by mohol mať pravdu... a do toho ešte aj vojna. Jedinou útechou bola snáď tá matematika (a samozrejme sympatický profesor Hardy, ktorého vynikajúco stvárnil Jeremy Irons). ()

Galerie (62)

Zajímavosti (2)

  • Na přípravě filmu se podíleli skuteční matematici a vědecká obec po jeho premiéře ocenila vysokou míru autenticity, se kterou jsou vyobrazeni hrdinové i jejich řešení matematických operací. (raininface)
  • Celosvětová premiéra proběhla 17. září 2015 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

Reklama

Reklama