Kolonie

• Francie

Kolónia

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Německo / Lucembursko / Francie, 2015, 110 min

Vyprávění o tajemné křesťanské sektě, připomínající děsivé příběhy z nacistických pracovních táborů, není nutně nejpříjemnějším filmovým zážitkem, rozhodně však má substanci. Popisuje dobrodružný útěk na svobodu zasazený do historické kulisy Pinochetovy vojenské diktatury, a akcentovaný postranní romantickou linkou. Ačkoli scénář čerpá z rozsáhlých historických pramenů, líbí se mi, že s fakty střízlivě šetří a místo nich si hraje s náznaky. Tím nejen umocňuje filmový zážitek, ale i pozvolna buduje napjatou atmosféru směrem k závěrečnému vyvrcholení. 9/10(16.4.2016)

I tento film je silný tím, že si scénáristicky i režijně dokázal poradit s námětem zdánlivě snadným - skutečnými událostmi v jedné z mála tehdejších latinskoamerických demokracií, v republice, která je spojena jednak jménem básníka Pabla Nerudy, jednak úspěchem československého fotbalu také s naší zemí. Vynikající herecké obsazení, jemuž vévodí Daniel Brühl a Emma Watsonová, doplněné neméně zdařilým zvládnutím masových levicových scén z posledních dnů demokratického socialistického režimu prezidenta Salvadora Allenda, i autentickým ztvárněním hrůzného ovzduší na santiagském Národním stadionu přirozeně vyúsťuje do neméně ponurého, ale o to přesvědčivějšího zachycení prostředí nacistické kolonie, v níž chilská tajná policie DINA svými mučitelskými praktikami jen dotváří obraz této přežilé nacistické hrůzy. Aktivity navenek demokratické německé ambasády proti vlastním státním občanům proto příliš nepřekvapí - tehdejší spolkové Německo se nacházelo právě uprostřed svého denacifikačního hodnotového desetiletí 1968-1977. Dobrodružný moment v tomto ztvárnění nepůsobí ani nahodile, ani rušivě. Divák nejenže se nenudí, ale - jak jsem stačil zaznamenat - po skončení filmu dokonce nadšeně a spontánně tleská. Má proč.(16.4.2016)

Daniel Brühl, který působil při uvedení snímku velmi sympaticky a uvolněně, řekl, že mnoho drsných momentů a scén ze skutečnosti do filmu ani nedali, protože by to už bylo za hranou, věřím mu a stačilo to co jsem viděl, aby mně zase zůstal rozum stát nad tím co si vzájemně dokážeme působit za svinstva. Jako člověk, kterýmu se velmi hnusí agresivní chování mužů vůči ženám, jsem při některých scénách byl jak opařenej. Aby to zase nevyznělo špatně, film si rozhodně nelibuje v násilí, krutosti a sadismu a jako diváci jsme hodně ušetřeni a to co je ukázano perfektně zapadá do reálnosti vyprávění, aby sis udělal obrázek, co za bestii byl Paul Schäfer a jaký peklo museli zažívat lidi, co byli v kolonii. Emča s Danielem, potvrdili svou extratřídu a jsem šťastný, že v Emmě jsem viděl Lenu a ne Hermionu a doufám, že si i nadále bude pečlivě vybírat scénáře, protože její talent si to zaslouží. Film skvěle graduje, místy dodá velmi napínavé okamžiky, ale trošku ujel svým závěrem, ten mě přišel až moc americky zpracován.(21.3.2016)

Traumatický námět filmu by mě sám o sobě od jeho zhlédnutí asi odradil (z jakýchkoli sekt mám odjakživa hrůzu a nechci s nimi mít nic společného), možnost vidět na velkém plátně Emmu Watson jsem si ovšem nechat ujít nemohl. To ona je pro mě hlavním důvodem, proč pro mě projekce Kolonie byla nakonec tak skvělý zážitek - celou dobu v kině jsem si říkal panebože, ona je tak nádherná, až to není možný. (Navíc mě na ní fascinuje její cudnost - ona ze sebe v celém filmu nic neukáže, ačkoli se v jedné scéně dokonce objeví nahá - kamera ji však zabírá tak, že je z ní vidět jen malý kousek jejích zad. Já mám btw. navíc tu "výhodu", že jsem nikdy neviděl jediného Harryho Pottera, takže ji nemám spojenou s postavou Hermiony a užívám si její herectví teprve s jejími dospělými rolemi). Jinak mě ten film ovšem až nepochopitelně minul a zaboha jsem se nedokázal s postavami nějak sžít nebo u sledování prožít nějaké emoce (kromě estetického poblouznění z Emmy Watson) - na vině je podle mě to, že ten film je až pozoruhodně krotký a celou dobu se nese až v nečekaně odlehčené a pohodové atmosféře (která vygraduje v samém závěru, který by se mohl zdát až nepatřičně komediální, byť mně osobně se to líbilo a většina lidem v kině asi taky). V realitě to muselo všechno být podle mě mnohem větší peklo a ten film se rozhodl to z nějakého důvodu záměrně potlačit - proto podle mě ani vlastně není vůbec napínavý, protože je dopředu jasné, jak to celé musí skončit. Dojem autenticity narušuje i skutečnost, že se v celém filmu mluví anglicky (pouze občas tam zazní i španělština), ačkoli hlavní postavy byli Němci a v celé kolonii se mluvilo výhradně německy, jak jsem se dočetl. Přesto vznik filmu považuji za záslužný, protože upozornit na takové šílenosti je vždy dobrá věc - sám jsem o Colonii Dignidad dosud nikdy neslyšel, a dost to mnou otřáslo, co se tam všechno dělo. Na tom filmu mě také zaujala ještě jedna věc. Západní civilizace tady přes 2 tisíce let měla pověst o Orfeovi, který se vydal do podsvětí za svou mrtvou ženou jako vzor statečnosti a nehynoucí lásky, a teď na jeho místo nastupuje Emma Watson, aby v tomto filmu projevila nemenší srdnatost, když se vydá za svým přítelem do skutečného pekla. Něco mi říká, že je to dobrým dokladem toho, jak se v našem světě něco podstatného mezi muži a ženami mění.(12.4.2016)

Je libo něco o lidské krutosti v kombinaci s elektrickým proudem? Jestli ano, tak tady si pošmáknete a k tomu ještě jako nášup dostanete trochu té spotlightovské pedofilie. Vizuálně ta bolest tam je, ani na prodloužený víkend bych si tam důstojnost pěstovat nešel, škoda je naopak že chybí nějaký psychologický rozpad osobnosti.. postavy nezměněny skončí a progres žádný. Místy hloupoučké a naivní, ale paradoxně to nepůsobilo problém. Otázku kdo to ten Brühl vlastně je jsem si přestal klást ve chvíli, kdy se dostal do kempu.. takže lepší průměr a hlavně díky tomu, jak to bylo napínavé.(11.4.2016)

• - Emma Watson k filmu uvedal: "Většina scénářů je o chrabrém rytíři v lesklé zbroji, ale tohle je příběh ženy, která se vydá zachránit svého manžela, a to mě k němu přitáhlo." (Weasley)

• - Film byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Torontu v roce 2015. (Weasley)

• - Emma Watson v rozhovoru pro časopis Total Film přiznala, že je velkou fanynkou Daniela Brühla. (Michi88)