Kolonie

• Francie

Kolónia

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Německo / Lucembursko / Francie, 2015, 110 min

Zdařilý počin, jemuž nechybí dávka napětí, trocha tajemna a hodně povedené atmosféry. Herecké výkony ústředních herců, Emmy Watson, Daniela Brühla a Michaela Nyqvista, jsou také důvodem, proč se Kolonie dobře sleduje a divák si udrží po celou dobu pozornost. Nakolik se příběh drží skutečných událostí, nemohu posoudit, avšak to na působivosti neubírá.(7.9.2016)

Mám vždy trochu problém, když se na podobně citlivé témata roubují velké příběhy. Třeba přesné takové, ve kterých se hezoun / revolucionář a sexy německá letuška ocitnou v náboženské kolonii vedené ujetým obtloustlým pedofilem. Based on the true story, bro. Tak určitě. Přesto jsem ale vyměkl a dal Kolonii čtyři hvězdy. On totiž ten film fakt dobře odsejpá a nakonec i parádně graduje. Hlavně ale Emma Watson a Daniel Brühl hrají jak o zlatého bludišťáka. I přes spoustu zkratek a filmově-romantický pohled, se na to fakt dobře kouká. A člověk jim to nakonec věří a do poslední minuty i ústřední dvojce fandí. Takže někde mezi třemi a čtyřmi hvězdy. Ale protože hezcí lidé dostanou vždy více hvězdiček a Emma je definice krásy, zaokrouhlujeme nahoru. Anyone can torture, but to break a person without harming physically, that's an art. (30.7.2016)

Môže to znieť neuveriteľne, ale tento film všetkých Slovákov presvedčí, že na svete môžu byť aj horšie kolónie než tie východoslovenské, konkrétne napríklad jedna v Chile. To čo však mal na prvý pohľad byť dramatický pohľad na skutočné udalosti v chilských dejinách je nakoniec sektárskym thrillerom hollywoodskeho strihu. Vadí to? Viac menej ani nie. Priznám sa, že od Kolónie som čakal skôr silnú psychologickú drámu, ktorá zobrazí kruté zaobchádzanie v nechválne známej Colonia Dignidad, ktorá je zmesou akejsi sfanatizovanej náboženskej sekty, psychiatrickej liečebne a nacistického väzenia, kde sa v podzemí veselo mučili akýkoľvek odporcovia tamojšieho režimu. Namiesto toho sa na akúkoľvek prácu s postavami v podstate kašle a režisér Florian Gallenberger servíruje čistokrvný thriller. A tak namiesto dôveryhodného filmu podľa skutočných udalostí dostávame slušne napätú jazdu skrz kolóniu, kde sa režisérovi darí budovať správne mrazivú atmosféru všadeprítomného zla, nenávisti a kde sa rešpekt vymáha výhradne silou. Tempo je po celý čas príjemne strhujúce, neustále sa tu niečo deje a režisérovi sa darí vystavať niekoľko dostatočne napätých scén. Bohužiaľ problém je, že s pribúdajúcimi minútami začnú pribúdať aj tie najotrepanejšie klišé a zvraty, ktoré sa až priveľmi spoliehajú na náhody až do takej miery, že skoro začnú pôsobiť nedôveryhodne, občas až naivne. Celé dianie tak stráca na uveriteľnosti a občas to pôsobí až akoby sa scenárista inšpiroval v tých naj-béčkovejších hollywoodskych thrilleroch a vyzobal z nich tie najopotrebovanejšie zvraty. Hlavne v záverečnom dianí na letisku sa už preháňa tak razantne, že to celé pôsobí až priveľmi pritiahnuté za vlasy. Tým vlastne trpí aj celá pointa a celkové vyznenie filmu, ktorá nebyť tak hollywoodsky prikrášlená (aj napriek tomu, že sa o hollywoodsku produkciu nejedná, no obsahuje všetky jej neduhy) mohla vyznieť oveľa znepokojivejšie a hlavne zásadnejšie. Brať tak Kolóniu ako akokoľvek historicky zásadný film a ako seriózny pohľad na skutočné udalosti v CHile musí sa jednoznačne jednať o veľké sklamanie. Síce zobrazuje závažné činy a udalosti, ale aj napriek tomu sa o nijako zásadný film nejedná. Nálepka „podľa skutočných udalostí“ filmu v takomto prípade vôbec nesvedčí a skôr by sa hodilo jemnejšie označenie „voľne inšpirované skutočnými udalosťami“ (= existencia predmetnej kolónie). Našťastie je však Gallenberger natoľko zručný režisér, že film dokáže predať aj ako síce miestami značne naivný a prihlúply, ale vo výsledku napínavý thriller, ktorý po celý čas šľape v takom tempe, že nad väčšinou jeho neduhov si ani nie je čas lámať hlavu. Nikdy sa z neho síce nestane tak zásadný film akým by asi chcel byť, ale nikdy ani svojím dianím neurazí tak, aby diváka naštval. CELKOVO: 3* (6/10)(28.4.2016)

Kolonie má poněkud pomalejší rozjezd, ve kterém se divák seznamuje s postavami a nehostinnýmm prostředím Colonie Digninad, zatímco druhá polovina je už akčnější, přičemž v posledních dvaceti minutách jsem seděl v kině jako přikovaný a napjatě jsem čekal, jak to všechno dopadne. Některé scény z kolonie byly opravdu syrové až surové, že se mi místy na to nedívalo zrovna moc příjemně. Je až neuvěřitelné, jakým směrem se může vymknout kontrole systém, který je založený na myšlenkách fanatického šílence. Zkrátka solidně natočené drama, které nabírá více na síle a působivosti v ten okamžik, když si člověk uvědomí, že je to natočeno podle skutečných událostí.(25.6.2016)

Pre mňa nevšedné prekvapenie, ale trošku z iného uhlu pohľadu. Názov filmu mi naznačoval, že to je nejaké ďaľšie teen bestseller sci-fi s Watsonkou v hlavnej roli. O to viac mi spadla gamba, keď som zistil, že som úplne mimo: že sa jedná o historický materiál s vážnou témou, a naviac skvelé obsadenie. Možno bol silný dojem spôsobený čiastočne týmto prekvapením, ale film ma celkom strhol aj svojou schopnosťou udržať napätie až do úplneho konca - a to sa cení.(29.6.2016)

• - Natáčení probíhalo v Německu, Lucembursku, Argentině a Chile a to až do 19. 12. 2014. (Weasley)

• - Film byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Torontu v roce 2015. (Weasley)

• - V prvý týždeň premietania uvádzali v Británii film len tri kiná a zarobil len 47 libier. (Raccoon.city)