Kolonie

• Francie

Kolónia

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Německo / Lucembursko / Francie, 2015, 110 min

Nechutné a zvrácené. O němcích si myslím svoje a tento film to pěkně vystihuje. Povolený úchylákov diktátorem v Chile a podporovaný ze všech stran. Mrzí mě, že ve filmu nezaznělo, že vytvoření Pinocheta má na svědomí finanční podpora z USA (jen aby zabránili komunismu = větší zlo, než genocida). Snímek nese informace, ale popravdě: kdo by se chtěl dívat se svým protějškem na pedofila, jak mučí lidí a mlátí ženy(?).(13.4.2016)

Kolonie mě docela uspokojila, a to ze dvou důvodů. O daném tématu jsem slyšel prvně. Kdybych byl sečtělejší, asi bych zanaříkal, protože v zařízení duchu podobného se musely dít mnohem větší svinstva, než kterým je divák vystaven. S tím je spojen fakt, že se jedná o film dle skutečné události, což samo o sobě dodává příběhu jakous takous váhu. Bruhl mi ze začátku pil krev, ale jakmile se dostal do role debila, byl ve svém živlu. Hermiona je chuděrka vyřízená, protože ta s jejím xichtem lolitky a puritánským vystupováním punc dětské herečky potratí jen těžko. Je to na hraně, mohlo to být mnohem lepší a drsnější, ale odrazovat od Dignidadu jako od tematické jednohubky by byla škoda. 69%(28.4.2016)

Až s odstupem necelého měsíce po zhlédnutí se mi podařilo shrnout své myšlenky a pocity z Kolonie do kratšího komentáře. Napadlo mě totiž jedno slovo vyjadřující vše - příběh, režii, herecké výkony, atmosféru, hudbu, pocity - DECHBEROUCÍ. A to doslova, hlavně z hereckých výkonů vynikajícího Daniela Brühla a skvělé Emmy Watson se mi tajil dech. A ne, ani na okamžik jsem na plátně neviděla Hermionu, ale Lenu!(8.5.2016)

Nejdřív jsem viděl titulek „inspirováno skutečným příběhem“ a pak přehlídku všech myslitelných žánrových klišé. Takže je nad slunce jasnější, že to ve skutečnosti bylo minimálně z devadesáti procent jinak. Chile se sice točilo v Argentině, ale stejně je tahle trochu exotická lokace asi největším filmovým tahákem. Celkově je to totiž profesionálně natočený kousek, ve kterém ovšem nikdo z tvůrců před ani za kamerou nepředvedl nic mimořádného.(10.2.2021)

Daniel Brühl, který působil při uvedení snímku velmi sympaticky a uvolněně, řekl, že mnoho drsných momentů a scén ze skutečnosti do filmu ani nedali, protože by to už bylo za hranou, věřím mu a stačilo to co jsem viděl, aby mně zase zůstal rozum stát nad tím co si vzájemně dokážeme působit za svinstva. Jako člověk, kterýmu se velmi hnusí agresivní chování mužů vůči ženám, jsem při některých scénách byl jak opařenej. Aby to zase nevyznělo špatně, film si rozhodně nelibuje v násilí, krutosti a sadismu a jako diváci jsme hodně ušetřeni a to co je ukázano perfektně zapadá do reálnosti vyprávění, aby sis udělal obrázek, co za bestii byl Paul Schäfer a jaký peklo museli zažívat lidi, co byli v kolonii. Emča s Danielem, potvrdili svou extratřídu a jsem šťastný, že v Emmě jsem viděl Lenu a ne Hermionu a doufám, že si i nadále bude pečlivě vybírat scénáře, protože její talent si to zaslouží. Film skvěle graduje, místy dodá velmi napínavé okamžiky, ale trošku ujel svým závěrem, ten mě přišel až moc americky zpracován.(21.3.2016)

• - Tak CIA, ako aj Simon Wiesenthal predložili dôkazy o prítomnosti nacistického "lekára" z Osvienčimu, Josefa Mengeleho, v kolónii. (De Large)

• - V prvý týždeň premietania uvádzali v Británii film len tri kiná a zarobil len 47 libier. (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo v Německu, Lucembursku, Argentině a Chile a to až do 19. 12. 2014. (Weasley)