Kolonie

• Francie

Kolónia

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Německo / Lucembursko / Francie, 2015, 110 min

Přiznávám se, že jsem měla obavy z Daniela, jak to zvládne, protože jsem ho v nějaké výrazné roli ještě buď neviděla nebo mě zkrátka moc neuhranul. A to byla velká chyba. Hrál bravurně nejen v mučírně, ale i pak následně postiženého idiota. O Emmě jsem neměla vůbec žádné pochybnosti a její nenápadně nenávistné pohledy na jejich šéfovou byly všeříkající. Já nevím, do jaké míry bylo všechno reálné, ale i to málo, co bylo k vidění, musí vyděsit snad každého normálně smýšlejícího člověka. Skutečnost si už vůbec nedovedu představit, ale například podzemní tunely mluví už samy za sebe. Peklo na zemi o kterém jsem neměla ani ponětí, že existovalo, kde se málokomu podařilo uprchnout a kde Michael Nyqvist hrál vlka v rouše beránčím opravdu skvostně. Paul Schafer byl zrůda v lidské podobě v kolonii s názvem Dignidad a zcela popřel význam tohoto slova, protože o "důstojnosti" se v tomhle případě nedá vůbec mluvit. Drsné, šílené prznění lidských bytostí nejen tělesně, ale i duševně se mnou docela dost zacloumalo.(17.4.2016)

filmů na téma Jak zdrhnout z pekla jsem viděl mnoho a tenhle patří mezi lepší průměr. Horší už je vědomí, že to někde někdo zažil v reálu. Ale jak už dnešní doba velí, nesmíme ukázat všechno, nesmíme ani ukázat moc. My valstně nesmíme ani naznačit. Takže sem tam vidíme záběr na železnou postel, pak taky pár facek, zlou maminku a šíleného otčíma...uf, to by stačilo. Osobně vím, že tohle nevermore(16.5.2016)

Film jsem zpočátku ignoroval a podíval se na něj spíše z nouze a mile překvapil. Rozhodně bych se nenechal odstrašit žánry Drama/Romantický/Historický jako jsem se zlekl původně já, samotný námět je dostatečně zajímavý k zaujetí, že spolehlivě spadá i do žánru Thriller. Film sice není příliš drsný a dech vyrážející, jak by se dle popisu mohlo zdát, přesto napětí i atmosféra šlape perfektně, divák má obavy o hlavní postavy, jimiž jsou sympatická Ema Watson a Daniel Brühl. Za zmínku stojí i slizký Michael Nyqvist, kterého budete nenávidět od první zmínky. Kdo rád filmy o táborech s podivným režimem křížené s fanatickou náboženskou sektou bude spokojen. Story 7/10, Atmosféra 8/10, Gore 1/10, Vizuál 7/10, Akce 5/10, Napětí 7/10,Humor 5/10. Zábavnost 7/10.75%(11.5.2016)

Môže to znieť neuveriteľne, ale tento film všetkých Slovákov presvedčí, že na svete môžu byť aj horšie kolónie než tie východoslovenské, konkrétne napríklad jedna v Chile. To čo však mal na prvý pohľad byť dramatický pohľad na skutočné udalosti v chilských dejinách je nakoniec sektárskym thrillerom hollywoodskeho strihu. Vadí to? Viac menej ani nie. Priznám sa, že od Kolónie som čakal skôr silnú psychologickú drámu, ktorá zobrazí kruté zaobchádzanie v nechválne známej Colonia Dignidad, ktorá je zmesou akejsi sfanatizovanej náboženskej sekty, psychiatrickej liečebne a nacistického väzenia, kde sa v podzemí veselo mučili akýkoľvek odporcovia tamojšieho režimu. Namiesto toho sa na akúkoľvek prácu s postavami v podstate kašle a režisér Florian Gallenberger servíruje čistokrvný thriller. A tak namiesto dôveryhodného filmu podľa skutočných udalostí dostávame slušne napätú jazdu skrz kolóniu, kde sa režisérovi darí budovať správne mrazivú atmosféru všadeprítomného zla, nenávisti a kde sa rešpekt vymáha výhradne silou. Tempo je po celý čas príjemne strhujúce, neustále sa tu niečo deje a režisérovi sa darí vystavať niekoľko dostatočne napätých scén. Bohužiaľ problém je, že s pribúdajúcimi minútami začnú pribúdať aj tie najotrepanejšie klišé a zvraty, ktoré sa až priveľmi spoliehajú na náhody až do takej miery, že skoro začnú pôsobiť nedôveryhodne, občas až naivne. Celé dianie tak stráca na uveriteľnosti a občas to pôsobí až akoby sa scenárista inšpiroval v tých naj-béčkovejších hollywoodskych thrilleroch a vyzobal z nich tie najopotrebovanejšie zvraty. Hlavne v záverečnom dianí na letisku sa už preháňa tak razantne, že to celé pôsobí až priveľmi pritiahnuté za vlasy. Tým vlastne trpí aj celá pointa a celkové vyznenie filmu, ktorá nebyť tak hollywoodsky prikrášlená (aj napriek tomu, že sa o hollywoodsku produkciu nejedná, no obsahuje všetky jej neduhy) mohla vyznieť oveľa znepokojivejšie a hlavne zásadnejšie. Brať tak Kolóniu ako akokoľvek historicky zásadný film a ako seriózny pohľad na skutočné udalosti v CHile musí sa jednoznačne jednať o veľké sklamanie. Síce zobrazuje závažné činy a udalosti, ale aj napriek tomu sa o nijako zásadný film nejedná. Nálepka „podľa skutočných udalostí“ filmu v takomto prípade vôbec nesvedčí a skôr by sa hodilo jemnejšie označenie „voľne inšpirované skutočnými udalosťami“ (= existencia predmetnej kolónie). Našťastie je však Gallenberger natoľko zručný režisér, že film dokáže predať aj ako síce miestami značne naivný a prihlúply, ale vo výsledku napínavý thriller, ktorý po celý čas šľape v takom tempe, že nad väčšinou jeho neduhov si ani nie je čas lámať hlavu. Nikdy sa z neho síce nestane tak zásadný film akým by asi chcel byť, ale nikdy ani svojím dianím neurazí tak, aby diváka naštval. CELKOVO: 3* (6/10)(28.4.2016)

Chybou bylo, že jsem si nejdřív nepřečetla anotaci k filmu, díky té bych asi některé souvislosti pochopila mnohem rychleji. Takhle ten film vlastně nemá žádný začátek, rovnou vás to hodí do děje a než se stihnete vzpamatovat, tak se jede do Kolonie Dignidad, kde se pak odehrává celý zbytek snímku. Celá ta kolonie byla dost děsivá, až vám z toho tuhla krev, o to pak víc, když si uvědomíte, že se tohle dělo ve skutečnosti a všem to bylo putna. Závěrečná půl hodinka byla sice napnutá akcí až k prasknutí, ale zároveň byla hrozitánsky nereálná, naivní a přitažená za vlasy. Úplný konec s tím letadlem byla pak vyloženě "třešinka na dortu". Ač mi teda ten konec kapku zkazil celkový dojem z filmu, tak 4*(5.6.2016)

• - V září 2014 navštívila Emma Watson Villu Baviera (bývalá kolonie Dignidad). Ačkoli si média zpočátku myslela, že byla na dovolené, tak se nakonec ukázalo, že dělá výzkum pro svou roli. (avitakova)

• - Natáčení probíhalo v Německu, Lucembursku, Argentině a Chile a to až do 19. 12. 2014. (Weasley)

• - Daniel (Daniel Brühl) používá fotoaparát Nikon F s objektivem Nikkor 50mm/F1.4. (Gendarme)