Kolonie

• Francie

Kolónia

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Německo / Lucembursko / Francie, 2015, 110 min

I tento film je silný tím, že si scénáristicky i režijně dokázal poradit s námětem zdánlivě snadným - skutečnými událostmi v jedné z mála tehdejších latinskoamerických demokracií, v republice, která je spojena jednak jménem básníka Pabla Nerudy, jednak úspěchem československého fotbalu také s naší zemí. Vynikající herecké obsazení, jemuž vévodí Daniel Brühl a Emma Watsonová, doplněné neméně zdařilým zvládnutím masových levicových scén z posledních dnů demokratického socialistického režimu prezidenta Salvadora Allenda, i autentickým ztvárněním hrůzného ovzduší na santiagském Národním stadionu přirozeně vyúsťuje do neméně ponurého, ale o to přesvědčivějšího zachycení prostředí nacistické kolonie, v níž chilská tajná policie DINA svými mučitelskými praktikami jen dotváří obraz této přežilé nacistické hrůzy. Aktivity navenek demokratické německé ambasády proti vlastním státním občanům proto příliš nepřekvapí - tehdejší spolkové Německo se nacházelo právě uprostřed svého denacifikačního hodnotového desetiletí 1968-1977. Dobrodružný moment v tomto ztvárnění nepůsobí ani nahodile, ani rušivě. Divák nejenže se nenudí, ale - jak jsem stačil zaznamenat - po skončení filmu dokonce nadšeně a spontánně tleská. Má proč.(16.4.2016)

I přes evidentní nedomyšlenosti, které padly za oběť dramatičnosti (spuštění alarmu po knockautování důchodecké dozorkyně, nikdo na ně nečekal u výlezu z tunelu atd.) mě to fakt bavilo. Bylo to opravdu napínavý a ta sekta si v ničem nezadala s ovečkami reverenda Jima Jonese z Jonestownu. Daniel Brühl dobře hraje mentála.(22.6.2016)

Kolonie mě docela uspokojila, a to ze dvou důvodů. O daném tématu jsem slyšel prvně. Kdybych byl sečtělejší, asi bych zanaříkal, protože v zařízení duchu podobného se musely dít mnohem větší svinstva, než kterým je divák vystaven. S tím je spojen fakt, že se jedná o film dle skutečné události, což samo o sobě dodává příběhu jakous takous váhu. Bruhl mi ze začátku pil krev, ale jakmile se dostal do role debila, byl ve svém živlu. Hermiona je chuděrka vyřízená, protože ta s jejím xichtem lolitky a puritánským vystupováním punc dětské herečky potratí jen těžko. Je to na hraně, mohlo to být mnohem lepší a drsnější, ale odrazovat od Dignidadu jako od tematické jednohubky by byla škoda. 69%(28.4.2016)

Mám pocit, že sa mohlo v určitých scénach viacej pritvrdiť, aby bol silnejší emotívny zásah na diváka. Už len preto, že táto látka si zaslúži vačšiu pozornosť. Takto mi paradoxne vyšla napínavá len záverečná štvrťhodina. Napriek tomu ide o silný a dobre natočený snímok.(18.4.2016)

Není to nejlepší film všech dob, má své mouchy, ale ústřední trio skvěle vybráno a jejich party skvěle zahrány. A opět jsme všichni o něco vzdělanější, co se jihoamerické historie týče... 80%(22.7.2016)

• - Emma Watson v rozhovoru pro časopis Total Film přiznala, že je velkou fanynkou Daniela Brühla. (Michi88)

• - Tak CIA, ako aj Simon Wiesenthal predložili dôkazy o prítomnosti nacistického "lekára" z Osvienčimu, Josefa Mengeleho, v kolónii. (De Large)

• - Od roku 2005 sa Colonia Dignidad premenovala na Villa Baviera. Jej obyvatelia sú úplne iní, mladí ľudia chodia študovať na vysoké školy a Villa Baviera je otvorená aj verejnosti ako turistická atrakcia. (De Large)