Kolonie

• Francie

Kolónia

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Německo / Lucembursko / Francie, 2015, 110 min

Když si člověk po dokoukání filmu projde doplňující informace o Kolonii Dignidad na netu, vytvoří si obrázek, který nelze hodnotit jinak než za 5 hvězd. Hermiona jako vždy skvělá, Daniel Bruhl průměrný, ale furt lepší než kdyby to hrál Channing Tatum. Film doporučuji sledovat sám a ve tmě, má to pak větší grády a je to i celkem napínavý.(21.8.2016)

Velmi zvládnutá půlhodina, která měla potenciál ukázat pomocí komparzu a rekvizit pro Evropana neznámý duch doby na "zadním dvorku USA". Tedy typický souboj mezi "demokraticky" zvoleným komoušem a fašistickým uzurpátorem v krvavém zápase, který pískal SSSR a USA pomocí financovaní obou radikálních skupin. Bohužel, nahlédnutí do minulosti v období studené války v Jižní a Střední Americe nám film nabídne jen velmi povrchně a místo toho představí něco, co má být oplocenou fanatickou sektou s doslova šokujícími praktikami a přitom je k nerozeznání od Bavorska. Vykreslení možná hrůzného zážitku tak fádním způsobem, že béčkový filmař s 1000 dolary na kontě dokáže podobné téma natočit dvěma kamerami úplně stejně nudně, ale dvakrát tak napínavější, no, tady se něco evidentně nepovedlo. Pro obtloustlé, umaštěné fanoušky Hermiony, případně fanynky netalentovaného Skopčáka, který konečně dostal roli, u které nemusel moc hrát, protože hodinu předstíral retardovaného, sázka na jistotu. Pro náročnější diváky, kteří čekají propracovanější psychologický pohled, ukázky lidské submisivity, zmanipulovanosti a nekritičnosti vůči umělé autoritě, případně nějaké vyhrocené a napínavé situace v oplocené sektě, kde se běžně zabíjí a mučí za neposlušnost, filmeček k nedělnímu obědu. Vše vystihuje scéna, kdy Timmymu nevědomky prozradí, že ho druhý den popraví plynem a on se tváří úplně stejně jako kdyby na netu hledal fake fotky nahé Hermiony s pérem v ruce. Největší strach o hlavní postavy tedy budete pociťovat tehdy, kdy Emička loupe brambory ostrým nožíkem. Řízne se? Bude téct krev? Bude brambora oloupaná rovnoměrně? Neprozradím! Vytrpte si ty scény o nervy sami! 60%(29.4.2016)

Ne vždycky je to podmínkou, ale v případě tohoto filmu silně doporučuji si přečíst nejdřív celý obsah a vnímat jeho každé slovo, abyste věděli, do čeho jdete. Hodně to pomůže při samotném filmu, který diváka vhodí do centra dění, že se nestihne ani zorientovat. Vhodí ho ale tak nekompromisně, že jediné, na co se zaměří, je právě Daniel Bruhl a Emma Watson. No a ti ukázali, jak významnými postavami evropské kinematografie jsou, protože z jejich rolí jsem byl úplně vyřízený. Ale celý film není jenom o jejich rolích, jako, a to především, o celém příběhu, o kterém byste nevěřili, že se mohl v 70. letech v Chile stát. Jenže jak se říká, možné je na naší planetě opravdu všechno a tak jsem s hrůzou sledoval další bezpráví, jehož musel být náš svět svědkem,. Vtipné je, že i přesto, že o tom věděl, nijak zásadně proti tomu nikdo nebojoval. Opět tedy platí pravidlo, že co se děje uvnitř jakéhokoliv státu, většinou zůstane uvnitř tohoto státu. Po dlouhé době hodně kvalitní celoevropský film, který zasahuje až za jeho hranice jak příběhem, tak herci. I Michael Nyqvist si svojí postavu evidentně užil...Pořád Vám nepřijde divné, že za takovým příběhem zase stojí Němci?(25.5.2016)

Nechutné a zvrácené. O němcích si myslím svoje a tento film to pěkně vystihuje. Povolený úchylákov diktátorem v Chile a podporovaný ze všech stran. Mrzí mě, že ve filmu nezaznělo, že vytvoření Pinocheta má na svědomí finanční podpora z USA (jen aby zabránili komunismu = větší zlo, než genocida). Snímek nese informace, ale popravdě: kdo by se chtěl dívat se svým protějškem na pedofila, jak mučí lidí a mlátí ženy(?).(13.4.2016)

• 666teen

Bylo to blbé. Blbé asi tak, jako že hodně. Hermiona sice narazí na pořádný Zmijozel, ale provedení je tristní. Voldemort je Pinocheta kamarád, ale prostor k předvádění kouZLA má minimální, protože takřka celou stopáž zabírá láska potroublého Che Guevary a absolventky Bradavic. Tenhle útěk z Azkabanu nebrat.(20.10.2016)

• - Emma Watson v rozhovoru pro časopis Total Film přiznala, že je velkou fanynkou Daniela Brühla. (Michi88)

• - V září 2014 navštívila Emma Watson Villu Baviera (bývalá kolonie Dignidad). Ačkoli si média zpočátku myslela, že byla na dovolené, tak se nakonec ukázalo, že dělá výzkum pro svou roli. (avitakova)

• - Tak CIA, ako aj Simon Wiesenthal predložili dôkazy o prítomnosti nacistického "lekára" z Osvienčimu, Josefa Mengeleho, v kolónii. (De Large)