Citizenfour: Občan Snowden

• Česko Citizenfour (festivalový název) (více)

Bývalý analytik NSA Edward Snowden popisuje, jak americká bezpečnostní agentura masově shromažďuje data o soukromé elektronické komunikaci stovek miliónů lidí. Americký film režisérky Laury Poitrasové získal Oscara za nejlepší dokument. (Česká televize)

tomino28

Zajímavý pohled do zákulisí jedné velké konspirace, o které jistě každý musel slyšet. Edward Snowden se rozhodl promluvit o praktikách NSA a následovalo to, co vlastně předpokládal. A diváci mohou být spolu s režisérkou u těch několika zásadních dní, kdy vyplouvala celá věc na povrch. Ať je to ve skutečnosti jak chce, musel jistojistě prokázat velkou osobní odvahu pustit se do něčeho takového. Já sám si nejsem jistý, jestli se tento boj s větrnými mlýny dá vůbec vyhrát. ()

kolly13

Poučné vidět, ať člověk ví, jak funguje moderní společnost a kde jsou nové hrozby pro ty, kteří mají zájem o své svobody. ()

PeteBuck

Pecka. Čo dodať. Tento film spolu so Snowdenovou knihou mi umožnil celkom slušný náhľad, o čom sú súčasné tajné služby. Jeden z prípadov, kedy sa konšpiračná teória o tom, ako nás tajné služby sledujú, stala faktom. Ktovie o koľkých ďalších konšpiračných teóriách platí to isté? Napáda ma ešte jedna vec, jeden vtip, čo vlastne ani nie je vtipom: "To, že ste paranoidní, ešte neznamená, že Vás nesledujú." ()

WUTEN

Půlku filmu tlachá z hotelového pokoje s nějakým obřezaným velbloudomrdem o tom, jak to všechno vypustil, co vypustil? Leda tak něco do kalhot, udělal hnědou čáru a přivandroval do Číny a potom do Ruska, země která tak ráda bojuje za lidská práva! Dvě země které ještě donedávna stříleli svoje občany při překročení vlastních hranic, a že jich bylo. Žádný pořádný důkaz jsem tam neviděl, oni pořád někde dřepí a melou, potom si tam meje hlavu, žere něco, zvedá telefony, češe si kedlubnu, paranoidně přemýšlí kdo ho může odposlouchávat, a ten přejetý vačnatec to celé žere. Paní soudružka režisérka mohla ještě divákům ukázat jak třeba pan Snowden se holí, močí a tlačí na záchodě, to by opravdu velmi intelektuálně obohatilo divácké publikum. To, že telekomunikační společnosti nebo sociální média, vyhledávače, youtube atd. sbírají data je přece jasné, však jste museli odsouhlasit jejich podmínky ale kdo to vlastně čte? Minimálně kvůli marketingovým účelům, k jakým ještě? Je nezajímá nějaký Pepa Novák co si leští svůj banán když přijde z práce. Musíte se bát velkého bubáka kdesi který vás sleduje, to vás taky může sledovat nějaký honimír v parku a ani si toho nevšimnete. Jak víte, že vaše data někdo z banky, pojišťovny, sociálních sítí nebo klidně nějaký státní úředníček nezneužívá nebo se na vaše údaje nedivá když to není potřeba? A jak s nimi nakládá? Při takovém přístupu k životu, by jste si ani nenakoupili v obchodě, ani by jste nechodili ven protože nemáte důvěru na které je to celé založené. A co tím vyřešil pan Snowden? Snížila se kriminalita? Začali se lidé bouřit nebo snad propukla revoluce? Vám přijde, že těch kamer na ulicích je snad méně po tom co Snowden začal zpívat? Rozhodně jich jenom přibývá, a tenhle bábě bych ty ruce urazil, nechápu za co vyhrála cenu, je to nuda a Snowden zní nepřesvědčivě, měl prachy, kariéru, přítelkyni a riskovat všechno kvůli něčemu, nad čím stejně nejde vyhrát. Je to jako mikrob proti slonu, to jak chtěl bojovat, pěstičkami proti tanku? Podle zákonů je to zrádce, on zradil svojí vlastní zemi, tyto informace neměli být vypuštěný, mohl to přece rozeslat, ale néé udělám radši ze sebe mučedníka, a.... ejhle ono se na tom dá dobře vydělat! A potom skončí jako uprchlík v zemi medvědů a vodky, naprostá senzace! ()

Horus8

Stydím se za to, že sdílím svou existenci na stejné Planetě jako ty hovada, co přivedli tuto krásnou Zem na pokraj zkázy. NSA, FBI, KSČ, NKVD, NASA a řada dalších, to nejsou lidi, ale Setové resp. Sitové a a úplně nejlépe Satani z jiné Planety ! ()

gizi

Jak je zde několikrát zmíněno, film jako dokument rozhodně nepatří mezi špičku. Ovšem to, co poodhaluje, co nám ukazuje nebo naznačuje, to stojí za plný počet hodnocení. Když nic víc, je to obrovské memento, kam se svět řítí. 100%, 14.3.2016. ()

PoprockCZ

Fikce? Kéž by... Tohle je hodně drsné. A nejlepší (nejhorší) na tom je, že se pravděpodobně nic moc nezměnilo. Držím Snowdenovi v jeho boji palce. ()

Flashheart

No, tak tímto třetím snímkem jsem se utvrdil, že Poitras točit prostě neumí. Totiž, točit, samotná kamera by měřítko ještě snesla, ale celkově jako filmařka prostě selhává. Měla by se věnovat investigativní novinařině, umění natočit film je z trošku jiného soudku. Narozdíl od dvou předešlých snímků jsem byl zde zkraje unešen, uvažoval jsem i o plném hodnocení, mělo to hlavu a patu, neztrácel jsem se v tom, ale to se postupem času rozplývalo a konec byl úplně mimo. Opět naprosto nesmyslné záběry, proč tam chyběly titulky k portugalštině nebo němčině, taky nevím. Dávám opět tři hvězdy za téma a torzo "příběhu" a některé záběry, ale za filmařinu by to bylo opět max za 1. Ale velké díky, že tohle vůbec vzniklo, velké díky za tu investigativní práci. ()

Eviel

Konečne nejaký nezaujatý dokument , ktorý objasňuje reálne skutočnosti , ktoré sa bohužial dejú. Klobúk dole pred Snowdenom , bolo vidieť , že bol na začiatku dosť nervózny , ale rýchlo sa adaptoval a ja som nestíhal s dychom. Som veľmi rád , že existuju ľudia ako on a dokážu na seba vziať isté riziko (či už sa jedná o jeho blízkych , alebo oňho samotného) ...To čomu oni hovoria demokracia , má od nej veľmi ďaleko. ()

The M

Asi jeden z najlepších dokumentov, ktoré som mal možnosť vidieť. V mnohých ohľadoch to totiž nepôsobí len ako dokument, ktorý na vás vychrlí milión informácii, vo viacerých pasážach to pripomína skôr napínavý thriller, kedy naozaj neviete, čo čakať a čo s danými postavami bude. Až na to, že toto nie sú žiadne fiktívne postavy, ale reálni ľudia. Záležitosti NSA ma celkom zaujímali už predtým, tento dokument ale určite splnil svoj účel a nielenže ma informoval o niečom novom, dokonca ešte zvýšil môj záujem o túto vec. Neviem, akoby som sa na mieste Snowdena zachoval, rozhodne mu ale skladám hold, na toto veľa ľudí žalúdok nemá. A zároveň dúfam, že ho do tej Ameriky žiadnym spôsobom nedostanú, kým nebude mať nejaké istoty, ktoré však asi nikdy neprídu. ()

Martin D

Výborný dokument zatial čo formou nie je ničím výnimočným, no podstatný a zásadný je obsah ktorý môže veľa ľudí šokovať, a možno už to vie veľa ľudí.Je zbytočne tu opisovať obsah, toto treba vidieť. Edward Snowden je odvážny chlapík a držím mu palce do budúcnosti. Oliver Stone nakrúca film o Snowdenovi, dúfam že sa mu to podarí. ()

RonnieR

Veľakrát som sa pristihol, že mám zaťaté zuby a prestávam dýchať! Asi vás to prekvapí, ale moje hodnotenie je 100%.P.S.A tým, ktorý sledujú moju veškerú komunikáciu - Choďe do P__E a j___m na Vás! ()

rebel2009

My už žádnou "svobodu" projevu nemáme, my máme 1984 (Orwell).....Ještě si naivně myslíte, že náš sametový převrat 89" byl dílem studentů? Proč není doposud odtajněná zpráva vyšetřovací komise FS? Jak je možné , že když se stal Sacher ministrem, nařídil skartaci svazků? Jo, přeji klukům z BISky hezkou šichtu. ()

Lozisko

Forma dokumentu není úplně nejlepší. Zdá se, že byl dokončen narychlo.To jak vše probíhalo je v dokumentu dobře vidět a proto hodnotím hlavně obsahovou stránku a ta je obrovská! Při sledování dokumentu si uvědomujete, že sledujeme historickou údálost. Také co Snowden a tvůrci dokumentu riskovali. Není tady překvapením že dokument obdržel Oskara. ()

stret

Či chcem, aby tajné služby včas odhalili útok na divadlo, keď tam budem sedieť, a je mi v tom uzavretom priestore jasné, že ak sa tam ukážu teroristi, tak končím, lebo utiecť nie je kam a rotačák som si zrovna zabudol doma? No iste. Že mi pri tom ukradnú informácie o tom, čo som natrepal do mailov, skype, FB a CSFD? No a? Chýbalo mi jasné a priezračné vysvetlenie, čo také strašné sa tým sledovaním deje, že je to dôležitejšie ako to, či nás nejakí teroristi pozabíjajú na hromadnej akcii - lebo tajné služby na to nemali ako prísť. Tento dokument to nevysvetlil. Videl som len mladého idealistu a nudný dokument. A v pozadí bola stále tá neodbytná myšlienka, že za tým odporom k sledovaniu sa skrýva strach z toho, že sa niekto dozvie, čo sme to za čuňata / zlodeji / podvodníci, či len bežná hlúposť ľudí, čo si myslia, že tie ich žvásty niekoho zaujímajú. ()

LEFTFLANK

Kým Stone natočil klasickú aj keď asi stále kontroverznú story, toto práve pre tú neuhladenosť dáva rozmer obludnosti do čoho sa to vlastne Snowden a spol. zaplietli. Ešte o stupienok vyššie ()

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

24.02.2015

Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Snowden podle Olivera Stonea

Snowden podle Olivera Stonea

20.02.2015

Julian Assange už svůj film má a teď je na řadě další oblíbenec americké vlády, Edward Snowden. Bývalý systémový administrátor NSA, díky němuž víme, že sledování mobilní a elektronické komunikace… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015