Jak nezískat Pulitzera

Shattered Glass

USA / Kanada, 2003, 99 min

Hodne podhodnoceny film. Mam rad dramata, kde se jen mluvi. Zde se mluvi hodne a je to paradni drama. Hayden nam konecne ukazal, ze prece jen hrat umi. Zbytek hercu je take skvelych. Pro neznale predlohy, jako ja, je pribeh podan celkem prekvapive a hlavne zajimave s tim, ze tempo skvele graduje ke komornimu finale. Promena hlavniho hrdiny v ocich divaka v prubehu filmu je na jednicku, stejne jako cely film.(14.12.2015)

Pro člověka z "oboru" poměrně děsivá sonda do zákulisí politické žurnalistiky. O to víc děsivá, když je vše založené na skutečné události. Hayden Christensen umí být natolik přesvědčivý, že byste mu nejradši zakroutili krkem. V tomto případě bych proto vyzdvihla spíše výkon jeho sekundanta Petera Sarsgaarda, Film je konzistentní, informačně nasycený, a stopáž je přesto velmi příjemná(30.10.2012)

V severnej Amerike sa točia filmy úplne o všetkom. To myslím ako výrazné pozitívum. Príbeh mladého novinára poskytuje námet skôr pre televíziu, pre Hallmarkovský skutočný príbeh. Prostredníctvom neho sa vyjadruje k negatívam virtuálnej spoločnosti, kde sa komunikuje cez počítač bez toho, aby niekto niekoho poznal. Internet zahltili blogy a konšpiračné teórie, ktoré sa tvária ako zaručene pravdivé, pritom nemáme ani poňatia, z akých zdrojov čerpajú a či vôbec a zneužiť tento stav pre vlastný prospech je čoraz ľahšie. Sugestívne Rayovo spracovanie a hviezdny casting povyšuje tento skôr televízny príbeh na solídne kino.(22.5.2012)

Nenápadný, přesto však vůbec ne špatný film, Christensen není vždy úplně přirozený, přesto jeho projev není zdaleka tak prkenný jako v sw. A je to právě on, kdo své postavě a tedy celému dodává lidský rozměr nejvíce, kdy mi toho asi patologického lháře bylo až líto, skoro jsem (spoiler) čekal, že bude na konci zavřený v blázinci a celý ten tyátr, kdy se představuje dětem, je jen v jeho hlavě. Skutečně jsem si někdy nebyl jistý, co si vlastně vymyslel a co byla pravda. Celý film jsem trochu čekal na nějaký twist, ale nakonec jsem se ho nedočkal a možná je to i dobře, film je skutečnější, nepůsobí tak přitaženě za vlasy, když není překroucený nejrůznějšími složitými dějovými zvraty, ale i díky krátké stopáži pobaví, sice vyšumí, ale rozhodně neurazí. Je to za takové lepší tři hvězdičky, ale vzhledem k tomu, že jeho jiný film Probuzení má vyšší hodnocení, zaokrouhluju nahoru.(28.11.2011)

Zdánlivě nenápadný a vpravdě skromný snímek inspirovaný skutečným příběhem Stephena Glasse, jehož zde ztvárnil Hayden Christensen, o jehož prkennosti se zde vedou sáhodlouhé diskuze, mě však nijak neirituje a musím říct, že v Shattered Glass předvádí svůj ve své civilnosti nejuvěřitelnější a nejlepší herecký výkon !! Ten "pláč z prozrazení" mě opravdu posadil na zadek..;) Nicméně jak Hank Azaria, pak i zejména Peter Sarsgaard jej o třídu kvalitativně převyšují.. Přiznám se, že průměrný režisér Billy Ray se tentokrát překonal a vytvořil skvělý film, byť již samotná stejnojmenná právě Glassova knižní předloha mu práci značně ulehčila, a tak zůstává otázkou, zda Billy Ray opravdu chtěl cíleně vsadit na ten šedivý televizní look a celkovou úspornost, který zřetelně příběhu, nebudeme si lhát do kapsy, z většinou velmi nudného a stereotypního prostředí profesionální žurnalistiky prospívá a dodává mu punc věrohodnosti !! Já bych se moc rád vsadil, že se jednalo pouze o ve finále "extrémně výhodnou konstelaci hvězd", což však kvalitu tohoto dramatu jednoho patologického lháře nikterak nesnižuje..;) Nechutně paradoxní pachuť skutečnosti, jak snadno si lze pohrávat s fakty a jak krátké nohy má vlastně lež, získává celý příběh v momentě, kdy si uvědomíte, že Glass vlastně ani nebyl "potrestán" a bez uzardění se nakonec po vydání svojí autobiografické knihy na tom všem jako jediný naopak vydělal !!(24.6.2013)

• - Při vyšetřování Stephena Glasse vyšlo najevo, že si 27 z 41 jím napsaných článků částečně či zcela vymyslel. (Dinsberg)