O kuřatech a lidech

• Německo

O kuratách a ľuďoch

Komedie / Drama

Dánsko / Německo, 2015, 104 min

Vo všeobecnosti totálny bizár. U Jensena v podstate štandardne klasický scenár, na aký sme zvyknutí z Mäsiarov, či Adamových jabĺk. Čierny humor je moje a Jensen je jeden z mojich top scenáristov, takže všetko v podstate šľapalo tak ako malo. Piati bratia, okolo ktorých sa točí celý dej síce nie sú krásavci, dokonca ani sympatickí a múdri už vôbec. Spávajú spolu v posteli, kde si na dobrú noc čítajú rozprávky a spoločnosť im pritom robia sliepky a iné drobné zvery. To mimochodom vypovedá niečo aj o ich hygiene. Ale budú vás baviť celý čas a za to si niekde hlboko, hlboko v kútiku vašej duše predsa tie sympatie získajú. Mænd og høns určite nie je obyčajný priemerný film, chýbalo táák málo, aby som dala 4*, až mám z toho výčitky. Presne ten malý kúsok, čo chýbal aj pri Mäsiaroch. Istá vyššia pridaná hodnota, aby som film nepovažovala iba za kvalitnú zábavu.(16.10.2017)

Anders Thomas Jensen je človek s veľmi bujnou fantáziou. Bizardné postavy a postavičky a ich neobyčajné príbehy. Podobne je tomu aj v tomto filme. Elias, Gabriel, Josef, Gregor a Franz bratia ktorých príbeh by mohol byť kľudne sociálnou drámou či hororom, ale nie je. Je to komédia s jemným dramatickým podtónom, ktorá by v rukách menej zručného autora mohla dopadnúť neslávne. Jensen však tieto témy zvláda s prehľadom. Mohol by točiť aj častejšie! U mňa je to jednoznačných 5 hviezdičiek a tentokrát im ani nemusia pomáhať krásne Davidove oči.(5.9.2015)

Váhal jsem mezi trojkou a čtyřkou. Přestože se mi netradiční dánský humor docela líbil, snad bych se už víckrát na tenhle film nepodíval. Je to trochu komedie a trochu sci-fi, šikovná je jistá graduace příběhu, kdy stále více a více začínáme tušit, že tihle povedení bratři jsou jakýmsi podivným výtvorem bláznivého a geniálního vědce, jen nevíme, co s tím má co dělat plemenný býk, pak se objeví podivní mutanti slepic a nakonec i čápa... V tajemném sklepě se ale objevují i pohřbené matky našich hrdinů, to už je trochu i horor, pak Gabrielovi stačí začíst se do tátova deníku a vše je rozluštěno. Lepší tři hvězdičky, řekl bych tak 65 %.(1.4.2017)

Smutně komický pohled na odvrácenou stranu potvrzených vědeckých hypotéz by u mě slavil větší úspěch, kdybych neznala rodiny, které jistojistě nejsou geneticky upravené a vedou si podobně... ale je fakt, že nejsou tolik sečtělí, rozhodně jsem je neslyšela rozebírat kapitoly z Bible ;-), ovšem herci v rozpornosti bytí svých postav - do jednoho perfektní!(5.9.2015)

Anders Thomas Jensen už po několikáté využívá služeb skvělých skandinávských herců, aby díky jejich proměně v nejrůznější bizarní členy společnosti v kontrastu s jedním "normálním" žasnoucím člověkem vyjádřil ideu, že každý život a každý člověk, i ten sebedivnější a nepoužitelnější, je ve skutečnosti poklad a to, co se jeví jako neskutečné a nestravitelné, má vždycky nějaký smysl. Jensenovi hrdinové jsou pokaždé nejprve k smíchu a vy se škodolibě bavíte na jejich účet, pak byste je nejradši poslali do kytek a nakonec si je upřímně zamilujete. Nejinak je tomu i zde v téhle sbírce ujetých a retardovaných sourozenců, neschopných se zapojit do normální společnosti a pokládaných všemi za obtížné a nepotřebné, aby se nakonec ukázalo, že štěstí a radost mají někdy křivolaké cesty a zaslouží si je každý. O kuřatech a lidech není nejlepší z Jensenových snímků, ale pořád dostatečně bizarně vtipný a přitom nakonec hřejivě lidský, aby naplno zaujal. Zatím se to Jensenovi stále daří s každým novým snímkem.(27.7.2016)

• - Budova v ktorej sa odohráva dej filmu je bývalé sanatórium v meste Beelitz, neďaleko Berlína. Počas prvej svetovej vojny sa sanatórium používalo ako vojenská nemocnica v ktorej sa liečil aj Adolf Hitler. Toto sanatórium bolo tiež použité vo filmoch Pianista (2002 )a Valkýra (2008). (Hnacik)

• - Detský hlas použitý na začiatku a na konci filmu patrí režisérovej dcére Karen Marie Jensen. (Hnacik)