Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• USA Moana (více)

Walt Disney Animation Studios uvedou struhující počítačově animovaný film Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa o nebojácné dospívající dívce, která se vydává na nebezpečnou cestu, aby zachránila svůj lid. Cestou potkává Vaiana (Auli'i Cravalho) kdysi mocného poloboha Mauiho (Dwayne Johnson), který jí pomůže stát se zkušenou mořeplavkyní. Společně se plaví přes širý oceán a zažívají nebezpečná a úžasná dobrodružství, například setkání s obřími mořskými monstry, ze kterých leckdy uniknou jen o vlásek. Na konci cesty Vaiana splní úkol svých předků a najde to, co vždycky hledala: sama sebe. (Falcon)

Monisek

Tvůrci museli být aspoň půlku času fakt sjetý... Ale jinak je to celkem sympatickej animák. Účel splnil - zabavit sebe i Tomíka :-) ()

aliaska

Tak nádherná rozprávka...mne sa páčia mnohé....ale tie efekty,hudba❤.každým rokom vidiet...že sa zdokonalujeme v technike😉👍😘 ()

Narciska

Je to krásná legenda. Plná humoru a humorných postav Vtipný je Maui, vtipný je kohoutek, který je na cestě provází, sám neví, jak se s nimi ocitl, sám neví mnoho věcí :) Vaiana má také poselství. O tom, že má člověk jít za hlasem svého srdce, i když je ostatními považován za blázna. Vždy se najde někdo, kdo vás podpoří kouzelným a neopakovatelným způsobem, vždy se rozední ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte... a tenhle příběh se dotýká samotných kořenů světa, srdce matky Země, které ovívají divoké a nekončené vlny oceánů, z něhož raší zeleň, květy a život a díky němuž se z temnot a hlubin noří světélkující zázraky. Pod blankytně modrou oblohou. Tolik k atmosféře filmu. ()

Sentido

Dojemnej úvod javorovýho syrupu gradující do nesnesitelnýho kýče fonotéky, klonování Mad Maxe, Hobita, mimořádný částicový efekty dýmu a dokoukat to celý—nad moje síly. ()

TheSpearCZ

Moana je super animák s parádním tropickým prostředím, kde se hledá, hádá, bojuje a hlavně zpívá. Nejvíce mě dostal Rock, u kterého by asi málokdo čekal, že i taková hora jako on, umí tak dobře zazpívat. No, kromě právě jeho písně a tou ústřední (která je opravdu chytlavá) mi ale přišlo, že písně slouží jako jedna velká výplň už tak krátké stopáži, což vyloženě neberu jako zlé, ale nemuselo tomu tak být. Jinak všechno je opravdu krásně barevné, všechny postavy jsou skvělé a charismatické (Moana, Maui, slepice, ale i všichni záporáci, kterým kraluje Krab). Užil jsem si to náramně. Čisté 4* ()

lemonova

Vaiana sa mi na druhý pokus páčila ešte viac ako na prvý a na tretí ešte viac ako na druhý, preto nemôžem inak, než ísť s hodnotením úplne hore ;)) Hoci rozbeh trvá na môj vkus trochu pridlho, od chvíle, ako sa Vaiana stretne s Mauim, naberie príbeh rýchly a vtipný spád, ktorý nám prvú polhodinku dokonale vynahradí. A hoci to málokedy priznám, slovenský dabing je v tomto prípade fantastický (resp. Lukáš Latinák je fantastický) a oveľa vtipnejší než český. Mimochodom scéna, v ktorej sa Vaiana na konci opäť stretáva so starou mamou a vracia sa po srdce do mora, je jednou z najkrajších, aké som kedy videla.. a nielen v rozprávkach. ()

Faila

Animáky od Disneyho, Pixaru nebo Dreamworks jsou pro mě záruka kvality a ani Moana mě nezklamala (uf!). Dobře, přiznávám, že písničky v tomhle filmu bych klidně vypustila, ani jedna z nich mi nepřipadala chytlavá a smysluplná. Ale hlavní hrdinka i její "pomocník" a samozřejmě hlavní "záporák" mě okouzlili a moc se mi líbili. Nějaké to poselství by se taky našlo, ačkoliv sdělení "Jdi si za svým snem, i kdyby tě měl stát život!" je trochu nebezpečné. Ale náš svět stojí i na smrti mnoha snílků, která umožnila pokrok, tak proč ne... ()

BOURQUE

Prekrásne nakreslené a vymaľované prostredie, sympatická postava, prekrásny oceán a k tomu ešte veľmi dobré pesničky. Jedine, čo chýba, je trošku zábavnejšia a odvážnejšia vedľajšia (pomocná) postava. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

skeptic

Spoilery. Vaiana je dobrá rozprávka, možno nie nejak veľmi objavná, ale nájde sa tam niekoľko dobrých nápadov, avšak (pre mňa) trochu menej humoru a viac príbehovej serióznosti. Tvorcom sa celkom darí vybudovať nejakú komplexnejšiu mytológiu a mystiku, ktorou je však zaujatá predovšetkým Vaiana a jej babka (čo je nám ukázané už v úvodnom voiceover-i a následnej kladnej reakcii Vaiani na babkine rozprávanie a naproti tomu ostatné deti reagujúce so strachom a pod.). Komplexnejší (geograficko-demografický) fikčný svet nám však sprostredkovaný nie je, keďže tvorcovia sa tentoraz obmedzili prakticky na jeden ostrov a domorodý kmeň, plus oceán. Samozrejme nemôžme zabudnúť na "epizodické" príšery, lebo práve ony dávajú filmu najväčší nádych epickosti, aj keď možno len svojimi rozmermi. Zo začiatku tu v podstate máme príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa rozhoduje, či pokračovať v živote podľa "rodinnej tradície", alebo prekročiť horizont, skúsiť niečo nové, ísť za svojimi túžbami, zvedavosťou, zbaviť sa izolácie (ostrova), preniknúť do vonkajšieho sveta s novými možnosťami - a to všetko zasadené do kontextu domorodého života. Takisto je nám naznačené, že obavy, ktoré rodičia (hlavne otec) Vaiany majú z "prekročenia" útesu nie sú až tak iracionálne (o čom sa aj Vaiana presvedčí pri prvom pokuse vydať sa na plavbu, kedy je konfrontovaná s neúspechom), lebo čerpajú z vlastnej skúsenosti. Naopak babka, plní skôr ulohu podpory Vaiany. Zaujímavé je, že v skutočnosti ani v jednom prípade (pri vyberaní si svojej "role" - náčelník vs moreplavec/záchranca) nemá iniciatíva Vaiany nejaký väčší účinok. Tým, že sa stane náčelníčkou bola v podstate predurčená už svojím narodením náčelníkovi. No aj druhá úloha/rola jej bola zverená - oceánom, ona sa pre ňu nerozhodla, "bola vyvolená". To je trochu zvláštny moment, skôr by som privítal, keby sa do role " záchrankine" dostala Vaiana svojim úsilím (nie "osudom") to však neskôr tvorcovia do určitej mieri napĺňajú, keď Vaiana dostane "srdce" tam kde má, namiesto Mauliho a mužskej sily. Vo filme nájdeme aj typické "podružné" postavy ako kohúta, ktorý je až veľmi pasívnou "postavou" (chápem, že je to len kohút, ale napr. V takom "Frozen", alebo "Na vlásku" tieto "postavy" mali väčšiu úlohu aspoň nejako interagovali s ostatnými, boli viac "poľudštený"). Inak sa mi veľmi páčili kokosový piráti (Madmax, že jo), a aj ostatné bytosti, nápad s pohyblivou mysliacou vytetovanou postavičkou atď. Postava Vaiani a jej zmýšľanie je v podstate nadčasové, ciže aplikovateľné aj na dnešnú dobu, myslím si že dievčatka a dievčatá nebudú mať problém sa s ňou "stotožniť" 80% ()

pilarius

Vždycky čekám, že další disneyovka už zklame, že už to prostě nebude fungovat - a vždycky pak odcházím zase příjemně překvapen a dobře naladěn. Sympatické postavy, pěkná animace, dobré písničky (originální znění) a hlavně to nikdy není naprázdno, něco to člověku přináší. Jaká asi bude další? ()

owwidius

Pribeh je taka klasicke Disneyovske dobrodruzstvo (domace hniezdocko vs velky nebezpecny svet). Pesnicky neotravovali, vtipov sa tiez zopar naslo. Celkom podareni sidekicks, kohut a - tetovanie :) No ale hlavne super sa na to pozera, jednak lebo exoticke prostredie tomu dodava smrnc, ale hlavne lebo animacia je uplne genialna. Pohyby, kamera ale aj svetla/tiene su neskutocne dobre a realisticke. [#43/2017] ()

helloween93

Disney si v předvánočním čase roku 2016 připravilo další muzikálový animák, z kterého se stal hit. Moana je animák z kategorie příjemně plynoucích příběhů, jenž hodně čerpá z havajské mytologie a baví diváka nádherným vizuálem. Top 5 animáky roku 2016 - 1. Zootopia, 2. Finding Dory, 3. Sing, 4. Secret Life of Pets, 5. Moana. Až za nimi byl Angry Birds Movie a hodně daleko za nimi Ice Age 5, Storks a Trolls, vítězem animáků roku 2016 je rozhodně Disney před Universalem, Sony, Foxem a WB. 4* ()

Wallis3

Názorný příklad toho, že když je přepísničkováno, tak všeho moc škodí. A co si budeme nalhávat, ani příběh nebyl nijak oslňující. 3.5. 2021: když to s dcerkou vidíte po pětadvacáté, hle kouzlo v tom najdete a ten vyšinutej kohout je super! ()

Fujara777

ÁNO: Štandardný Disney - veselé piesne, jemný humor a celkovo príjemné spracovanie. A dobrý slovenský dabing (TV Joj). NIE: Štandard znamená aj priemernosť. Čo už postavami alebo dejom. Pre mňa ničím zapamätateľné. ()

hEROic

Krásná animovaná pohádka z neotřelého prostředí. Moc se mi do toho nechtělo, ale byly to zbytečné obavy, jedná se totiž o jednu z těch lepších disneyovek. 85% ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch

06.02.2024

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023