9. apríla 1940 Nemecko prepadlo Dánsko. Obranu krajiny zabezpečovali iba malé a rozptýlené jednotky pohraničnej stráže a prvky divízie Jutland, ktoré sa nedozvedeli o kapitulácii Dánska. 4. rota na poloostrove Jutsko bránila svoju krajinu proti ohromnej presile, veď na tomto smere útočila nemecká 170. pešia divízia generálmajora Wittea. 2. cykločata pod velením podporučíka Sanda a 2. motočata seržanta Bundgaardepa neudržala obranu v oblasti Krusaa, ani mesto Lundtoftebjerg, a nakoniec pri obrane mesta Haderslev obe kapitulovali. Až vtedy sa dozvedeli, že Dánsko sa vzdalo dávno pred nimi. (Volodimir2)

laepus

Žádný velkofilm, ale "jen" komorní příběh malé hrstky vojáků, kteří zkrátka "jen" bojovali za svou vlast. Pro nás Čechy je ostudné, že žádný takový film u nás nemůže vzniknout... Smekám před Dány. Je vynikající, že se film vyhýbá nabubřelé zimmerovské hudbě a patetickému žvanění o přežití národa a o tom, že lze všechno dokázat. Ne vše lze dokázat, o vše lze ale bojovat. ()

KM Phoenix

Těžko v druhé světové válce najít většího underdoga než špatně vybavené dánské cyklisty. Snímek dále táhne skvělý výkon Pilou Asbæka, který ukazuje, že má navíc než jen střílet balistou. ()

Endavour

Dobře zpracovaný příběh o zbytečné obraně dánských hranic před německou mašinérií. Film nabídne komorní atmosféru a interesantní příběhy mladých vojáků, kteří místo plnění svých snů bránili svou vlast. Škoda, že film nenabídl trošku více akce a nějakou lepší zápletku, ale na druhou stranu všechny historické fakta byly zde dodrženy. Ke čtvrté hvězdě mi ale něco chybělo. Uděluji 70%. ()

Torpid

První okamžiky anexe Dánska v roce 1940. Vojáci na kolech proti obrněným transportérům. Téměř televizní forma civilně vypráví o strachu a úzkosti dánských vojáků, kterým bylo naprosto jasné, že v přímém střetu zahynou. Nekoná se žádné exponované drama, ale díky formě filmu, můžete mít pocit, že tam stojíte s nimi na silnici. Tohle zdání autenticity oceňuju. Trochu zklamání, protože jsem se díky slavnému scénáristovi na film dost těšil. ()

Lucas87

Takových filmů není mnoho ze severu během nástupu okupace nebo z jejího průběhu. Tento film nemá moc bojových scén, ale ten děj filmu vás naprosto dokonale pohltí. Ten zvuk větru, šumícího listí, zrychleného dechu a ta atmosféra plná napětí, stresu a strachu. To je přesně to co umí filmařina ze severu zachytit naprosto perfektně. ()

bakeero

U nás můžeme jen spekulovat, ale Dánové si o tom, jak se postavili za 2. světové války Němcům, můžou točit filmy. Tenhle je navíc hodně povedený, i když je tak trochu komorní. Více na Filmfanatic.cz. ()

Franc1s

Další lekce dějepisu, tentokrát z Dánska. Hitlerova armáda napadá 9. dubna Dánsko. Obrana země se skládá z několika jednotek rozptýlených po hranici. Zde sledujeme osudy jedné cyklo-čety, kde každý voják má pušku, 40 nábojů a duši na kole vymění za minutu a půl. A ti se neustále přesunují a bojují, protože jim nikdo neřekl, že vláda už dávno kapitulovala.. 7,5/10 ()

kukkik

Pro mě neobvyklý námět, který jsem ještě asi nikde neviděl. Scéna, kdy cyklo pluk vyráží na zteč uprostřed noci je něco neuvěřitelného a díky výbornému soundtracku a hereckým výkonům není těžké vcítit se do kůže aktérů. O poznání těžší bylo pokusit se vcítit do jejich myšlení. Nevím, je-li to dánskou náturou nebo prostě jen rozdílem několika generací ale ta morálka, kterou v sobě v té době lidé nesli, by byla dnes naprosto nevídaná. Smutná kapitola evropské historie zpracovaná tou nejlepší možnou formou - bez hrdinů a padouchů. Tenhle styl vyprávění historie je mi sympatický, samozřejmě mi film trochu připomínal nepřekonatelné Bratrstvo Neohrožených, ale zároveň byl velice originální. Víc takových kvalitně zpracovaných, neodvyprávěných historických příběhů, prosím. 5/5 ()

st3f0o

Hrdinstvo či bláznovstvo? Šliapať na bajku s puškou v ruke proti tankom, zatiaľ čo vaša vláda kapitulovala... posúďte sami. ()

RedOctober

Bránit vlast, svojí zem je právo a někdy i výsada. Češi, Slováci a Karpatorusíni tuto výsadu v roce 1938 a 1939 víceméně neměli. Takže nejen Habešanům, ale i Dánům marně záviděli. Film u mě vyvolává silné emoce. ()

Brano

Od tohto filmu som očakával viac. Veľmi komorný film, ktorý ma od začiatku skôr nudil ako bavil. Námet nebol najhorší, len to chcelo lepšiu výpravu a scenár. ()

helrohir

Komorná vojnová dráma z prostredia menej známeho konfliktu prebiehajúceho v úvode druhej svetovej vojny. Dominantným prvkom filmu je hrdinská snaha postaviť sa silnejšiemu nepriateľovi. Absencia veľkolepých bojových scén mi nevadí, nakoľko film sa v tomto smere drží histórie a ponúka len pár menších prestreliek, avšak prehľadne a zručne natočených. Na filme je sympatické, že sa vyhýba pátosu alebo oslavovaniu hrdinstva vojakov, ale skôr kladie dôraz na realistickosť a vnímanie celkovej situácie. Herci sú celkom dobrí, vizuál nie je najhorší a filmu pomáha aj atmosféra bezmocnosti boja proti presile. Film vhodný aj na doplnenie vzdelania o histórii WW2. 70%. ()

johnsnow

film je síce dosť netradične pojatý ale má veľa výhod, Jednak slušné herecké obsadenie, kde síce okrem Eurona som ostatných nepoznal ale sú fajn. Akcie nie je veľa ale ke´d na nejakú dôjde je dobrá a perfektne vidno tú nevybavenosť Dánska oproti Nemeckému vojsku. A navyše film aj keď je krátky tak ubehne ešte rýchlejšie. 5* ()

PozorGranat

Film 9. April nám dává velmi upřímný pohled na situaci ranních hodin devátého dubna 1940. Dánští vojáci tehdy hrdě kladli odpor proti nacistické říši. Bezvýznamně. Německá armáda byla mechanizovaná, s moderní výbavou a zbraněmi převyšující zbraně nejrozvinutějších zemí Evropy. Zatímco na druhé straně barikády se dánští vojáci museli naučit střílet ze zastaralých zbraní, přesouvat se na jízdních kolech, přičemž se řídit rozkazy dánské vlády, která již tou dobou dávno kapitulovala. A tak se tedy stalo, že bez kontaktu s velením byli necháni na pospas obrněné a dobře vyzbrojené armádě Německé říše. Na poměry ČSFD velmi podhodnocený film, každý fanoušek válečných filmů však ocení. ()

maraHCV

Depresivní a bezvýchodný příběh dánské jednotky která se snaží zastavit německé okupanty jen s lehkými zbraněmi.Opět seveřani nezklamali,žádný obří krvák,který se u takových válečných filmů většinou čeká ale i tak mají na tu tísňivou atmosféru snad dáni patent! ()

DonBraso

Popravdě jsem mírně zklamán.Film je vážně jen poctou,ale filmem to prošumí neskutečně,že už je vcelku jedno,kam "kolaři" dojedou.Film jsem si spíše vybral díky herci Pilou Asbækovi a popravdě v roli Sanda zahrál průměr,trochu tvář alá Ben Affleck.Je milé naopak,že tu nemáte spektakulární střelnici,ale komornější drama o zbytečnosti,kdy se chvílema i vcítíte do role jedné divize.Popravdě mírně šokující je,když Němci dorazí s tankama a vystřelí snad jednou možná z děla a jsou spíše jen na okrasu což vypadá hodně nereálně se strefit z pěti metrů,ikdyž už v tu dobu oni sami vědí,že Dánsko kapitulovalo,tak sem tam hrstky divizí jsou stále aktivní a nechtějí se bez boje vzdát.Nějaké přílíšné dojemné chvilky moc nečekejte,jsou tu samozřejmě a možná díky tomu to i vypadá naopak více reálně,než zbytečné červené knihovny s kapesníčkama na sto způsobů.Pravda je,že Dánsko je jen další ze států,co natočilo poctu,ale že by to byla nějaká srdcervoucí dramatická sonda s mladíkama,kteří nemají pomalu ani náboje,tak na to si člověk pustí radši film Most z roku 1959 z Německa,který silně doporučuji. ()

Saxos

Operace Weserübund německé armády z pohledu malé skupinky nezkušených dánských vojáků v blízkosti hranic. 9. dubna 1940 vojska německé armády napadla Dánsko a Norsko. Dánsko kapitulovala hned první den, Norové vzdorovali celé dva měsíce. ()

Tomas_PO

Dánske spracovanie najkratšej nemeckej vojenskej invázie. Dosť pateticky vyznieva súdržnosť vojakov ani nie pri 6 hodinovej invázii, najmä v porovnaní s Band of Brothers či Saving Private Ryan. No na druhej strane je impozantný kontrast medzi masívnou nemeckou mechanizovanou armádou a ani nie desiatkami nemotorizovaných dánoch na bicykloch. Pekne je zachytená aj odlišná mentalita dánov, nie veľmi chápajúca ozbrojený konflikt. ()

Perunwit

War report zespoda aneb všechny sračky na hlavu cyklistů. Na tomto snímku je fascinující ta všudypřítomná marnost a přesto důslednost, kterou dotyčná četa prokazuje. Tady máte 40 vostrejch a mazejte bránit matičku Dánsko. Nějaký čas jsem tam strávil a čekal bych od Dánů náznak stigmatu zbabělosti, prohry, nebo podobně. Místo toho si na trajektech jezdí ožírat držky do Německa, protože je to vyjde levněji. A i ty migranty si od nich berou. Kde jsou dnes hrdí potomci dánských dobyvatelů? Já vám to řeknu. Sedí v autosalonu Tesla a připočítávají, kolik jim vláda na hračku přispěje. Jestli jim zbyde ještě na dýzl, kdyby chtěli jet někam dál. Ve volném čase se stěhují podle toho, jací právníci a inženýři v nouzi se zjeví v sousedství. Dnešní Dánové (jsou to: Dánové.. ale taky: Slovenky, Polky, Češky atp) nebránili svou zem ani těch pár hodin, co jejich předkové. ()

Skyw4lker7

Dánska vojnová dráma ,ktorá ukazuje nie veľmi dobre pripravenú a vyzbrojenú armádu ,ktorá sa postaví najväčšej a najmodernejšej armáde sveta danej doby, ktorá naplno ukazuje taktiku Blitzkrieg. Boj "Dávida s Goliášom" sa môže začať! ,ale tento krát z iným koncom... Komorný film ,ktorý neurazí a je to jeden z tých filmov pre doplnenie vedomostí z 2. svetovej vojny. 🚲🏚 (a áno hraje tu Pilou Asbæk a.k.a Euron Greyjoy z Game of Thrones :) čo vždy poteší ,keď sa v menej známych filmoch objaví známa tvár). ()