Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

kajda.l

Vynikající snímek který mě od úvodních minut přikoval k pohovce a do konce nepustil. Nevím proč, ale filmy o dospívajících "uječených puberťačkách" mě vždy dostanou. Viz Pusinky, Svádění - další film ve kterém excelovala Evan Rachel Wood, podle mého názoru jedna z nejtalentovanějších a nejvíce sexy mladých hereček současnosti. O kvalitě tohoto snímku jistě svědčí i jedna oscarová nominace. Holly Hunter byla v roli milující, zoufalé matky dokonalá a naprosto přesvědčivá. A když se dívám na hodnocení tohoto snímku na CSFD jen nevěřícně kroutím hlavou, 58%, to je, ale sakra málo. Mé hodnocení jednoznačných 5*. ()

ARI50

Chtěl víc jenže svým příběhem moc nepotěšila chvilkami dobře nudila a tak se počítá snaha dospívání. ()

Tommassi3

Nyní takřka po deseti letech tento ani ne tak kontroverzní, jako spíš bolestně pravdivý snímek Catherine Hardwicke působí mnohem méně šokujícím či alarmujícím dojmem, než bylo původně zamýšleno !! To jak se zde spousta uživatelů rozčiluje nad neuvěřitelně tupým a absurdním chováním "teenek", jež ve své ulitě jednoduchosti a vnitřní prázdnoty touží po jediném, trochu a aspoň na chvíli se zviditelnit v touze být žádoucí, což v konečném důsledku vypovídá o tom, že se režisérce její záměr vydařil, ač o kvalitě provedení Třináctky by se daly vést velmi dlouhé diskuze !! Tohle téma prostě nikoho nenechá klidným.. Holly Hunter působí velmi věrohodně, musíte cítit, jak moc se to v ní rve !! ;) ()

bouncer

Možná jsem film trochu přehodnotil, protože zpracování pokulhává za záměrem a někdy není úplně jasné, jaké poselství autorka chtěla do světa vyslat. Ale jsem rád, že nevznikla další superhnusná komedie o prvních zasunutích...naopak to je pokus o výpověď o hrozbě, která se nazývá dospívání. ()

Litsarch

Film, který mě již po několikáté vtáhnul a nepustil... Bravurní herecké výkony hlavních hereček a velice dobře zpracovaný příběh dělá z tohoto filmu velice kvalitní snímek! ()

Terva

CITÁT - Je to piercing v pupíku. Jo, asi chceš vědět co je tohle, že? Vyplázne jazyk - To je piercing v jazyku!....... Nic, nic a nic co naplat. A ten kolotoč? CITÁT - Slyším v hlavě "hou hou hou". Je to divný........... ()

ConanVJ

Zajímavý filmek o dospívající dívce Tracy, která je skvělá v učení, ale ve škole jí krom kamarádek "šprtek" niko nemá rád. Aby se Tracy zviditelnila, začne se kamarádit s oblíbenou Evie, díky které se dostane k alkoholu, drogám, atd... Filmek se mi líbil, je zajímavě natočený a ukazuje dospívání drsnějším způsobem. Za mě 75% :) ()

Andersis

Bravurní herecké výkony. prostě zručně a skvěle natočený film o tom jak si žijou Američtí pubertáci, nožná i čeští? ()

LINKIN

Trošku sem nepochopil ten název "thirteen", nevim jak vám, ale mě od prvního záběru bylo jasný, že oboum děvčatům třináct opravdu není, a tak nevím proč obsazovat dívky, kterým bylo v době natáčení oboum 16 let do rolí třináctiletých. Krom toho se film snaží poukázat na to, jak zakžené mohou být dnešní teen děvčata a na co by si rodiče měli dávat pozor, bohužel se mu to moc nedaří, chyběl mi tam nějakej hlubší poddtext. Třináctce se zkrátka nepovedlo šokovat, o což jí nejspíše šlo... ()

Adman

Třináckta, neboli "Thirteen", všimněte si slova složeného z více slov, ale mě jde hlavně o to teen, TEEN je to tu všechno. Film jako celek vůbec nepůsobí jako celek, spíše prostě jenom náznak začátku i konce. S kamerou se tu opravdu nikdo nepatlal a hážou si tu sní jako s igelitovou taškou při cestě z nákupu. Je to tak jak jsem řekl, člověk si prostě musí na pár věcí zvyknout. Co se týče příběhu, tak tady se neztratí opravdu ani ten nejnechápavější divák na světě... příběh je tak jasný a přímočarý jako když padá z nebe k Zemi kámen, opravdu. Chodí se svou kamarádkou kam se jim zachce a chovají se neuvěřitelně ujetě... fetujou je to prostě nářez jak má být, a to nemluvím o rodinných vztazích dcery s matkou, které jsou opravdu "síla"... je tam i pár romantických scén, ale asi tak jako hub po období sucha. Hoky se tu chovají naprosto "šíleně", a musím to stále opakovat, protože na tom stojí celý film... ale šílené holky by se neobešly bez dobrých herců, kteří se tu naštěstí více méně vyskytují. Holly Hunter si svou hlavní roli opravdu vychutnala, je to samý křik a nadávky... Další věc je slovník, který je opravdu pestrý do všech směrů, ale nejvíce asi (jak jinak) do sprostých a vulgárních slov kterých je tu víc než-li dost! Když se naše malá třináctka urve na maminku že ji už nechce vidět a ať už jde do hajzlu apod. tak sem si v duchu pomyslel "to je tedy něco". Hudba je ucházející a dobře zvolená k jednotlivým scénám a prostředím. Tento film do mně ale jaksi promluvil, nevím jak, jestli kladně či záporně ale méně jak *** bych nedal. Záleží na povaze diváka. ()

mustafa

Jojo, opravdu ten film je hodně velká šaškárna. Scénář je docela špatný (představa dívky, která se přes noc zkazí je směšná, ovšem ještě směšnější je představa, že se dívenka během noci opět napraví). Nebudu tady kecat o tom, že tohle třináctiletí nedělají. Dělají, ale opravdu v malém množství případů. Marně jsem se snažil najít nějakou pointu. Opravdu jsem v tom filmu hledal nějaké skryté sdělení. Nakonec jsem ale došel k přesvědčení, že nic takového prostě v tomto filmu neexistuje. Film chtěl šokovat, toď asi vše. Dle mého mínění se mu to příliš nepovedlo. Není od věci srovnávat film s Ken parkem (který je stejně ale podle mě lepší). No jo no, doufám, že můj mladší sourozenec neprovozuje podobné všci a nebude o tom chtít točit film.. ()

ivishka

Ve snaze začlenit se do zdánlivě žádané a oblíbené společnosti, která se na oko tváří přátelsky se z milé a obyčejné holky stane vypatlaná,namyšlená a rozmazlená fiflenka. Kdybych tuhle holku někdy potkala nejen že by si za ní odplivla ale taky bych si řekla kam ta dnešní mládež spěje(jakkoliv to zní stařecky nebo namyšleně,občas vidím takovýhle fiflenky na ulici a zůstává mi rozum stát).I blbky se někdy poučí tak také Tracy nakonec zjistí,že přestřelila. ()

JJ.Gibson

Sice bych řek, že by se to spíš mělo jmenovat Sixteen pro věrohodnost. Ale jinak poměrně zajímavě naturalisticky podanej příběh. Aneb návod jak z hodné dcery udělat štětku. Bohužel trošku pokulhává scénář hlavně v oblasti zkažení a znova napravování svině/chudinky Tracy... 3,3* za herecký výkon děvčat. ()

nirvanafan

Když si čtu komentáře, mám pocit, že to sledovala a ohodnotila banda gerontů. Co byste sakra chtěli od filmu o dospívání? Vždyť je to naprosto realistický! Přesně takhle to vypadá, když si náctiletá holčička začne hrát na dospělou a nezávislou, způsobuje si tím stále větší problémy, až naprosto překročí míru unosnosti. ()

numi

Nedokážu si vysvětlit hodnocení na ČSFD (na IMDb je to přeci jen lepší - 7,2), protože svou syrovostí, sebevědomou kamerou a někdy až puntíčkářskou dokonalostí jednotlivých výbuchů a návalů hněvu, respektive zoufalství, mladé Tracy a její matky Meg, se tenhle snímek řadí téměř k takovému klenotu, jakým je film Requiem za sen. Jasně, v něm hrála fantastická trojice Leto, Burstyn, Connelly a bylo to uvěřitelnější, neboť všichni byly výrazně starší, ale on je právě tohle důvod, proč Třináctka u mě vystoupala až k nejvyšší metě. Tyhle příběhy se dějí i ve třinácti letech a nejsou poplatné pouze jednomu období života. Kdybych si měl představit dětství postavy Jennifer Connelly z Reqiuemu za sen, tak by to byl přesně příběh Tracy (i když vím, že ona ve skutečnosti pocházela z bohaté rodiny). Kruté, děsivé, deprimujicí a pravdivé. Věřil jsem všem třem hlavním protagonistkám každé slovo, a to se mi nestává často. Zahoďte předsudky a tenhle film si vychutnejte. [srpen 2006] ()

jajinka

Musím nesouhlasit se zdejšími komentáři, neboť mě tenhle film více než zaujal. Docela realistické vykreslení, bohužel dnes nejen americké mládeže, dobrá kamera, jen některé záběry (jako žiletka) tam být nemusely... ()

ja.rebel

Dospívání opravdu není jednoduchou etapou života a tenhle film nám to servíruje bez jakékoli nadsázky. Obě hlavní představitelky řeší vskutku životní problémy. Mít ten nejlepší "ohoz", být nejvíc originální a sexy, seznámit se s nejlepšími kluky a pak je taky "sbalit". A při těch všech "povinnostech" si ještě naplno užít. Z mého pohledu nápaditý snímek, který si ještě někdy určitě pustím. ()