Se slovníkem v posteli

• USA The Sleeping Dictionary (více)

Ve 30. letech 20. století přichází mladý, naivní důstojník John Truscott do britské kolonie Sarawak na Borneu, aby pomáhal s civilizováním kmene Iban. Poznává tamní zvyky a podle tradice dostane svůj "slovník do postele", krásnou Selimu, která je jeho služkou, milenkou a současně učitelkou jazyka a zvyků místních obyvatel. Navzdory varování se John a Selima do sebe vášnivě zamilují. Tradice však vztahy zakazuje. Ve chvíli, kdy se mladík po roce vrací se svou novou manželkou, žár vášně k Selimě opět vzplane a zesílí. Je vdaná za Ibana Belansaie a stará se o malé dítě. Ten se dozví, že se John se Selimou opět setkal, vplíží se do jeho domu a chce ho zabít. Za pokus o vraždu důstojníka je odsouzen k smrti. John je odhodlán obětovat kariéru lásce k Selimě, čímž se však ocitá v situaci, kdy mu půjde nejen o čest, ale také o život. (TV Nova)

claudel

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Jessica Alba. Muž, který by odmítl Jessicu Albu v jejích 22 letech do postele, buď není heterosexuál, má zvrácený či ujetý vkus na ženy, není při smyslech anebo nemá mužské pohlavní ústrojí. Proto jsem se hned na začátku rozčílil. Naštěstí nedošlo u hlavního hrdiny k žádné z těchto variant. Je to vcelku nenápadný a jednoduchý snímek, ale je dobře obsazen - Jessica Alba tehdy začínala, ale třeba Bob Hoskins už měl pár hezkých snímků a Zlatý Glóbus ve sbírce. Jeho role je opravdu parádně zahraná a nejvíce vystihuje hlavní vyznění celého snímku - odvrácenou stranu kolonialismu pro běžné britské úředníky, kteří si nemohli zvolit svůj osud ani profesně ani v soukromí. Emily Mortimer má nevinný kukuč svádějící k obsazování nechtěných a oddaných laněk. A Brenda Blethyn mě od začátku do konce navýsost štvala čili to zahrála také velmi přesně. ()

Hogun

Tak takto sa majú učiť cudzie jazyky !? :-) Príjemná romantická oddychovka so sexi "slovníkom" Jessicou Albou. ()

becki_tu

Nepřeslazená romantika s nádhernými exteriéry, okouzlující Jessicou Albou a jakžtakž přijatelným dějem s motivem vzájemného střetu kultur a tradic, který zákonitě a bez větších dějových odboček směřuje k očekávanému happyendu. A závěr? Že s Jessicou bych chodil klidně i na hodiny jaderné fyziky... ()

Mononoke.

Z počátku plytké, nijaké, postrádající atmosféru, od 2/3 už bylo cítit nějaké napětí a gradace příběhu, ovšem sladký konec všechno zase pohřbil. Musím říct, že tyhle idealizované filmy (ala Pocahontas) o domorodcích z Ameriky, Asie etc. v panenské přírodě, pokojně žijící v míru a velké lásky mezi místní a kolonizátorem mě začínají pěkně lézt krkem. Při představě, že by Selimu (Jessica Alba) hrál někdo jiný ( na ní se totiž aspoň dá koukat) byla by to pro mě naprostá divácká katastrofa. ()

m.krudenc

Překrásný ale opravdu překrásný film. Láska která břehy přenáší. Nádherná romance z exotického prostředí dokáže spolehlivě dojmout.....jeden z nejkrásnějších romantických filmů jaký kdy vznikl. Kdo by si nepřál Lásku na celí život. Krása. ()

Marek1991

Tento film je tak trochu o mojich snoch, preto inak ako 5 hviezdičiek nedám. Vždy som sníval stretnúť ženu svojich snov, najlepšie nejakú Slovanku, pretože ich považujem za najkrajšie, ale kľudne aj inú. Odísť do krásnej prírody, založiť si tam rodinu a nestarať sa o zbytočné materiálne hodnoty, ale žiť so svojou rodinou v skutočných hodnotách. Jessica Alba patrí k mojim najobľúbenejším herečkám, svojho času v mládežníckom veku moja platonická láska. Nádherná príroda, doslova divočina, teplé prostredie, možno trocha mi tam chýbalo azúrové more, či pekné zasnežené hory, ale aj tieto v trópoch sú krásne. Veľmi som nesúhlasil s tým, dať zabiť tých Holanďanov, skôr ich mal prehovoriť, aby ich zajali. Páčilo sa mi to vykreslenie nezmyselných tradícií, či už domorodcov alebo aj samotných Angličanov. Považujem to za jeden z najlepších romantických filmov v histórii, nech si už myslí kto chce, čo chce, ja tento film vždy rád pozerám, doslova ho milujem. Určite ste už zažili situácie, keď ste o niečom boli presvedčení, keď vás to chytilo za srdce a ani ste nevedeli prečo, či úplne to nebolo v súlade s tým, akí ste. Tu u mňa to nebolo systémom protiklady sa priťahujú, tu to bolo okúzlenie niečím, čo som hľadal, inde mi chýbalo a mohol som sa pritom rozplynúť šťastím. Tento film je doslova filmom môjho srdca a citov. ()

dawe04

Se slovníkem v posteli není příliš originální a ani nijak objevná romance. Přesto film nenudí a naopak diváka upoutá nádhernými lokacemi, podmanivou hudbou a dobře vykreslenými a zahranými postavami. 7/10 ()

Gereth

Opravdu nechápu, kde tento film přišel k takovému nadhodnocení. Je to jedno velké klišé. Jessica alba je překrásná žena, ale to přeci neurčuje kvalitu filmu. Očekával jsem pomalu se rozvíjející vztah, ne že na to hupnou pár filmových minutek na to, co se seznámí. Když se film přehoupne do druhé poloviny, začínají se objevovat náznaky nějakého děje a říkal jsem si, že by Cecil a Neville mohli trochu zamíchat kartami. Nicméně nic takového se nestane. Přibývá jedna nudná minuta za druhou a film se pomaličku doloudá do předem jasného konce. Jen tak mimochodem, film jsem vybral, abych strávil romantický večer se slečnou a navodil příjemnou zamilovanou atmosféru. Usnula po prvních 40ti minutách filmu. ()

lioncel

Nejznámější myšlenka učitele národů Jana Amose Komenského, že učení nesmí bolet, ale bavit – tedy, jeho známé rčení: ´Škola hrou´, je zde dovedeno k naprosté dokonalosti. Přiznejte, nebylo tohle s tím ´slovníkem´ naprosto geniální nápad? Britům to hold tenkrát myslelo, proto také vládli tak veliké části světa … ()

Jack_D.

Puvodne jsem na to nechtel ani moc koukat, ale hned na zacatku me to uplne strhlo a ac to davali pozde v noci, vydrzel jsem az do konce a vubec toho nelituji... Prooste nadhera. ()

lekr

Překrásný ale opravdu překrásný film!! Nádherná romance z exotického prostředí mě dokázala spolehlivě dojmout po každé co se na ní podívám.....jeden z nejkrásnějších romantických filmů jaký kdy vznikl!!! ()

JohnRambo

Nič tomu filmu nechýbalo tak prečo niečo riešiť. Naopak ma velmi prekvapilo že som si ten film užil celý lebo som ho pozeral len kvôli známej scéne s Jess :) ()

pakobylka

Romance, která má zajištěnou všestrannou péči a podporu pečlivého vizážisty, tudíž je kdykoli a bez ohledu na rozmary počasí (či režie) připravená zúročit svůj vzhled před kamerou. Své ideály používá jako zbraň i štít, takže její cestu lemuje snad až příliš mnoho obětí ... které přinášejí ti druzí. Leč její vzpoura je veskrze sympatická - směle hází rukavici nejen všem konvencím, ale i všem výdobytkům, kterými se nekriticky a bez sebemenších výčitek honosí naše pokrytecká, sebestředná civilizace, takže celkový dojem je jednoznačně pozitivní ... 3,5* ()

Juto

Romantická dráma s krásnou prírodou. Kto by už sa nechcel naučiť domorodný jazyk keď učiteľka je Jessica Alba. 6/10 ()

otík

Místy neskutečně hloupé, místy pořádně romantické, místy nedomyšlené (třeba když záporákovi nejdřív roztřískají hodinami hlavu a on na druhý den vesele bez jediné ranky honí hlavního hrdinu po džungli). Na večerní romanťák je tam moc usekaných hlav a hodně mrtvol, na dobrodružný film je to moc romantické. Film s hezkou hudbou, který zůstal někde na půli cesty. ()

Kikania

Zlúčenie-odlúčenie, zlúčenie-odlúčenie...normálna zápletka pre romantiku :) Ale tak, dalo sa na to bez akejkoľvek ujmy na zdraví pozerať. Napriek tomu, že Jessicu Albu veľmi nemusím, tu mi nejak neprekážal jej herecký prejav. 55% ()