Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

kobe6

Vše bylo dokonalé, zejména herci (DiCaprio je nej. ale nikoho nezastiňuje), mělo to pohodovou atmosféru, výborně vylíčené vztahy postav a jejich osudy. Bohužel mi nikdy moc nesedl styl natáčení Lasse Hallströma, i přes to že k jeho dílům chovám velký respekt. První polovina výrazně slabší s pár hluchými místy. To mi ale vynahradila do syta část druhá. ()

Prochy38

Nádherný příběh slastí, ale hlavně také strastí rodiny Grapeových. L. DiCaprio i J. Depp podávají úžasné výkony. Zvláště Leo za roli Arnieho by cen zasloužil, že až. Zasloužená pozice ve 200 nej filmech na CSFD.cz (10/2010). Jen mi to přišlo, zvláště v prostřední pasáži, trošku utahané... ()

Sasanka20

Rád řekl, že když jsem viděl, že je tento film žánrově řazen do romantického dramatu, čekal jsem, že se bude jednat o nějaký melancholicky laděný film, při němž budu brečet dojetím, jenže já spíš brečel smíchy. Sice nevím, jestli je vhodné smát se mentálně postiženému člověku, který za to nemůže, ale některé situace ve mě takové pocity (smích) prostě evokovaly (například scéna, kdy všichni truchlí při pohřbu zesnulého a Arnie se raduje z toho, že přijel ten červený domeček - to prostě nemělo chybu). Na druhou stranu neříkám, že ve filmu člověk nenajde scénu, která by mu nezahrála na city! To ne! Ale jednoduše to nebyl tak silný prožitek, který by mě dohnal k slzám. Film se o to sice mnohokrát pokusí, ale ani jednou mu to bohužel nevyjde. Proto dávám jen čtyři hvězdičky! V mnoha komentářích tady také čtu, že herecký výkon Leonarda DiCapria mnohým příjde velice věrohodný a tudíž skvěle zvládnutý, s čímž jednoznačně souhlasím a dodávám, že ani výkon Johnnyho Deppa nebyl k zahození :)))) ()

Marrty3

Bravurně vybraná kombinace dvou hlavních postav, Deep a DiCaprio dokáží na filmovém plátně neuvěřitelné věci. Tenhle snímek je toho jasným důkazem. Protože to byli právě oni, kdo nekompromisně ovládl tento film. Co žere Gilberta Grapea je psychologické drama se špetkou romantiky, které vypráví o nelehkém životě jedné rodiny kdesi v Americe. Skvělý scénář , perfektní provedení, dojemný příběh a to vše doprovázenou úžasnou atmosférou. Deep má už ve svých letech herecký um v podstatě "pod palcem", na rozdíl od mladičkého Lea, který i přes svůj nízký věk, bezkonkurenčně sehrál tu podstatnější roli. A sehrál ji excelentně. Takže, scénář a režie je 1*. Další hvězdu si zaslouží Johnny Deep, jelikož i on zvládl svou roli bez sebemenší chybičky. A konečně ty 2** najednou patří panu herci, Leonardo DiCaprio, za jeho herecký koncert, který se mi vryje do paměti, na velmi dlouhou dobu. Tohle je jeho film ! ()

Itar

Zbytečně roztahané drama, kterému jasně vévodí postava Leonarda DiCapria. Johnny Depp nakonec pouze sekunduje i Juliette Lewis, což se však v té záplavě výborných výkonů snadno ztratí. Být to o dvacet minut kratší, je to na pět. ()

Luff

Já to říkám furt, že DiCaprio je úžasnej herec a nechápu, že stále nemá Oscara. Už mu ho kurňa dejte! ()

Milodar

Rusovlasý indiánský synek Johnny Depp se marně snaží vybalancovat rovnováhu vidláků v typickém americkém městečku. Vydatně mu v tom pomáhá velmi lehce přiblblý Leo DiCaprio. Celé trio zdobí Julča Lewisová a vše v dramatickém hávu působí jako optimistická komedie, kde tragičnost postav povznáší a přináší úlevu. ()

orkadimenza

Nechtěl jsem se v komentáři opičit po ostatních, že budu vychvalovat nejmenovaný herecký výkon (důkazem je to, že jeho jméno je zmíněno ve 26 ze 30 komentářích prvních uživatelů), ale ono to jinak nejde. Byl to pro mě takový návrat do minulosti, protože to byla jeho první velká role, a toto je v pořadí až 9. film s ním co jsem viděl. A nyní zpětně, ač si budu asi protiřečit s mým komentářem u Revenanta, si troufám tvrdit, že toto je jeho nejlepší výkon (doufám, že už to nebudu měnit, protože jinak by se u mě zařadil ještě na lepší místo než první mezi hercemi). Co se týče Deppa, jeho postava byla velice zvláštní. Nevím co ho žralo, protože se mi zdálo, že během prvních 90 minut neprožívá absolutně žádné emoce, zatímco všechny postavy okolo něj zažívaly různorodou škálu emocí. Změnou v Gilbertových emocích byl "hit", Depp tak mohl na pár okamžiků změnit svůj jinak kamenný výraz, a tak mohl film vyústit do zvláštního- nostalgického, ale ne vyděračského ani příliš smutného závěru. Co žere chlápka, který "nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť" (WTF obsah?!) se mi po celou dobu dokázal líbit, a svými tématy (rodina, pokrytectví, zamotaná láska) mě zaujal. Lasse tak ukázal, že dokáže točit filmy podle knižní předlohy (důkazem jsou také Pravidla moštárny) a za skvělý zážitek z celých dvou hodin musím udělit plné hodnocení. ()

Honzeek95

Co žere Gilberta Grapea aneb Co žere matka Gilberta Grapea aneb Jak si vykrmit matku k smrti. Za toto měl DiCaprio získat Oscara... Depp nevýrazný jako obvykle. ()

Paldiny

Mňa žralo iba to, že ten film netrval dlhšie, lebo vážne sa naň dobre pozeralo. Gilbert Grape bol vo vnútri natoľko dobrý človek, že sa každý sebec pred obrazovkou musel aspoň na dve hodiny tváriť, že ním nie je. Film pritom naoko nepopisuje mnoho, iba mestečko, kde toho moc nenájdete a rodinu, ku ktorej by ste na návštevu neprišli. Avšak S Grapeom som skutočne cítil a neraz sa vžil do jeho kože, kládol si rovnaké otázky a zamýšľal sa nad jeho dilemami. A napokon aj keď to nič neznamená, rozhodol sa rovnako ako on. ()

Damielka

Skvělý a nabitý scénář a vynikající Johnny Depp a mladý Leonardo DiCaprio. V téhle lahůdce jsem vlastně Leonarda viděla vůbec poprvé a od té doby má u mě velké plus. Zafixovala jsem si ho jako skvělého herce a jen tak něco mu to v mých očích neodpáře. ()

Eruntano

V první řadě jsem rád za ten dobrý konec. Velmi mě potěšilo, že v něm „zvítězila“ jednoduchá lidskost a láska a dobro. I když se celý film nesl v o dost temnějším, nebo spíše šedivějším duchu maloměstské letargie, pod kterou se skrývá hromaděný vztek, únava, rezignace a podobné nepříjemné věci. Líbí se mi, jak hluboko se umí film zavrtat do existenciálních problémů současných lidí a jak bohatě je umí pojmenovávat. Hallmström se drží realističnosti a důslednosti i za cenu pomalejšího tempa a menší přístupnosti. To je mi sympatické, protože díky tomu jsou otázky, které jeho film klade, důvěryhodnější a jeho emotivní dopad hlubší a působivější. Zároveň jsou obě složky, jak filmová, tak kritická, dobře vyvážené. Jo a herci jsou vynikající, to nejde nedodat. ()

KatRi

Zatímco od Pravidel moštárny jsem čekala velmi mnoho, ke Gilbertovi jsem přistupovala neutrálně. O to větší šok mi film přivodil. Je to velký příběh malých lidí v malém městě. A exceluje DiCaprio, všem, kdo jej příliš nemusí, tady hravě dokáže, že není hercem neprávem. Skvostné. ()

amokey

Mám ráda Johnnyho a DiCaprio není můj oblíbený herec, co se stalo díky tomuto filmu? - Musela jsem uznat, že DiCaprio svou roli zvládl excelentně (v prvních minutách jsem dokonce vůbec nepoznala, o koho se jedná). - Opět jsem se utvrdila v tom, že Johnny prostě umí (i když v GG byl DiCapriem lehce zastíněn). – A konečně Lasse Hallström se zařadil mezi mé oblíbené režiséry. Není co dodat, tenhle film je přesně podle mého gusta. ()

Jorge-Z

Zklámání jako blázen a to film nezachránil ani výjimečný výkon Leonarda DiCapria, který podle mého překonal roli Dustina Hoffmana v Rain Manovi. ()

Normální festival

Normální festival