Dárek

Darček

Záhadné dary

Psychologický / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie / Čína, 2015, 108 min

„Vidíš, co se stane, když lidem otrávíš jejich myšlenky lží?“ Čekal jsem, že min. závěr mi celý dojem zkazí, ale k tomu nedošlo, právě naopak. Film jsem si užíval už od začátku. Pomalé seznamování se s postavami, klid, pohoda. Pak úvodní setkání, trocha pozornosti a vlezlosti, pak obě v podstatně větší míře, první lež a najednou zlom. Strašně mě bavilo, jak divák tápal, co je vlastně starý spolužák zač, ale zároveň tušil, že se Simon ke Gordovi asi kdysi nezachoval úplně dobře. A jak se stupňuje „přátelskost“ podivína, přibývá chvilek napětí, objeví se nějaká ta lekačka a houstne atmosféra, i díky zdravotnímu stavu hlavní hrdinky (anebo ne?). Poté přijde závěr, skvěle gradovaný pomocí dárků, a člověk je šťastný, že film neskončil jako mnoho podobných žánrovek, ale zaútočil na divákovu empatii. Pár věcí zde trochu drhlo, někdy se film zase snažil být až moc „cool“, ale nic to nemění na tom, že jsem z něho nadšený a hodnotím silnými 4*. „Víš, ty jsi možná s minulostí skončil, ale ona s tebou ještě ne.“ - „Co? Co tím myslíš?“ - „To se jen tak říká.“(9.2.2017)

Drobné spoilery. "Si tyran. Bol si ním a si ním aj teraz." Mrazivý stalkerovský triler. Tento pod-žáner nie je moja šálka kávy, ale toto je fakt drsné. Nie je to žiadny krvák, zato nervák poriadny a to vrátane adekvátnej koncovky, ktorá perfektne ladí s predchádzajúcim psycho-dejom (ale v dnešnej dobe predsa sú testy bežnou záležitosťou, nie? Alebo mi niečo ušlo?). Pochváliť musím silné výkony ústredného tria a množstvo poriadne nepríjemných a napínavých scén. Veľmi kladne hodnotím aj to, že je dosť ťažké postaviť sa v tomto strašnom konflikte na niekoho stranu - Simon si mnohé z toho vzhľadom na svoju minulosť a to, čo spravil, bez debaty zaslúžil. Otázne je však, či Gordo nezachádza až príliš ďaleko. Na strane druhej sa dá povedať, že Simon mu v minulosti skutočne urobil veci, ktoré Gordonovi zničili celý život. Akurát Robyn je v tom nevinne. A ten fajn pes.(4.12.2018)

Kino Svět Lišov - Fííháá, pecka! Smekám před Joelem Edgertonem, jeho režijní debut dopadl na výbornou. Film mě doslova vcucl a až po 100 minutách pustil. Napětí se dalo občas krájet, sem tam i velmi slušná lekačka alá klasický horor a námět s překvapujícími odhaleními také jedna báseň. Zatím hodnotím dost při zemi, abych po příštím shlédnutí mohl patřičně pozvednout hodnocení. 80% (with J.)(30.8.2015)

Snaživé řemeslo režijně zcela nezkušeného Edgertona, ale bez čehokoliv, co by opravdu tento film něčím vyšvihlo do první ligy. Postavy se ne vždy chovají zcela inteligentně, dialogy šustí papírem, zvraty nejsou až tak nepředvídatelné a hlavně nakonec ani nijak zajímavě vytvořené, atmosféru (při scénách "něco se stane/bude dít!") se snaží film budovat pomocí samoúčelné agresivní hudby, Jason Bateman je od počátku hrozně nechutný a měl by raději zůstat jen u těch komedií. Jiné emoce mu totiž moc nejdou. Po tom větším vychvalování jsem čekal něco mnohem víc sofistikovaného a hlavně i režijně lépe ukočírovaného. 6/10(24.11.2015)

Zpočátku mně film moc nebavil a asi proto jsem ho i zaspal a přemýšlel, jestli ho vůbec dokoukám. Dnes po obědě jsem vstal a říkám si ''co s tím filmem'', no nic, tak ho jdu dokoukat. Ono v obsahu už je naznačeno, že minulost dvou spolužáků Simona a Gordna před dvaceli lety musí být něčím zajímavá a přitom pro některé neznámá (vše se bude postupně stupnovat a odkrývat skutečnou pravdu dvou bývalých spolužáků). Nakonec příjemné překvapení i s nabitým koncem. Touha mstít se, je převážně hodně drsnou metodou a tady se to jen potvrdilo.(23.4.2016)