Dárek

Darček

The Gift

Psychologický / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie / Čína, 2015, 108 min

Výborně vystavěný thriller, který své karty vykládá velice pozvolna (některým méně trpělivým divákům by se možná mohlo zdát, že se ve filmu dlouho nic neděje a že je jen sledem vcelku banálních dialogů), až do neobyčejně vygradovaného závěru. Ten jsem sice osobně shledal scenáristicky mírně překombinovaným, ale na výborném dojmu z filmu to nakonec asi nic nezměnilo. Všichni herci jsou skvělí a společně nechali vzkniknout filmu, který si vystačí s málem (minimum postav i lokací), ale nijak to není na škodu jeho působivé a vtahující atmosféře, ba možná naopak. Na to, že jde o celovečerní režijní debut chlapíka, který to navíc natočil podle vlastního scénáře a ještě si ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí, je to velmi podařený film - Joel Edgerton je rozhodně velice schopný! Z premiér tohoto týdne je to podle mě asi jediný film, na který má cenu jít do kina - za sebe doporučuji všemi deseti.(20.8.2015)

Dárek je jedním z nejlepších thrillerů, který bohužel našimi kiny jen prošuměl. Několik opravdu nečekaných lekaček, dokonale vystižená atmosféra trapnosti doprovázející nevyžádané návštěvy a zjištění, že Bateman umí hrát vážné role! Neskutečně promyšlený scénář, kdy si myslíte, že vývoj odhadnete, ale pak jen zjišťujete, že jste mimo. Pozvolné dávkování informací, které aktualizují již řečené, má za následek téměř neustálé napětí, aniž by to na konci byl nějaký divoký nolanovsko-fincherovský mind*uck. Finální pointa není jen prostým ukázáním na viníka, které by mělo okamžité následky, jak tomu u krimi zápletek často bývá, ani nerozčiluje samoúčelným otevřeným koncem, který by značil bezradnost debutanta, ale nastoluje drásavé chvíle přemýšlení o tom, jak hrozivé věci můžeme po letech o partnerovi zjistit a co vše jsme jemu, sobě i našemu trýzniteli schopni odpustit. [Kino](21.9.2015)

Joel natočil stalkerský light thriller, který sice není nervákem, u něhož si vykousnete ukázkovou manikúru, ale na žluči vás pošimrá. Premisou filmu je pointa, která v závěru mocně pumpuje průměrný pocit z filmu tím, že je patřičně moralizující a šokantní (spoiler jak kráva). Jako prvotina hodně dobrý. 75%(2.11.2015)

Dvojník Conana O'Briena z Warriora si natočil film, sám si v něm i zahrál a výsledek dopadl na výbornou. Neškodilo by trochu přidat u charakterizace postav, zvlášť u Simona (například aby si víc omlouval své činy, byl více dominantní...), ale jinak velmi povedený napínavý thriller. (8/10/)(3.4.2016)

No... Asi by se našlo pár lidí, kteří kdyby viděli Dárek, šli by mně taky něco položit na rohožku. Film klade jednu z nejděsivějších otázek vůbec, ono totiž kdo ví, jestli je možné znát o svých nejbližších úplně všechno. Co vím ale určitě, že je lepší nemít tohle jako svůj cíl, protože hodně sportovců po protnutí cílové pásky namísto oslav omdlí. Dárek je dobře budovaný napínák, který si můžete sami kazit věštěním budoucnosti, lepší je ale podle mě nechat se strhnout hrou Gorda. Určitě to budu chtít vidět ještě jednou.(27.3.2017)