Panovníci sousedních království si na bitevním poli slíbili, že se jejich rody jednou spojí. Příběh začíná po letech. Princ už dosáhl plnoletosti, a tak nastal čas, aby se oženil s dcerou krále sousední země. Dávný slib musí být naplněn! Do ženění se mu však chce pramálo. Spíše ho zajímají okolní lesy, ptáci a především volnost. Své chování nezmění ani ve chvíli, kdy přijede krásná princezna. A i ta záhy pochopí, že se k sobě s princem vůbec nehodí. Oba se proto chtějí královskému slibu vzepřít. Ovdovělý král je neústupný a – byť je mu je princezna více než milá – prosbě o zrušení sňatku nemíní vyhovět. Navíc jej opouští jej i rádce Bohdan, jenž se vrací na svou tvrz. Čím dál bezradnější král usiluje o jeho návrat, nebo alespoň o příchod jeho syna, o němž Bohdan často vyprávěl – věřil, že jistě bude stejně tak moudrý. Bohdan ovšem žádného syna nemá, má jen dceru Dinu, která přichází v přestrojení a jednoho dne s princem ze zámku uteče. V panošovi princ neomylně pozná půvabnou dívku Dinu a chce si ji vzít. Setkání s králem, který je nakonec najde v lese, je plné napětí! Král stále trvá na svém. Princezna, která se mezitím pohybovala stále častěji po králově boku, je stejně moudrá jako krásná a přichází s překvapivým řešením. Královský slib bude naplněn a ti, co se milují, se budou moci vzít. (Česká televize)

Procker

Pohádka přeplněná hereckými křečemi (především u Davida Krause - jak se snažil působit přesvědčivě bylo velice nepřesvědčivé) a neustálými fraškami. Navíc filmu chybí nějaký záporný charakter. Jediné co film zachraňuje je, na české poměry, docela dobrá výprava. ()

Yarwen

Je škoda, že když už se najdou peníze na pohádku natáčenou v exteriéru, zkazí všechnu snahu mizerný scénář. Pohádka nemá v podstatě žádný děj a vyznívá naivně. ()

zdeny99

Hodně utahaná štědrovečerní pohádka, která je postavena pouze na tom, že si kdysi dávno dali králové dvou zemí slib, že až princ dosáhne zletilosti, tak si vezme princeznu ze sousedství. A jak tomu už tak bývá, mladí jsou proti tomu a brání se. Zatímco prince to více táhne do lesů, za zvířaty, za koňmi, tak se začíná zamilovávat do panoše. Ačkoliv vůbec netuší, že ten klučina s roztomilou tvářičkou a líbezným hlasem je převlečená Lucka Vondráčková. Nakonec to ale vše dopadne a Lucka Vondráčková svoji identitu odhalí, a tak David Kraus nemůže být obviněn, že coby princ je gay. A pro koho bije srdce Kláry Issové, coby princezny vedlejšího království? Tak ta překvapí ještě více. [4068. hodnocení, 127. komentář, 54%] ()

pend

Prezentovat tuto romantiku jako pohádku je celkem odvážné tvrzení, herecké obsazení mi rovněž nepřišlo zvlášť šťastné. ()

Kolssteyn

Odpad to nebyl, ale blbé ano! Jestliže se bavil filmový štáb při natáčení, pak film pravděpodobně splnil svůj účel. Dobově je to zmatené přes středověk až k baroku, děj by uspal i otrlého a smýt dojem televizní inscenace asi není v silách televizního režiséra. Příjemný závěr, ovšem předvídatelný ještě před tím, než se objevily ústřední postavy této ploché pohádky. ()

Ezis

50 %. Pro ty, co zde kritizují předvídatelný závěr: Pokud film berete jako pohádku - když zhlédnete větší množství českých pohádek, zjistíte, že takovýhle závěr se v nich nevyskytuje, takže ve svém žánru je to závěr nepředvídatelný. Pokud film berete jako komorní historické drama - má se odehrávat ve středověku, kdy bylo absolutně nemyslitelné, aby žena požádala o ruku muže. Když princezna žádala o královu ruku, riskovala svou pověst a budoucnost. Sebrat k tomu odvahu znamenalo něco jako sebrat odvahu k tomu, aby přišla nahá na audienci s prezidentem. Já bych hlasovala spíš pro to "komorní historické drama", protože pohádkového v tomto filmu není skoro nic a důsledně se drží historické věrnosti (lépe řečeno - scénář se jí držel, ale režisér přidal scénu s japonským bojovým uměním). Kromě žánru by se bohužel dal změnit i název, a to na "Jak zabít kvalitní scénář". Původní scénář jsem totiž četla a moc se mně líbil - docela pěkně a vtipně pojednává o lásce k přírodě a má pochopení pro všechny postavy. Režisér ho bohužel pojal úplně jinak. Tím, že nahradil scény s přírodou temnými vzpomínkami na bitvu a obsadil učitele bojových sportů a arogantně vyhlížejícího Davida Krause (ne že bych proti němu osobně něco měla, ale role byla napsána pro jiný typ herce) rozrušil záměr původního scénáře. Měla jsem z toho pocit, že chtěl vytvořit film, ve kterém by si každý našel něco, ale výsledek je spíš nejednotný a matoucí. Mimochodem, velice se mně tu líbili Petr Pelzer, Klára Issová a Maroš Kramár, byli to herci na svém místě, důstojní a charismatičtí. ()

RedDuck

Příjemná pohádka která vlastně ani moc pohádkou není. Vlastně z toho mohlo být romantické drama. Výprava a kamera jsou na úrovni, chtělo by to však lepší vypravování, více dramatu nebo vtipu. Takhle je to taková oddychovka kde je přidanou hodnotou jen tu a tam zajímavá kamera. ()

Krchy

Jako přežil bych scénář o ničem, herecké výkony o ničem a tak celkově film o ničem, ale který chorý mozek mohlo napadnout obsadit jako prince Krause??? Máme tu sice dlouhou tradici princů retardů (zdravím zejména Velena z Princ a večernice), ale tohle už je vážně přes čáru. ()

Denny

Kdepak, takové pohádky jaké se točívaly, už nikdo neumí. Tenhle film jsem viděl na Štědrý večer a vůbec nepřispěl k té sváteční atmosféře-mdlý příběh, nemá to šmrnc . ()

skleboun

asi hodinu před koncem přijdete na to, jak to má dopadnout a pak už jen sedíte a čekáte, kdy už to konečně někoho napadne...plus všechny další výtky - ani jeden záporňák, moc pomalé, absolutně nesehraní herci, Jan Kraus, který mi leze na nervy, nespecifikovaný žánr...jestli takhle mají vypadat moderní pohádky, tak to ať se radši žádné netočí. ()

Véronique

Tuto pohádku jsem viděla třikrát a musím se přiznat, že její obliba u mě zraje jako víno. Čím jsem starší, tím více se mi líbí a objevuji tam věci, které jsem dříve přehlížela. Předtím mi vadilo, že mladý kralevic v podání Davida Krause nenajde láskyplnou náruč u Kláry Issové. Teď jsem se přistihla, že docela i fandím mladé(mu) panošovi alias Lucii Vondráčkové. Kdo mi ale v této pohádce stále nesedí, to je Maroš Kramár. Jeho herecký projev mi vůbec nepříjde pohádkový, ačkoli ho nemám spojeného s žádným seriálem... I přes nepřítomnost hlavní záporné postavy je děj docela pěkně postaven - i v pohádkách můžou vzniknout problémy působením lidského jedince a nejen nadpřirozené zlé síly... Hudba, doprovázející Královský slib také zvyšuje jeho požitek. 64% ()

dakarin

Zase po čase zdařilá česká pohádka s velmi šťastným obsazením a tím i výborným vykreslením postav, což společně s vyváženým a inteligentním scénářem tvoří solidní základ úspěchu. Zdařilé dílo je zpravidla až překvapivě jednoduché - tato pohádka by dle mého soudu mohla dobře posloužit jako učebnicové dílo, kterému nechybí nic podstatného - obsazení, zajímavé a vhodné prostředí, srozumitelný děj ... a navíc ta opravdu geniální závěrečná rošáda hlavních postav, která nevyznívá ani trochu uměle. Rozvětvená s citem vyvážená dějová linie přidává příběhu další rozměr. Na poprvé v kině se mi film líbil, na podruhé jsem si ho vychutnal doma ještě více. Při záplavě nových pohádek na sílu překombinovaných se jedná o milé dílečko ... takže já dávám za 5 hvězdiček. ()

anitae

Princ mladý Kraus, král Kramár, princezna Issová, panoš Vondráčková- ti všichni byli nevýrazní, gardedáma Wilhelmová a šašek Kraus byli alespoň trošku vtipní. 3* ()

MissSimm

Jedna hvězdička pro Kláru, druhá pro Kramára a dost. Pohádka bez nadpřirozena a záporných postav. Je to docela příjemný film, ale naprosto o ničem. Nemá divákům co říct a co nabídnout. ()

Ozzy2

Díval jsem se na to jen do chvíle, kdy Kraus tančí a pronese větu, že matka odešla do věčných lovišť. Jednu hvězdu dávám tak maximálně za kostýmy, ale spíš to je průšvih a odpad. ()

papaguy

Hezká zápletka. Nicméně její rozuzlování se vleče a vleče... a pak najednou šup šup... a je po všem. Konec je tedy trochu odbytý. Takže na diváka, který už dávno ví, jak to dopadne, nečeká žádné další překvapení, ani svatba, vůbec nic pohádkového. Ísa i Lůca jsou krásné, mužší herci toporní (vyjma Pelzera, Somra a Krause staršího). Nicméně jako kulisa pro domácí práce či letní relax použitelné. ()

BDMarty007

Mdlé, schématické, místy až hloupé; David Kraus a Lucie Vondráčková neschopni překročit svůj vlastní stín, zejména Vondráčková místy opravdu iritující. Jediný silný moment je Klára Issová, jejíž postava asi jako jediná má hloubku a opravdovost. Klára je opravdu výborná herečka. Tak snad jedině za ní alespoň **. ()