Panovníci sousedních království si na bitevním poli slíbili, že se jejich rody jednou spojí. Příběh začíná po letech. Princ už dosáhl plnoletosti, a tak nastal čas, aby se oženil s dcerou krále sousední země. Dávný slib musí být naplněn! Do ženění se mu však chce pramálo. Spíše ho zajímají okolní lesy, ptáci a především volnost. Své chování nezmění ani ve chvíli, kdy přijede krásná princezna. A i ta záhy pochopí, že se k sobě s princem vůbec nehodí. Oba se proto chtějí královskému slibu vzepřít. Ovdovělý král je neústupný a – byť je mu je princezna více než milá – prosbě o zrušení sňatku nemíní vyhovět. Navíc jej opouští jej i rádce Bohdan, jenž se vrací na svou tvrz. Čím dál bezradnější král usiluje o jeho návrat, nebo alespoň o příchod jeho syna, o němž Bohdan často vyprávěl – věřil, že jistě bude stejně tak moudrý. Bohdan ovšem žádného syna nemá, má jen dceru Dinu, která přichází v přestrojení a jednoho dne s princem ze zámku uteče. V panošovi princ neomylně pozná půvabnou dívku Dinu a chce si ji vzít. Setkání s králem, který je nakonec najde v lese, je plné napětí! Král stále trvá na svém. Princezna, která se mezitím pohybovala stále častěji po králově boku, je stejně moudrá jako krásná a přichází s překvapivým řešením. Královský slib bude naplněn a ti, co se milují, se budou moci vzít. (Česká televize)

haWranka

Já mám tuhle pohádku docela ráda. I když co si budem povídat, Lucka Vondráčková a hlavně David Kraus prostě hrát neumí. Ale já tady vyloženě žeru pana krále a nastávající nevěstu. ()

Primavera

Ženská s jemnými črtami (Vodráčková nie je veru žiadna mužatka) v roli panoša a nik netuší jej pravé pohlavie, haha. Šarmantný stále mladý Maroš Kramár s výzorom frajerkára dostal rolu kráľa tvrdohlavo trvajúceho na dávnom sľube a popri tej zásadovosti vôbec netuší, že princezná je zamilovaná zrovna do neho, haha. Keď sa tajomstvo odhalilo detskému divákovi, ten aj tak dávno vedel rozuzlenie a tak naň len opretý o vankúšik smutne čakal, pretože nudný scenár nerátal s tým, že dieťa má bystrý rozumček a treba ho vedieť, keď nie prekvapiť, tak aspoň zabaviť. ()

quixote

Málo muziky za hodně peněz aneb Pohádkový příběh kouzel zbavený (doslova i obrazně). Slabý scénář, v němž autor vykrádá své vlastní (nepřekonatelné) „Tři oříšky pro Popelku“ (postava preceptora, převlek dívky za chlapce), by skvěle obstál jako padesátiminutová rozhlasová hra. Natáhnout scénář pro film se stopáží 90 minut je holý nesmysl až sebevražda, což dokazuje spousta hluchých míst a nekonečných záběrů na Žleby,přírodní scenérie a bůhví co ještě. Hudební doprovod působí bezradně a místy nepatřičně, závěrečná píseň je jako pěst na oko. Finále, v němž princezna musí sama požádat krále o ruku, je pak na samé hranici parodie. Jediné, co se tady povedlo, je dejme tomu výběr herců (Kramár a Issová se určitě se svými postavami poprali se ctí, Vilhelmová s Krausem občas zaperlili, i když jejich figury jsou naprosto zbytečné, Kraus a Vondráčková nepřekvapili) a opravdu velmi krásné kostýmy. Ale to je přece jen trochu málo… ()

envision1

Poprvé jsem tento film viděl na festivalu v Ostrově a tenkrát se mi vůbec nelíbil. Nicméně po letech náhodné shlédnutí v televizi znamená příjemné překvapení. A není se čemu divit, vždyť autorem scénáře je František Pavlíček. Pravda, děj nijak složitý, ovšem zápletka poměrně neotřelá. Komické výstupy Wilhelmové a Krause (Jana) mohly být promakanější, stejně jako některé dialogy. (Ne)herec Kraus ml. ušel (žádný zázrak, ale nevadil).Dobře podané charaktery hlavních postav. Jindy by mi vadilo, jak král nesmyslně trvá na svém slibu, ale tady je jasné, jak je pro něj dané slovo důležité a pře to zkrátka nejede vlak. Stejně tak princ, nakloněn víc toulání přírodou než učení a etiketě, nepůsobí popisně, jak je obvyklé v podobných případech v televizních pohádkách. Plusy - Exteriéry - krásná krajina, příroda, to si mě naklonilo a taky tvrz Cuknštejn. Hudba - velmi povedená (až na závěrečnou písničku - hudebně ani textově nic moc a ještě nechápu, proč ji zpívají neznámí zpěváci, když ve filmu hrají Vondráčková s Krausem - ať už si o jejich zpěvu myslíme, co chceme, přece jen by to bylo zajímavější) Minus - střih (nerytmizuje, chvílemi mě vyloženě štval). Verdikt: oproti jiným pohádkám posledních deseti let čtyřhvězdičkový nadprůměr. ()

jan72

Slabší dej, žiadna zápletka, žiadne napätie. Ale čo ma najviac uráža je, keď si dievča (Vonráčková) dá čapicu a všetci sa zrazu tvária, že je to chlap. Jedna hviezda za výpravu, jedna za Issovú. ()

Falco.araea

Klarisa - studený čumák, ňeodolatelná Lučka Vonláčková, jeden z mnoha Krausů (jediného Krause, kterého mám ráda, je můj bývalý spolužák a nemá nic společného s touhle tupě vypadající skvadrou) a hlavně, proč, za co, Maroš Kramár! Ale jinak je to naprosto průměrná pohádka. ()

topi80

Chválím výpravu, absenci pitvoření a všech dalších otravných klišé. Ovšem to, co bylo jasné od začátku, se celým příběhem táhne způsobem, že člověk u televize chce jenom zakřičet: "Tak už to udělejte!!" Herci moc nemají co hrát, ale všechny ty vztahy byly v rámci možností celkem věrohodné, až na ten úlet s křehotinkou Luckou Vondráčkovou převlečenou za kluka... Myslím, že tvůrci by nešlápli vedle, kdyby na to aspoň sehnali nějakou holku víc od rány, která nemá hlásek jak dívenka z první třídy. Do příběhu, kdy se takové děvče musí postarat o zženštilého Davida Krause (který se díky tomu, že zde hraje sám sebe, dá přežít), by to i krásně sedlo. ()

joelly01

Tohle byla takova debilni pohadka. Pritom docela sympaticti herci tam hrali! Ale me se vubec nelibila, pribeh byl nudny a hloupy, postavy takove jakesi afektovane.. az na hranici karikatury. Nelibilo. ()

rumajzlik

Kramár s Issovou jako dva somnambulní tragédi potácející se zámkem, do toho dva "divoši" Kraus jr. s Vondráčkovou. Vše podbarvené hudbou z Kauflandu. Nejhezčí na této pohádce je výprava, jinak utrpení. Moc ráda bych někdy viděla Issovou v nějaký echt záporný roli. ()

hekla

Něco mezi pohádkou a rytířským filmem, s nádhernou výpravou, krásně barevnými a nasnímanými záběry, skvělými kostýmy. Děj občas pomalý, ale díky krásným záběrů a hudbě to tolik nevadí, herecky to není nic úchvatného ale charismatický Maroš Kramár, okatá Klára Issová a mladá Lucie Vondráčková - na to se rozhodně dívat dá. A tento film má své zvláštní kouzlo a atmosféru. ()

pekas

Říká si to pohádka ale působí to naprosto nepohádkově. Spíš jako televizní film. A ta muzikálová vložka ala reklama na sýr, no ta už byla úplně mimo mísu. ()

MeGab

Příjemný film s nekomplikovaným dějem. Civilní pohádkový příběh, jakými česká pohádková kinematografie v podstatě začínala. Velmi pozitivní změna oproti všem těm infantilním prasárnám z posledních let, kterými Troška i další kur.í českou filmografii. A není tam ani jedno kouzlo a to je na tom to nejlepší! Není nad pohádkový příběh, kde scénář nevyžaduje mizerné triky, kterými se pohádky běžně „vylepšují“. Je vidět, že příběh napsal Pan scénárista. A dokonce ani nepředabovali slovenskou češtinu Maroše Kramára. Úžasné! Jeho řeč sice zní trochu cize, ale je to věrnější než sebelepší dabing! A že tam není žádná záporná postava? Tak mi řekněte, která záporná postava je v Šíleně smutné princezně? ()

maoc

Rádobyvznešená pohádka, ve které se lautr nic neděje (žádný quest, magie, draci, prostě nic, jen konverzační nuda proložená občas záběrem na dvorskou zábavu a kuchařovy výtvory). Nebýt dua Kraus st. - Gabriela Wilhelmová, asi bych usnul. ()

Havala

Hezké herecké obsazení, příjemné překvapení na vánoce, v porovnání s podobnámi vánočními kousky se mi zatím líbí nejvíc, kam se hrabe princezna ze mlejna apod... ()

ostravak30

Vůbec největší chybou celé pohádky je...že to není pohádka. Nebojuje se proti žádnému zlu, nejsou tu kouzla, čáry a vlastně ani láska. Zůstal tu jen slib a tak více než pohádku film připomíná historický TV film. Nerozumím tomu, jak si tvůrci mohli myslet, že by tohle mohlo zaujmout děti, pro které by pohádky primárně měly být určeny. A hlavně, jak by tohle mohlo zaujmout vůbec někoho. Vždyť snímek nemá žádný děj. Pořád dokola se žvaní o tom, že král něco slíbil a musí to dodržet a po Krausově nacpávání se kuřetem a jedné vtipné hlášce opět slib, přestávka, slib...atd. Přičemž zhruba po třiceti minutách je jasné, kam film směřuje a aby toho nebylo málo, rozřeší se vše v poslední minutě. A tak nebýt právě Jana Krause, kterého jsem měl na mysli i výše, nebyl by zde zastoupen ani humor, kterého i tak je zde jako šafránu. Zbývá se už jen ptát, zda tvůrci alespoň tuší, čím by měla být pohádka pohádkou. ()

DearS

Taky nepatřím k zavilým zatracovatelům této pohádky (příběhu ?). Po přetočení hluchých míst (zdlouhavé pasáže v učebně, četné záběry na romantickou krajinu), zbudou docela zajímavé pasáže s dobrým tempem vyprávění (většinou ty s Lucií Vondráčkovou -nejlepší herecký výkon filmu). Poslední role Gabriely Wilhelmové a návrat M. Kramára do české pohádky (zmužněl od dob kdy "Za humny byl drak"). ()