Jejich nejlepší hodina a půl (festivalový název)

Their Finest

Their Finest Hour and a Half

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 2016, 110 min

Their Finest je trochu atypický válečný film, jenž se zabývá tvorbou propagandistických snímků během této doby. Ovšem není to ani tak film o válce, jakožto příběh mladé odhodlané ženy. Tento fakt není na diváka naprán násilně a tak s hlavní hrdinkou sympatizujete již od počátečních minut. Gemma Arterton mimochodem předvádí skvělý výkon, stejně jako zbytek hereckého ansámblu. První čtvrtina je sice taková rozplizlá a pořád nevíte na čem jste, ale časem se filmu povede semknout. Rád bych také vypíchl hudbu od Rachel Portman, jenž dělá filmu obrovskou službu a dokresluje perfektně atmosféru i jednotlivé scény. Nebál bych se hodit 75%(3.7.2017)

52 MFF KV. Největší klad tohoto filmu je atmosféra. Perfektně vykreslená atmosféra válečného Londýna, kdy jedna normální žena dostane práci scenáristky na válečném filmu. Tato i ostatní postavy jsou sympatické a dobře (nic výjimečného, ale ani hrozného) zahrané, nad všemi ale převažuje Bill Nighy jako herec Hillard. Film se zezačátku trochu neposouvá, ale po zisku práce hlavní hrdinky se zde objeví koncept "film o tvorbě filmu" a vše se rozjíždí. Tento koncept je ale sám o sobě zajímavý - sledovat skupinu scénáristů, jak píšou scénář k filmu, který ale musí stále přepisovat, protože jim do toho pořád někdo kecá. Takže, z mé návštěvy festivalu v KV, kde jsem za den shlédnul tři filmy, určitě nejlepší a pokud tam ještě hodláte jet, vřele doporučuji. 90%(5.7.2017)

Kategorie "doják" prokazuje svou životnost stranou přežitých genderových schémat. "Their Finest" do klasického milostného trojúhleníku vnáší motiv emancipace, který zase podmiňuje převrácení klišé a rolí, které jsou postavám přiřknuty na základě pohlaví. S tím koresponduje linie o prosazování se žen na postech a v odvětvích dříve přiřknutých mužům. Skrze dobře rozvržené mužské postavy nabízí film identifikační vzory také pro mužskou část publika, což ve výsledku skládá podívanou, u které si emancipačně může pobrečet každý.(14.7.2017)

Film o filmařích a scénáristech zvláště. Žena pracující na scénáři filmu je pro mě velice zajímavé téma, kdysi jsem se sama pokoušela (amatérsky) psát. Nahlédnout do filmového zákoutí při vzniku nového díla je také nanejvýše nosný motiv. Líbilo se mi, jak je zde patrno, že do práce scénáristů mluví kde kdo, včetně politiků. Autoři slov musejí dobré i špatné až směšné připomínky bystře a diplomaticky zasouvat do příběhu, aby pořád při tom všem vypravování dávalo smysl a nerozsypalo se jim na nesourodé, podivně poslepované, nezáživné kousky. Nebo je poutavé jak scénáristé upravují skutečné historky ze života, ať už k dobru či ke škodě vznikajícího filmu, jak z obyčejných žen dokáží udělat hrdinky a zkreslit z různých důvodů fakta. Drama nepostrádá ani poměrně četné více či méně úsměvné inteligentní vtipy a nadhled, přestože je z válečného období. Nicméně jsem se při tom všem trošičku nudila. To je také důvod, proč tomuto spíše povedenému filmu dávám pouze silnější tři hvězdy, ačkoli i ty čtyři by si tento kousek patrně zasloužil. ( - Viděno v rámci 52. Mezinárodního filmového .festivalu Karlovy Vary 2017).(8.7.2017)

Že letos uvidím dva filmy o Dunkerku, to by mě teda ani ve snu nenapadlo ;). Po rozpačitějším úvodu se rozjede zajímavý vhled do zákulisí příprav propagandistických snímků, který podporují dobře zvolení herci (Claflinovi sekne dokonce i knírek, Nighy je hvězdou vždy a všude bez ohledu na velikost jeho role), výprava a hudba. A protože za hudebním doprovodem nestojí nikdo jiný než Rachel Portman, dojde v závěru i na dojetí. Jedno z nejmilejších překvapení KVIFF 2017.(7.7.2017)