Jejich nejlepší hodina a půl (festivalový název)

• Švédsko

• Irsko

• Austrálie

Válečný / Romantický / Komedie / Drama

Velká Británie / Švédsko, 2016, 117 min

Skvěle střižený snímek, který poodhaluje roušku tajemství z "druhé strany barikády" - totiž náhled na operaci Dynamo z propagandistického a filmového hlediska tehdejší filmové sekce v Londýně. Their Finest hned zpočátku zaujme svou dobovou atmosférou a slušným hereckým výběrem, což ve finále působí jako perfektně broušený filmový klenot. Děj solidně odsýpá, přičemž i na hercích samotných (Bill Nighy!) jde vidět, že si své role nadmíru užívají, takže je zde nabíledni mluvit o velmi povedeném filmovém překvapení. Bohužel, drobným kazem na tváři Their Finest je jeho délka, což má za následek občasné hluché místo. Až na tento detail jsem s filmem Their Finest navýsost spokojen, pročež ho mohu s klidným svědomím jen doporučit. PS. Je jisté, že snímek, který točí titulní představitelé o evakuaci vojáků z pláží Dunkirku na letošní Nolanův epos ani zdaleka nemá, ale přiznejte si, že Vás i tento "hloupoučký" propagandistický filmeček vzal alespoň lehce za srdce! „Film, Mrs Cole. Real life with the boring bits cut out. Don't confuse facts with truth, and, for Christ's sake, don't let either of them get in the way of the story.“ (27.7.2017)

Na tento film jsem se těšila nejvíce z toho důvodu, že miluji filmy o filmovém prostředí :) A nezklamal mě :) Nejvíce mě ohromilo, kolik témat a podnětů do života se v tomto snímku dá najít. Válka, atmosféra, morální hledisko, hrdinství, vlastenectví, láska, budoucnost, touha něčeho dosáhnout. Opravdu je ten film natřískaný mnoha pro mě významnými tématy, které pokud se pořádně zahledíte, tak tam objevíte. Pár scénáristů - jo, těšila jsem se na to, co bylo ve výsledku tak předvídatelné a dvakrát mě opravdu silně zasáhlo mrazení po celém těle, jelikož síla, s jakou tam byly prožívané zlomové okamžiky - celkově mám praci Lone Scherfig ráda :) Víc takových filmů a tímto u mě tato režisérka ještě více stoupla :)(29.10.2017)

Utahaná milostná romance z válečných časů, kde je mnohem více romance a mnohem méně války, než by se mi líbilo. Nepříliš zajímavé vztahové peripetie jsou aspoň okořeněné zajímavým prostředím natáčení filmu, který musel za války plnit mnohem víc úkolů, než jenom pobavit publikum. Bill Nighy jako neokázale sebestředná hvězda sice ani tady nevynechal tu svou roztržitou hereckou manýru a pohyby starého baleťáka, přesto mi udělal větší radost než hlavní bledničková dvojice. A když se k němu ještě připojila sebevědomá a zručná krotitelka čtyř i dvounohé zvěře, tak jsem jejich lásce fandila. Zatímco ta hlavní milostná linka kolem mě jen proplula, aniž by vzbudila emoce.(14.5.2018)

,,POTŘEBUJEME PŘÍBĚH, KTERÝ INSPIRUJE NÁROD“... /// Jak se dělal film v časech, kdy bylo všechno podřízený válce. (A taky o vztahu dvou lidí ve filmovým ansáblu.) Sympatická Gemma Arterton a okouzlující Bill Nighy v příběhu plným tragédií… Co si filmovej divák může víc přát? Snad jen radost, dojetí a vítězství života nad smrtí. Čekal jsem komedii a vona z toho vylezla dojemná romanťárna. A ten závěr…já snad napíšu nějakej (dobrej (samozřejmě…) scénář. Mít možnost sledovat v kině všechny ty emoce z mojí hodiny a půl, za tu námahu stojí! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2009 napsala Lissa Evans, neznám. 2.) Tenhle Dunkerk byl trapně válečnej! 3.) Thx za titule „tkimitkiy“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(19.11.2017)

Líbí se mi, jak je romance jen takovou okrajovou součástí tohoto příběhu. Mnohem více jde o hlavní hrdinku, o dějiny a prostě o příběh, který je zde vyprávěn. Což je dobrá kombinace, protože vyčnívající romantická rovina by tu tolik nefungovala. Navíc se musí ocenit herecké obsazení, které je parádní.(1.7.2017)

• - Natáčalo sa vo filmových štúdiách Pinewood a taktiež na pobreží Walesu. (MikaelSVK)

• - S rolou Catrin Cole bola najskôr spájaná Lily James, neskôr postavu stvárnila Gemma Arterton. (chesterko)

• - Film mal premiéru 9. decembra 2016, na 13. medzinárodnom festivale v Dubaji. (chesterko)