Jejich nejlepší hodina a půl (festivalový název)

Their Finest

Their Finest Hour and a Half

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 2016, 110 min

No vida, po Nolanově Dunkerku (chronologicky tedy před, ale pro mě coby diváka až po) pohled na stejnou událost, ovšem z opačné strany z poza zrcadla. Oceňuji, že to není jen drama, ale i příjemně britsky vtipné (Bill Nighy zde má krásnou roli) a je z toho cítit takový ten britský espirit: My se sakra nedáme (přesně to, co Nolanově Dunkerku chybí). Zároveň si to neváhá střílet z prostředí filmu jako takového, vymýšlení dojemných scén se psem je nadčasové a trčí z (především) hollywoodských spektáklů dodnes.(7.8.2017)

Their Finest je trochu atypický válečný film, jenž se zabývá tvorbou propagandistických snímků během této doby. Ovšem není to ani tak film o válce, jakožto příběh mladé odhodlané ženy. Tento fakt není na diváka naprán násilně a tak s hlavní hrdinkou sympatizujete již od počátečních minut. Gemma Arterton mimochodem předvádí skvělý výkon, stejně jako zbytek hereckého ansámblu. První čtvrtina je sice taková rozplizlá a pořád nevíte na čem jste, ale časem se filmu povede semknout. Rád bych také vypíchl hudbu od Rachel Portman, jenž dělá filmu obrovskou službu a dokresluje perfektně atmosféru i jednotlivé scény. Nebál bych se hodit 75%(3.7.2017)

Film o filmařích a scénáristech zvláště. Žena pracující na scénáři filmu je pro mě velice zajímavé téma, kdysi jsem se sama pokoušela (amatérsky) psát. Nahlédnout do filmového zákoutí při vzniku nového díla je také nanejvýše nosný motiv. Líbilo se mi, jak je zde patrno, že do práce scénáristů mluví kde kdo, včetně politiků. Autoři slov musejí dobré i špatné až směšné připomínky bystře a diplomaticky zasouvat do příběhu, aby pořád při tom všem vypravování dávalo smysl a nerozsypalo se jim na nesourodé, podivně poslepované, nezáživné kousky. Nebo je poutavé jak scénáristé upravují skutečné historky ze života, ať už k dobru či ke škodě vznikajícího filmu, jak z obyčejných žen dokáží udělat hrdinky a zkreslit z různých důvodů fakta. Drama nepostrádá ani poměrně četné více či méně úsměvné inteligentní vtipy a nadhled, přestože je z válečného období. Nicméně jsem se při tom všem trošičku nudila. To je také důvod, proč tomuto spíše povedenému filmu dávám pouze silnější tři hvězdy, ačkoli i ty čtyři by si tento kousek patrně zasloužil. ( - Viděno v rámci 52. Mezinárodního filmového .festivalu Karlovy Vary 2017).(8.7.2017)

Kategorie "doják" prokazuje svou životnost stranou přežitých genderových schémat. "Their Finest" do klasického milostného trojúhleníku vnáší motiv emancipace, který zase podmiňuje převrácení klišé a rolí, které jsou postavám přiřknuty na základě pohlaví. S tím koresponduje linie o prosazování se žen na postech a v odvětvích dříve přiřknutých mužům. Skrze dobře rozvržené mužské postavy nabízí film identifikační vzory také pro mužskou část publika, což ve výsledku skládá podívanou, u které si emancipačně může pobrečet každý.(14.7.2017)

Skvěle střižený snímek, který poodhaluje roušku tajemství z "druhé strany barikády" - totiž náhled na operaci Dynamo z propagandistického a filmového hlediska tehdejší filmové sekce v Londýně. Their Finest hned zpočátku zaujme svou dobovou atmosférou a slušným hereckým výběrem, což ve finále působí jako perfektně broušený filmový klenot. Děj solidně odsýpá, přičemž i na hercích samotných (Bill Nighy!) jde vidět, že si své role nadmíru užívají, takže je zde nabíledni mluvit o velmi povedeném filmovém překvapení. Bohužel, drobným kazem na tváři Their Finest je jeho délka, což má za následek občasné hluché místo. Až na tento detail jsem s filmem Their Finest navýsost spokojen, pročež ho mohu s klidným svědomím jen doporučit. PS. Je jisté, že snímek, který točí titulní představitelé o evakuaci vojáků z pláží Dunkirku na letošní Nolanův epos ani zdaleka nemá, ale přiznejte si, že Vás i tento "hloupoučký" propagandistický filmeček vzal alespoň lehce za srdce! „Film, Mrs Cole. Real life with the boring bits cut out. Don't confuse facts with truth, and, for Christ's sake, don't let either of them get in the way of the story.“ (27.7.2017)