Jejich nejlepší hodina a půl (festivalový název)

Their Finest

Their Finest Hour and a Half

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 2016, 110 min

No vida, po Nolanově Dunkerku (chronologicky tedy před, ale pro mě coby diváka až po) pohled na stejnou událost, ovšem z opačné strany z poza zrcadla. Oceňuji, že to není jen drama, ale i příjemně britsky vtipné (Bill Nighy zde má krásnou roli) a je z toho cítit takový ten britský espirit: My se sakra nedáme (přesně to, co Nolanově Dunkerku chybí). Zároveň si to neváhá střílet z prostředí filmu jako takového, vymýšlení dojemných scén se psem je nadčasové a trčí z (především) hollywoodských spektáklů dodnes.(7.8.2017)

Že letos uvidím dva filmy o Dunkerku, to by mě teda ani ve snu nenapadlo ;). Po rozpačitějším úvodu se rozjede zajímavý vhled do zákulisí příprav propagandistických snímků, který podporují dobře zvolení herci (Claflinovi sekne dokonce i knírek, Nighy je hvězdou vždy a všude bez ohledu na velikost jeho role), výprava a hudba. A protože za hudebním doprovodem nestojí nikdo jiný než Rachel Portman, dojde v závěru i na dojetí. Jedno z nejmilejších překvapení KVIFF 2017.(7.7.2017)

Začínala před devatenácti lety s rodinným filmem, aby o dva roky později podle manifestu Dogma 95 bavila s Italštinou pro začátečníky. Hlavní myšlenky manifestu náležitě prodala, ovšem při přechodu z dánské půdy to začalo v případě režisérky Lone Scherfig drhnout a trestuhodně klouzat po povrchu (Škola života). Jeden den byl zase trošku kalkul, ale svůj účel splnil (emoce, energie). Tenhle kousek o filmařích má sice slušnou atmosféru, ale sráží ho roztěkanost a schematičnost. Samotný příběh pro mě nebyl z nejatraktivnějších, široké spektrum emocí se nedostavilo, víc bych navíc popohnal střihače. Za mě ve výsledku film, na který nebudu vzpomínat tak, jak bych původně doufal. Ovšem Bill Nighy si zase jednou užívá svou roli.(3.8.2017)

Líbí se mi, jak je romance jen takovou okrajovou součástí tohoto příběhu. Mnohem více jde o hlavní hrdinku, o dějiny a prostě o příběh, který je zde vyprávěn. Což je dobrá kombinace, protože vyčnívající romantická rovina by tu tolik nefungovala. Navíc se musí ocenit herecké obsazení, které je parádní.(1.7.2017)

Film o filmařích a scénáristech zvláště. Žena pracující na scénáři filmu je pro mě velice zajímavé téma, kdysi jsem se sama pokoušela (amatérsky) psát. Nahlédnout do filmového zákoutí při vzniku nového díla je také nanejvýše nosný motiv. Líbilo se mi, jak je zde patrno, že do práce scénáristů mluví kde kdo, včetně politiků. Autoři slov musejí dobré i špatné až směšné připomínky bystře a diplomaticky zasouvat do příběhu, aby pořád při tom všem vypravování dávalo smysl a nerozsypalo se jim na nesourodé, podivně poslepované, nezáživné kousky. Nebo je poutavé jak scénáristé upravují skutečné historky ze života, ať už k dobru či ke škodě vznikajícího filmu, jak z obyčejných žen dokáží udělat hrdinky a zkreslit z různých důvodů fakta. Drama nepostrádá ani poměrně četné více či méně úsměvné inteligentní vtipy a nadhled, přestože je z válečného období. Nicméně jsem se při tom všem trošičku nudila. To je také důvod, proč tomuto spíše povedenému filmu dávám pouze silnější tři hvězdy, ačkoli i ty čtyři by si tento kousek patrně zasloužil. ( - Viděno v rámci 52. Mezinárodního filmového .festivalu Karlovy Vary 2017).(8.7.2017)