Pátá loď je příběhem dětského dobrodružství, svět dospělých viděný dětským pohledem, tedy i s tím, co dospělí nevidí. Film vypráví příběh dětí, které se bezpečněji než doma cítí na ulici, kde hledají záchranné čluny mezi pohádkou a drsnou realitou. Takovým dítětem je i Jarka. Je jí deset a má mámu, která nechce být mámou. Jarka je stále sama, zoufale hledá lásku a nachází ji náhodou, když se rozhodne nahradit matku dvěma batolatům, s kterými se ukryje v opuštěné zahradní chatce. Spolu s chlapcem Kristiánem si takto vytvoří dětskou rodinu, dobře ukrytou před očima dospělých. Svůj svět v zahradě, který si na chvíli dokázali vytvořit, a pouto, které mezi nimi vzniklo, si odnášejí do života jako cosi tajemně čistého a trvalého. (Cinemart)

Trailer

Admirall

Nemôžem povedať, že by som po vzhliadnutí snímky Piata loď spadol na riť, ale zostal som milo prekvapený!. Po predchádzajúcich počinoch (Až do mesta Aš, Slovensko 2.0) som zázraky nečakal, no ak sa ďalšie projekty režisérky budú uberať podobnou cestou ako toto dielo, budem sa na ne tešiť. Štylizácia scény a kamery pri zobrazení detského sveta hlavnej protagonistky je veľmi dobrý krok. Tiež kvitujem prácu s kamerou (podvodná sekvencia je veľmi pekná) Poetika filmu bola nádherná, niektoré kompozície a výprava boli výtvarne veľmi zaujímavé. Obdivujem aj vynikajúco zvládnutú prácu s detskými hercami, ich akcie, reakcie aj prejav nepôsobili strojene ako pri väčšine slovenských filmov s detským hercom, čo robí na uveriteľnosti príbehu veľa. Avšak... steadycamové zábery podľa mňa mohli byť nakrútené aj lepšie a ani plynutie deja alebo temporytmus nie je pre každého diváka - v niektorých momentoch to začalo zaváňať nudou. Je to celkom zaujímavé, lebo keď sa spätne vraciam k tomuto filmu, udialo sa v deji toho dosť, a niekedy aj dosť dramatického, avšak tým, že to tie decká zvládali bez nejakých väčších problémov začalo to po čase pôsobiť trochu nudne. ()

pepo

Po teroristickom prvom akte som už nad tým začal definitívne lámať palicu a zrazu ma to úplne dostalo. Bol som unesený a z našej produkcie som niečo tak krásne nevidel ani nepamätám. Dramaturgia v štýle všetko sa deje z vôle scenáristu mi vôbec nevadila a zožral som to aj s navijákom. Skvelá festivalovka a na naše pomery veľmi rád nejaký ten bodík prihodím 9/10 a verím, že na druhý krát aj ten príšerný začiatok bude fungovať, pretože má zmysel. ()

silentname

"Piata Loď." Vskutku celkom očakávaný slovenský film z mojej strany. Vyzeralo to, že by sme sa mohli dočkať filmu, ktorý by ponúkol niečo nové. A musím povedať, je tu veľa veci, ktoré ma nadchli a príjemne dostali a sú tu veci, ktoré ma skutočne iritovali. Ale aby som nepredbiehal, tak si povedzme najprv pozitíva filmu. V prvom rade obdivujem postavy Jarky a Kristiána. Aj herecky sa obaja snažia tomu dať ducha, obdivujem ich snahu sa postarať o tieto dve malé deti a myslím si, že väčšinou odvádzajú skutočne dobrú prácu. Plus musím povedať, že hoci Jarka nemusí byť niekomu sympatická v tejto role, tak na druhú stranu si položme otázku, aká by mala byť? Čo reálne zo svojho života poznala? A ja si myslím, že tam dala maximum čo mohla. Priateľstvo medzi oboma deťmi je uveriteľné a má svoje momentky, kde som sa skutočne pousmial. A jedno čo film zvláda maximálne skvele sú vizuálne stránky. Je tu cit pre detail, sú tu úžasné momentky a najmä film dokáže svoje myšlienky preniesť na plátno len vizuálnou stránkou. A to je skutočne niečo. A ak je to spravené tak, že to ako diváci pochopíme, tak to funguje. Ako tu. Potom však prichádzame do mojich negatívnych častí. V prvom rade tu máme Jarkinu mamu Luciu. Páni moji, túto ženskú som nemohol stráviť. Každá scénka s ňou ma vytáča a mám chuť ju poriadne preplieskať. A to ženy nebijem. Ale jej rozhodnutia človeka iritujú. Ako napríklad, že sa počas cesty na pohreb rozhodne, že bude lepšie ísť sa opáliť do solárka. Čo??? Som len čumel. Rovnako ako v scénke, kde sa po pohrebe urobí v dome obrovská párty. Čo je na tých scénkach dobré? A to týranie ježka ma skutočne bolelo pozerať. Vôbec celá prvá časť filmu ma viac iritovala, než bavila. A okrem toho ten plný výber moderných skladieb... bolo to nutné? Sú tam aj dobré momentky, ako keď napríklad Jarka skočí z veže do vody a máme tam vizuálne spracovaný detail z toho ako sa potápa pod vodou. Ale väčšinou ma tam každá scénka iritovala. A okrem toho musím povedať, že film skončí veľmi zvláštne. Dokonca som mal pocit, že nám nechal na konci toľko otvorených otázok, že všetci by sme chceli vedieť, čo sa udialo ďalej. Nebudem tu ale menovať, lebo v komentároch spoilery nepíšem. Možno do denníčka urobím detailný názor. Ešte si to premyslím. Ale napadnú ma z hlavy minimálne 3 otázky, na ktoré by som chcel poznať odpoveď, no nedostaneme ich. Vizuálne skvelé, príbehovo ma to miestami nudilo, no dobré stránky filmu ho pre mňa dvíhajú a zachraňujú. Neviem či by som si to pozrel znovu, no som rád, že som film videl aspoň raz. Zvážte si podľa svojho, či je toto film, ktorý by ste chceli vidieť. Hodnotenie: C+ ()

HarryBlock

Piata loď sa bohužiaľ utápa v ľútosti, každý rodič tu pôsobí ako idiot a každé dieťa ako nevinný „anjelik“, takže tu nevzniká skutočná dráma, ktorá je postavená na neriešiteľnom konflikte, nekonfrontuje sa tam detská naivita s „dospelou triezvosťou“, ale deti sú, vďaka až neuveriteľnej necitlivosti dospelých, vo svojej naivite utvrdzované. ()

Marze

Ze zápletky je jasné, že půjde o dojetí. Ale dívčina osamělost zabere příliš mnoho filmového času. Její sociální prostředí je přepálené. Slovy se naštěstí moc neplýtvá a silných momentů je dost. Příklad když dívce dojde, že si s nemocnými mimiky neví rady, když převezme odpovědnost za ochranu rodiny, když se matka není schopna smířit s babičkou ani v nemocnici nebo když řekne v solárku po půl hodině filmu dcerce „Jsi má jediná kámoška“, zatímco dcerka potřebuje mámu. Závěr se svou poetickou metaforou mě zklamal. ()

• Film vznikl podle sedm let staré knihy „Pádá loď“ od Moniky Kompaníkové, která se zase inspirovala skutečnou událostí, kdy děvčátko v Čechách ukradlo kočárek s miminkem a hrálo si na maminku. [Zdroj: časopis Cinema 05/2017] (ČSFD)
  • Film bol v slovenských kinách uvedený s výtvarným experimentom, animovaným denníkom a dokumentom 39 týždňov, 6 dní. Ten natočili Joanna Kożuch a Boris Šíma. (Hamaradža)
  • Celosvětová premiéra proběhla 12. února 2017 na filmovém festivalu v Berlíně. (ČSFD)

Související novinky

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě

22.04.2017

Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a… (více)

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

14.04.2017

Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž… (více)

Začínají 24. Dny evropského filmu

Začínají 24. Dny evropského filmu

01.04.2017

24. Dny evropského filmu proběhnou v Praze 6. - 13. 4. (kina Lucerna, Světozor, Royal a Kino Pilotů) a v Brně 14. - 17. 4. (kino Scala). Jejich ozvěny se pak budou konat v Boskovicích (18. - 20. 4.),… (více)