Pátá loď

Little Harbour

(festivalový název)

Drama / Rodinný

Slovensko / Česko, 2017, 85 min

Nemôžem povedať, že by som po vzhliadnutí snímky Piata loď spadol na riť, ale zostal som milo prekvapený!. Po predchádzajúcich počinoch (Až do mesta Aš, Slovensko 2.0) som zázraky nečakal, no ak sa ďalšie projekty režisérky budú uberať podobnou cestou ako toto dielo, budem sa na ne tešiť. Štylizácia scény a kamery pri zobrazení detského sveta hlavnej protagonistky je veľmi dobrý krok. Tiež kvitujem prácu s kamerou (podvodná sekvencia je veľmi pekná) Poetika filmu bola nádherná, niektoré kompozície a výprava boli výtvarne veľmi zaujímavé. Obdivujem aj vynikajúco zvládnutú prácu s detskými hercami, ich akcie, reakcie aj prejav nepôsobili strojene ako pri väčšine slovenských filmov s detským hercom, čo robí na uveriteľnosti príbehu veľa. Avšak... steadycamové zábery podľa mňa mohli byť nakrútené aj lepšie a ani plynutie deja alebo temporytmus nie je pre každého diváka - v niektorých momentoch to začalo zaváňať nudou. Je to celkom zaujímavé, lebo keď sa spätne vraciam k tomuto filmu, udialo sa v deji toho dosť, a niekedy aj dosť dramatického, avšak tým, že to tie decká zvládali bez nejakých väčších problémov začalo to po čase pôsobiť trochu nudne.(16.3.2017)

Kvalitní film o děvčátku, které se rozhodlo dát opuštěným batolatům to, čeho se jí celého života nedostávalo. Slovensko v koprodukci s Českou republikou dokázalo po delší době stvořit opět koukatelnou záležitost. O depresi nemůže být nouze. Snímek představuje divákům nelehké životní osudy z dětské perspektivy. Od okamžiku "osvojení" dětí velmi vydařený snímek nedlouhé stopáže s výtečnou audiovizuální stránkou a nečekaně zdařilými dětskými výkony.(30.6.2017)

Škoda tej nudy, ktorú spôsobila prílišná snaha o umelecký dojem, lezúce chrobáčiky ho neurobia. A tak nebol. Škoda myšlienky o potrebe lásky pre dieťa, ktorá sa minula vďaka hlúpemu textu záverečnej pesničky "keď deti majú deti...." a prestárnuté staré dievky bez detí sa mohli tešiť, že toto sa im nestane. Knižnú predlohu by som si vedela predstaviť spracovanú aj lepšie, lebo je výborná. Film už taký nebol. Fakt škoda, lebo na to mal našliapnuté.(12.4.2017)

• kaposlav

Problém značnej časti novodobých slovenských filmov je, že hlavný dej je nevýrazný, alebo vlastne skoro žiadny. Filmy pôsobia potom ako zlátaniny o ničom. Strčiť tam malé deti a nejaký potenciál, ktorý sa aj tak nevyužije nestačí. Opäť a zase za asistencie českých hercov. Bez nich už nedokážeme asi natočiť ani celovečerný film. Smutné a za 2*.(9.10.2017)

Prvý výraznejší slovenský úspech filmu v novodobej histórii za hranicami Slovenska (Krištálový Medveď z Berlinale v kategórii Generation KPLUS). Bol som mile prekvapený, je to asi môj prvý slovenský film v kine asi po 10 rokoch. Prvú polovicu by som dosť prestrihal a učesal, pretože sa tam toľko až nedeje, ale ako náhle sa ocitáme v chatke vo Vinohradoch, tak sa začne herecký koncert dvoch malých detí, ktoré boli fakt dobre obsadené. Bol som vážne prekvapený z kamery a že slovenskí filmári si konečne zvolili aj inú paletu farieb a nie je to klasický šedivý filter a la Instagram. Zdravíme tvorcov Únosu. 7/10(8.3.2017)

• - Film bol v slovenských kinách uvedený s výtvarným experimentom, animovaným denníkom a dokumentom 39 týždňov, 6 dní. Ten natočili Joanna Kożuch a Boris Šíma. (Hamaradža)