Obludárium (festivalový název)

Freak Show

Freak Show

USA, 2017, 95 min

• Morholt

Mě to připomínalo všechny ty antirasistické agitky, které se zabývaly odstrkovaným jedincem, u nějž nakonec ta bílá většina zjistí, že je to super chlapík a rasismus je blééé. Ne že by to tady byla úplně stejná šablona, ale podobných motivů se tu najde spousta. Každopádně mě tohle nijak neoslovilo a i když jsem zapojil všechny tolerantní buňky, tak jsem hlavním hrdinou pohrdal. Pro mě to byl umíněný rozmazlený fracek, který dělal všechno pro to, aby své okolí nasíral. Nějaké to "takový prostě jsem" v tomhle případě neberu. A od toho se všechno odvíjelo. Technicky to nebylo zlé, Lawther, byť jsem jeho postavu nesnášel, zahrál výborně a některým kostýmovým kreacím nejde upřít originalitu, ale v tomhle případě to u mě nestačilo ani na průměr. 30%(9.3.2018)

Bál jsem se, že Freak show na mě bude moc.. freak a queer. A zpočátku jsem s hlavní postavou dost bojoval, přišel mi moc rozmazlený a sebestředný, s nepochopitelnými motivacemi (tak chce od prvního dne zapadnout mezi spolužáky a zapůsobit na ně pozitivně, nebo se chce vymezit a stírat je??) Nicméně někdy od třetiny film přepne do spíše-komedie, a navíc je v něm fakt energie, živelnost (hlavně obrazové montáže na písničky), a to už jsem si užíval. Konec je možná trochu moc smířlivý a sentimentální, ale to k takovým příběhům trochu patří.(5.7.2017)

Příběh mladistvého středoškoláka Billyho Blooma nově navštěvujícího jistou velice ultrakonzervativní školu, který je ve svém vnitřku poněkud jiný. A co víc, nijak zvlášť to neskrývá a naopak to velice výrazně dává najevo. A jsme u jádra problému. Máme tu filmový příběh o nenávisti, opovrhování a šikany někoho, kdo prostě nějak vypadá jinak. Tvůrci záměrně nechávají diváka v nevědomosti o co se vlastně přesně jedná i když to dává tušit a velice hravě si s tím pohrávají. Jedná se o gaye? Transsexuála? Nebo co Billy je? Dějově samozřejmě není vynechána ani situace v rodině, ale střední škola a přístup spolužáků, coby zástupce veřejnosti, je přeci jen přednější. Film je tedy zaměřen na mladé lidi a to jako celek. Vyprávění je o identitě a není nic příkladnějšího, než mladík hledající svou individualitu. Cesta je hodně trnitá, ale Billy s nevzdává. Vrcholem všeho se stává kandidatura na královnu krásy ve snaze všem otevřít oči a scéna se skutečně srdcervoucím projevem Billyho snad silnější motiv k zamyšlení přinést už nemohl. Hlasování dopadne jak dopadne a je vidět, že se tvůrci o nic nesnažili. Žádná přetvářka, nadhled, či pohádka. Ne. Je to přesně životní osud, jaký skutečně je. A to se ukazuje i na přístupu diváků k tomuto filmu. Hodnocení a komentáře obyčejných diváků je zcela stejné, jako dějově názor a hlasování středoškoláků ve volbě královny krásy. Ctižádostivý příběh je podpořen velice trefným soundtrackem a designem kostýmů pro postavu Billyho, které vizuálně skutečně vynikají. Pro Alexe Lawthera nebyla role Billyho prvotinou. Takovou postavu si už zahrál v roce 2015 ve snímku ´Odjezd´. A že je neuvěřitelný i zde, nemůže být sporu. Příběh sice přináší myšlenku, ale divákům žádné moralizování nevnucuje. Je zcela na každém, jak se k něčemu takovému postaví. Jen tu je ukázána druhá stránka barikády, což se povedlo. Všichni máme nějaké své pocity, všichni jsme ve své podstatě blázni. Ale šikanuje nás za to někdo?(4.11.2018)

Další ze snímků o "straglujícím" mladíkovi, kterému se nedaří zapadnout mezi své spolužáky na střední škole. Nemusíte se moc bát, že je film kategorizován jako drama. Jedná se spíše o dramedii, které vládne představitel hlavní role. Tvůrci se hodně snaží, aby příběh byl co nejvíce odlehčený, ale podle mého skromného názoru snímek může ukázat všem lidem, kteří se bojí toho, že jsou jiní, než okolí, aby našli v sobě odvahu a přijali svoji osobnost.(7.7.2017)

Toto sa stáva skutočne málokedy. Ale naozaj málokedy. Nebudem tvrdiť, že za rok neodovzdám väčšie množstvo mojich najvyšších hodnotení, no veľmi zriedkavo poviem to, čím teraz ohodnotím tento fim. "Freak Show" podľa mňa nie je vynikajúci film. Podľa mňa je veľmi dôležitý film. Dôležitý, lebo hovorí o témach, ktoré sú maximálne aktuálne, dotýkajú sa každého jedného z nás a nehrá sa absolútne na nič. A aj keď to tam možno každý neuvidí, tento film ukazuje skutočne všetko, čo je skazené na dnešnom modernom svete. Svete plnom nenávistí, opovrhovania, odsudzovania a hlavne obrovského pretvarovania. Pretvarovania, že sme niekto, kto v skutočnosti nie sme. Prečo? Lebo spoločnosť to od nás vyžaduje. Všetko, čo vybočuje z normálneho je treba zlikvidovať skôr, než to stihne prerásť do niečoho hroznejšieho. Lebo Boh je na našej strane a tak to chce. Koľkokrát to vidíme v dnešnom svete v správach? Prečo nedokážeme byť k ľuďom tolerantní? Prečo nedokážeme akceptovať všetkých takých, akí reálne sú? Pretože to nie je Božia vôľa? Ak to nie je jeho vôľa, prečo ľudí ako je Billy Bloom stvoril? Máme sa hanbiť za to kým sme? Máme sa tváriť, že sme ako všetci ostatní? Máme sa správať tak, ako všetci ostatní, lebo to tak všetci od nás očakávajú? A máme v sebe zabiť to, čo nás robí inými a jedinečnými? Film tieto otázky kladie absolútne vynikajúco a dokonca má aj vynikajúce argumenty. V závere filmu podá Billy podľa mňa fantastickú reč, ktorá ma bude prenasledovať ešte minimálne do konca roka. Myslím si, že v nej bolo povedané absolútne všetko, čo bolo treba počuť. A po nej bude ešte pár skutočne nádhernýc viet, ktoré sa ma dotkli na tom správnom mieste. Okey, nebudem viac rozoberať myšlienky filmu, lebo je tu asi dosť zrejmé, že ma maximálne zasiahli a som z filmu nadšený. Posuňme sa teda ďalej. Aké sú postavy? Billy Blooom v podaní Alexa Lawthera je vynikajúci. Nemyslím si, že by som si predstavil do tej role niekoho iného. A hrá to tak presvedčivo, že som ani na moment nemal pocit mu neveriť. AnnaSophia Robb je rovnako skvelá. Tentokrát v trošku role viac typickej pre ňu, ale stále je veľmi vtipná, veľmi energická a súčasne osoba, ktorú by človek chcel mať za kamarátku. Ian Nelson ako Mark (Flip) Kelly mi takisto prišiel veľmi uveriteľný. A je super, že niekto tak populárny dokáže byť tak milý na Billyho. A ukáže mu, že nie všetci ľudia sú rovnakí. Billyho otec je vynikajúcou postavou. Najprv sa to javí, že je príčinou problémov a nechápe svojho syna, či dokonca ho nemá rád, no nie je to tak a je v ňom oveľa viac. No keď si aj vezmem všetkých ostatných, tak nemôžem povedať jediné krivé slovo, pretože všetci majú svoje malé tajomstvá, ktoré si strážia. Aj tí, u ktorých by si to človek možno nemyslel. Jediný u koho som si nebol úplne istý, či bola správnou voľbou bola Abigail Breslin. Napriek tomu, že ju mám ako herečku rád, tak tu ma úplne nepresvedčila. Ale na druhú stranu vo svojej postave Lynette ukázala úplne všetko, čo je nesprávne s celým moderným a kresťanským systémom. Pôvodne som rozmýšľal, že tento film ešte lepšie rozanalyzujem vo svojom veľkom komentári so spoilermi, no nakoniec to asi nebude nutné. Na záver už asi len dodám, že sám som bol na škole človekom, ktorý sa nedokázal pretvarovať. A nikdy som svoju divnosť nezakrýval. Možno to nebola až tak výrazná zvláštnosť a inakosť ako to bolo v prípade Billyho, no jedno je isté... sám som si touto cestou prešiel a v mojich očiach je tento film absolútne skvostný. A ako som na začiatku povedal, veľmi dôležitý pre dnešný svet. Hodnotenie: A+(15.1.2018)