Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Profesor Potts (Gary Cooper), lingvista, je jedním z osmi profesorů, kteří už deset let sepisují encyklopedii - a přece nemůžou přestat v polovině písmene S! Jenže když se v jejich pracovně objeví sympatický popelář a dá se s nimi do hovoru, uvědomí si Potts, že ač právě dopsal encyklopedické heslo o slangu, neví o současném slangu zhola nic. Vyráží proto do ulic, aby pochytil současnou mluvu. V jistém nočním klubu upoutá jeho pozornost zpěvačka Sugarpuss O'Shea (Barbara Stanwyck), která nejprve odmítá mu při přípravě hesla asistovat, ale okolnosti ji donutí změnit názor - její mafiánský přítel je zapletený v případu vraždy a ona se musí schovat před policií, aby proti němu nemohla svědčit. Proto se nastěhuje k encyklopedistům a mimoděk způsobí, že se do ní profesor Potts zamiluje. Ona naoko jeho lásku opětuje, ale co cítí doopravdy?

Režisérem filmu je Howard Hawks, který svůj cit pro bláznivě romantické komedie osvědčil už ve filmech LEOPARDÍ ŽENA a JEHO DÍVKA PÁTEK. Zajímavostí je, že ve scéně v nočním klubu se objeví známý bubeník Gene Krupa se svou kapelou a je také autorem písně, kterou ve filmu Barbara Stanwycková zpívá. (Blofeld)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (28)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Staromilsky úsměvná a kouzelně naivní romantická komedie. Gangsterská nevěsta má mnoho zábavných scén (přemlouvání dcery-sponzorky, Damoklův meč, obřad s nedoslýchavým knězem, profesionální přepadení atd.), chytlavou písničku Drum Boogie (včetně její „sirkové“ verze), odzbrojující Stanwyck a nesmělého Coopera (mezi kterými to příjemně jiskří a „mňam-mňam“ scény jsou moc milé), partu roztomilých profesůrků a grandiózní finále. Možná bych i oželel pár trochu vážnějších scén a naopak bych ocenil trochu přitvrdit co do „hlášek“, na druhou stranu jakožto jedinec, který není zběhlý v anglické gramatice, jsem nemohl plně docenit jazykovědné fóry a narážky (a že jich bylo hlavně v první půli opravdu hodně). Po Hawksových žánrovkách Leopardí žena a Jeho dívka Pátek to za mě budou znovu 4*. „Kde se koná ten obřad?“ – „Poslouchej, opičáku. Už třikrát mě vyslýchali policajti. A bezvýsledně.“ – „Ale my tě ještě nevyslýchali. A jak brzy poznáš, jsem expert na tradiční čínské mučení.“ ()

M.E.J.L.A. 

všechny recenze uživatele

Sněhurka + The Big Bang Theory + Sestra v akci ----- Jedna z nejlepších screwball komedií vůbec, vypiplaná do posledního detailu (ono se stačí podívat do titulků - za kamerou Toland, scénář napsali Brackett s Wilderem, kostýmy pro Stanwyckovou od Edith Head...). Další důkaz, jak všestranným režisérem Hawks byl. ()

Reklama

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Jak píše M.E.J.L.A. - mix Sněhurky a Big Bang Theory. Ale zvrhává se to v naivní frašku. 4* dávám za Barbaru Stanwyck, která mě svým vzhledem a hlavně tím, jak mluví, okouzlila (podobně jako Lady Eve; a i tady mi připomíná Téu Leoni). # [viděno: TV, sluchátka, EN sub] # příběh 6 | humor 4 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6 ()

pm 

všechny recenze uživatele

Howard Hawks zklamat nemůže. Je jedno, zda točil westerny, romantické komedie, filmy-noir nebo dramata, byl jednoduše borec v každém žánru a v každém žánru po sobě zanechal nějaký kultovní kus. "Ball of Fire" je dokonale vypointovanou romantickou komedií s výtečnými dialogy, v rovině screwballu je opravdu crazy, v té romantické skutečně dojímá. Barbara Stanwycková a Gary Cooper jsou herecky skvostní, ONA je schopná plastického projevu, satirického nadhledu a vyzařuje nefalšovanou vnitřní energii, ON v subtilnějších momentech působí jako by sem zabloudil z kostýmního britského filmu: dokonalý džentlmen. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrá romantická komedie, která by si zasloužila i plný počet hvězdiček, kdyby neměla místy pár nudnějších pasáží. Příběhově je Gangsterská nevěsta poutavá. Osm profesorů žijících pouze ve svém malém, interním světě vědy a svých vlastních životů, pracujících na encyklopedii slangu, jsou konfrontováni se způsoby jazzové zpěvačky, která je snoubenkou hledaného mafiána. V této chvíli se otvírá prostor pro romantické pasáže, ale také dramatické zvraty. Scéna, v níž jsou profesoři drženi jako rukojmí, nebo výslech pomoci lechtání v popelářském voze, je opravdu hodná zapamatování. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (5)

  • Ginger Rogers bola prvou voľbou pre postavu Katherine 'Sugarpuss' O'Shea, avšak rolu odmietla. (Scevola)
  • Billy Wilder mal scenár napísaný ešte keď bol v Nemecku. Potom, ako emigroval, ho priniesol so sebou do USA, kde ho predal spoločnosti MGM. (Scevola)
  • Siedmi profesori (mimo Gary Coopera) boli inšpirovaní siedmimi trpaslíkmi z Disneyho dielne. Dokonca existuje aj fotografia, na ktorej herci sedia pred plagátom filmu Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937). (Scevola)

Reklama

Reklama