Hluboký spánek

The Big Sleep

• slovenský

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Alternativní: 116 min)

"Noirovka" par excellence, pritom raz prepracovaná na požiadavku agenta Lauren Bacallovej. Howard Hawks bol (pre mňa stále je) skutočne majstrom všetkých žánrov. Hlboký spánok má všetko, čo by mal kvalitný žánrový film mať, t.z. poriadne napätie (ak chcete, iskrenie) medzi postavami a typickú atmosféru v tomto prípade 40s. Nejako bližšie k žánru film noir som sa ja však zatiaľ veľmi nedostal, ničmenej Hawksovo dielo sa mi vskutku páčilo a zdá sa, že žánru raz prídem na chuť. Za zmienku ešte z filmu stojí aj obsadenie, vyzdvihol by som najmä výborný výkon drsňáka Humpreyho Bogarta, každopádne oku mi viac ulahodila bývalá fotomodelka Lauren Bacall.:) Jeden z mála viac ako šesťdesiatročných filmov, ktoré by som si bežal okamžite pustiť...(22.11.2007)

Film trochu zmatečný a nepřehledný, strašne moc postav a propletených vztahů na příliš rychlý děj a spád. To ale nemění nic na tom, že atmosféra je tak hustá, že by se dala krájet (jak pravil Rákosníček), Bogart je drsnější a cyničtější než smirkový papír, a i když Bacall není až tak krásná a má hlas jak padesátiletý chlap, přesto nějak chápete, proč pro ní má tvrďák Marlowe takovou slabost a chemii mezi neimi jim věříte každou vteřinou...Hawks v tomto filmu dokazuje, že není třeba drahých CGI efektů, klipovitého střihu a podobných výmyslů k tomu, aby vznikl dobrý film, který se bude líbit i po padesáti letech...(26.12.2007)

Škoda, že se, ať už autor knižní předlohy, tak i scénáristé, nedrželi známého hesla, že méně je někdy více, takto byly ty překotné dějové zákruty i přehršel vedlejších postav, pro mě trochu zmatečné. Ovšem jako konverzačka vynikající, s tou pravou noir atmosférou, chladnokrevnými krásnými ženami a cynickým detektivem v neodolatelném podání Humpreyho Bogarta.(14.3.2015)

Jediné co bych vytknul, byl příliš velký počet postav a jmen, takže orientace při bleskových rozhovorech byla poněkud náročnější. Humphrey Bogart v hlavní roli byl výborný a to, že mu zde snad každá hezká žena padla k nohám, nemělo chybu. HLUBOKÝ SPÁNEK mě dokázal od začátku zaujmout, byl napínavý i zábavný a tím se zas tolik filmů pochlubit nemůže.(22.1.2007)

Pan suchar "mluvím jen koutkem úst" Humphrey Bogart se pro tuto roli moc nehodí. Marlowe byl pořízek, co sice dostával po hubě, ale většinou ze zadu. Bogie je takový sušinka, kterému věřím v Casablance a Africké královně, ale ne tady. Ale přestože to není Marlowe ani náhodou, jako film o jiném detektivovi je to super(22.6.2009)

• - Studio Warner Bros. dalo režisérovi na nákup práv k adaptaci románu 50 000 amerických dolarů. Tomu se však podařilo je získat za pouhých 5 000, přičemž si zbytek ponechal. (Dreadd)

• - Na roli Carmen se původně připravovala Nina Foch. (Dreadd)

• - Švýcarský hudební producent Robert Jan Mayer, známý pod přezdívkou Minus 8, použil část dialogu Philipa  Marlowa (Humphrey Bogart) a Vivian Rutledge (Lauren Bacall) do své skladby "Elysian Fields", ze stejnojmenného alba. (EKLEKTIK)