Hluboký spánek

The Big Sleep

• slovenský

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Alternativní: 116 min)

Na mna az prilis zamotany scenar, pri ktorom som sa skor nudil, ale na druhej strane uznavam, ze to malo svoje grady a Bogartov herecky koncert sa tiez postaral o svoje. Avsak tento film u mna nepatri medzi oblubene noirovky... 02.10.2009 _____ Humphrey Bogart - (Philip Marlowe) +++ Lauren Bacall - (Vivian Rutledge) +++ John Ridgely - (Eddie Mars) +++ Martha Vickers - (Carmen Sternwood) +++ Peggy Knudsen - (Mona Mars) +++ Charles Waldron - (Generál Sternwood) +++ Bob Steele - (Lash Canino) +++ Louis Jean Heydt - (Joe Brody) +++ Elisha Cook Jr. - (Harry Jones) +++ Hudba: Max Steiner +++(2.10.2009)

Na rovinu, tento zmätený rozprávačský chaos päťdesiatich detektívnych línií by nerozlúštil ani vyhlásený Hercule Poirot. Scenáristicky je to zbytočne prekombinované a nejasné, mnoho postáv, ktoré sa spočiatku javia ako dôležité pre ďalšie fungovanie, sa nakoniec stratí v hmle, ich úmysly sú slabo definované. Tento veľký nedostatok mi prekvapivo nenarúšal plynulosť deja, hoci divák je v spleti scenára bezpochyby stratený. Noirovská pochmúrna atmosféra je však natoľko famózna, že mi ruka v ruke s dokonalou remeselnou stránkou, hrôzostrašnou hudbou, decentnými hereckými výkonmi, nedovoľuje skĺznuť na 3*, pretože dojmy sú - ak odpustím zamotaný scenár - pomerne silné napriek tomu, že doteraz neviem čo tam zvláštne mihotavé postavy Harry, Geiger, Lonino, Eddie, Brody, Regan, vlastne stvárali.(19.8.2010)

Pokud se začne mluvit o žánru noir, Hluboký spánek je jedním z titulů, které se filmovému fanouškovi vybaví nejdřív, dalo by se říci, že to je dokonce výkladní skříň žánru. Přitom to není typický zástupce černé série, k noiru patří trpké konce a partnerská míjení, Hluboký spánek má na noir příliš optimistické vyústění. Film navíc oslabují dva nedostatky. Výslednou podobu ovlivnila cenzura, která nerozdýchala homosexuální vztah dvou záporných postav a cudně zamlčela i podstatu nelegální činnosti v Geigerově knihkupectví - tedy výrobu a distribuci pornografických materiálů. Tím se ovšem ztrácejí motivace a vazby důležité pro pochopení příběhu. Nedostatky má i scénář, který kupříkladu nemá žádné vysvětlení pro vraždu šoféra. Ikonický status ale Hluboký spánek nezískal omylem nebo zadarmo. Chemie mezi Bogardem a Lauren Bacall funguje skvěle a dala by se uvádět jako příklad ideálního filmového partnerství. Bogardovi role Marlowa sedla, typově se do ní hodil vizáží i intonací, navíc měl smysl pro ironii a dokázal svého detektiva v příhodnou chvíli lehounce shodit. Režisér měl cit pro atmosféru a filmové řemeslo ovládal znamenitě. Nebyl to sice žádný hledač nových cest, ale chápal, co v žánru funguje, jak to správně nadávkovat a použít. Spletitost příběhu a přítomnost hvězd pak pomohla zakrýt nedostatky scénáře. Celkový dojem: 85 %.(20.7.2017)

Pro mě možná trochu překomplikovaná zápletka, ale jinak famózní noir se vším co k němu patří... Venku je většinou tma, k temné asfaltce se řítí nekonečné přívali mrazivého deště a Humphrey Bogart alias Philip Marlowe vyšetřuje za pár babek případ, ve kterém figurují osudově krásné ženy, revolvery a proklatě suché (a vtipné) hlášky.(23.11.2006)

Existují dvě vysvětlení, buďto jsem jako divák přízemní a nedovtipný, nebo je hluboký spánek sice klasický, ale hodně přešmodrchaný zástupce žánru. Překvapení provází od začátku až do konce, protože scénář je zcela nevyzpytatelný. Mazaný Filip, v tuzemsku u diváctva propadlý, hledal zjevně inspiraci někde poblíž.___Scénář byl napsán za pouhých osm dní, což se negativně odrazilo na jeho detektivní linii. Režisér humorně vypráví o natáčení: "V zápletce jsme se už nevyznali. Ptali se mne, kdo koho zabil - nevěděl jsem. Poslali telegram autorovi - nevěděl to. Poslali telegram autorovi scénáře - taky to nevěděl. Ale přesto byl film velmi napínavý a zábavný..." (Hendrich, Vladimír: Americká drsná škola ve filmu; str. 28).(22.6.2009)

• - Charles Waldron, který ztvárnil generála Sternwooda, zemřel ještě před premiérou filmu. (Dreadd)

• - Studio Warner Bros. dalo režisérovi na nákup práv k adaptaci románu 50 000 amerických dolarů. Tomu se však podařilo je získat za pouhých 5 000, přičemž si zbytek ponechal. (Dreadd)

• - Švýcarský hudební producent Robert Jan Mayer, známý pod přezdívkou Minus 8, použil část dialogu Philipa  Marlowa (Humphrey Bogart) a Vivian Rutledge (Lauren Bacall) do své skladby "Elysian Fields", ze stejnojmenného alba. (EKLEKTIK)