Hluboký spánek

The Big Sleep

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Alternativní: 116 min)

Humphrey Bogart je dokonalý. Uvedomil som si, že je predobrazom mnohých filmových aj televíznych postáv a hrdinov. Howard Hawks napratal film kopou krásnych mladých žien a aj keď to nie je pravý noir z toho prvotného noirového amerického obdobia (väčšina sa tu odohráva v luxusných interiéroch) výprava je i napriek komornosti veľmi pôsobivá od začiatku do konca - najmä skvelý úvodný obraz s generálom medzi orchideami, kedy sa Marlow potí ako kôň, potom "dažďová scéna" alebo skvelý obraz v hazardnom dome eddieho marsa... príbeh, aj keď sa môže zdať prehustený informáciami, ktoré sa dozvedáme v slovných prestrelkách, je úplne jasný a zrozumiteľný, je to typická detektívka drsnej školy, no tu nejde o samotný príbeh, ale o bogarta a marlowa v jeho podaní, je to o skvelých dialógoch a hláškach a o veľmi vydarenej atmosfére a vzťahu medzi marlowom a vivian.(17.3.2012)

Jedno z najlepších spracovaní filmu-noir. Aj kvôli tejto snímke som si noir veľmi obľúbil. Vynikajúca detektívka v hlavnej úlohe s Humphrey Bogartom a Lauren Bacall. Musím povedať, že cez jeho dĺžku sa našla zavše minúta, že som sa nudil. Marlowe v podaní Bogarta však nemal chybu ostatne rovnako ako Lauren Bacall. Táto dvojka bola výborná. Každá scéna je skoro jedinečná až umelecká a dovoľuje Bogartovi a Bacallovej plne rozvinúť ich herecké umenie. Film je významným dielom "čiernej série". Počul som, že režisér Howard Hawks po premiére priznal, že dej je príliš zložitý a preto sa zaujímal viac o jednanie hlavných postáv. Škoda že dnes sa už takéto klasiky nerobia. Myslím tým takéto "temné" noir-filmy.(14.9.2019)

Dej je vážne dosť spletitý, po čase toho človeku v hlave z neho moc nezostane. Pocit ale áno, takže hodnotiť pod 80% nejde. Typický film noir, aj napriek komplikovanému scenáru, keďže iné noirovky mi pripadajú prehľadnejšie. Spánok je zato veľmi atmosferický a hraje v ňom nepreberné množstvo krásnych herečiek. O dôvod viac si ho pozrieť znovu a utriediť si ho v hlave. Hawks bol doma v každom žánri. VIDENÉ ZNOVA: Stále to nechápem, napriek tomu som sa bavil podstatne viac, ako po prvý krát. Možno to bolo spôsobené projekciou v kinosále.(18.5.2012)

V době, kdy byl můj děda ještě dítě, Bogart zářil v Americe na velkém stříbrném plátně, proháněl se těmi nejlepšími auty a měl ty nejhezčí ženský. Není se čemu divit, jeho charisma bylo neskutečné a dodnes z filmů jen srší, proto The Big Sleep považuji za jeden z jeho největších počinů a cynického detektiva ztvárnil bravůrně. Už to nebyl ten uhlazený elegán s motýlkem z Casablanky. Tentokrát soukromé očko se zmačkaným oblekem a pokřiveným kloboukem, který je ochoten pro kousek informace strčit nos všude a čelit i nejhoršímu. Hluboký spánek je natočen hodně tvrdě se spoustou záporáků a jednoduchou zápletkou, která se mění ve smrtící tornádo zvratů. Scénář plný ironie a herecké výkony hlavních i vedlejších postav povyšuje tuhle lahůdku mezi nejlepší krimi všech dob. _ Je mi to už docela trapné, ale všechny Noriky hodnotím plným počtem. Považuji to za nejlepší dobu filmu a zatím jsem viděl jen skovosty - které jinak ohodnocovat nelze!(15.5.2008)

Parádny film. Veľa skvelých (a rýchlych) dialógov, krásne ženy, nebezpeční muži, podmanivá hudba, vtipné hlášky. A Humphrey Bogart je cool! Silné štyri. /Po prečítaní predlohy.Carmen Sternwood sa vyfarbí ako riadny psychopat a nekončí to "happy-endom" ako film. Stále spokojná./ (Projekt 100 - 2010, FK Nostalgia)(27.9.2010)

• - Na roli Carmen se původně připravovala Nina Foch. (Dreadd)

• - Charles Waldron, který ztvárnil generála Sternwooda, zemřel ještě před premiérou filmu. (Dreadd)

• - Švýcarský hudební producent Robert Jan Mayer, známý pod přezdívkou Minus 8, použil část dialogu Philipa  Marlowa (Humphrey Bogart) a Vivian Rutledge (Lauren Bacall) do své skladby "Elysian Fields", ze stejnojmenného alba. (EKLEKTIK)