Hluboký spánek

The Big Sleep

• slovenský

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Director's cut: 116 min)

Žádný průšvih, ale krátce po zhlédnutí dokonalého Maltézského sokola velké zklamání. Až na závěrečných a neskutečně napínavých deset minut se totiž jedná o zmatené vyprávění, kterému podráží nohy uzel vedlejších postav. Lonino, Eddie, Harry, Geiger, Brody nebo Regan už dlouho před pointou splývají v jedno. Noirového ducha tak táhne nepřekvapivě Bogart i oslňující Lauren Bacall.(16.2.2006)

Na mna az prilis zamotany scenar, pri ktorom som sa skor nudil, ale na druhej strane uznavam, ze to malo svoje grady a Bogartov herecky koncert sa tiez postaral o svoje. Avsak tento film u mna nepatri medzi oblubene noirovky... 02.10.2009 _____ Humphrey Bogart - (Philip Marlowe) +++ Lauren Bacall - (Vivian Rutledge) +++ John Ridgely - (Eddie Mars) +++ Martha Vickers - (Carmen Sternwood) +++ Peggy Knudsen - (Mona Mars) +++ Charles Waldron - (Generál Sternwood) +++ Bob Steele - (Lash Canino) +++ Louis Jean Heydt - (Joe Brody) +++ Elisha Cook Jr. - (Harry Jones) +++ Hudba: Max Steiner +++(2.10.2009)

Humphrey Bogart je dokonalý. Uvedomil som si, že je predobrazom mnohých filmových aj televíznych postáv a hrdinov. Howard Hawks napratal film kopou krásnych mladých žien a aj keď to nie je pravý noir z toho prvotného noirového amerického obdobia (väčšina sa tu odohráva v luxusných interiéroch) výprava je i napriek komornosti veľmi pôsobivá od začiatku do konca - najmä skvelý úvodný obraz s generálom medzi orchideami, kedy sa Marlow potí ako kôň, potom "dažďová scéna" alebo skvelý obraz v hazardnom dome eddieho marsa... príbeh, aj keď sa môže zdať prehustený informáciami, ktoré sa dozvedáme v slovných prestrelkách, je úplne jasný a zrozumiteľný, je to typická detektívka drsnej školy, no tu nejde o samotný príbeh, ale o bogarta a marlowa v jeho podaní, je to o skvelých dialógoch a hláškach a o veľmi vydarenej atmosfére a vzťahu medzi marlowom a vivian.(17.3.2012)

Noir miluju.. ale měl jsem tu možnost většinou vidět spíš novější filmy v tomto hávu. Když jsem si však pustil The Big sleep, na monitoru se objevil Humphrey Bogart coby Phil Marlowe a začal oblbovat každou sukni, kterou uviděl, měl jsem jasno. Takové skloubení (nejen s Lauren Bacall v roli Vivian) vtipu, elegance a detektivky si nechám líbit.(6.4.2010)

Výtečný film noir a detektivka s tak geniálně složitým dějem, že napoprvé je to prakticky bez šance. Napodruhé jsem si to při sledování stopoval a dělal si nákres vztahů mezi postavami a už jsem to celkem pochopil;oD. Tady ale nejde o děj, ale o atmosféru a ty labužnické dialogy mezi Marlowem a Vivien. Něco takového se jen tak nevidí. Ironií je, že Chandler, který v té době sám dělal scénáře v Hollywoodu, se nemohl natáčení zúčastnit, protože byl smluvně vázán k jinému studiu. S výsledkem byl ale nadmíru spokojen a pokládal jej za nejlepší adaptaci jeho knihy. K filmu se navíc pojí ještě skvělá (a potvrzená) historka: Když se Bogart a Hawks nemohli dohodnout, kdo že to vlastně zavraždil Carmenina řidiče, poslali Chandlerovi dálnopisem dotaz. Odpověď zněla "Nevím."(12.11.2005)

• - Studio Warner Bros. dalo režisérovi na nákup práv k adaptaci románu 50 000 amerických dolarů. Tomu se však podařilo je získat za pouhých 5 000, přičemž si zbytek ponechal. (Dreadd)

• - Na roli Carmen se původně připravovala Nina Foch. (Dreadd)

• - Humphrey Bogart a Lauren Bacall se během natáčení natolik sblížili, že to Bogartovi způsobilo velké manželské potíže, jejichž řešení hledal Bogart v alkoholu a nebyl schopen herecké práce. Tři měsíce po dokončení filmu se Bogart a Bacall vzali. Bylo to jedenáct dní po Bogartově třetím rozvodu. Z tohoto manželství vzešly dvě děti. (Kulmon)