Hluboký spánek

The Big Sleep

• slovenský

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Director's cut: 116 min)

Perfektní atmosféra, tradičně fantastický Humphrey Bogart jako Philip Marlowe, solidní tempo a až neskutečně dokonale vymazlené dialogy. Na druhé straně ovšem zbytečně překombinovaný scénář. Hluboký spánek je bezesporu jedním z nejlepších klasických noir snímků, ale jsou i lepší. Minimálně jedno se však musí nechat. Hluboký spánek má výtečný začátek původního traileru.(20.1.2007)

Pokud nemáte diplom za paměť, moc si toho děje neužijete. Aspoň já se v tom za chvíli ztratil. Kdo si má pamatovat všechny jména a co kdo z nich udělal a na koho co ví a kdo koho oddělal. Navíc Bogart jako neodolatelnej lamač, kterej sype vtipný poznámky z rukávu jak esa, machr v každé situaci, mně taky za čas lezl krkem.(13.3.2012)

Pokud mi někdo k příští projekci nakreslí graf, tabulky, popisky a u každého jména postavy v průběhu celého filmu dodělá tagy, které mi postavu identifikují, pak se možná v celém tom šíleně překombinovaném příběhu alespoň trochu vyznám. Noir by to byl moc hezký, ale opravdu jsem měl celé 2 hodiny potíže s tím poznat kdo, s kým, jak a proč. 6/10(23.1.2017)

Vybroušené, peprné dialogy mezi Bogartem a Bacall jsou tím nejzářivějším zdrojem, který bude tuto noir detektivku neustále vyhřívat na výsluní úspěchů nad ostatní konkurencí tohoto filmového žánru. Sice se můžeme občas ztratit v krapet zašmodrchaném ději včetně klíčového „kdo koho a proč vlastně zabil“, což ale zase udrží divákovy mozkové buňky v neustálé pohotovosti a případné nejasnosti přimějí k opakovaným projekcím.(30.1.2010)

Nebylo to špatný, ale ten příběh byl strašně zamotanej. Bylo tam docela dost postav, takže mi vždycky trvalo než jsem se zorientoval, kdo je kdo a ne vždycky se to povedlo a nakonec zůstalo docela dost nejasností. Nicméně Humpfrey Bogart, trousící jednu flegmatickou hlášku za druhou, ten doopravdy neměl chybu.(16.9.2009)

• - Švýcarský hudební producent Robert Jan Mayer, známý pod přezdívkou Minus 8, použil část dialogu Philipa  Marlowa (Humphrey Bogart) a Vivian Rutledge (Lauren Bacall) do své skladby "Elysian Fields", ze stejnojmenného alba. (EKLEKTIK)

• - Keď sa režisér Howard Hawks pýtal autora románu Raymonda Chandlera, prečo sa v jeho knihe “Hlboký spánok“ vyskytuje toľko pasci, dejových zvratov a prekvapení, spisovateľ údajne úprimne odpovedal: "Nemám sebemenšiu predstavu." (Scevola)

• - Studio Warner Bros. dalo režisérovi na nákup práv k adaptaci románu 50 000 amerických dolarů. Tomu se však podařilo je získat za pouhých 5 000, přičemž si zbytek ponechal. (Dreadd)