Spojenci

• Nizozemsko

Allied

Akční / Drama / Romantický / Thriller / Válečný

Velká Británie / USA, 2016, 124 min

Nakoniec sa mi to páčilo (chvíľku som dokonca uvažoval nad hodnotením 70%), ale, bože, ako len mne sa do Spojencov nechcelo! Neoslovila ma zápletka, neoslovilo ma meno režiséra a rozhodne ma neoslovili ani herci. A úvod bol skutočne dosť hrozný – takú nudu, akú Zemeckis (napriek pár samopalom) rozpútal v inak atmosférickej Casablance, som už pekne dlho nevidel. Potom to začalo byť trochu čudné, dej skočil o rok dopredu a odohrával sa v Londýne, no až vďaka istému nečakanému (trailery som ignoroval) twistu film konečne získal napätie a začal ma baviť. Skutočne ma zaujímalo, ako to vlastne je. Možno som nad tým ale premýšľal až príliš, pretože som prišiel na to, že keď ju tak neuveriteľne miloval, prečo vôbec niečo písal na papierik. Ale OK, nebudem sa v tom radšej vŕtať. Ku koncu to už začalo byť vyložene zaujímavé, hoci akčná návšteva Francúzska tomu, paradoxne, skôr ublížila a ktorá ako keby tu bola len kvôli producentom, ktorí sa zhrozili nad tým, ako málo akcie vo vyše dvojhodinovej snímke je (čo ale nedáva logiku, lebo hlavným producentom bol Zemeckis...). A ku koncu možno došlo aj na nejaké tie slzičky, čo vám budem hovoriť.(23.3.2017)

Jak poznamenal bratr, "jako když jíš suchou rejži - dojíš to a řekneš si 'hmm'". Myslel to jako vtip, ale ve finále má vlastně pravdu. Režisér Zemeckisova formátu by neměl mít problém vymáčknout z jakéhokoli (!) tématu daleko více emocí, i když je pravda, že už "Muž na laně" dopadl velmi podobně. MAROCKÁ část je skvělá; jeden záběr lepší než druhý (ano, práce s kamerou se mi velmi líbila), a i přes relativně pomalý úvod, který ovšem nádherně vygraduje, se člověk nemá důvod nudit. (Alespoň já tedy ne.) Pak je tu ale delší - a přesto paradoxně krátká - LONDÝNSKÁ část, která je jako celek tak nijaká, že ji ani FRANCOUZSKÁ vsuvka, ani kvalitně natočené scény (což jsou pomalu všechny) prostě nezachrání. Fanynkovské P.S.: Tenhle styl obleků Pittovi nehorázně sedne. ♥(26.1.2017)

"My oba známe lidi, co spolu šukali a pak to posrali a jsou mrtví." Jenže tady prý nejde o šukání, ale o emoce a já zcela výjimečně s tímto ženským pohledem na svět souhlasím. Mě se to totiž líbilo, protože jsem poměrně dlouho neoplýval jistotou, zda jde o zkoušku, provokaci nebo zradu. A přestože se obvykle rád tvářím jako cynik, tak tentokrát jsem i já toužil slyšet klavírní verzi Marseillaisy, což tímto samozřejmě popírám. A taky popírám, že bych na konci přistihl slzu ve svém levém oku, protože jsem vůči filmovým emocím imunní a Marianne Beausejour rozhodně není můj typ. Tedy fyzicky, protože do jejího chování bylo velmi snadné se zamilovat. Mě prostě baví německá přesnost a tady jí rozhodně nebylo málo.(21.4.2017)

Něco mě říká, jestli se tady náhodou neopisovalo z Casablancy, tu jsem ovšem bohužel nikdy neviděl :(, což se mě zrovna v tomhle případě vůbec nehodí, protože bych moc rád přišel na kloub záhadě, zda-li podobný příběh už náhodou nebyl jednou zfilmovaný. Brad Pitt stále neklesá pod svůj vysoký standard a své si uhraje i tady. Naproti tomu Marion mě vůbec nepřesvědčila. Nepředvádí tady nic, kvůli čemu by za ni měl Brad tolik bojovat. Na filmu je znát, že jej vede natolik zkušený režisér jako Zemeckis, ale bohužel i přesto se jeví první hodinka jako úplně zbytečná, naproti tomu ta druhá výborně napínavá. 65%(22.2.2017)

Rozpočet $85miliónovTržby USA $40,098,064Tržby Celosvetovo $119,337,283Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ šikovná práca režiséra a dobré výkony hercov, vygradovaná vojnová dráma až do samého záveru /80%/(9.3.2017)

• - Marion Cotillard a Brad Pitt mali spoločne hrať už v Nolanovom filme Počiatok (2010), avšak Pitt ponuku neprijal, a tak hral Doma Cobba Leonardo DiCaprio. (JurajKa)

• - Počas hlučného večierku sa dieťa menom Anna nezobudí a pokojne spí ďalej. Dokonca spí aj po prelete havarujúceho zostreleného lietadla ponad jej detskú izbičku. (JurajKa)

• - Letoun, který ve filmu používá RAF k zásobování francouzského hnutí odporu, je Westland Lysander, který se na počátku války používal jako stroj pro spolupráci s armádou. Po těžkých ztrátách ve Francii byl používán k vyhledávání letců sestřelených nad Kanálem a právě k zásobování francouzských partyzánů. (Necrotongue)