Raz mi jeden pamätník vyjavil, že keď Herz nakrúcal SLADKÉ HRY MINULÉHO LETA, namiesto scenára držal v ruke výtlačok Maupassantovej Mušky a jednoducho improvizoval priamo na pľaci. Nesedelo mi to s Herzovou precíznosťou až kým som nevidel Morgianu. Samozrejme netuším ako veľmi výslednému tvaru ublížili šialené podmienky nakrúcania v Bulharsku (ktoré Herz farbisto popisuje vo svojej autobiografii) či ústredný dramaturg Toman. Morgiana ale vo výsledku vyzerá presne ako akási avantgardná improvizácia snažiaca sa výtvarnou štylizáciou zakryť vratký obsah, len málo korešpondujúci s knižnou predlohou. Dosť som sa nudil, ale prežil som. Takže za "tři otrávená koťata". (9.1.2016)(9.1.2016)

Tenhle film jsem si matně pamatovala z dětství a i ty střípky vzpomínek byly ostré a zneklidňující. Filmy Juraje Herze mě vždycky deprimovaly, Morgianu nevyjímaje. Iva Janžurová je zde skvělá, dokonale zvládla zahrát obě sestry a nebyl problém je vnímat jako dvě zcela odlišné bytosti. Škoda té přílišné extravagance, film se v ní doslova utápí, ale mám takový dojem, že to byl Herzův záměr. Byla opravdu hrůza sledovat, jak kamera zabírá detaily té masky, kterou měla Janžurová na obličeji.(7.8.2008)

Herz na svém místě. Paní mistryně Janžurová mě naprosto a stoprocentě přesvědčila tak dokonale, že nemyslím, že bych byla až takový filmový pitomec, ale v jednom celkem dlouhém úseku jsem přemýšlela nad tím, kdo by tak dokonale zahrál chudáka hodnou, otrávenou sestru. Byla naprosto úžasná takhle filmově rozpolcená paní Janžurová. Naprosto dokonale vystřihla dvě protipólné bytosti. Místy ostrá hudba mi trochu vrzala mezi zuby, hodně hlasité,... jistě působivé, ale zkrátka hlasité... Chvílemi až nepříjemné... Nicméně atmosféra vynikající. Film, který stojí za zhlédnutí.(28.12.2011)

Režiséra Juraje Herze máme zapsaného jako autora filmů se spíše hororovou tematikou, případně hororovou atmosférou. Připomeňme jen hororové pohádky Deváté srdce nebo Panna a netvor. Podobnou atmosféru nabízí i Morgiana – snímek vznikl podle románu ruského spisovatele Alexandra Grina, a i když si čeští tvůrci příběh poněkud přetvořili, základní téma určitých podivně pokroucených vztahů zde zůstává. Sledujeme osudy dvou sester (obě hraje Iva Janžurová), z nichž jedna je hodná a miluje vojáka (v podání Josefa Abrháma), druhá, zlá, jí lásku nepřeje a snaží se ji postupně otrávit. I když do očí se tváří jako její nejlepší přítelkyně. Vše je zasazeno do zajímavé krajiny u moře, a kromě vynikající režie, kamery a hereckých výkonů musíme ocenit i geniální hudbu Luboše Fišera. V dalších rolích pak uvidíme Ninu Divíškovou, Petra Čepka, Josefa Somra, Jiřího Kodeta a další. DVD je zpracováno chladně standardně, tedy průměrně až skoro nekvalitně. Pokud tedy od DVD vyžadujete skutečně špičkovou digitální kvalitu. Obraz nemá žádné větší kvality přepisu a je ve formátu 1,33:1 (4:3), zvuk je v Dolby Digital 2.0 a titulky jen české. Nu a bonusy tvoří klasickou trojku – nijak obsažné filmografie, fotogalerie a pak tři rozhovory. Herečky Iva Janžurová a Nina Divíšková vzpomínají na natáčení, přičemž více má co říci samozřejmě paní Janžurová, která si zahrála dvojroli, a pak pan režisér Juraj Herz.představí vznik filmu, důvody, proč se rozhodl pro tuto látku a další zajímavosti.(19.8.2015)

Morgiana silně otřásá trůnem, na němž u mně sedí Herzova Panna a netvor. Skvělá výprava, boží kostýmy, šílené masky, krásná barevnost a životní (dvoj)role Ivy Janžurové. Je to temné, je to šílené, je to bizarní a Viktorie patří k jedné z nejlepších českých filmových záporaček. Je to svině, ale člověk jí tak nějak prostě musí mít rád.(26.1.2014)

• - Juraj Herz chtěl rozšířit děj tak, že se jedna ze sester uprostřed filmu probudí a zjistí, že žádnou sestru nemá a nikdy neměla. Schvalovací komise proti této verzi zakročila a scénář musel dějově odpovídat původní předloze. (Olík)

• - Při natáčení v Bulharsku tragicky zahynula herečka Eva Blažková. V té době jí bylo necelých 33 let. (Cucina_Rc)

• - Vedení Barrandova Morgianu označilo jako "sadomasochistický film" a Juraj Herz dostal na dva roky zákaz režírovat. Herzovi pomohli paradoxně Rusové. Herz vypráví, "Do Prahy tehdy přijela delegace sovětských režisérů, kterou prováděla novinářka Jana Klusáková. Soudruzi z Moskvy se jí ptali, co by měli v Praze vidět za filmy, a ona jim doporučila, ať si řeknou na Barrandově o Morgianu. Pak s nimi dělala rozhovor do novin, a když padla otázka, co se jim u nás nejvíc líbilo, unisono odpověděli, že Morgiana. Když to ředitel Barrandova četl černé na bílém, přišel za mnou, že bych vlastně už mohl zase točit." (BoredSeal)