• BoPo

Ten kto videl Spalovača mrtvol viac než raz, tak si režiséra u Morgiany tipne, bez našepkania ČSFD, celkom rýchlo. Spalovač do trezoru nepatril, ale Morgiana tam patrila a patrí. Pôsobí totiž miestami dosť amatérsky (scény na útesoch) a miestami nudí dejovo hluchými úsekmi s akýmsi umelecko-nejakým nádychom. Je zaujímavé, ako ľudia, ktorí nechcú haniť film, ktorý sa im vlastne moc či vôbec nepáčil, ale má vysoké % hodnotenie a 4-5* od "elitných" užívateľov, chvália podružné záležitosti. Chvália kostymérsku a maskérsku prácu. Chvália hudbu a kameru. A čo atmosféra a dej vážení? Nič, že jo? Janžurová sa s dvojrolou popasovala statočne. Bez nej by som tých 99 minút vyhodil do odpadu.(22.5.2016)

Herz se bohužel pokusil převést Grinův temný, ale od hlavy k patě romantický příběh (a sestry - dvojčata navenek, ale uvnitř protipóly, patří do základní výbavy romantismu, nehledě na konec příběhu) do podoby antické tragédie, a výsledek je dosti sporný. Divadelní herectví Ivy Janžurové jde proti expresionistické stylizaci filmu - herečka se snaží sestrám dodat věrohodnost, ale režisér se o postavy moc nezajímá, protože pro něj jsou důležité kostýmy a atmosféra. Jenže zvukové efekty velice připomínají Arabelu či Rumburaka, kam taky patří, zatímco zde nevyvolávají hrůzu či alespoň úzkost, ale spíše únavu a rozmrzelost,a hlavně ničí samotný příběh. A fascinace kostýmy pak celý příběh posouvá do zvláštní snové roviny, ve které divák ztrácí kontakt s postavami.(14.4.2010)

Poprvé mě mátlo, že se Morgiana nejmenuje jedna ze sester, ale kočka. K dosažení jedinečné atmosféry přispěl i výběr exotického místa, výrazné líčení a kostýmy. A samozřejmě hodná, zlá Iva Janžurová. Hodně mi to připomínalo Valerii a týden divů. Ve filmu zazní hudební motiv který Fišer použil i v Arabele.(25.5.2014)

Hodne zajimavej (bez negativni konotace) film. Tohle by opravdu dneska uz nikdo nenatocil. Herz byl bezesporu velky talent. P.S.: Ovsem mnohem vetsi zahada pro mne vznikla tim, ze Karolina S. je v seznamu ucnkujicich, a ja ted nevim kam ji ve filmu zaradit. Resp. hlas = kartarka/bordelmama, ale obe tyto polohy teze postavy jsou pod takovym makeupem a parukou, ze nedokazu poznat, jestli je to ona nebo ne... To je strasna ostuda. Kdyby nekdo dokazal urcit herecku (at uz pozitivne nebo negativne), dejte mi prosim vedet. Csfd casting neprirazuje k rolim, a ve fdb (ani imdb) uvedena neni vubec...(7.4.2013)

Ačkoliv i mě konec trošku zklamal, nemuže to zásadně změnit plné hodnocení úžasného hereckého představení Ivy Janžurové a bizarního výtvrarného pojetí. Musím se přiznat, že jsem se bál a děkoval jsem koktavému smíchu doktora za odlehčení. Možná by se daly vyčíst určité prvky, ke kterým se nechal režisér inspirovat na různých místech filmu, ale nebyl jsem schopen se na to plně soustředit...(20.3.2007)

• - Morgiana je v novele, podle níž byl film natočen, jméno jedné ze znesvářených sester, zatímco Juraj Herz tak ve filmu nazval kočku Viki Trenganové (Iva Janžurová). (Olík)

• - Při natáčení v Bulharsku tragicky zahynula herečka Eva Blažková. V té době jí bylo necelých 33 let. (Cucina_Rc)

• - Juraj Herz chtěl rozšířit děj tak, že se jedna ze sester uprostřed filmu probudí a zjistí, že žádnou sestru nemá a nikdy neměla. Schvalovací komise proti této verzi zakročila a scénář musel dějově odpovídat původní předloze. (Olík)