• Radiq

Hned na první pohled se mi to zdálo jakési podezřelé. A to tak, že mi to něco připomíná. A pak jsem přišel na to, že mi to tím stylem připomíná film Petrolejové lampy (možná to bylo tím, že v obou hrála Janžurka a Čepek). Říkám si: jestli von to náhodou nenatočil stejnej režisér. A taky že jo. Ale kvalita se mi zdála o moc horší. Samozřejmě když mají být v záběru obě sestry, tak ani jedné není vidět do ksichta (kromě 1 záběru). No ale na tak starej film ani nemůžeme nic jinýho čekat. Právě naopak - přechody mezi záběry, kde jsou obě sestry (takže Janžurka a dvojnice), jsou velmi souvislé a bez chyb. Jinak ta zlá sestra má celou dobu na hlavě strašnou huču, která má asi představovat drdol. Ale víc mi vadila ta hudba. Bylo to jak z Cirkusa Humberto.(21.7.2007)

Ačkoliv i mě konec trošku zklamal, nemuže to zásadně změnit plné hodnocení úžasného hereckého představení Ivy Janžurové a bizarního výtvrarného pojetí. Musím se přiznat, že jsem se bál a děkoval jsem koktavému smíchu doktora za odlehčení. Možná by se daly vyčíst určité prvky, ke kterým se nechal režisér inspirovat na různých místech filmu, ale nebyl jsem schopen se na to plně soustředit...(20.3.2007)

Dekadentné, pomalé, krásne...v bývalom Československu takéto filmy vedel točiť zrejme iba Herz. P. S. odkaz pre Radima: autorom knižnej predlohy nie je Green ale Grin. BTW, geniálny ruský autor snových príbehov s vôňou mora a exotických diaľok, ktorému sa občas šmyklo pero a napísal aj horor ako remeň.(3.9.2006)

Juraj Herz ukazuje, že horor zvládal skutečně dobře a že je naprosto jedno, jaké si zvolí prostředí, hlavně, když má k dispozici skvělé herce. On už dokáže vygradovat atmosféru a okořenit příběh tak, aby vás bavil celou dobu. Tohle je ale jednoznačně představení Ivy Janžurové, která filmu vévodí a dokáže vás okouzlit, stejně jako zhnusit v podstatě v jednom okamžiku.(30.12.2014)

Jessie a Morgiana, příběh krutosti i naivní lásky, dvou tváří jedné ženy. konkrétně brilantní Ivy Janžurové, která si touto dvojrolí jasně řekla o pevné místo na hereckém nebi. Grina mám v hlavě kompletního, ale tohle je asi nejsilnější kousek z jeho pera. 2mortak: právě ona snová atmosféra, která se ti nezdá, je poznávacím znamením Grinovy tvorby, a právě ta se , myslím, Herzovi povedla parádně.(20.11.2006)

• - V roce 1973 získal film cenu Zlatého Huga na mezinárodním festivalu v Chicagu. (Yardak)

• - Režisér filmu Juraj Herz dával scenář Ivě Janžurové s tím, aby si vybrala, zda chce hrát roli Viki nebo Kláry. Herečka nevěděla, pro kterou roli se rozhodnout, a proto Herz rozhodl, že bude hrát obě. (Willy Kufalt)

• - Morgiana je v novele, podle níž byl film natočen, jméno jedné ze znesvářených sester, zatímco Juraj Herz tak ve filmu nazval kočku Viki Trenganové (Iva Janžurová). (Olík)