Morgiana silně otřásá trůnem, na němž u mně sedí Herzova Panna a netvor. Skvělá výprava, boží kostýmy, šílené masky, krásná barevnost a životní (dvoj)role Ivy Janžurové. Je to temné, je to šílené, je to bizarní a Viktorie patří k jedné z nejlepších českých filmových záporaček. Je to svině, ale člověk jí tak nějak prostě musí mít rád.(26.1.2014)

Film, ktorý je naozaj svoj, ktorý je čistým a jednoducho rozpoznateľným autorským dielom svojho tvorcu. Je obdivuhodné, že výrazná výtvarná stránka neprekrýva psychológiu hlavnej hrdinky, ani Janžurovej výkon. Oba tieto dôležité aspekty filmu tu sú vo vzájomnom súzvuku a ešte sa umocňujú. Prekvapuje ma , že tu nikto nespomenul Rogera Cormana, myslím, že s Herzom mali niečo málo spoločné. Nie je to ani historický film, ani horor, ani rozprávka, je to proste Morgiana.(28.9.2014)

Jessie a Morgiana, příběh krutosti i naivní lásky, dvou tváří jedné ženy. konkrétně brilantní Ivy Janžurové, která si touto dvojrolí jasně řekla o pevné místo na hereckém nebi. Grina mám v hlavě kompletního, ale tohle je asi nejsilnější kousek z jeho pera. 2mortak: právě ona snová atmosféra, která se ti nezdá, je poznávacím znamením Grinovy tvorby, a právě ta se , myslím, Herzovi povedla parádně.(20.11.2006)

Že je Iva Janžurová vynikající herečka ve všech směrech vím už od útlého mládí,že dokáže zahrát jakoukoliv roli,komickou,dramatickou,to je bez debat.Že je charismatická,krásná,to je prostě daný.Krátký výčet rolí,které zahrála,at už dramatických-Kočár do Vídně,Čest a sláva,Petrolejové lampy,Morgiana,nebo komediálních-Kam slunce nechodí,Svatba jako řemen,Zítra to roztočíme drahoušku,Marečku podejte mi pero,Páni kluci,Což takhle dát si špenát - to mluví za vše.V Morgianě si s velkou chutí střihla hned dvojroli-hezkou a hodnou Kláru a zlou a démonickou Viktorii,která se chce své krásné sestry zbavit.Nesmírně nádherná je stilizace celého příběhu,od krásného přímořského pobřeží až po klasicky parádní kostýmy Ester Krumbachové.U tohoto filmu jsem zkrátka shledal jenom samé klady,at už je to skvělá kamera Jaroslava Kučery,nebo opět jak jinak geniální hudba Luboše Fišera,při které se vám bud krásou svírá srdce nebo naopak navozuje pocit strachu.Občas film vyznívá hodně halucinogenně,to,když Klára má ty svoje haluze a to je sakra pěkný psycho!Film Morgiana natočil Juraj Herz podle novely ruského spisovatele Alexandra Grina-Jessie a Morgiana.Každopádně,kdo vlastní originál dvd,tak se v bonusech mimo jiné může dozvědět,že Juraj Herz měl připravený jiný scénář,při kterém konec nynějšího filmu by podle jeho původního scénáře přišel už v druhé čtvrtině a pak by se rozvíjel totálně halucinogenní příběh!!!Jenomže samozřejmě tehdejší vedení mu oznámilo jestli se nezbláznil a kategoricky mu to zamítli,což je obrovská škoda a myslím,že to měl Juraj stejně natočit,sice by film skončil v trezoru jako mnoho jiných v tehdejší době,ale byl by to myslím ted total kult!!!Ikdyž i tak je Morgiana vysoce kvalitním filmem a právem patří do Zlatého fondu České kinematografie.Film získal dokonce v roce 1972 na IX.MFF v Chicagu hlavní cenu festivalu-Zlatého Huga!!Nesmím ještě zapomenout v poslední části filmu na skvělou postavu ožungra v podání Josefa Somra!!Vzdávám hold všem tehdejším pracovníkům,kteří na filmu pracovali,je vidět opravdu pořádný kus filmařského řemesla!!(3.2.2010)

• BoPo

Ten kto videl Spalovača mrtvol viac než raz, tak si režiséra u Morgiany tipne, bez našepkania ČSFD, celkom rýchlo. Spalovač do trezoru nepatril, ale Morgiana tam patrila a patrí. Pôsobí totiž miestami dosť amatérsky (scény na útesoch) a miestami nudí dejovo hluchými úsekmi s akýmsi umelecko-nejakým nádychom. Je zaujímavé, ako ľudia, ktorí nechcú haniť film, ktorý sa im vlastne moc či vôbec nepáčil, ale má vysoké % hodnotenie a 4-5* od "elitných" užívateľov, chvália podružné záležitosti. Chvália kostymérsku a maskérsku prácu. Chvália hudbu a kameru. A čo atmosféra a dej vážení? Nič, že jo? Janžurová sa s dvojrolou popasovala statočne. Bez nej by som tých 99 minút vyhodil do odpadu.(22.5.2016)

• - V roce 1973 získal film cenu Zlatého Huga na mezinárodním festivalu v Chicagu. (Yardak)

• - Obsazení Niny Divíškové je převážně zásluha kameramana Jaroslava Kučery a kostymérky Ireny Greifové. Herečka vzpomíná, že je uchvátil její secesní vzhled. (mchnk)

• - Juraj Herz chtěl rozšířit děj tak, že se jedna ze sester uprostřed filmu probudí a zjistí, že žádnou sestru nemá a nikdy neměla. Schvalovací komise proti této verzi zakročila a scénář musel dějově odpovídat původní předloze. (Olík)